Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   προβλημα με hygrophila polysperma (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51748)

anestoudis 13-04-11 16:37

προβλημα με hygrophila polysperma
 
2 Συνημμένο(α)
καλησπερα σε ολους.
Εχω προβλημα με την hyophila polyspema, ενωώ οτι εχει σταματησει να αναπτυσετε και οι κορυφες τις κιτρινιζουν και αρχίζουν να λιώνουν, δεν εχει ζωηρο χρωμα. παρακαλω τη βοηθεια σας.

80Lit ενυδρειο
ph:7
kh:7
9 ωρες φωτισμος με 2 14watt T5
Λιπασματα:flurish (1 φορα τη βδομαδα) iron και potasium (1 φορα τη βδομαδα)
Co2: Diy
αλλαγές περιπου καθε 15-20 μερες το 1/3
δειτε φωτο παρακάτω.

Tsagos 13-04-11 16:43

Νο3???

anestoudis 13-04-11 16:51

Νο3: 10 με 20 κυμαινονται
Νο2: 0

Tsagos 13-04-11 19:02

μηπως είναι παλιες οι λάμπες, είναι λίγος ο φωτισμός σου αλλά ας αποκλείσουμε τα αλλα μιας και μιλάμε οι 2ο μας....

anestoudis 13-04-11 20:11

οχι οι λαμπες ειναι 2 μηνων και ειναι καλος νομιζω (μετριος) βγαζουν περιπου 2400 lumen, δεν μπορω να καταλάβω και γω τι μπωρει να φταίει. Υπάρχει και Co2 που βοηθάει αλλα τίποτε, (βαιβεα το εχω μονο 3 εβδομάδες αλλα παλι επρεπε να φανει κατι καλο)

dimitrios 13-04-11 21:05

ισως να αυξησεις τη συχνοτητα του καλιου

Tsagos 13-04-11 21:46

Φωσφορικά προσθέτεις; Τεστάκι υπάρχει για να πάρεις μετρηση;

anestoudis 14-04-11 07:02

οχι φωσφορικα δεν προσθετω. τεστακια εχω τις serra

Tsagos 14-04-11 10:54

η αναλογία που πρέπει να έχεις είναι 1 Po4 με 10-20 No3. Αυτά τα 2 είναι τα βασικά που πρέπει να κοιτάμε όταν δεν υπάρχει αναπτυξη στα φυτά μας μιας και είναι το "βασικό" φαϊ των φυτών μας. Η αναλογία φυσικά είναι κατι πολύ γενικό μιας και κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό! Κανε ενα τεστάκι για τα Po4 σου και εαν δεν υπάρχει καθόλου μπορείς να αγοράσεις fleet enema απο ενα φαρμακείο για να προσθέτεις

anestoudis 15-04-11 13:32

υπαρχει περιπτωση δηλ να ειναι απο ελλειψη po4?
-------------------------
και τι ποσοτητα ρίχνω σε ενα 80αρι ενυδρειο?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anestoudis (Μήνυμα 579580)
υπαρχει περιπτωση δηλ να ειναι απο ελλειψη po4?
-------------------------
και τι ποσοτητα ρίχνω σε ενα 80αρι ενυδρειο?

κατι ακομη εχω No3 10-20 υπαρχει περιπτωση να εχω ελλειψη αζώτου? (το αζωτο δεν ειναι παραγωγο των No3) η λεω κατι λάθος?

Αλεξάνδρα Κατσούρη 15-04-11 15:25

Αντιθέτως, εγώ θα συμβουλευα να μην την ταίζεις τόσο με θρεπτικά συστατικά γιατί και αντίθετο αποτέλεσμα θα έχεις και άλγη σε λίγο καιρο. Βέβαια 1 φορά την εβδομάδα δεν είναι πολλά τα λιπάσματα, αλλά άν αλλάζεις το νερό κάθε 20 μέρες και δεν έχεις άλλα πολλά φυτά μέσα να καταναλώνουν, τότε υπάρχει πρόβλημα.

anestoudis 15-04-11 16:48

εχω και αλλα φυτα(microsoroum, anubia nana, 3 crypokorynes, λιγο riccia και 1 ehinodoro) γιαυτο λεω οτι κατι λειπει αλλα τι? υπαρχει περιπτωση τη ζημια να την κανει ελλειψη Φωσφορικών?:confused:

Konstantin79 17-04-11 13:44

κ εγω που εχω παρομοιο προβλημα, ειπωθηκε εδω οτι μαλλον φταιει η περισσεια φωσοφορου κ νιτρωδων, γι'αυτο εβαλα στον ενα κουβα του jbl eprofi 900 που εχω ενα υλικο για μειωση νιτρωδων κ φωσοφορικων.
Τι ισχυει τελικα; Μπορει οντως τη ζημια να την κανει η περισσεια φωσφορικων κ νιτρωδων;;

anestoudis 17-04-11 15:17

αν υπηρχε περισια po4 και No3 λογικα θα υπηρχε αλγη πραγμα που εγω δεν εχω σχεδον καθόλου. αλα και παλι No3 εχω γυρω στα 15 που ειναι λιγα (νομιζω) οπωτε δεν παιζει. μηπως δεν ειναι αρετα τα Po4 (δεν τα εχω μετρησει) μονο αυτο μπορω να υποθέσω. ας μας πει καποιος ποιο ειδικος για τα Po4

