Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Νοεγέννητα Labido ??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46026)

nxris 18-11-10 12:45

Νοεγέννητα Labido ???
 
Έχω από μία γέννα 40 ημερών μικρά μέσα σε ενυδρείο γεννήστρα.
Στο ίδιο ενυδρείο έχει μπεί και ένα θηλυκό το οποίο θα βγάλει τα μικρά σε καμιά βδομάδα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής: Να αφήσω τα μικρά μέσα στην γεννήστρα όταν θα ξεμπουκώσει η θηλυκιά ή να τα βάλω στο μεγάλο ενυδρείο με τα ενήλικα?

zweet 19-11-10 12:44

γιατι δεν φτιαχνεις ενα ενυδρειακι μικροτερο για τα μωρα?

Κλεόβουλος 19-11-10 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nxris (Μήνυμα 509642)
Έχω από μία γέννα 40 ημερών μικρά μέσα σε ενυδρείο γεννήστρα.
Στο ίδιο ενυδρείο έχει μπεί και ένα θηλυκό το οποίο θα βγάλει τα μικρά σε καμιά βδομάδα.
Η ερώτησή μου είναι η εξής: Να αφήσω τα μικρά μέσα στην γεννήστρα όταν θα ξεμπουκώσει η θηλυκιά ή να τα βάλω στο μεγάλο ενυδρείο με τα ενήλικα?

Νίκο φοβάμαι ότι αν μπουν με τα ενήλικα, δεν θα έχουν καλή τύχη(τουλάχιστον τα περισσότερα):(

giannisqq 19-11-10 14:43

αυτα απο την πρωτη γεννα θα κυνηγανε τα μικρα!σε εμενα αυτο εγινε!!!καλυτερα να μενουν στο κανονικο ενυδρειο αλλα να εχει παρα πολλες πετρες με πολυ στενα περασματα;)ετσι θα δεις παρα πολλα...

nxris 19-11-10 16:09

Απ'ότι κατάλαβα θα πρέπει να έχουμε 2-3 ενυδρεία γεννήστρες αν θέλουμε να επιβιώσουν όλα. Και ποιός ακόυει την γυναίκα μου :smt084.
Μετά από 2 μήνες αφού γεννηθούν είναι καλά να μπαίνουν με τα ενήλικα ή είναι νωρίς ακόμα?

Κλεόβουλος 19-11-10 17:54

Σε ενυδρείο με ενήλικες κιχλίδες όπου λίγο-πολύ έχουν καθοριστεί οι ιεραρχίες-περιοχές δεν είναι εύκολο να εισάγουμε νέα ψάρια (πολύ περισσότερο μικρά και αδύναμα). Για να γίνει σχετικά ανώδυνα αυξάνουμε τις κρυψώνες, αλλάζουμε διαρρύθμιση στις πέτρες και τα βάζουμε με σβηστά φώτα.

giannisqq 19-11-10 19:25

οπως τα ειπε ο κλεοβουλος,βαλε πολλες πετρες και μην τα ενοχλεις.και θα δεις πολλα μικρα...

ΜΙΜΗΣ 25-11-10 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 510214)
Για να γίνει σχετικά ανώδυνα αυξάνουμε τις κρυψώνες, αλλάζουμε διαρρύθμιση στις πέτρες και τα βάζουμε με σβηστά φώτα στο μεγαλο ενυδρειο.


κανε αυτο που λεει ο κλεοβουλος
για μενα βαλτα στο μεγαλο ενυδρειο και περιμενε με την ησυχια σου την επομενη γεννα στο μικρο.
αν ειχαν μικρη διαφορα οι 2 γεννες θα σουλεγα να τα αφησεις μεσα αλλα μετα απο σχεδον 2μηνες τα ψαρακια σου ειναι αρκετα μεγαλα για να μπορουν να φανε-σκοτωσουν καποιο απο τα μωρα λιγων ωρων-ημερων,και τα ατιμα τα μικρα 1-2 εκατοστα τρυπονουν παντου;)

και μην πουνε μερικοι οτι τα λαμπιντο ειναι φυτοφαγα γιατι δεν πιανει:smt120

gleboukas 06-12-10 16:13

να ρωτησω και εγω κατι ?
τι χρωμα ειναι τα μικρα ??
εμενα ειναι μαυρα και ειναι περισου στον ποντο

Κλεόβουλος 06-12-10 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gleboukas (Μήνυμα 517909)
να ρωτησω και εγω κατι ?
τι χρωμα ειναι τα μικρα ??
εμενα ειναι μαυρα και ειναι περισου στον ποντο

Μαύρα Labido? τι άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο?

gleboukas 06-12-10 18:00

θα ανοιξω αλλο post για λεπτομεριες

nxris 06-12-10 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gleboukas (Μήνυμα 517909)
να ρωτησω και εγω κατι ?
τι χρωμα ειναι τα μικρα ??
εμενα ειναι μαυρα και ειναι περισου στον ποντο

Τώρα είναι 2 μηνών και είναι κατα κίτρινα. Πάντως ακόμα και την πρώτη μέρα μαύρα δεν ήταν σίγουρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01473 seconds with 11 queries