Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Παρουσίαση Ενυδρείου Αμερικής kouf_kouf (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89770)

kouf-kouf 22-01-16 17:50

Παρουσίαση Ενυδρείου Αμερικής kouf_kouf
 
6 Συνημμένο(α)
Ήρθε η ώρα να παρουσιάσω και το δικό μου ενυδρείο:

Διαστάσεις: 150x55x60
Όγκος: 495 λίτρα
Κατηγορία: Αμερική Γενικά
Φυτά: Anubia Batteri, Valisneria
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 vieja arjentea, 1 ζευγάρι flowerhorn, 2 jaguar, 4 tetra, 1 plecostomus
Διακοσμητικά υλικά: 1 Mopani, 1 Red Moor, 1 Driftwood, 15 κιλά Φυσική χαλαζιακή άμμος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφίσα με φυτά και πέτρες
Φωτισμός: 3 day light T5 και 2 grolux silvana T5
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες από 16:00-24:00
Φιλτράρισμα: 2 κυκλοφορητές SunSun HQJ-900G
Θερμοστάτης: 2 Θερμαντήρες EHEIM 250 & 300 W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: 200 λίτρα κάθε μήνα
Θερμοκρασία: 26 βαθμούς C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Κωστας Malawi 22-01-16 17:55

καλως ηρθες!!ωραιο ενυδρειο!!εχω μια απορια ομως,κυκλοφορητες εχεις η φιλτρα?δεν εχω καταλαβει.επισης δεν εχεις μετρησεις νερου.γιατι ετσι?

kouf-kouf 22-01-16 18:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 916120)
καλως ηρθες!!ωραιο ενυδρειο!!εχω μια απορια ομως,κυκλοφορητες εχεις η φιλτρα?δεν εχω καταλαβει.επισης δεν εχεις μετρησεις νερου.γιατι ετσι?

Μάλλον το έγραψα λάθος. Έχω κυκλοφορητές οι οποίοι καταλήγουν στο καπάκι σε φίλτρα...
Μετρήσεις νερού δεν είχα ποτέ γιατί δεν ήξερα, ούτε κάποιος πωλητής μου είχε πει ποτέ πως χρειάζεται. Τώρα που ψάχτηκα με τα φορουμ είδα ότι έχετε μετρήσεις. Και δεν ξέρω τι πρέπει να πάρω για να έχω αυτές τις μετρήσεις.

Κωστας Malawi 22-01-16 18:12

ωραια.αρα εχεις κρεμαστα φιλτρα στο καπακι.τι υλικα εχεις βαλει μεσα και με τι σειρα περναει το νερο απο αυτα?
με ποιο τροπο στρωθηκε το ενυδρειο και ποσο καιρο τρεχει?

kouf-kouf 22-01-16 18:39

3 Συνημμένο(α)
Ο κάθε κυκλοφορητής έχει συνδεδεμένη μία σωλήνα η οποία περνάει πάνω από 6 κουτάκια στα οποία μέσα έχω βάλει 3 κουτιά βιολογικό υλικό siporax της sera και από πάνω υαλοβάμβακα.
Το ενυδρείο τρέχει από 1η Σεπτεμβρίου 2015.
Το στρώσιμο έγινε ως εξής:
Έβαλα πρώτα την άμμο, την οποία την ξέπλυνα περίπου 10 φορές, μέχρι να μην θολώνει καθόλου το νερό, μετά γέμισα μέχρι την μέση με νερό και πρόσθεσα το ξύλο mopani. Έβαλα κυκλοφορητές, θερμαντήρες, το γέμισα με νερό, έριξα και το αντιχλώριο.
Επειδή δεν είχα την δυνατότητα να αφήσω κάπου τα tetra από το προηγούμενο ενυδρείο τα έβαλα μέσα μόλις έπιασε το νερό 25 βαθμούς. Τα υπόλοιπα μπήκαν σταδιακά με το πρώτο μετά από 10 μέρες.
Τα φυτά και το driftwood και η ρίζα μπήκαν πριν από 2 εβδομάδες.

eimaste aR21rwstoi 22-01-16 18:40

από μετρήσεις για αρχη θες σιγουρα nh4,nο2,nο3

kouf-kouf 22-01-16 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 916133)
από μετρήσεις για αρχη θες σιγουρα nh4,nο2,nο3

Τι χρειάζεται να πάρω για να κάνω αυτές τις μετρήσεις?