kbourdos 17-04-11 16:09

Εγω ειχα ΝΟ3:5 και ΡΟ4:0.25 mg/lt και αναγκαστηκα να βγαλω το πολυσπερμα γιατι ειχε καταλαβει το ενυδρειο. Ασε που τα σκαλαρια και τα αλλα ψαρακια το ειχαν κανει κολατσιο (μηπως το τρωνε τα ψαρια σου?). Μαλλων το Clearmec εχεις βαλει στο φιλτρο, προσωπικά το βρισκω πολυ καλό, και το εχω σαν στανταρντ. Δεν ειχα ποτε θεμα με νιτρικα και φωσφορο. το CO2 το μετρας? Εγω κανω 33% αλλαγη νερου καθε μήνα και ολα ειναι μια χαρα. Εγω κραταω αρχειο του ενυδρειου και επομένως καθε αλλαγη που παρουσιαζετε στα φυτα προσπαθώ να δω τι εχω κανει που προξενησε την αλλαγή αυτη.
Γενικα λιγα ΝΟ3 και ΡΟ4 ειναι καλα να υπαρχουν και να υπαρχουν σε ισορροπια με τον φωτισμο και το CO2. Αυτη τη ισορροπια πρεπει να βρεις και ειναι διαφορετικη σε καθε ξεχωριστο ενυδρειο.

anestoudis 17-04-11 17:23

Clearmec? τι ακριβως ειναι αυτο δεν το ξερω? για δωσε μου πληροφορίες.
το Co2 ειναι σε καλα επιπεδα. κατι λειπει στο νερο αλλα δεν μπορω να το βρω... ( βασικα τωρα που το βλεπω και ο εχινοδορος που εχω δεν εχει αναπτυχθεί ....

Konstantin79 17-04-11 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από anestoudis (Μήνυμα 580482)
Clearmec? τι ακριβως ειναι αυτο δεν το ξερω? για δωσε μου πληροφορίες.
το Co2 ειναι σε καλα επιπεδα. κατι λειπει στο νερο αλλα δεν μπορω να το βρω... ( βασικα τωρα που το βλεπω και ο εχινοδορος που εχω δεν εχει αναπτυχθεί ....

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...-clearmec-plus

To εχω πλεον κ εγω στανταρ στον δευτερο απο πανω καδο του φιλτρου. Ηδη αυτες τις ημερες οι βακομπες ενω αρκετα φυλλα εχω καφε αλγη ακομα, δειχνει να παιρνει τα πανω της κ να πεταει νεα καταπρασινα φυλλα!!! Αφηνω τη δουλεια στα sae τωρα να την σκισουν!!!!! :grin:

kbourdos 17-04-11 20:18

To Clearmec ειναι κυριως Βιολογικο αλλα εχει και ελαφρες χημικες ιδιοτητες που αφαιρουν νιτρατη και φωσφορο. ΙΜΟ ειναι καλο γιατι δεν αφαιρει τα παντα...λιγο νιτρατη και φωσφορο τον χρειαζομαστε.
Λοιπον, πριν ενα μηνα δοκιμασα κατι ταμπλετες Denerle για εχινοδορους είδα μεγαλη διαφορα. Το οζελοτ που εχω βγαζει δυο με τρια νεα φυλλα καθε βδομαδα και ολα ειναι σε καλη κατασταση. Το ιδιο ισχυει και για to Bleheri. Μην ξεχνας πως οι εχινοδοροι (οπως και οι κρυπτοκορινες) τρεφονται κυριως απο τις ριζες.

diaton101 24-04-11 18:49

Η Hygrophila ειναι φυτο "δεικτης" για ελλειψη σιδηρου.
Οταν δεν επαρκει ο σιδηρος, τοτε σταματα η αναπτυξη της (η εκπτυξη καινουριων κορυφαιων βλαστων) και παρουσιαζονται κιτρινισματα. Θελεις περισσοτερο σιδηρο και καλιο τα οποια φροντιζε να ριχνεις ημερησια και οχι εβδομαδιαια.

HLIASKR 24-04-11 19:18

Εγω δεν εχω κανενα προβλημα με αυτα τα φυτα.Ριχνω μονο το flourish το βασικο λιπασμα δλδ.Μονο κανενα φυλλο σαπιζει που και που!

panmaroy 24-04-11 19:30

Πιστευω οτι τα φυτα σου φιλε μου θελουν φαγητο και μαλιστα πολυ οποτε δες αυτο:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50366

Tsagos 25-04-11 03:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από diaton101 (Μήνυμα 583006)
Η Hygrophila ειναι φυτο "δεικτης" για ελλειψη σιδηρου.
Οταν δεν επαρκει ο σιδηρος, τοτε σταματα η αναπτυξη της (η εκπτυξη καινουριων κορυφαιων βλαστων) και παρουσιαζονται κιτρινισματα. Θελεις περισσοτερο σιδηρο και καλιο τα οποια φροντιζε να ριχνεις ημερησια και οχι εβδομαδιαια.

+1:smt052


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01908 seconds with 11 queries