Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Πάει η Γκαπίνα μου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40428)

vixos 15-05-10 08:42

Πάει η Γκαπίνα μου.
 
Σήμερα το πρωί βρήκα τη γκαπίνα μου νεκρή. Να σας τα πω όμως απ την αρχή.
Σε στρωμένο φυτεμένο με αρκετά φυτά 20 litre ενυδρειάκι έβαλα ενα ζευγάρι Guppy, αγορασμένα απο γνωστό hobbyshop Κηφησιάς πριν 45 ημέρες ακριβώς. Δεν ακολούθησα την συμβουλή που δίνουν αρκετοί "1 αρσενικό - 3 θηλικές" γιατί τα λίτρα έιναι λίγα.
Μετρήσεις όλες σωστές, αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 30%. Η θηλικιά όπως είναι φυσικό μετά από λίγες μέρες αρχισε να φουσκώνει, και πριν 7 ημέρες ακριβώς βρίκα 2 μωρά ψαράκια. Βλέπω απίθανο να έκανε περισότερα και να τα έφαγαν οι γονείς γιατί ούτε επιθετικοί είναι οι γονείς προς αυτά, αλλά και η θηλικιά δεν ξεφούσκωσε καθόλου. Την εβδομάδα αυτή που είχα τα μωρά αυξησα το τάισμα απο 1 φορά σε 2 φορές την ημέρα (τριμμένο flake) και τις αλλαγές νε ρού κάθε 4 μέρες. Ολα καλά μέχρι σήμερα το πρωί που την βρήκα νεκρή.
:(
-------------------------
Γιατί έγινε αυτό; Εχει ξανατύχει σε άλλον; Δεν θα έπρεπε να κάνει περισότερα ψαράκια; Να σημειώσω ότι τις τελευταίες μέρες ήταν πιο ανύσηχη, σαν να ήθελε να γεννήσει, αλλά δεν μπορούσε. Μόλις την έβγαλα απο το ενυδρείο και την πίεσα στη κοιλιά με ελάχιστη πίεση βγήκαν 10 με 15 ψαράκια (νεκρά φυσικά) αλλα κανονικά σε μέγεθος. Μήπως έσκασε από το πολλή φαγητό;
Τέλος τα μικρά χαίρουν άκρας υγείας! Τις πρώτες 3-4 μέρες καθόντουσαν συνέχεια στην επιφάνεια του νερού , ενώ τώρα τελευταία την αράζουν στο βυθό ανάμεσα στα φυτά. Να πάρω άλλη θυλικιά για να κάνει παρέα στον αρσενικά, ή να περιμένω να μεγαλώσουν τα μικρά για να μην τα φάει; Τα μικρά μόλις μεγαλώσουν αρκετά θα τα χαρίσω.

billos95 15-05-10 09:05

Φίλε μου άμα μας λές ότι ήταν ανύσιχη κάτι δεν πήγαινε καλά...όταν είναι να γεννήσει κάθετε συνήθως κοντά στην επιφάνεια και δεν κουνίεται και πολύ...τώρα τι να σου πώ...μάλλον φταίει το ότι δεν έβαλες και δευτερη γκαπίνα και να την κυνηγούσε συνέχεια ο γκαπίνος(φαντάσου μια έγκυο να τρέχει όλη μέρα....να τι θα γίνει.....συλυπητίρια πάντως:(

POURITANOS 15-05-10 09:15

Ο μονομάχος που είχες τι έγινε?
Αν μιλάς για το ίδιο ενυδρείο που είχες των μονομάχο δύστυχος δεν κάνει για ψαριά.

Ναι τυχαίνει να ψοφάνε τα γκαπι όταν αλλάζουν περιβάλλον.
Η αναλογία δεν είναι τυχαία πάντως 1 προς 3 και καλό θα είναι να εφαρμόζετε .
Αν το ψαρί είχε προβλήματα υγειάς δεν είναι παράξενο που ψόφησαν τα μωρά μέσα στην θηλυκιά.


