Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Χρώμα φόντου σε Δισκοενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102181)

akvariym 12-02-19 23:28

Χρώμα φόντου σε Δισκοενυδρειο
 
Ειμαι αναμεσα σε τελείως Ασπρο ή τέλειος Μαυρο.Διαβαζω οτι το μαυρο μπορει
να κανει τα ψαρια να παρουσιασουν peppering ή μπαρες.Ησχυει κατι τετοιο?Γενικα επιρρεαζει το χρωμα του φοντου τους Δισκους?

Γιώργος Κ 12-02-19 23:46

Εχω δοκιμασει τα παντα! Δεν ειδα καποια διαφορα! Και τωρα μαυρο εχω και δεν παρουσιαζουν μπαρες συνεχεια ... μονο οταν τσαντιζονται ! :D


Μαλλον ειναι θεμα δικης σου αισθητικης! :rolleyes:

akvariym 12-02-19 23:58

Η αληθεια ειναι οτι προς το μαυρο τείνω,ειναι οι τοίχοι ασπροι και θα κανει αντιθεση,μαυρο το επιπλο.

Dimitris77 13-02-19 17:10

Aυτό ισχύει και αφορά τα pigeon blood.

ΔημήτρηςΤ 13-02-19 21:00

Εγω μαυρο το εχω κ μου αρεσει παρα πολυ .καλη αρχη.!!!

Tareki 15-02-19 14:23

Αν αποφασίσεις να βάλεις pigeon strains δεν είναι καλή επιλογή
το μαύρο χρώμα. Ισως εντύνει το pepering στα ψαράκια σου.
Εγώ έχω βινύλιο ανοιχτου μπλε
και όλα μου τα ψάρια έχουν φοβερά χρώματα και απιπέρωτα :P.
Αν επιλέξεις βινύλιο να ξέρεις ότι θέλει μαεστρία για να μην σου κάνει φουσκάλες.
Εγώ απλά το εβάλα πίσω απο το τζάμι και το κόλλησα περιμετρικά

ΔημήτρηςΤ 15-02-19 15:21

Δεν θελει ιδιαιτερη μαεστρια.ειναι απλο .γεμιζεις ενα μπουκάλι σαν το αζαξ για τα τζαμια με νερο κ υγρο για πιατα,ψεκαζεις το τζαμι κ το βυνιλιο αρκετα ,οχι τσιγγουνιες.το τοποθετεις κ το κουνας μεχρι να βρεις το σημειο που το θες ,με μια καρτα βγαζεις μετα το νερο χωρις να κουνιεται το βυνιλιο.αν τωρα κανεις λαθος το ξαναβγαζεις παλι το ψεκαζεις κ το τοποθετεις.μπορεις να το κανεις 10 φορες αφοβα αρκει να ψεκαζεις παντα υγρο.οταν τελικα το βαλεις σωστα κ αφαιρέσεις το νερο ,θελει τουλαχιστον μια ωρα να πολυμεριστει κ να κολλησει καλα.τυχον φουσκαλιτσες με μια καρφιτσα τις σκας κ πιεζεις παλι μ την καρτα,δεν θα φαινεται τιποτα.αν πας να διαλεξεις βυνιλιο ,πες στο εμπορο πολυμερικο κ οχι μονομερικο που θα προσπαθησει να σ δωσει.

Tareki 15-02-19 17:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1051491)
Δεν θελει ιδιαιτερη μαεστρια.ειναι απλο .γεμιζεις ενα μπουκάλι σαν το αζαξ για τα τζαμια με νερο κ υγρο για πιατα,ψεκαζεις το τζαμι κ το βυνιλιο αρκετα ,οχι τσιγγουνιες.το τοποθετεις κ το κουνας μεχρι να βρεις το σημειο που το θες ,με μια καρτα βγαζεις μετα το νερο χωρις να κουνιεται το βυνιλιο.αν τωρα κανεις λαθος το ξαναβγαζεις παλι το ψεκαζεις κ το τοποθετεις.μπορεις να το κανεις 10 φορες αφοβα αρκει να ψεκαζεις παντα υγρο.οταν τελικα το βαλεις σωστα κ αφαιρέσεις το νερο ,θελει τουλαχιστον μια ωρα να πολυμεριστει κ να κολλησει καλα.τυχον φουσκαλιτσες με μια καρφιτσα τις σκας κ πιεζεις παλι μ την καρτα,δεν θα φαινεται τιποτα.αν πας να διαλεξεις βυνιλιο ,πες στο εμπορο πολυμερικο κ οχι μονομερικο που θα προσπαθησει να σ δωσει.

