Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Τι φυτά είναι αυτά?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28139)

Perazzi 21-11-08 01:43

Τι φυτά είναι αυτά??
 
4 Συνημμένο(α)
Σας χαιρετώ μετά από πολύ καιρώ , περιμένω την Βοήθεια σας
Ευχαριστώ
Μόνο το ένα ξέρω Vallisneria Americana

Τσιόνογλου Σταύρος 21-11-08 01:46

Ψάξε εδώ: http://www.tropica.com/default.asp

Raven 21-11-08 01:48

Hygrophila difformis , Egeria densa και Ludwigia repens (το τελευταιο με μικρη επιφυλαξη).

Τσιόνογλου Σταύρος 21-11-08 01:55

Ίσως και κάτι σε Bacomba αν και δεν φαίνεται καλά.

Perazzi 21-11-08 02:06

Ναι τα 3 βρήκα
Vallisneria Americana gigante
Egeria densa
Ludwigia repens αλλά το άλλο που έλεγες Hygrophila difformis δεν μοιάζει με το δικό μου εκείνο μάλλον μου έδωσε λάθος εγώ το ζήτησα Limnophilaaquatic.
Σας ευχαριστώ πάντως.. :):)
-------------------------
Και κάτι άλλο μεστό ενυδρείο μου φανήκαν κάτι σαλιγκαράκια είναι επικίνδυνα??

Raven 21-11-08 02:18

Hygrophila difformis ειναι και με στοιχημα ο,τι θες. Λεω για αυτο στο κεντρο μεταξυ Βαλισνεριας και Εlodea . Λιμνοφιλα δεν εχεις..

Perazzi 21-11-08 02:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 306216)
Hygrophila difformis ειναι και με στοιχημα ο,τι θες. Λεω για αυτο στο κεντρο μεταξυ Βαλισνεριας και Εlodea . Λιμνοφιλα δεν εχεις..

Ναι αυτό λέω και εγώ αντί για limnophila μου έδωσαν κάτι άλλο. Εγώ δεν ξέρω τόσο καλά τα φυτά ακόμα στην αρχή είμαι
Τα σαλιγκαράκια αυτά που φάνηκαν είναι επικίνδυνα?????

Raven 21-11-08 02:28

Παράθεση:

Τα σαλιγκαράκια αυτά που φάνηκαν είναι επικίνδυνα?????
Καλου κακου μην βαζεις χερια μεσα..:smt044 Χιουμορ κανω, ελπιζω να μην παρεξηγηθεις εε;:D Πες τι σαλιγκαρια ειναι.. τα περισσοτερα καλο κανουν και τρωνε και τις αλγες.

Perazzi 21-11-08 02:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 306219)
Καλου κακου μην βαζεις χερια μεσα..:smt044 Χιουμορ κανω, ελπιζω να μην παρεξηγηθεις εε;:D Πες τι σαλιγκαρια ειναι.. τα περισσοτερα καλο κανουν και τρωνε και τις αλγες.

Όχι δεν είμαι τέτοιο παιδί σε γνωρίζω η πίνακες σου είναι θαυμάσια βέβαια με αυτά που βλέπω στην Κ&Κ μπορώ να σου λέω θαυμάσια, αν κάποια μέρα θα έχω τι τύχη να τα δω από κοντά πιστεύω θα περάσω εγκεφαλικό
Δεν ξέρω τι σαλιγκάρια είναι με το που έβαλα τα φυτά φάνηκαν και αυτά ,κάποια είναι χωνάκι κάποια στρόγγυλα ..δηλαδή δεν τρώνε φυτά ??
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Perazzi (Μήνυμα 306221)
Όχι δεν είμαι τέτοιο παιδί σε γνωρίζω η πίνακες σου είναι θαυμάσια βέβαια με αυτά που βλέπω στην Κ&Κ μπορώ να σου λέω θαυμάσια, αν κάποια μέρα θα έχω τι τύχη να τα δω από κοντά πιστεύω θα περάσω εγκεφαλικό
Δεν ξέρω τι σαλιγκάρια είναι με το που έβαλα τα φυτά φάνηκαν και αυτά ,κάποια είναι χωνάκι κάποια στρόγγυλα ..δηλαδή δεν τρώνε φυτά ??

