Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Τρύπημα ενυδρείου και υπερχείλιση. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99084)

Παναγιώτης Κ 04-12-17 21:05

Τρύπημα ενυδρείου και υπερχείλιση.
 
Έχω ένα rio 180 και θέλω να φτιάξω υπερχείλιση να βάλλω sump. Οι ιδανικές διαστάσεις διατομής σωλήνα είναι φ32 για τα λίτρα αυτά; Η αντλία επιστροφής θα ανεβάζει ονομαστικά 2500λ/ω με 2.5μ μανομετρικο.

Σκέφτηκα κάτι τέτοιο
https://www.ebay.com/itm/Aquarium-St...tvBo-6XsZ1s9uw

Να βάλλω και 2η υπερχείλιση λέτε σε περίπτωση που βουλώσει η 1η να έχω τη δεύτερη εφεδρική σε λίγο μεγαλύτερο ύψος;

Sakisdraminos 04-12-17 21:33

Παναγιώτη άμα πάρεις ένα ποτηροτριπανο και δεν είναι ψημένο το τζαμί την ανοίγεις εύκολα!

Παναγιώτης Κ 04-12-17 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1030016)
Παναγιώτη άμα πάρεις ένα ποτηροτριπανο και δεν είναι ψημένο το τζαμί την ανοίγεις εύκολα!

;);););)

Τις παραπάνω απορίες πως τις βλέπετε;

alan boy 04-12-17 22:11

Παναγιώτη 2 τρύπες θα κανεις. Για να μειωθεί και ο θόρυβος. Ναι τις 32 άρες μουφες θα πάρεις και ποτηροτρυπανο δεν θυμάμαι θα δω το δικό μου και θα σου πω πόσα mm να είναι

Παναγιώτης Κ 04-12-17 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 1030028)
Παναγιώτη 2 τρύπες θα κανεις. Για να μειωθεί και ο θόρυβος. Ναι τις 32 άρες μουφες θα πάρεις και ποτηροτρυπανο δεν θυμάμαι θα δω το δικό μου και θα σου πω πόσα mm να είναι

Άρα 3 τρύπες. 2 για τη διπλή υπερχείλιση και 1 η επιστροφή. Σωστά;

alan boy 04-12-17 22:18

Για επιστροφή εγώ δεν έκανα τρύπα. Τη θεωρώ περιττή. Έχω ένα μπαστούνι από https://www.truffaut.com/produit/tub...16/26723/25185 εξ φίλτρο. Έτσι σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα κατεβαίνει πολύ λίγοτερο νερό στο σαμπ μιας και αυτό κάθεται πιο ψηλά στη σταθμη του νερού.
Όσο για το κατέβασμα του νερού 2 τρύπες οπωσδήποτε.
Θες και 2 τέτοια φ32 http://www.aquario.gr/pvc-6634.html

Sakisdraminos 04-12-17 22:19

Την επιστροφή δεν χρειάζεται να την κάνεις με τρύπα.

Φ 32 είναι κομπλέ οι δικες πρέπει να είναι 25αρες!.

Παναγιώτης Κ 04-12-17 22:24

Ωραία. Πόσο κοντά μπορώ να τις κάνω μεταξύ τους;

Η σύνδεση που έβαλα στο λινκ στο 1ο ποστ κάνει; Να την παραγγείλω; Και στην ένωση στην μέσα μεριά στο ενυδρείο να βάλλω και έξτρα σιλικόνη, η με το διαφανές λαστιχάκι που έχει είναι κομπλέ;

alan boy 04-12-17 22:36

Νομίζω εγώ τις έχω κάνει 5με 6 cm απόσταση
Δεν χρειάζεται σιλικόνη. Δεν έχει πίεση το νερό επάνω. Με τα λαστιχάκια τους μια χαρά είναι
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...5&postcount=11

voas 04-12-17 23:24

Παναγιώτη καλησπέρα .....

Αν κανεις εσυ τις τρύπες, θα χρειαστείς άλλον εναν να σου κρατάει το λάστιχο με νερο σε χαμηλή ροη, ισα ίσα να βρέχεται το ποτηροτρυπανο, το οποίο θα το δουλέψεις σε ηλεκτρικό δράπανο μπαταρίας, με χαμηλές στροφές...

Εαν ειναι ψημένο, που δεν νομιζω οτι ειναι το ΡΙΟ, μην κανεις...

Υπερχείλιση με δυο τρύπες απο φ32 και άνω και αν δεις οτι το εχεις με το τρύπημα, κανε μια στην επιστροφή φ25...

Οι σύνδεσμοι μεταξύ τους και στην εξωτερική περιμετρική μεριά του πλαισίου τους, ας έχουν 1-2 πόντους αέρα...

