Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   αλλαγη νερου-καθαρισμος βυθου-συντηρηση φιλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41521)

ilias13 25-06-10 11:56

αλλαγη νερου-καθαρισμος βυθου-συντηρηση φιλτρου
 
γεια σας κ παλι!για 100αρι ενυδρειο καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγες νερου?κ με ποιον τροπο?καθαρισμος βυθου μαζι με τιν αλλαγη νερου?επισης εχω το εξωτερικο της eheim ecco pro 2230 απο αλλαγες κ συντυπηση εκει τι παιζει?ευχαριστς εκ των προτερων βλεπετε ειναι η πρωτη φορα που θα τα κανω ολα αυτα κ δεν ξερω

Giorgos 25-06-10 12:55

Πες μας ομως τι και ποσα ψαρια εχεις μεσα, καθε ποτε και ποσο τα ταιζεις, αν εχεις φυτα-ποια ειδη και ποσα ειναι και γενικα πες μας περισσοτερο για τις μεχρι τωρα ρουτινες που ακολουθεις. Τελος, θα χρειαστουμε και τις τελευταιες μετρησεις για NH3 (αμμωνια), ΝΟ2 (νιτρωδη αλατα) και ΝΟ3 (νιτρικα αλατα).

bokostas 25-06-10 16:07

Για να σου απαντήσουμε εμπεριστατωμένα χρειαζόμαστε τα στοιχεία που σου ζήτησε ο Γιώργος.

Γενικά αλλαγές νερού χρειάζονται κάθε 7-15 μέρες, ανάλογα με το πόσα ψάρια και φυτά έχεις,
πόσο ταΐζεις, πόσο βιολογικό υλικό έχει το φίλτρο σου κλπ, ενώ τις κάνεις αφού έχεις βγάλει
όλες τις πρίζες, με όποιο τρόπο σε βολεύει (κουβάς, λεκάνη, λάστιχο), προσέχωντας να γεμίζεις
με νερό ίδιας θερμοκρασίας κι αφού προσθέσεις αντιχλώριο οπωσδήποτε.

Το φίλτρο το ανοίγεις όταν μειωθεί αισθητά η ροή του και ξεπλένεις τα υλικά σε νερό του ενυδρείου,
ενώ καλό είναι να καθαρίζεις και την προπέλα του από την γλίτσα με μια παλιά οδοντόβουρτσα.
Καθαρισμός βυθού μαζί με την αλλαγή ή κάθε 2-3 αλλαγές, προσέχωντας τα φυτά και να μην
ανακατεύεις πολύ τον βυθό, ειδικά να έχεις βάλει κάποιο υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι.

ilias13 27-06-10 20:55

2 χρυσοψαρα εχω 1 γλυφτη κ ενα σαλιγκαρι τα φυτα μου ειναι πλαστικα κ εδω κ εναμιση μηνα που το εχω δεν εκανα καμια αλλαγη νερου απο μετρησεις δεν εχς παρει καμια

bokostas 27-06-10 21:55

Κάνε τις 3 μετρήσεις που σου είπε ο Γιώργος κι αμέσως μετά κάνε μια μεγάλη (40-50%) αλλαγή νερού και πες μας τα αποτελέσματα των μετρήσεων.

cherry 27-06-10 21:57

Καλησπερα!!
Τα χρυσοψαρα με τον ''γλυφτη'' ειναι αταιριαστα μεταξυ τους δυστυχως, λογω παραμετρων νερου και κυριως γιατι τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου ψαρια ενω οι ''γλυφτες'' τροπικα..
Απο κει και περα πρεπει αμεσα να παρεις τεστακια για να μετρας τις τιμες του νερου, αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα κλπ. Απ' οτι καταλαβα δεν εστρωσες το ενυδρειο με μπολι η αμμωνια, αλλα εβαλες απευθειας τα ψαρια μεσα??
Αλλαγες νερου καθε βδομαδα με 10 μερες κατα την αποψη μου διοτι τα χρυσοψαρα και λιγο βρωμιαρηδες!!!! Σκουπα βυθου προσωπικα στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα χρησιμοποιουσα περιπου μια φορα το μηνα. Το φιλτρο το καθαριζεις μονο οταν βλεπεις οτι μειωνεται η αποδοση του και παντα με νερο απο το ενυδρειο, δεν ξεπλενεις με νερο βρυσης.
Σκεψου την πιθανοτητα να βαλεις αληθινα φυτα..ειναι πολυ πιο ομορφα και βοηθουν στην ποιοτητα του νερου!!

ilias13 27-06-10 22:27

ξεκινησα στρωσιμο με χρυσοψαρα αλλα λογω παραπανισιας τροφης μου εμφανιστικε αλγη κ προσθεσα τον γλυφτη με το σαλιγκαρι για να πιασουν δουλεια.τα χρυσοψαρα δεν θα τα κρατησω θα τα τοποθετησω σε μια αλλη μικρη γυαλα

bokostas 27-06-10 22:46

Mην τα βάλεις σε μικρότερη γυάλα, καλά είναι στο 100λιτρο.

ilias13 27-06-10 23:09

θελω να προσθεσω τροπικα ομως!

tsilojohn 27-06-10 23:58

Ποσα λιτρα ειναι η γυαλα?

bokostas 28-06-10 00:03

Ναι, αλλά 3 χρυσόψαρα χρειάζονται 80-100 λίτρα όταν είναι μικρά και πολύ περισσότερα ότα μεγαλώσουν και πίστεψέ με, μεγαλώνουν πολύ.
Αν δεν έχεις χώρο γι αυτά και θέλεις να προσθέσεις τροπικά, τότε καλύτερα να τα επιστρέψεις ή να τα πουλήσεις ή να τα χαρίσεις σε
κάποιον που έχει τον κατάλληλο χώρο γι αυτά τα ψάρια, παρά να τα περιορίσεις σε κάποια γυάλα 30-40 λίτρων που θα υποφέρουν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01322 seconds with 11 queries