Κωστας Malawi 22-01-16 18:46

υγρα τεστακια api η jbl.ειναι τα καλυτερα της αγορας.
το βιολογικο που εβαλες ηταν στο προηγουμενο ενυδρειο η εβαλες καινουριο?για αρχη το βασικο ειναι να αυξησεις τη συχνοτητα αλλαγων νερου σε εβδομαδιαιες 200 λιτρων.

kouf-kouf 22-01-16 18:51

Τα 2 κουτιά ήταν στο προηγούμενο και πρόσθεσα άλλο 1 σε αυτό.
Θέλει τόσο συχνά αλλαγές νερού?

Κωστας Malawi 22-01-16 18:57

αρα κανουμε υποθεσεις οτι υπηρχε απο πριν βιολογια ικανη να μετατρεπει την αμμωνια και τα νιτρωδη σε νιτρικα(no3) για καλη τυχη των ψαριων.
οι αλλαγες νερου που σου ειπα ειναι ενας μεσος ορος.αν δεν μετρησεις τις συνθηκες διαβιωσης δεν μπορεις να υπολογισεις ακριβως.χοντρικα θα υπολογιζεις 30-40% καθε βδομαδα που σε ορισμενες περιπτωσεις δεν αρκει.

kouf-kouf 22-01-16 19:21

Μάλιστα, κατάλαβα.
Οπότε πρέπει να αγοράσω υγρά τεστ για την αμμωνία και τα νιτρικά?
Για να γίνει ένας πλήρης έλεγχος του νερού τι θα χρειαστεί να πάρω?

Κωστας Malawi 22-01-16 19:29

http://www.petsupermarket.gr/7854/%C...-test-kit.html

εδω εισαι.

kouf-kouf 22-01-16 19:32

Ωραία, ευχαριστώ πολύ. Θα το Αγοράσω και θα επανέλθω με τις μετρήσεις του νερού μου.

ChocolatePuma 23-01-16 13:44

Αν το ενυδρείο τρέχει απο αρχές Σεπτέμβρη, θεωρώ πως έχει στρώσει
Βρες έναν γείτονα που έχει ηδη τεστ, να σου μετρησει τα βασικα και μην αγοράσεις κατι (εκτός κι αν μετρήσεις δείξουν κάτι άλλο)

kouf-kouf 23-01-16 18:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 916229)
Αν το ενυδρείο τρέχει απο αρχές Σεπτέμβρη, θεωρώ πως έχει στρώσει
Βρες έναν γείτονα που έχει ηδη τεστ, να σου μετρησει τα βασικα και μην αγοράσεις κατι (εκτός κι αν μετρήσεις δείξουν κάτι άλλο)

Μίλησα με ένα γείτονα που είχε ενυδρείο και "ξέθαψε" ένα τεστ και εκεί που το κοιτούσα είδα ότι έληξε από το 2009. Θα δείξει τίποτα ή τζάμπα θα το βάλω στο νερό?
Το τεστ είναι το παρακάτω...
http://content.screencast.com/users/...01-23_1818.png
http://content.screencast.com/users/...01-23_1817.png

ChocolatePuma 23-01-16 18:22

Τα τεστ εφοσον εχουν ληξει, πετιουνται

Αν θες το άλλο ΣΚ, δίνουμε ραντεβου εξω από το πετ σιτι στη Νεα Ερυθραία (τατοϊου), απ οτι είδα μένεις καπανδρίτι, φέρε ενα μικρό πλαστικο με νερο απ το ενυδρειο και τις μετρήσεις στις κάνω εγώ

Τα υπόλοιπα με πμ

kouf-kouf 23-01-16 18:29

Σ' ευχαριστώ για την προθυμία σου. Θα σου στείλω πμ αν μέχρι τότε δεν βρω κάποιον εδώ κοντά για να τις κάνω.

