Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Προβλημα με κερατοφυλλο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45392)

Stoukos 31-10-10 21:43

Προβλημα με κερατοφυλλο
 
3 Συνημμένο(α)
Χαιρεται παιδια. εχω το nano cube 30lt και βρισκομαι στην διαδικασια του στρωσιματος εδω και 20 μερες. Αγορασα πριν απο 3μερες εναν κερατοφυλλο για να βαλω στο ενυδρειο μου και ενω οταν τον αγορασα ηταν σε εξαιρετικη κατασταση μεσα σ ενα βραδυ μαραθηκε. Χρησιμοποιω το μαμα φιλτρο της dennerle καθως και εναν θερμοσταση της ιδιας εταιριας.Αρχικα τον θερμοστατη τον ειχα ρυθμισει στους 30C αλλα τοποθετοντας το κερατοφυλο και μια anubia baterri var.nana ρυθμισα την θερμοκρασια στους 25C. τι μπορει να συμβαινει? παραθετω και τις φωτο μηπως καταφερει καποιος να με βοηθησει.

Krisos 31-10-10 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stoukos (Μήνυμα 501574)
Χαιρεται παιδια. εχω το nano cube 30lt και βρισκομαι στην διαδικασια του στρωσιματος εδω και 20 μερες. Αγορασα πριν απο 3μερες εναν κερατοφυλλο για να βαλω στο ενυδρειο μου και ενω οταν τον αγορασα ηταν σε εξαιρετικη κατασταση μεσα σ ενα βραδυ μαραθηκε. Χρησιμοποιω το μαμα φιλτρο της dennerle καθως και εναν θερμοσταση της ιδιας εταιριας.Αρχικα τον θερμοστατη τον ειχα ρυθμισει στους 30C αλλα τοποθετοντας το κερατοφυλο και μια anubia baterri var.nana ρυθμισα την θερμοκρασια στους 25C. τι μπορει να συμβαινει? παραθετω και τις φωτο μηπως καταφερει καποιος να με βοηθησει.

Τι ταιζεις το κερατοφυλλο? :) ..ειναι πολυ ευκολο φυτο και μεγαλωνει σχετικα ευκολα ...χρησιμοποιεις τιποτα μανζτουνια οταν ενοεις στρωσιμο ? ..πως στρωνεις το ενυδρειο σου? ....με ποιο τροπο το στερεωσες εκει κατω ?

Stoukos 31-10-10 21:49

οχι τπτ περισσοτερο απο αμμωνια και μπολυ που μου εδωσε ενας φιλος.ψαρακια δεν εχω βαλει ακομα.

platy 31-10-10 21:51

αμμωνια δεν θα επρεπε να βαζεις αφου εβαλλες μπολΙ!!! λιγα φυλλαρακια τροφης επαρκουν

Stoukos 31-10-10 21:54

οπως καταλαβαινεις στην προκειμενη περιπτωση εγω ειμαι το "ψαρι"!!! εχς ελαχιστες γνωσεις σε σχεση με το ενυδρειο αλλα το παλευω. λοιπον η αμμωνια φταιει γι αυτο? μπορω να διορθωσω την κατασταση και αν ναι πως?

philosopher 31-10-10 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stoukos (Μήνυμα 501578)
οχι τπτ περισσοτερο απο αμμωνια και μπολυ που μου εδωσε ενας φιλος.ψαρακια δεν εχω βαλει ακομα.

Πόση αμμωνία βάζεις στα 30lt;

Stoukos 31-10-10 21:58

εκανα μετρηση και δεν ξεπερνα το 0,5mg/l

Apollwnas 31-10-10 21:59

Σε αυξημενη θερμοκρασια τα φυτα την ακουνε,ειδικα τα κερατοφυλλο αν το αφησες στους 30 βαθμους που λες το ελιωσε.

Stoukos 31-10-10 22:01

οχι ειπα πως πριν τοποθετησω τα φυτα το ειχα στους 30. αμεσως μολις τα τοποθετησα το κατεβασα στους 25.

ARIS1983 31-10-10 22:04

Κανε τις μετρησεις σου να δεις αν εστρωσε το νερο σου και μην ριχνεις αμμωνια! Το μετρας ανα καποιες μερες ή ακομα δεν εχεις κανει μετρησεις σε no2 no3? Οταν βαζω μπολι απο στρωμενο συνηθως κανει 10-15 μερες για να ειναι οκ το νερο.

Leofis 31-10-10 22:12

Paidia ego eimai o "filos" arxarios kai ego. To metrao pou kai pou, den exei strosei akoma , exoume parousia kai No2 2mg\l kai No3 30mg\l, to enudreio akoma den exei strosei. giati mporei na egine etsi o keratofulos , den sas exei tuxei?

ARIS1983 31-10-10 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Leofis (Μήνυμα 501594)
Paidia ego eimai o "filos" arxarios kai ego. To metrao pou kai pou, den exei strosei akoma , exoume parousia kai No2 2mg\l kai No3 30mg\l, to enudreio akoma den exei strosei. giati mporei na egine etsi o keratofulos , den sas exei tuxei?