Εσωτερικα τους θα βάλεις γωνιές 90αρες με ποτήρι υπερχ/σης και ετσι θα ρυθμίζεις το ύψος στην στάθμη νερου...

Τους συνδέσμους εσωτερικά πριν τους βιδώσεις, τους περνάς και ενα κορδόνι σιλικόνης ...

Την τρύπα επιστροφής την κανεις ενα δυο πόντους ψηλότερα, απο της υπερχ/σης..

Μετα τον σύνδεσμο εξωτερικα βάζεις τ με τάπα, κάνοντας της τρύπα απο πανω και απο κατω συνεχίζεις σωλήνα με Βάνα και γωνιές για να μπεις στο σαμπ...

Καλύτεροι ποιοτικά απο τον Σταματίου ...

Καλη συνεχεια να εχεις.

Παναγιώτης Κ 04-12-17 23:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1030038)
Παναγιώτη καλησπέρα .....

Αν κανεις εσυ τις τρύπες, θα χρειαστείς άλλον εναν να σου κρατάει το λάστιχο με νερο σε χαμηλή ροη, ισα ίσα να βρέχεται το ποτηροτρυπανο, το οποίο θα το δουλέψεις σε ηλεκτρικό δράπανο μπαταρίας, με χαμηλές στροφές...

Εαν ειναι ψημένο, που δεν νομιζω οτι ειναι το ΡΙΟ, μην κανεις...

Υπερχείλιση με δυο τρύπες απο φ32 και άνω και αν δεις οτι το εχεις με το τρύπημα, κανε μια στην επιστροφή φ25...

Οι σύνδεσμοι μεταξύ τους και στην εξωτερική περιμετρική μεριά του πλαισίου τους, ας έχουν 1-2 πόντους αέρα...

Εσωτερικα τους θα βάλεις γωνιές 90αρες με ποτήρι υπερχ/σης και ετσι θα ρυθμίζεις το ύψος στην στάθμη νερου...

Τους συνδέσμους εσωτερικά πριν τους βιδώσεις, τους περνάς και ενα κορδόνι σιλικόνης ...

Την τρύπα επιστροφής την κανεις ενα δυο πόντους ψηλότερα, απο της υπερχ/σης..

Μετα τον σύνδεσμο εξωτερικα βάζεις τ με τάπα, κάνοντας της τρύπα απο πανω και απο κατω συνεχίζεις σωλήνα με Βάνα και γωνιές για να μπεις στο σαμπ...

Καλύτεροι ποιοτικά απο τον Σταματίου ...

Καλη συνεχεια να εχεις.

Ευχαριστώ Νίκο για τις επισημάνσεις.

Μάλλον θα το πάω σε τζαμα να το κάνει γιατί δεν κατέχω πολύ με ποτηροτρυπανο και φοβάμαι μην κάνω καμία πατάτα.

Λες να κάνω και επιστροφής η να την βάλλω κρεμαστά;

Λογικά ο τζαμας που θα δει το γυαλί δεν θα καταλάβει αν είναι ψημενο(που σιγά μην είναι);

Αυτό που λες για το κορδόνι σιλικόνης είναι απαραίτητο; Τι είναι αυτό βασικά και που μπορώ να το βρω; Οι σύνδεσμοι που θα παραγγείλω που φαίνονται στο 1ο ποστ έχουν κάποιο είδος λάστιχου κατά το σφίξιμο.

Μετά το Τ σκέφτηκα αντί να συνεχίσω με pvc και μούφες να βάλλω ένα τέτοιο https://www.ebay.com/itm/4-7Ft-PVC-W...8AAOSwEaBZ~3om

Τι λέτε;

voas 05-12-17 00:55

Εγω θα εκανα τρύπα φ 25 στην επιστροφής και εσωτερικα μετα τον σύνδεσμο, θα έβαζα τ 45 μοιρών ανοιχτό και με σωλήνα και γωνιές 45αρες, θα έβγαζα δυο εξόδους σε διαφορετικες πλευρές του ενυδρείου...

Κορδόνι εννοώ βρε συ την τοποθέτηση σιλικόνης περιμετρικά της φλατζας...

Ναι περιέχουν φλάτζες οι σύνδεσμοι, για μεσα έξω ...

Για το σπιράλ τελείωμα, θα χρειαστείς μούφα και ουρά μετα τις βανες...

Παναγιώτη, εγω στην θεση σου και απο την στιγμή που θα κανεις σαμπ,θα έπαιρνα μια αντλία 6.000 λίτρ. και θα έβαζα τ με βανες, δίνοντας ετσι ροη και σε αλλους ριακτορες που θα δουλέψεις, οπως για αρχη σίγουρα ενεργού και αντιφωσφορου..

