Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Βοηθεια για επιλογη ψαριων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38966)

Μαρια-Νικος 21-03-10 14:20

Βοηθεια για επιλογη ψαριων
 
Καλησπερα,
εχω ξανα κανει ποστ για παρομοιο θεμα αλλα επειδη δεν κατελειξα καπου
θα ηθελα να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες και να αναζητησω τις γνωσεις ξανα.
Εχω εδω και λιγο καιρο (λιγοτερο απο 2 μηνες) ενα ενυδρειο 120L (100χ30χ40) με τα εξης ψαρια μεσα (τα οποια μου τα εφερε συγγενης απειδη του αρεσαν) :

6 guppies (2 male +4 female)
5 αρλεκινους
3 cardinal tetra
1 ξιφοφορο helleri
1 colour glass fish
2 crossocheilus siamensis
3 ροδοστομους

Μετρησεις ειναι :
ph 7,2
Gh 8
Kh 6
No3 10
No2 0
Nh2-Nh3 0

Χρησιμοποιω ενα φιλτρο της eheim (2213) με siporax και σφουγγαρι

Εχω διαβασει αρκετα απο foroum kai απο το site tsamisaquariums αλλα εδω γεννουνται οι αποριες μου.

Αναμφισβητητα μου αρεσουν ολα αυτα τα ψαρια αλλα πολυ πιθανον δεν πανε μαζι.
Πχ ενω σε τιμες νερου οι αρλεκινοι με τα γκαπυ θελουν τα ιδια πραγματα απο διαφορα ποστ φαινεται οτι οι αρλεκινοι θελουν διαφορετικη ιχθυοσυνθεση.
Το ερωτημα ειναι το εξης :

Μπορει καποιος να μου προτεινει ποια απο αυτα τα ψαρια πανε μαζι και με τι αλλα να συμπληρωσω;
Μπορει καποιος να μου δωσει πχ 2 λιστες οπου να λενε τα γκαπυ πανε συμβατα με αυτα τα ψαρια και εγω να δω φωτο και να διαλεξω, ενω τα cardinal πανε με αυτην τη λιστα κλπ.
Θα με βοηθουσε παρα πολυ διοτι ειμαστε νεοι στο χομπι και με τοσο διαβασμα που εχουμε ριξει πιο πολυ εχουμε μπερδευτει παρα βοηθηθει.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για την κατανοηση σας και συγνωμη για το μηκος του κειμενου.

Πάνος 21-03-10 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρια-Νικος (Μήνυμα 428651)
6 guppies (2 male +4 female)
5 αρλεκινους
3 cardinal tetra
1 ξιφοφορο helleri
1 colour glass fish
2 crossocheilus siamensis
3 ροδοστομους
.

προτιμουν πολυ σκληρο νερο
6 guppies (2 male +4 female)
1 ξιφοφορο helleri

προτιμουν πολυ μαλακο ή μετρια μαλακο νερο
5 αρλεκινους
3 cardinal tetra
2 crossocheilus siamensis
3 ροδοστομους

Μαρια-Νικος 21-03-10 14:46

Ωραια.
Και εαν υποθετικα κρατησει τα γκαπυ με τον ξιφοφορο τι αλλο μπορω να βαλω μαζι τους;
Η αν κρατησω αρλεκινους με carfinal και ροδοστομους υπαρχει και καποιο αλλο ψαρι μου συμβιωνει σωστα μαζι τους;

Τελος εαν γινεται οι προτασεις σου να ειναι ψαρια που να μπορουν σχετικα ευκολα να βρεθουν σε pet shop.
Ευχαριστω:p

Γιώργος Κ 21-03-10 18:00

Θα σου ελεγα να μην βαλεις αλλα ειδη ψαριων! Σε λιγακι θα τρελαθουν στις γεννες και θα γεμισεις γκαπακια και ξιφοφορακια! ;)

Μαρια-Νικος 21-03-10 18:01

Βασικα μετα την πρωτη γεννα θα κρατησω μονο αρσενικα.
Δεν τα θελω τα γκαπυ για αναπαραγωγη

Πάνος 22-03-10 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρια-Νικος (Μήνυμα 428663)
Ωραια.
Και εαν υποθετικα κρατησει τα γκαπυ με τον ξιφοφορο τι αλλο μπορω να βαλω μαζι τους;
Η αν κρατησω αρλεκινους με carfinal και ροδοστομους υπαρχει και καποιο αλλο ψαρι μου συμβιωνει σωστα μαζι τους;

με τα ζωοτοκα βαζεις και αλλα ειδη ζωοτοκων ή αλλα ειδη σκληρου νερου. καποια ντανιος ειναι μια καλη επιλογη με πολυ κινησηκαι τα βρισκεις παντου.

για να κρατησεις ροδοστομους και αρλεκινους θεωρω μονοδορμο την ΑΟ σε αυτα τα λιτρα....και μιας κια θελουν κοπαδι...με 2 κοπαδια εισαι υπερκαλυμενος οποτε δεν ειναι καλο να βαλεις και αλλα ειδη. ισως μερικα κορυ στον πυθμενα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01342 seconds with 11 queries