Μάλλον έχεις δίκιο. Εγω ζορίστηκα πολύ την τελευταια φορά.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πολύ χώρο από πίσω να δουλέψω .
Δεν κουνιούνται τόσα κιλά.
Αφού απέτυχα παταγωδώς και μόνο στην ιδέα ότι αν θέλω να το
αλλάξω χρώμα θα πρέπει να μου φύγει η μέση να σπρώχνω η θα πρέπει να αδειάζω εντελώς το ενυδρείο με ότι αυτό συνεπάγεται
αποφάσισα απλά να το τοποθετήσω έτσι.
Βαρέθηκα;;; Πέντε λεπτά δουλίτσα και με ενυδρείο γεμάτο.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

ΔημήτρηςΤ 15-02-19 17:46

Ναι βρε.εγω επειδή πουλαω βυνιλιο κ εχω αλλαξει καμια 10αρια ,τα εχω βαλει κ ετσι κ οπως εσυ.απλα αν θελει καποιος να το κολλήσει να μ το φοβάται.

stanisalus18 15-02-19 18:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1051491)
Δεν θελει ιδιαιτερη μαεστρια.ειναι απλο .γεμιζεις ενα μπουκάλι σαν το αζαξ για τα τζαμια με νερο κ υγρο για πιατα,ψεκαζεις το τζαμι κ το βυνιλιο αρκετα ,οχι τσιγγουνιες.το τοποθετεις κ το κουνας μεχρι να βρεις το σημειο που το θες ,με μια καρτα βγαζεις μετα το νερο χωρις να κουνιεται το βυνιλιο.αν τωρα κανεις λαθος το ξαναβγαζεις παλι το ψεκαζεις κ το τοποθετεις.μπορεις να το κανεις 10 φορες αφοβα αρκει να ψεκαζεις παντα υγρο.οταν τελικα το βαλεις σωστα κ αφαιρέσεις το νερο ,θελει τουλαχιστον μια ωρα να πολυμεριστει κ να κολλησει καλα.τυχον φουσκαλιτσες με μια καρφιτσα τις σκας κ πιεζεις παλι μ την καρτα,δεν θα φαινεται τιποτα.αν πας να διαλεξεις βυνιλιο ,πες στο εμπορο πολυμερικο κ οχι μονομερικο που θα προσπαθησει να σ δωσει.

Χρησιμα ολα αυτα φιλε Δημητρη, μπραβο ;)

ΔημήτρηςΤ 15-02-19 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1051494)
Χρησιμα ολα αυτα φιλε Δημητρη, μπραβο ;)

να σαι καλα Γιάννη μου.

akvariym 15-02-19 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1051491)
Δεν θελει ιδιαιτερη μαεστρια.ειναι απλο .γεμιζεις ενα μπουκάλι σαν το αζαξ για τα τζαμια με νερο κ υγρο για πιατα,ψεκαζεις το τζαμι κ το βυνιλιο αρκετα ,οχι τσιγγουνιες.το τοποθετεις κ το κουνας μεχρι να βρεις το σημειο που το θες ,με μια καρτα βγαζεις μετα το νερο χωρις να κουνιεται το βυνιλιο.αν τωρα κανεις λαθος το ξαναβγαζεις παλι το ψεκαζεις κ το τοποθετεις.μπορεις να το κανεις 10 φορες αφοβα αρκει να ψεκαζεις παντα υγρο.οταν τελικα το βαλεις σωστα κ αφαιρέσεις το νερο ,θελει τουλαχιστον μια ωρα να πολυμεριστει κ να κολλησει καλα.τυχον φουσκαλιτσες με μια καρφιτσα τις σκας κ πιεζεις παλι μ την καρτα,δεν θα φαινεται τιποτα.αν πας να διαλεξεις βυνιλιο ,πες στο εμπορο πολυμερικο κ οχι μονομερικο που θα προσπαθησει να σ δωσει.