Γραφε Ελληνικα μονο αν μπορεις ειναι κανονας του φορουμ (δαιν ποιραζη ας ηνε κε ανορθωγραφα):grin:! Το νερο εχει στρωσει, κανε καθημερινες αλλαγες νερου 30-40% και μετρα μετα μεχρι να πανε no2=0, no3=5-15 και αμμωνια=0. Μαλλον το κερατοφυλλο χαλασε απο τις υψηλες τιμες σε ΝΟ2 και αμμωνιας, εκτος αν το ph σου εχει ξεφυγει απο τα ορια του φυτου (πραγμα δυσκολο)! Κανε και μια παρουσιαση του ενυδρειου να το δουμε καλητερα! Αν το προωρηζεις για γαριδες να ξερεις οτι η τιμη σε ΝΟ3 πρεπει να ειναι το πολυ 10-15mg/l. και οχι σε λιπασματα ή φαρμακα εκτος αν γραφουν οτι ειναι καταλληλα για ασπονδυλα. Καλο ξεκινημα! Οποιος νομιζει οτι κανω λαθος ας με διορθωσει!

giannisaek 31-10-10 23:36

Το κερατόφυλλο για να αναπτυχτεί θέλει πολλά νιτρικά Νο3, πιστεύω στην περίπτωσή σου το ενυδρείο δεν έχει στρώσει ακόμη και δεν έχει καθόλου νιτρικά γι' αυτό και σου χάλασε.

ARIS1983 01-11-10 00:00

Γιαννη απαντησε ο Leofis οτι εχει ΝΟ3=30, νομιζω ειναι φιλος του Stoukos.

mitsos1975 01-11-10 21:26

όντως το κερατόφυλλο απορροφάει σαν τρελό όλα τα θρεπτικά στοιχεία, εγώ έχω ένα 60άρι με λίγα φυτά. οι anubies τις έχετε δεί πως ξετυλιγουν τα καινούρια τους φύλλα!! από τότε που έβαλα κερατόφυλλο το ξετύλιγμα αυτό διαρκεί περισσότερο χρονικά και τα φυλλα τους δεν είναι και πολύ ορεξάτα!
λές και όλη την ενεργεια την τραβάει το κερατόφυλο (εκτός και αν έχω κάτι άλλο). και η moss νομίζω ότι σταμάτησε να αναπτύσεται!
ΝΟ3<10 και για αυτό το αραίωσα αρκετά!!

halvas69 10-11-10 11:31

Παιδιά δεν είναι κερατόφυλλο (Ceratophyllum demersum) αυτό στις φωτογραφίες (ότι έχει μείνει δηλαδή) πρέπει να είναι κάποιο είδος Limnophila-Cabomba κάτι τέτοιο.
Στην κατάσταση που είναι δεν μπορώ να το ξεχωρίσω με τα 35 κιλά άλγη που έχει πάνω του.

Roussaks 10-11-10 11:45

Βγαλε το το φυτο να γλυτωσεις και απο την αλγη !!!

Επισης ειναι 30 λιτρα , αν το μπολι το πηρες απο στρωμενο ενυδρειο , ξανα παρε και βαλε και 1 ψαρακι (προσεξε τι ψαρι θα βαλεις ! ) μεσα αφου το μπολι-βακτηρια θελει τροφη απο αμμωνια ή ριχνε λιγα φλεηκς ..

Και μενα δεν μου κανει για κερατοφυλλο αλλα ...βασικα το κερατοφυλλο εχει πιο σκληρα φυλλα σε σχεση με την καπομπα !

Πάνος 10-11-10 17:42

οι ακρες του παντως κερατοφυλλο μου μαρτυρουν :confused:

kingrim 10-11-10 20:50

οντως ειναι σε μαυρα χαλια εγω θα το αφαιρουσα απο το ενυδρειο και θα εβαζα μια Αγγελια να μου χαρισουν κανενα φυατακι απλο να κανω την αρχη μου...

Ετσι εκανα και εγω στην αρχη

Stoukos 10-11-10 21:32

μετα απο μερες επιτελους το ενυδρειο στρωθηκε. λοιπον. μετα το προβλημα περασαν μερικες μερες και εβαλα αλλο κερατοφυλλο. το αποτελεσμα? και αυτος μαραθηκε. εκοψα τις ακρες του που ηταν το μονο που ειχε σωθει και τις αφησα να επιπλεουν. τελικα αυτες ετσι δεν σαπισαν οπως οι προηγουμενες. για να μην πολυλογω ειδα οτι και η ανουμπια που ειχα βαλει αρχιζε και μαρανοταν. πηγα σε ενα μαγαζι και μ ειπαν πως μαλλον εχω θεμα με το καλιο κτλ..και μ εδωσε ενα φαρμακο για τα φυτα. επεισης αφαιρεσα τον ανθρακα απο το φιλτρο μου. για να δουμε τωρα....


Ευτυχως που υπαρχει και το σιτε και ο κολλητος μου ειδαλως θα ειχα απογοητευτει! Σας ευχαριστω παιδια.

kingrim 10-11-10 21:42

;) o ανθρακας κανει κακο στα φυτα αφου τραβαει ολα τα θρεπτικα αλλα δεν νομιζω να μπορει να στα χαλαει σε μερικες μερες ..... δες και με ενα ακομα θερμομετρο τι θερμοκρασια εχεις


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01878 seconds with 11 queries