Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αλγη :-( (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52885)

Giannis_4 19-05-11 17:01

Αλγη :-(
 
Γεια σας παιδες!!!
Τον τελευταιο μηνα παρατηρω εμφανιση αλγης στο ενυδρειο μου.
Δημιουργητε στην αμμο σε ενα σημειο που δεν βαραει και αμαν ο φωτισμος δηλ αν ειναι απο θεμα φωτισμου εχει ποιο φωτινα σημεια στο ενυδρειο που θα μπορουσε να βγει.Εχει πιάσει και στο πισω τζαμι ψηλα αλλα αυτη δεν με ενοχλει.
Δεν ξερω ποια απο τις αλγες που εχει στο υπομνημα ειναι,σε μενα πρασινιζει η αμμος.
Αυτο που κανω ειναι να ρουφαω την αμμο απο εκεινο το σημειο να την ξεπλενω και την ξαναριχνω μεσα.
Στο ενυδρειο εχω 5 φυτα στα οποια δεν ριχνω λιπασματα και ο φωτισμος μου ειναι 8 ωρες.Το ενυδρειο δεν το βλεπει ο ηλιος.
Εχετε ιδεα απο τι μπορει να δημιουργητε και πως αντιμετοπιζετε?

olga 19-05-11 18:24

Γιατι δεν βαζεις και καμια φωτογραφια? Ετσι δυσκολα να καταλαβει καποιος περι τινος προκειται.

Raven 19-05-11 19:20

Kαταλαβα εγω, δεν χρειαζεται φωτογραφια.
Η αλγη ειναι η απλη πρασινη dust. Βγαινει σε ολες τις επιφανειες αλλα φαινεται κυριως στο τζαμι, πανω σε πετρες και ακομα περισσοτερο στην λευκη αμμο.
Μαλιστα αν την ανακατεψεις (την αμμο) μπορει να ξαναβγει μεσα σε λιγες ωρες.
Ειναι απο τα πιο συνηθισμενα προβληματα των μποσταναδων που χρησιμοποιουν αμμο,στους διαγωνισμους, γι αυτο και ολοι λιγο πριν την φωτογραφιση του ενυδρειου, βαζουν ενα στρωμα νεας αμμου πανω απο το παλιο.Ενα κολπο που το εκανα κι εγω καποτε..;)

Θα ελαττωθει το φαινομενο με τον καιρο αν προσεξεις την ισορροπια σε λιπασματα και κυριως να μην υπαρχει ελλειψη φωσφορικων. Για να φυγει εντελως ...πολυ δυσκολο εως απιθανο. Η λευκη επιφανεια της αμμου θα πιανει παντα ενα λεπτο φιλμ αλγης και ποτε δεν θα δειχνει εντελως λευκη.

cchristos 19-05-11 19:28

μήπως είναι και θέμα κακής κυκλοφορίας στο συγκεκριμένο σημείο?

Raven 19-05-11 19:30

Οχι η κυκλοφορια δεν παιζει μεγαλο ρολο. Εγω ειχα 12 φορες τα λιτρα μου σε κυκλοφορια και παλι γινοταν πρασινη η αμμος.

Giannis_4 19-05-11 19:44

Βγαινει σε ενα μονο σημειο το στο οποίο ρουφαω την αμμο,την ξεπλενω και την ξαναρειχνω αλλα μεχρι την επομενη αλλαγη ξαναεμφανιζετε.

olga 19-05-11 21:33

Bρε Αλεξανδρε...κατευθειαν ? Ασε να μπει καμια φωτο,να εχει και λιγο σασπενς:grin:

Giannis_4 19-05-11 22:41

Σαν το ματι δεν εχει ε???:D

mikrosaquaristas 19-05-11 23:49

και γιατί δεν είναι BGA αυτό?

Raven 20-05-11 00:18

Γιατι η BGA δεν πιανει στο πισω τζαμι
Παράθεση:

Εχει πιάσει και στο πισω τζαμι ψηλα αλλα αυτη δεν με ενοχλει.

Giannis_4 28-05-11 16:01

Γεια σας και παλι!!!
Ακουστε ενα κουφο(για μενα που δεν μπορω να το εξηγήσω),το φωτιστικό μου εχει 4 λαμπες και μπορω να τις αναβω 2-2.Τοσο καιρο αναβω τις 2 πισω και οπως σας ειπα μετα απο 5 μηνες μου εμφανισε αλγη το ενυδρειο και ειπα δεν σβηνω αυτες και να αναψω τις μπροστα μπας και ... ε εκανα αυτην την αλλαγη και εδω και 2 εβδομαδες δεν εμφανιστηκε ξανα η αλγη.:D
Εσεις που νοιωθετε απο φωτιστικα και φωτισμους ποια εξήγηση δίνετε?
Οι day light μου ειναι 10000 kelvin και οι 2 σειρες μου αποτελουντε απο 1 day light και 1 grow plant η καθε σειρα.