Ετσι σκετο το βινύλιο το βρέχουμε και κολλαει?δεν εχει κολλα απο μονο του?

ΔημήτρηςΤ 15-02-19 22:47

Εχει κολλα απο μονο του.

akvariym 23-02-19 22:17

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1051491)
Δεν θελει ιδιαιτερη μαεστρια.ειναι απλο .γεμιζεις ενα μπουκάλι σαν το αζαξ για τα τζαμια με νερο κ υγρο για πιατα,ψεκαζεις το τζαμι κ το βυνιλιο αρκετα ,οχι τσιγγουνιες.το τοποθετεις κ το κουνας μεχρι να βρεις το σημειο που το θες ,με μια καρτα βγαζεις μετα το νερο χωρις να κουνιεται το βυνιλιο.αν τωρα κανεις λαθος το ξαναβγαζεις παλι το ψεκαζεις κ το τοποθετεις.μπορεις να το κανεις 10 φορες αφοβα αρκει να ψεκαζεις παντα υγρο.οταν τελικα το βαλεις σωστα κ αφαιρέσεις το νερο ,θελει τουλαχιστον μια ωρα να πολυμεριστει κ να κολλησει καλα.τυχον φουσκαλιτσες με μια καρφιτσα τις σκας κ πιεζεις παλι μ την καρτα,δεν θα φαινεται τιποτα.αν πας να διαλεξεις βυνιλιο ,πες στο εμπορο πολυμερικο κ οχι μονομερικο που θα προσπαθησει να σ δωσει.

Το κόλλησα με τον τροπο που ειπες Δημητρη και κολλησε πολυ καλα,αλλα μολις στέγνωσε μου έβγαλε αυτα τα ασπα σημαδια,τι μπορω να κανω τωρα?

ΔημήτρηςΤ 23-02-19 22:40

Εννοεις αερα???αν ναι εχεις περιπου μια ωρα ισως λιγο λιγοτερο αναλογως το βυνιλιο,να παρεις μια καρφιτσα να τρυπησεις εκει που (φουσκώνει )κ παλι με μια καρτα να πιεζεις προς την τρυπούλα. Προσεχε τωρα ,επειδη δεν ξερω τι βυνιλιο εχεις ,βαλε κατι μαλακο στην καρτα πχ ενα vetex γιατι αν το πιεσεις πολύ, μπορει να σκίστει........με το μαλακο δλδ. Αν δεν εχει περασει πολυ ωρα ,θα κολλησει τελεια.

rottbea 23-02-19 22:41

Η φωτο δεν βοηθαει αλλα πιστευω οτι η πλευρα του αυτοκολλητου δεν παταει στο τζαμι. Εχει παρει αερα.Γιαυτο οι ασπριλες.

rottbea 23-02-19 22:46

Η τεχνικη ειναι ψεκασμα με σαπουναδα οπως σου ειπαν,τραβηγμα με καποιο λαστιχο τζαμιων η καρτα για να διωξεις τα υγρα.Μετα στεγνωμα με θερμοπιστολο η πιστολακι μαλλιών.
Κανε μια αναζητηση σε car glass film wrap να καταλαβεις.

akvariym 23-02-19 22:56

εχει στεγνωση τωρα,περασαν 8 ωρες,στη αρχη δεν φαινοταν κατι και το περασα πολυ καλα με την καρτα εφαρμογης.

akvariym 02-03-19 17:35

Τελικα τα σημαδια εφυγαν απο μονα τους μετα το πρωτο γεμισμα με νερο,δεν ξερω γιατι αλλα ευτυχος εφυγαν και ειναι τελειο το φοντο!!!
Ισως δεν ειχε στεγνωσει ακομα καλα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02125 seconds with 11 queries