Τάκης 05-12-17 08:27

Οι τρύπες μεταξύ τους να έχουν τόσο κενό που οι εξωτερικές γωνίες να μπορούν να βιδωνουν χωρίς να βρίσκει η μία στην άλλη αλλά και οι εσωτερικές με τα ποτήρια.
Επισης εσωτερικά να μπορεί το ποτήρι να μη βρίσκει στην άλλη γωνια αλλά ούτε και στο πλαινο τζάμι

Παναγιώτης Κ 07-12-17 01:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1030050)

Παναγιώτη, εγω στην θεση σου και απο την στιγμή που θα κανεις σαμπ,θα έπαιρνα μια αντλία 6.000 λίτρ. και θα έβαζα τ με βανες, δίνοντας ετσι ροη και σε αλλους ριακτορες που θα δουλέψεις, οπως για αρχη σίγουρα ενεργού και αντιφωσφορου..

Προς το παρών θα δουλέψω την eheim που έχω, και αργότερα αν θελήσω να βάλλω ριακτορα η θα βάλλω άλλη μια έξτρα χαμηλής κατανάλωσης, η θα κάνω αυτό που είπες.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1030059)
Οι τρύπες μεταξύ τους να έχουν τόσο κενό που οι εξωτερικές γωνίες να μπορούν να βιδωνουν χωρίς να βρίσκει η μία στην άλλη αλλά και οι εσωτερικές με τα ποτήρια.
Επισης εσωτερικά να μπορεί το ποτήρι να μη βρίσκει στην άλλη γωνια αλλά ούτε και στο πλαινο τζάμι

;)



2 ερώτησεις παιδιά.
Να βάλλω διακλάδωση στις υπερχειλίσεις να κατεβαίνουν με μια σωλήνα στο τέλος η να κάνω 2 εντελώς ξεχωριστές σωληνώσεις;

Και είναι απαραίτητο να βάλλω Βάνες στις υπερχειλίσεις η όχι;

alan boy 07-12-17 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 1030255)
Προς το παρών θα δουλέψω την eheim που έχω, και αργότερα αν θελήσω να βάλλω ριακτορα η θα βάλλω άλλη μια έξτρα χαμηλής κατανάλωσης, η θα κάνω αυτό που είπες.


;)



2 ερώτησεις παιδιά.
Να βάλλω διακλάδωση στις υπερχειλίσεις να κατεβαίνουν με μια σωλήνα στο τέλος η να κάνω 2 εντελώς ξεχωριστές σωληνώσεις;

Και είναι απαραίτητο να βάλλω Βάνες στις υπερχειλίσεις η όχι;

Δεν θα έβαζα διακλάδωση. Η σωλήνα pvc είναι τζάμπα, εκτός αν σκέφτεσαι το χώρο που πιάνει. Ο λόγος που δεν θα έβαζα είναι ο θόρυβος (προσωπικη μου εκτίμηση αυτό)
Όσο για τις βάνες έχω στη μία κατεβασια γιατί είχα ξεκηνησει με μια υπερχείλιση και μετά έβαλα τη δεύτερη.την έχω ελαφρώς κλειστή. Έχω τη δεύτερη βανα αλλά δεν την έβαλα ποτέ.

Παναγιώτης Κ 07-12-17 21:15

Παιδιά έφαγα πίκρα από τον τζαμά σήμερα. Πάω να τον ρωτήσω για να μου τρυπήσει το ενυδρείο και μου είπε ότι δεν μπορεί κολλημένο γιατί δεν μπορεί με το μηχάνημα του.

Οπότε η όλη δουλειά θα γίνει από μένα. Θα επιστράτευσω ένα φίλο που κατέχει περισσότερο από μένα τα δράπανα και βλέπουμε...

xwriatis 07-12-17 21:19

Κρίμα ρε συ!!! Καλή επιτυχία σε ότι κ αν κανεισ κ μετά ανέβασε καμία φώτο να παίρνουμε ιδέες!!!


Γιώργο ακούσ??? Σαμπ σκέφτομαι!!!

alan boy 07-12-17 22:33

Εσύ είσαι κοντά. Αύριο θα είμαι Αθήνα για σαββατοκύριακο να έρθω να το κάνουμε;αν είναι να παρώ μαζί το ποτήροτρυπανο.
Ο Παναγιώτης με πέφτει λίγο μακριά...
Δες και αυτό https://m.youtube.com/watch?v=EcJGrHyQlUQ
https://youtu.be/OlaOl-dBniI

xwriatis 07-12-17 23:26

Πωπω πωπω π εσυ εισαι πανέτοιμος βρε γιωργαρα !!! Να σε καλα ευχαριστω πολυ αλλα εγω δεν ειμαι έτοιμος :p

voas 08-12-17 13:02

2 ερώτησεις παιδιά.
Να βάλλω διακλάδωση στις υπερχειλίσεις να κατεβαίνουν με μια σωλήνα στο τέλος η να κάνω 2 εντελώς ξεχωριστές σωληνώσεις;

καλο ειναι να βγάλεις δυο εξόδους στο σαμπ..

