Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Παρουσιαση Αμαζονιου Look (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16069)

Stilatos 11-03-07 22:59

Παρουσιαση Αμαζονιου Look
 
Λοιπον κουραστηκα αλλα επιτελους βρηκα χρονο σημερα και εστησα το δευτερο ενυδρειο (ασε παιδες οπως λετε ψυχωση γινεται σιγα σιγα και βλεπω στο μελλον ενα μεγαλο θαλασσινο ). Θα βαλω εκει μονο σκαλαρια που μου μεγαλωσανε απο μικρα ειναι το ενυδρειο του CARREFOUR 1 μετρο σε μηκος 120 λιτρα αποτι θυμαμε. Παντως επειδη το εστησα στο σαλονι το ηθελα μινιμαλ σε φυτα και ετσι εβαλα valisneria gigante και μια anubia. πηρα ωραια κιτρινη αμμο απο και 2 ξυλα. θα γραψω αργοτερα λεπτομεριες αλλα μου αρεσε τοσο πολυ το αποτελεσμα που ηθελα να ανεβασω φωτο να μου πειτε.

http://users.otenet.gr/%7Epetroup/newtank1.jpg


Ασχετο εχω βαλει ενα εξωτερικο φιλτρο eheim τωρα πως θα κολλησω μαυρο φοντο απο πισω αφου δεν βλεπω με τιποτα να κολλανε οι βεντουζες στο χαρτι.

giannisg 12-03-07 08:15

Kατα την ταπεινή μου γνώμη, το ενυδρείο είναι σε πολύ πρώιμο στάδιο για να πει κάποιος οτι του αρέσει η όχι. Αν έχεις σκοπό να το αφήσεις έτσι όπως το βλέπουμε, εγώ θα έλεγα οτι χρειάζεται κατιτις παραπάνω για να μην φαίνεται τόσο άδειο. 'Οσο αφορά τις βεντούζες μπορείς να κολλήσεις το χαρτόνι και με ένα κοπιδάκι πολύ προσεκτικά, να κάνεις δυο τρύπες ίσες με την διάμετρο της βεντουζας. Με λίγη προσοχή δεν θα φαίνεται τίποτα...

johnny98130 12-03-07 09:25

Είναι ένα minimalistic ενυδρείο ....οχι ομως βιοτοπικό αμαζονίου......θες ρίζες πιο πολλες....θες κιτρινιλα στο νερό....θες φυτά περισσότερα.....

Stilatos 12-03-07 11:13

ενταξει δεν ειπα οτι ειναι 100% ετοιμο :P Το εστησα τωρα για αρχη πηρα μερικα φυτα και ριζες να δω αμα μου κανουνε και μετα κανουμε τελειωτικες κινησεις :P εξαλλου δεν παω για φουλ βιοτοπικο λουκ, αλλα τουλαχιστον σε αυτην την κατευθυνση.

Strahos 12-03-07 14:16

γιατί δεν κολλάς το χαρτόνι με απλή κολλητική ταινία στις γωνίές του πίσω μέρους? τι το θέλεις το μπλέξιμο με τις βεντούζες?

Stilatos 12-03-07 14:18

οι βεντουζες κρατανε τον σωληνα εξοδου του εξωτερικου φιλτρου?

Strahos 12-03-07 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stilatos (Μήνυμα 160545)
οι βεντουζες κρατανε τον σωληνα εξοδου του εξωτερικου φιλτρου?

ναι (?)

steady 13-03-07 00:10

οι βεντουζες ειναι μεσα στο τανκ και το χαρτονι πρεπει να ναι απεξω τι σχεση εχει?

MiziGr 13-03-07 12:48

Έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και έχω και εγώ eheim εξωτερικό!!! Εγώ το δικό μου μαύεο χαρτόνι το κόλλησα με μονοτική ταινία διπλής όψεος!

Strahos 13-03-07 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 160762)
Έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και έχω και εγώ eheim εξωτερικό!!! Εγώ το δικό μου μαύεο χαρτόνι το κόλλησα με μονοτική ταινία διπλής όψεος!

γιατί διπλής όψεος? για να φαίνεται από την μέσα μεριά του ενυδρείου ταινία? απλά το κολλάς με διάφανο σελοτέιπ στις άκρες από την έξω μεριά εκεί που σκεπάζει το τζάμι το καπάκι και είσαι έτοιμος

george 13-03-07 14:36

Εγώ το μαύρο χαρτόνι το κολλάω με μαύρη μονωτική ταινία γύρω γύρω και είναι μια χαρά.

steady 13-03-07 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 160812)
Εγώ το μαύρο χαρτόνι το κολλάω με μαύρη μονωτική ταινία γύρω γύρω και είναι μια χαρά.

και γω αυτο κανω...

Strahos 13-03-07 18:26

άσχετα με το φόντο τώρα το ενυδρείο σου ξεκίνησε για να γίνει πολύ ωραίο, συνέχισε έτσι είναι ωραίο το αποτέλεσμα, το μόνο που θα πρόσθετα εγώ είναι παραπάνω νερό ώστε να φτάσει η στάθμη στο ύψος του καπακιού.
(και χωρίς φόντο μιά χαρά είναι)

Tolis 24-03-07 17:13

Παράθεση:

(και χωρίς φόντο μιά χαρά είναι)
να φαινεται το σεμενακι απο πισω....

Z_X 24-03-07 19:54

Πάνε σε ένα επιγραφά και πάρε ένα αυτοκόλητο φόντο(σάν αυτά που βάζουν στης επιγραφές).
Φθηνό και ωραίο.

halvas69 24-03-07 21:29

Καλό ξεκίνημα είναι, θα μου άρεσε με περισσότερα ξύλα.

ΥΓ.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 163747)
να φαινεται το σεμενακι απο πισω....

Για κουρτινίτσα το κόβω εγώ :p

Strahos 25-03-07 15:54

όταν ένα ενυδρείο χωρίς φόντο είναι σε κεντρικό σημείο μέσα σε ένα δωμάτιο ή σαν διαχωριστικό, φυσικά και θα φαίνονται από μέσα του όλα τα υπόλοιπα αντικείμενα του δωματίου, δεν τα κοιτάμε όμως σαν μέρος του ενυδρείου, εστιάζουμε στο ενυδρείο, αν όμως είναι πολύ κοντά σε τοίχο ή σε κάποιο αντικείμενο τότε χρειάζεται ένα φοντάκι. Εγώ θα έλεγα αν βάλει να μην προτιμήσει αυτοκόλητο γιατί ίσως αφήσει υπολείμματα και αχρηστέψει την πίσω πλευρά για το μέλλον


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01893 seconds with 11 queries