Όπως και να έχει άλλο κακό να μην δεις.

vixos 15-05-10 09:53

Τον μονομάχο τον χάρισα σε φίλο (πήγε σε καλά χέρια και σε μεγαλύτερο ενυδρείο) . Το ξέρω ότι τόσο μικρό ενυδρείο δεν κάνει για γεννητούρια, γιαυτό και δεν περιμένα να επιζήσουν τα μωρά. Το περίεργο είναι οτι τα μικρά επιβίωσαν , ενώ η θηλικιά όχι.
Μετά την εκκλησία προσφέρεται καφές και παξιμάδι.:(

Ps ""Ναι τυχαίνει να ψοφάνε τα γκαπι όταν αλλάζουν περιβάλλον."" 45 Μέρες μετα;;;

vptheo 15-05-10 13:37

"μάλλον φταίει το ότι δεν έβαλες και δευτερη γκαπίνα και να την κυνηγούσε συνέχεια ο γκαπίνος"
"Δεν ακολούθησα την συμβουλή που δίνουν αρκετοί "1 αρσενικό - 3 θηλικές" γιατί τα λίτρα έιναι λίγα."
παρε ενα 40λ 50λ και το μικρο γαριδες!!!
να σου ζησουν!!!

jimmis1974 15-05-10 18:11

καταρχην οταν λες φυτεμενο ευχομαι να χει φυτα που μπορουν να μπουν και να κρυφτουν τα γκαπακια. Μαλλον το αρσενικο την κηνυγαγε ,δεν την αφησε σε ησυχία να γεννησει οποτε μαλλον απο stress απεβιωσε.
Βαλε καμια φωτο, και πολλα μα παρα πολλα φυτα ωστε οταν μπαινει ψαρι μεσα σχεδον να μην φενεται, αυτο θα βοηθησει και τα μικρα.
Βαλε 1 αρσενικο και 3 θυληκα δεν ειναι δα και κανα τεραστιο ψαρι το γκαπυ:D, και αν δεις οτι απεκτησες αρκετα μικρα μπορεις να χαρησεις ας πουμε κανενα θυληκο και να αφοσιωθεις στο μεγαλωμα των μικρων.
Παραμετροι νερου ?? PH , GH ????
και λιγο αλατακι στο νερο βοηθαει πολυ !!

giannis nax 21-05-10 13:45

giannis
 
παιδια και εγω εχω ενα προβλημα με την γκαμπυνα μου ειναι πολυ φουσκωμενη και ειναι στην επηφανια.απο μετρισεις ολα μια χαρα αλλα νομιζω οτι δεν θα τα καταφερει

Liz@ 21-05-10 17:41

σε 20λτ και γεννες με γκαπυ ...θα ελεγα να το αποφυγεις!
Η σωστη αναλογια ειναι 1 αρσενικο με 3 θηλυκα, για να μη στρεσσαρονται τα θηλυκα

το γκαπυ σου εκανε μονο 2 μωρα γιατι τη κυνηγουσε το αρσενικο και την στρσσαρε πολυ γιαυτο κατα πασα πιθανοτητα απεβιωσε και ολας..

αν το επαναλαβεις, παρεις δηλαδη παλι μονο ενα θηλυκο μαλλον θα εχεις παλι το ιδιο αποτελεσμα..:(:(

θα ελεγα να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο αν θελεις γεννες ή σε αυτο που εχεις να κρατησεις μονο αρσενικα γκαπυ..

Λένα 31-08-10 12:29

Κι όμως.. στην αρχή που πήρα εγώ γκάπυ είχα ένα μικρό ενυδρείο 15 λίτρων.. και μου γέννησε 50 και κάτι μικρά.. μετά βέβαια αναγκάστηκα να πάρω μεγαλύτερο για να χωρέσουν όλα αυτά.. και μετά από ένα μήνα ξαναγέννησε άλλα τόσα.. και μετα από άλλον ένα μήνα ψόφησε.. δε πειράζει όμως. Την δουλειά της την έκανε και με το παραπάνω..!

supermanx 31-08-10 13:09

συμφωνώ με την Λένα...και γω με 15 λίτρα ξεκίνησα το "σπόρ" και έκανα αρκετές γέννες εκεί...απότι έχω παρατηρήσει οι γκαπίνες κάνουν 2με3 γέννες και μετά δν αντέχουν οπότε παίζει και αυτό...στα 20λιτρα που έχεις φίλε μου μπαίνουν 3θηλυκά και 1αρσενικό...
μν στεναχωριέσαι πάντως όλα μες το πρόγραμμα είναι..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01422 seconds with 11 queries