Αναμενω απαντησεις και αν ειναι να αλλαξω καμια λαμπα...

Giannis_4 29-05-11 17:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis_4 (Μήνυμα 594167)
Γεια σας και παλι!!!
Ακουστε ενα κουφο(για μενα που δεν μπορω να το εξηγήσω),το φωτιστικό μου εχει 4 λαμπες και μπορω να τις αναβω 2-2.Τοσο καιρο αναβω τις 2 πισω και οπως σας ειπα μετα απο 5 μηνες μου εμφανισε αλγη το ενυδρειο και ειπα δεν σβηνω αυτες και να αναψω τις μπροστα μπας και ... ε εκανα αυτην την αλλαγη και εδω και 2 εβδομαδες δεν εμφανιστηκε ξανα η αλγη.:D
Εσεις που νοιωθετε απο φωτιστικα και φωτισμους ποια εξήγηση δίνετε?
Οι day light μου ειναι 10000 kelvin και οι 2 σειρες μου αποτελουντε απο 1 day light και 1 grow plant η καθε σειρα.

Αναμενω απαντησεις και αν ειναι να αλλαξω καμια λαμπα...

:confused::confused::confused:

Γιώργος Κ 09-06-11 03:41

Αν μιλαμε για το δισκοενυδρειο μην αναβεις καθολου τις 2 λαμπες!! :D:D:D

HLIASKR 09-06-11 07:19

Το ειχα παθει και εγω αυτο και μολις τις αναψα ολα μια χαρα.

delta66 09-06-11 11:04

Κανε ετσι για την περιεργεια μου μια δοκιμη.
Τρυπα προσεκτικα την αμμο στο σημειο που βγαζει την αλγη και πες αν βγαζει φυσαλιδες και αν μυριζουν κλουβιο αυγο.
(χωρις να ειναι κοντα καποιο ψαρι)

Γιώργος Κ 09-06-11 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 597967)
(χωρις να ειναι κοντα καποιο ψαρι)

Πως φαινεται οτι δεν εχεις δισκους!!! :D:D Γινεται να βαλεις χερι στο ενυδρειο η καποιο αντικειμενο και να μη μαζευτουν ολα απο περιεργεια να δουν τι ειναι? :confused::D:D Αν ειναι καλα οι δισκοι ... δεν υπαρχει περιπτωση να μην μαζευτουν ολα απο πανω ... (ακομα και τα "αγρια" την ιδια ακριβως συμπεριφορα εχουν!)

delta66 09-06-11 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 598085)
Πως φαινεται οτι δεν εχεις δισκους!!! :D:D Γινεται να βαλεις χερι στο ενυδρειο η καποιο αντικειμενο και να μη μαζευτουν ολα απο περιεργεια να δουν τι ειναι? :confused::D:D Αν ειναι καλα οι δισκοι ... δεν υπαρχει περιπτωση να μην μαζευτουν ολα απο πανω ... (ακομα και τα "αγρια" την ιδια ακριβως συμπεριφορα εχουν!)

Πως φαινεται οτι δεν ξερεις οτι κι αλλα ψαρια το κανουν αυτο :D

Δεν εννοουσα να περιμενει να το κανει οταν δεν θα ειναι καποιο ψαρι κοντα, αλλα να τα διωξει πριν το κανει. :cool:

Γιώργος Κ 09-06-11 18:46

Και πως μπορεις να το κανεις αυτο?? :confused: Και να τα σπρωχνεις .... δεν .....
Αν δεν ειναι κοντα ερχονται σαν σφαιρα!!!
:D

delta66 09-06-11 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 598142)
Και πως μπορεις να το κανεις αυτο?? :confused: Και να τα σπρωχνεις .... δεν .....

:D

Γουτσου γουτσου οτι θελουν σε κανουν γατουλη :D
Γινε ο Α στο κοπαδι :)

Δωστους κατι πιο ενδιαφερον πιο μακρυα να "παιξουν"

Γιώργος Κ 09-06-11 18:51

Μα υπαρχει τιποτα πιο ενδιαφερον απο εμενα? +-6:smt044:smt044:smt044

Ακομα και τροφη να ριξεις θα την αγνοησουν γιατι εσυ .... σημαινεις .... ακομα πιο πολυ τροφη!! :smt100


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01951 seconds with 11 queries