Και είναι απαραίτητο να βάλλω Βάνες στις υπερχειλίσεις η όχι;[/QUOTE]

ναι βάνες να βάλεις στην υπερχείλιση ....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 1030320)
Παιδιά έφαγα πίκρα από τον τζαμά σήμερα. Πάω να τον ρωτήσω για να μου τρυπήσει το ενυδρείο και μου είπε ότι δεν μπορεί κολλημένο γιατί δεν μπορεί με το μηχάνημα του.
Οπότε η όλη δουλειά θα γίνει από μένα. Θα επιστράτευσω ένα φίλο που κατέχει περισσότερο από μένα τα δράπανα και βλέπουμε...

παναγιωτη όπως σου είπα και ποιο πάνω, ηλεκτρικό δραπανο σε χαμηλές στροφές με νεράκι σε χαμηλή ροη και σταθερό χερι...

golf4470 09-12-17 11:33

Παναγιώτη να βάλεις βανες στις υπερχειλίσεις γιατί στραγγαλίζοντάς τες θα περιορίσεις το θόρυβο στο ελάχιστο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παναγιώτης Κ 09-12-17 12:32

Το έχω στα υπόψην. Περιμένω να μου έρθει η ποτήροκορώνα να το τρυπησω.

Παναγιώτης Κ 19-12-17 16:35

4 Συνημμένο(α)
Οι τρύπες έγιναν. Με φ35.

Να ξύσω λίγο το γύρω γύρω της τρύπας με ντουκοχαρτο νερού να το ρονταρω; Γιατί είναι λίγο αιχμηρό.

voas 19-12-17 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 1031173)
Οι τρύπες έγιναν. Με φ35.

Να ξύσω λίγο το γύρω γύρω της τρύπας με ντουκοχαρτο νερού να το ρονταρω; Γιατί είναι λίγο αιχμηρό.

καλορίζικες Πανο, ναι αν θελεις τρίψε το ελαφρά λίγο!

Παναγιώτης Κ 19-12-17 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1031176)
καλορίζικες Πανο, ναι αν θελεις τρίψε το ελαφρά λίγο!

:smt023:smt023:smt023

Ευχαριστώ πολύ όλους που με τις συμβουλές τους δεν έσπασα κανα τζάμι.:cool:

Είμαι πολύ κοντά στο να πέσει το πρώτο Αλατόνερο μετά από καιρό.
Θα δημιουργηθεί θέμα με την εξέλιξη του ενυδρείου όπου να ναι.

voas 19-12-17 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 1031178)
:smt023:smt023:smt023

Ευχαριστώ πολύ όλους που με τις συμβουλές τους δεν έσπασα κανα τζάμι.:cool:

Είμαι πολύ κοντά στο να πέσει το πρώτο Αλατόνερο μετά από καιρό.
Θα δημιουργηθεί θέμα με την εξέλιξη του ενυδρείου όπου να ναι.


μπραβο μπραβο Παναγιώτη!

περιμένουμε με ανυπομονησία....

xwriatis 19-12-17 17:01

Μια χαρα εγινε σουπερ... αντε να μπει κ το νερο με το καλο..:D

alan boy 19-12-17 17:58

Μπράβο Παναγιώτη.
μπράβο που τα κατάφερες
Τωρα είδα την τελευταία φωτογραφία. Είναι μια χαρά η απόσταση.
Εσύ το τρυπησες; είχες κάποια βοήθεια;

Παναγιώτης Κ 19-12-17 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 1031184)
Μπράβο Παναγιώτη.
μπράβο που τα κατάφερες
Τωρα είδα την τελευταία φωτογραφία. Είναι μια χαρά η απόσταση.
Εσύ το τρυπησες; είχες κάποια βοήθεια;

Είχα βοήθεια ναι. Γενικά δεν θα το φοβόμουν να το επιχειρισω μόνος, αλλά επειδή έχει τελάρο πάνω κάτω, σε περίπτωση που έσπαγε το τζαμί είχε πολύ μεγάλη διαδικασία για να το αλλάξω.

Έγινε καλή δουλειά όμως

Τελικά τρυπήθηκε με Bosch με καλώδιο. Με λίγο προσοχή στην σκανδάλη γίνεται εξίσου όπως με το επαναφορτιζόμενο.

Παναγιώτης Κ 21-12-17 16:50

Μετά από καλό ψάξιμο για οικονομικές pvc βανες, έπεσε το μάτι μου σε αυτό:
https://www.ebay.com/itm/32mm-x-32mm...Wme2Zu_SfvfBEQ
PVC δεν είναι; Αξίζει;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02698 seconds with 11 queries