Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Ερωτηση για λαμπιντο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92213)

Apollwnas 21-05-16 12:25

Ερωτηση για λαμπιντο
 
Γεια σας παιδια εχω μερικες αποριες αν ξερετε!!Τα λαμπιντο(labidochromis caeruleus) εαν στρεσσαρισοτυν βγαζουν σκουροχρωμες καθετες ριγες στο πλαινο του σωματος τους η παιζει να ειναι υβριδια?Τα ψαρια ειναι ενος φιλου κ απλα ρωταω γιατι δεν το εχω ξαναπαρατηρησει σε λαμπιντο αλλα αυτα τα ειδα .και αν ειναι υβριδια τα λαμπιντο με ποια ψαρια μπορουν να υβριδισουν και κατω απο ποιους παραγοντες γινεται αυτο??:D

Κλεόβουλος 21-05-16 12:46

Όλες οι κιχλίδες malawi (και όχι μόνο) με κατάλληλες (ή καλύτερα ακατάλληλες=πολύ συγγενικά είδη/έλλειψη θηλυκών/κλπ) συνθήκες υπάρχει περίπτωση να υβριδίσουν.
Στα λαμπίντο (τα sp.yellow) οι σκούρες ραβδώσεις υπάρχει περίπτωση να είναι και από στρες, σκουρόχρωμο βυθό, διατροφή, κακής ποιότητας γέννα....
Αν βάλεις φωτο ίσως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Apollwnas 21-05-16 16:34

2 Συνημμένο(α)
Οτι μπορει να βγει απο κοντα γιατι κρυβονται κ εχει κ μαυρο βυθο οπως ειπες!!

Κωστας Malawi 21-05-16 16:36

δεν τα λες και καθαρα παντως..οταν μπορεσεις βγαλε πιο καλη-κοντινη φωτο.σιγουρα παιζει ρολο η μαυρη αμμο ειτε ειναι καθαρα ειτε οχι.

Κλεόβουλος 21-05-16 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 944170)
κρυβονται κ εχει κ μαυρο βυθο οπως ειπες!!

και το ότι κρύβονται σημαίνει ότι κάτι τα ενοχλεί (παράμετροι νερού??)

Apollwnas 21-05-16 20:02

Κρυβονται με το που δουν κατι να περναει.δεν το κανουν αυτο λιγο πολυ τα μαλαουι?

Κλεόβουλος 21-05-16 20:04

μπαααα.....κανονικά μόλις σε δουν τρέχουν να σε παρακαλέσουν για φαΐ :)

Apollwnas 21-05-16 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 944216)
μπαααα.....κανονικά μόλις σε δουν τρέχουν να σε παρακαλέσουν για φαΐ :)

Νομιζω κανα διμηνο τα εχει μηπως δεν εχουν προσαρμοστει?Επειδη εχω ακουσει οτι τα λαμπιντο ειναι κ λιγο πιο κοτες απο τα αλλα μαλαουι

Κλεόβουλος 21-05-16 20:20

Να μην τα ακούς αυτά.....είχα λαμπίντο που το κυρίαρχο αρσενικό έκανε ζάφτι αρσενικό auratus (που θεωρούνται από τα πιό ζόρικα).
Για το ενυδρείο του φίλου σου δεν μπορώ να δώσω χρησμό :D για το τι συμβαίνει :smt102

Κωστας Malawi 22-05-16 00:41

εμενα οσα μαλαουι κι αν ειχα (και ηταν πολλα) οταν με βλεπουν πετάγονται τα νερα στο πατωμα απο την τρελα τους να φανε.οποτε δεν ειναι λογικο να κρυβονται.ποσο μαλλον τα λαμπιντο που δεν ειναι καθολου ντροπαλο ψαρι.
μηπως τα ενοχλει ο φωτισμος?

Apollwnas 22-05-16 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 944264)
εμενα οσα μαλαουι κι αν ειχα (και ηταν πολλα) οταν με βλεπουν πετάγονται τα νερα στο πατωμα απο την τρελα τους να φανε.οποτε δεν ειναι λογικο να κρυβονται.ποσο μαλλον τα λαμπιντο που δεν ειναι καθολου ντροπαλο ψαρι.
μηπως τα ενοχλει ο φωτισμος?

Ο φωτισμος ειναι μονο 21 βατ τ5 λαμπα στα 270 λιτρα οποτε δεν το λες κ φωτεινο.Μηπως εννοεις χρωμα φωτισμου που μαλλον ειναι ψυχρο λευκο?γενικα σε μαλαουι τι φωτισμος συνισταται?

Λάμπρος.Τ 22-05-16 11:37

Εγώ πάντως έχω και ψυχρό φωτισμό (είχα και θερμό πριν) και είχα έντονο φωτισμό και τώρα όχι, και έχω και μαύρη άμμο από την αρχή (έχω δοκιμάσει δηλαδή όλα τα σενάρια που περιγράφεται) και τα Labido μόνο ντροπαλά δεν τα λες.
Από την αρχή τρέχανε του σκοτωμού την ώρα που πλησίαζα για φαγητό.
Και τα χρώματα τους (άσχετα του τι είχα ακούσει για την μαύρο άμμο) είναι λαμπερά λαμπερα και κίτρινα.
Αντίθετα (και συγνώμη για το άσχετο) στα socolofi έχω κάποια από την αρχή που τα πήρα που έχουν καθετες σκούρες ρίγες σε αντίθεση με τα άλλα που δεν έχουν.
Αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι κάποια socolofi είναι έτσι.
Ο μόνος λογος που εγω είδα labido να κρυβεται είναι οταν είναι μπουκωμένο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01409 seconds with 11 queries