Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ερωτήσεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7245)

Filippos 29-01-05 11:09

Ερωτήσεις
 
Δυο ερωτησούλες:
1) Η μελαμίνη (η επιφάνειά της) είναι στεγανή? Μπορεί δηλ. κάποιος να τη χρησιμοποιήσει για ξύλινο ενυδρείο?
2) Σε ένα ενυδρείο από νοβοπάν που έιχα φτιάξει στο παρελθόν, είχα χρησιμοποιήσει ένα ελαστομερές υλικό ( σαν πηχτή μπογιά) με ένα σημαντικό μειονέκτημα: είναι άσπρο. Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κάτι φυσικό (μή τοξικό) με το οποίο μπορώ να το αναμίξω για να μου βγεί σκούρο???

Εάν υπάρχει λύση στο δεύτερο ερώτημα, τότε ένα ενυδρείο 100*50*50 θα μου κοστίσει (χωρίς το καπάκι) γύρω στα 40€!!! Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατό το κουράζω έτσι...

γαυρος 29-01-05 12:12

θαθελες εεεε???? :lol: :lol: :lol: :lol:
αμ δε !! εχουμε γλαρο φιλιππε , και μαλιστα με φυκια !! :D

και στα σοβαρα τωρα...
φισικα και ΔΕΝ ειναι για νερο.
το μονο ξυλο που κανει ειναι τα μπετοφορμ, τα οποια μπορεις να τα δεις σε χρηση στο περιοδικο, το ενυδρειο του προεδρα...

ολα τα αλλα απλα τα αγνοεις!!!

μη το κουραζεις το θεμα, τοχουν ψαξει πολυ και το κουρασαν αλλοι πριν..και οσοι το παρα..κουρασαν , ακομη τρεχουν !! :roll: :roll: :roll: :roll:

Filippos 29-01-05 12:20

Καλά ρε Θόδωρα, μην βαράς μια ερώτηση έκανα... :lol: :lol: :lol:

Το betoform ρε Θοδωρή το αποκλείω γιατί θα μου πάει μία ή άλλη με το τζάμι...

Εάν έκανα το ενυδρείο από νοβοπάν, και το μόνωνα με πολυουρεθάνη (έτσι γράφεται?)? Υπάρχει και ένα τέτοιο άρθρο στο malawicichlid .Ξέρει κανείς πόσο πάει (€) αυτό το κέρατο?

γαυρος 29-01-05 13:00

μα δεν ειναι μονο το θεμα της μονωσης!!
το νοβοπαν θα γινει σαν γαλλικο 8 αν ζοριστει !!!

αν θες να δεις πως θα γινει να σου ανεβασω μια φωτο να γελας 3 μερες!!!
αστο σου λεω... :wink: :wink: :wink:

και δεν νομιζω ναναι τοσο ακριβο οσο λες το μπετοφορμ, εισαι σιγουρος οτι παει σχεδον σαν τζαμι ??? :roll: :roll: :roll: :roll:

Tolis 29-01-05 13:47

Το betoform κανει 80 € η πλακα 2.50 χ 1.25 . Μπορεις να φτιαξεις 2 ενυδρεια του μεγεθους που λες.
Ολα τα αλλα ξυλα θα χρειαστουν επιπλεον επιστρωσεις με μονωτικα μη τοξικα υλικα για να αδιαβροχοποιηθουν, αφου ξυθουν πρωτα, πραγμα που θελει παρα πολυ δουλεια.

Filippos 31-01-05 07:26

Λοιπόν ΟΚ, θα πάω για betoform.
Θα πάω για ένα 100*50*70 (είμαι ψηλός, τα χέρια μου θα φτάνουν στον πάτο... :lol: ).
Για το μπροστινό τζάμι. ένα 10άρι με καλύπτει γι'αυτές τισ διαστάσεις ή θα πρέπει να πάρω 12άρι?

lasal 31-01-05 08:24

Σίγουρα σε καλύπτει.

γαυρος 31-01-05 19:26

φιλιππε εχε το νου σου γιατι αμα ανοιξει το ξυλο, ερχεται τσουναμι !! :roll:

θελει πολυ καλη τεχνικη στο τρυπημα. Και φυσικα δραπανακι με βαση σταθερη.Ολο το χαρτι εκει ειναι, και φυσικα η στεγανοποιηση του τζαμιου μπροστα.Πειραματισου εσυ, και μας λες..να κανουμε και μεις ενα πειραματακι...ξυλινο !! :wink:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01283 seconds with 11 queries