Poseidon 24-01-16 03:40

Καλο ειναι να παρεις δικα σου τεστακια!!! Μετρησεις θα χρειαζετε να κανεις καπου καπου για να βλεπεις τα νιτρικα σου. Εγω προτεινω να παρεις τα βασικα!!!

kouf-kouf 24-01-16 15:50

Και εγώ τα βασικά σκεφτόμουν να πάρω στην αρχή αλλά είδα ότι συμφέρει να πάρω ένα πλήρες σετ.

ChocolatePuma 24-01-16 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouf-kouf (Μήνυμα 916335)
Και εγώ τα βασικά σκεφτόμουν να πάρω στην αρχή αλλά είδα ότι συμφέρει να πάρω ένα πλήρες σετ.

Τι να το κανεις ωρε παλικάρι πχ το τεστ για το ph ή για τις σκληρότητες σ αυτη τη φαση? Μια φορά αν το μετρήσεις φτάνει!
Οκ, αν πας σε εξειδικευμένα ψάρια, ισως τα χρειαστείς
Αν σε θαλασσινό, επίσης θα χρειαστείς ενα υπεπλήρες τεστ

Αλλα όταν το ενυδρείο έχει ηδη στρωσει, αυτό που μένει να κοντρολάρεις είναι οι αλλαγές νερού που θα κάνεις, οι οποίες εξαρτώνται κυρίως από το πόσο βαρύ χερι έχεις, το οποίο με τη σειρά του θα το δείξουν τα νιτρικά

Μην δίνετε τσάμπα χρήματα, όταν μπορείς να βολευτείς με τα μισά ή χωρις καθόλου

Εννοείται οτι κανεις αυτό που θες, απλά κάποια στιγμη θα δεις τα τεστ να σκονίζονται στο ράφι ;)

stav 25-01-16 04:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 916369)
Τι να το κανεις ωρε παλικάρι πχ το τεστ για το ph ή για τις σκληρότητες σ αυτη τη φαση? Μια φορά αν το μετρήσεις φτάνει!
Οκ, αν πας σε εξειδικευμένα ψάρια, ισως τα χρειαστείς
Αν σε θαλασσινό, επίσης θα χρειαστείς ενα υπεπλήρες τεστ

Αλλα όταν το ενυδρείο έχει ηδη στρωσει, αυτό που μένει να κοντρολάρεις είναι οι αλλαγές νερού που θα κάνεις, οι οποίες εξαρτώνται κυρίως από το πόσο βαρύ χερι έχεις, το οποίο με τη σειρά του θα το δείξουν τα νιτρικά

Μην δίνετε τσάμπα χρήματα, όταν μπορείς να βολευτείς με τα μισά ή χωρις καθόλου

Εννοείται οτι κανεις αυτό που θες, απλά κάποια στιγμη θα δεις τα τεστ να σκονίζονται στο ράφι ;)


Σωστος:smt023

kouf-kouf 26-01-16 17:42

Είστε πιο έμπειροι και θα σας ακούσω. Θα πάρω μόνο τα βασικά.
-------------------------
-------------------------
Έκανα μετρήσεις, πλην της αμμωνίας...