:D:D:D

Raven 21-11-08 03:14

Τα κωνικα ειναι μαλλον Melanoides tuberculatum και ειναι ωφελημα αφου ανακατευουν το υποστρωμα , για τα αλλα δες εδω..
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/schnecke.htm

Πινακες σπιτι δεν εχω κανεναν, κανω μονο παραγγελιες πλεον :(
Ετοιμαζω ομως εορταστικο εξωφυλλο σε γνωστο περιοδικο ;)

Perazzi 21-11-08 03:26

Ναι αυτά είναι τα σαλιγκαράκια μου , τελικά κάνουν κάτι καλό …
Αλέξανδρε σε ευχαριστώ για τη βοήθεια σου ,περιμένω τότε το Κ&Κ ;);)
Καληνύχτα ,πρέπει να κοιμηθώ αύριο έχω μάθημα :smt088:smt088:smt088

-+5-+5

Perazzi 28-01-09 00:20

2 Συνημμένο(α)
Αυτό το φυτό είναι Echinodorusbleheri ? στο μαγαζί με είπαν ότι είναι anubiaαλλά δεν το βρήκα πουθενά

Πάνος 28-01-09 00:23

java fern ειναι...microsorium pteropus δηλαδη.....ερωτηση....εχεις ακομη τα σκαλαρια με τα γκαπυ?

Τσιόνογλου Σταύρος 28-01-09 00:23

Σαν Microsorum μου φαίνεται .Ουτε Anubia ούτε echinodorus.

Perazzi 28-01-09 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 326880)
java fern ειναι...microsorium pteropus δηλαδη.....ερωτηση....εχεις ακομη τα σκαλαρια με τα γκαπυ?

Όχι έδιωξα τα γκαπυ

Πάνος 28-01-09 00:25

σωστος!!!;)

Perazzi 28-01-09 00:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 326881)
Σαν Microsorum μου φαίνεται .Ουτε Anubia ούτε echinodorus.

Ποοο φυσάτε πολύ γρήγορη είστε, σας ευχαριστώ
-------------------------
Δηλαδή πολύ εύκολο φυτό είναι :D

Τσιόνογλου Σταύρος 28-01-09 00:29

Έτσι λένε :D.

Perazzi 28-01-09 00:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 326891)
Έτσι λένε :D.

Και πραγματικά έτσι είστε :D

theodor72 28-01-09 01:16

Φίλε Perazzi, τo pteropus είναι από τα εύκολα φυτά. Προτιμά χαμηλό φωτισμό και συνήθως δεν φυτεύεται, αλλά δένεται σε κάποιο βράχάκι ή ξύλο. Όπως και οι ανούμπιες. Αν πάλι θέλεις να το κρατήσεις φυτεμένο, τράβηξε το λίγο έξω από το χαλικάκι ώστε ο κύριος οριζόντιος κορμός του (ρίζωμα) από όπου βγαίνουν οι ρίζες και τα φύλλα να είναι έξω από το χαλικάκι. Μέσα θα μείνουν μόνο οι λεπτές μαύρες ρίζες (ριζίδια). Αν μείνει όπως είναι στην φωτογραφία σύντομα θα χαλάσει...;)

Perazzi 28-01-09 01:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 326934)
Φίλε Perazzi, τo pteropus είναι από τα εύκολα φυτά. Προτιμά χαμηλό φωτισμό και συνήθως δεν φυτεύεται, αλλά δένεται σε κάποιο βράχάκι ή ξύλο. Όπως και οι ανούμπιες. Αν πάλι θέλεις να το κρατήσεις φυτεμένο, τράβηξε το λίγο έξω από το χαλικάκι ώστε ο κύριος οριζόντιος κορμός του (ρίζωμα) από όπου βγαίνουν οι ρίζες και τα φύλλα να είναι έξω από το χαλικάκι. Μέσα θα μείνουν μόνο οι λεπτές μαύρες ρίζες (ριζίδια). Αν μείνει όπως είναι στην φωτογραφία σύντομα θα χαλάσει...;)

Αύριο θα το βγάλω τότε λίγο έξω ,σε ευχαριστώ Θόδωρε ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02073 seconds with 11 queries