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): >21
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 10d
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): 2
Νιτρικά (ΝΟ3): 25

Για να ακούσω τις γνώμες σας.

johnpecn` 26-01-16 18:24

Η γνώμη μου ειναι οτι πρεπει να παρεις και τεστ αμμωνιας ;) το ενυδρείο εφόσον εχει μετρήσιμα νιτρωδη σημαινει οτι η ειναι άστρωτο η οτι η φιλτρανση ειναι ανεπαρκέστατη,σίγουρα θα εχεις και αμμωνια. Επισης σίγουρα υπαρχει κατι ασβεστολιθικό μεσα στο ενυδρειο σου κάποιες πετρες; Το υποστρωμα; Κατι τέλος πάντων που ανεβάζει τόσο πολύ τις σκληροτητες που ειναι υψηλές ακομα και για τα ψαρια σου που δεν εχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, για αυτο και δεν γινονται διαγνώσεις με το μάτι ,απο μια φωτό δεν μπορουμε να θεωρήσουμε οτι ενα ενυδρειο εχει στρώσει,και γι αυτό συστηματικά ,απο οσο θυμαμαι το φόρουμ ,παντα προτείνεται σε νέους και παλιούς χομπίστες η αγορά
των τεστ.

kouf-kouf 26-01-16 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 916741)
Η γνώμη μου ειναι οτι πρεπει να παρεις και τεστ αμμωνιας ;) το ενυδρείο εφόσον εχει μετρήσιμα νιτρωδη σημαινει οτι η ειναι άστρωτο η οτι η φιλτρανση ειναι ανεπαρκέστατη,σίγουρα θα εχεις και αμμωνια. Επισης σίγουρα υπαρχει κατι ασβεστολιθικό μεσα στο ενυδρειο σου κάποιες πετρες; Το υποστρωμα; Κατι τέλος πάντων που ανεβάζει τόσο πολύ τις σκληροτητες που ειναι υψηλές ακομα και για τα ψαρια σου που δεν εχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, για αυτο και δεν γινονται διαγνώσεις με το μάτι ,απο μια φωτό δεν μπορουμε να θεωρήσουμε οτι ενα ενυδρειο εχει στρώσει,και γι αυτό συστηματικά ,απο οσο θυμαμαι το φόρουμ ,παντα προτείνεται σε νέους και παλιούς χομπίστες η αγορά
των τεστ.

Ναι θα πάρω και για αμμωνία. Τα τεστ που χρησιμοποίησα ήταν sticks από ένα φίλο μου.
Την σκληρότητα του νερού πως μπορώ να την μειωσω?

johnpecn` 26-01-16 19:40

Τα στικς δεν ειναι αξιόπιστα μπορει τα νιτρώδη να είναι και μηδενικά η και παραπάνω. Καταρχάς πρεπει να μετρήσεις αμμωνία και νιτρικά αν εχεις μηδεν αμμωνία μηδεν νιτρωδη και μετρήσιμα νιτρικά σημαίνει οτι είσαι στρωμένος. Απο εκει και πέρα θα μετρήσεις gh και kh στην βρύση να δεις ποσο είναι, και μετά στο ενυδρείο αν στη βρύση εχεις ας πούμε 8gh και στο ενυδρειο 20 σημαίνει αυτόματα οτι κατι έχεις που ανεβάζει τις σκληρότητες, λογικα και 99% των περιπτώσεων ειναι το χαλίκι που ενω εχει αγοράστει για χαλαζιακο εντέλει δεν είναι:) Το να συζητάμε ομως πως και γιατί ειναι λίγο ματαιο εφόσον δεν έχουμε μετρήσεις δεν ξέρουμε ούτε αν ειναι η δεν ειναι στρωμενο η επαρκές το φίλτρο σου, ουτε την σκληρότητα του νερού σου. Για αυτό ξαναλέω πρεπει να έχουμε τα τεστ για να μπορούμε να ξέρουμε που βρισκόμαστε και τι πρέπει να κάνουμε;)
-------------------------
Αν θες και μεχρι να παρεις αξιοπιστα τεστ για μετρα ενα ποτηρι νερο απο την βρύση να δούμε απο περιέργεια :)

kouf-kouf 26-01-16 20:32

Καλώς. Μέσα στην επόμενη εβδομάδα ελπίζω να πάρω τα τεστ και να δω τις μετρησεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02442 seconds with 11 queries