Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Καινουριο malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36965)

gwgos21 16-01-10 16:43

Καινουριο malawi
 
10 Συνημμένο(α)
Με μεγαλη μου χαρα σας παρουσιαζω το καινουριο μου ενυδρειο....

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 101 x 41 x 50
Όγκος: περιπου 160lt καθαρα
Κατηγορία: malawi
Φυτά: vallisneria
Ψάρια / Άλλα είδη: τιποτα ακομη Δευτερα περιμενω 1+3 Cynotilapia afra
Διακοσμητικά υλικά: πετρες απο ποταμι,χαλαζιακη αμμος αγορασμενη
Φόντο: μπλε χαρτονι
Φωτισμός:High-Lite Light 2 x 45 W
Διάρκεια φωτισμού: 8ωρες και 1moonlight
Φιλτράρισμα:εσωτερικο 600t\h σφουγγαρια κ 1lt siporax,2215 620lt\h 4lt full siporax
Θερμοστάτης: juwel 200w
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0-25
Αλλαγές νερού: -
Θερμοκρασία:25
Άλλες πληροφορίες:Θελω να ανεβασω λιγο τις παραμετρους και να προσθεσω μια vallisneria γιγαντεα στην δεξια μερια λεω.....Και να παρω ακομη ενα θερμομετρο γιατι το ενα λεει 25 και το αλλο 22,5(μεγαλη διαφορα)
Φωτογραφία: Ειναι απο κινητο οταν μπουν με το καλο τα ψαρακια θα ανεβασω καλυτερες

giannisqq 16-01-10 16:54

πολυ ωραιο φιλε μπραβο!!ποσα κιλα πετρες εβαλες?πιστευω αν παρεις λιγες πετρες απο το κεντρο και τις βαλεις αριστερα θα γινει ακομα ποιο ομορφο...δοκιμασε δεν εχεις να χασεις τιποτα,εκτος εαν τις κολλησες...

gwgos21 16-01-10 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 405902)
πολυ ωραιο φιλε μπραβο!!ποσα κιλα πετρες εβαλες?πιστευω αν παρεις λιγες πετρες απο το κεντρο και τις βαλεις αριστερα θα γινει ακομα ποιο ομορφο...δοκιμασε δεν εχεις να χασεις τιποτα,εκτος εαν τις κολλησες...

Δεν ξερω ακριβως αλλα ειναι αρκετες.Αυτο προσπαθησα να κανω αλλα δεν μπορεσα να τα καταφερω.Δεν τις κολλησα τις σταθεροποιησα και γι`αυτο μαλλον δεν μου εβγαινε αλλο υψος.Το ενυδρειο το ετοιμαζα 2 μηνες και για τις πετρες εκανα 3-4 καταδρομικες.Αμα σου πω οτι εχω να πεταξω τωρα τις 3πλασιεςςςςς:smt120

vag0s 16-01-10 17:30

Εμενα το ενυδρειο σου μου αρεσει παρα πολυ!!
Και το φοντο εξαιρετικο..!!
Απλα θα σου πω 2 πραγματα να τα προσεξεις.
Στα αφρικανικα ενυδρεια το νερο πρεπει να γυριζει 5,5 φορες το λιγοτερο.Δεν νομιζω οτι φτανει το εσωτερικο φιλτρακι!!
Δευτερον,μην βαλεις αλλα ψαρια εκτος απο αυτα που θα σου ερθουν.Μονο ενα ειδος βαζουμε στο μετρο!!
Προσεχε ειναι σημαντικο αυτο!!Καλη συνεχεια;)

*edit* Τωρα το ειδα συγγνωμη.. Απο φιλτρανση εισαι τελειος!!

ErnieBall 16-01-10 17:33

ωραια προσπαθεια

προσπαθησε να ανεβασεις τη gh σου και εισαι μια χαρα

jimmis1974 16-01-10 17:33

Πολυ ομορφο, ειδικα με την μπλε λαμπα ειναι υπεροχο.
Τις πετρες απο που τις μαζεψες ? Ευχομαι να τις εχεις βαλει καλα γιατι γνωστός μου τις ειχε σηκωσει αρκετα , καπια στιγμη εφυγαν και μια του ραισε το τζαμι.
Αν δεν τις εχεις κολησει δωσε λιγο προσοχη στην τοποθετηση τους.

ErnieBall 16-01-10 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag0s (Μήνυμα 405911)
Εμενα το ενυδρειο σου μου αρεσει παρα πολυ!!
Και το φοντο εξαιρετικο..!!
Απλα θα σου πω 2 πραγματα να τα προσεξεις.
Στα αφρικανικα ενυδρεια το νερο πρεπει να γυριζει 5,5 φορες το λιγοτερο.Δεν νομιζω οτι φτανει το εσωτερικο φιλτρακι!!
Δευτερον,μην βαλεις αλλα ψαρια εκτος απο αυτα που θα σου ερθουν.Μονο ενα ειδος βαζουμε στο μετρο!!
Προσεχε ειναι σημαντικο αυτο!!Καλη συνεχεια;)


εχει και εξωτερικο φιλτρο

Κλεόβουλος 16-01-10 18:08

Ωραίος!
Με τα λίτρα σου απο ψάρια είσαι οριακά όπως είπε και ο Βάγγος.
Καλή συνέχεια.

ErnieBall 16-01-10 18:19

ωραιος ο φωτισμος

to moonlight που εχεις ειναι κατι σα κι αυτο?http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...L&t=temartic_e

η λαμπες κανονικες?

Moutralewn 16-01-10 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 405919)
Ωραίος!
Με τα λίτρα σου απο ψάρια είσαι οριακά όπως είπε και ο Βάγγος.
Καλή συνέχεια.

:smt023

thanasis76 16-01-10 20:27

φιλε το ενυδρειο σου μου αρεσε παρα πολυ....
αυτο το ολο πετρες ενυδρειο δινει πολυ ομορφη εικονα!!!:smt041:smt041
αν θελεις στην μερια που εχεις βαλει ballisneria ισως ηταν πιο ομορφο να γεμιζες ολη την πλευρα εκει του τζαμιου....:grin::grin:
και τα ψαρακια που διαλεξες πολυ ομορφα!!!!
θα πω οτι αν και τα λιτρα και το μεγεθος ειναι οριακα ισως επιδη εχεις παραααααααα πολλες πετρες να επερνε και αλλη μια 4αδα...:D:D

doctor 16-01-10 20:56

αυτο που βλεπω μου αρεσει παρα πολυ.πολλα μπραβο απο μενα!!!!

gwgos21 16-01-10 23:44

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.Οι πετρες ειναι πολυ καλα στερεωμενες.Το moonlight ειναι κατι τετοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804202 δεν θυμαμαι μαρκα.Επισης θα ηθελα την γνωμη σας για να ανεβασω τις παραμετρους να χρησιμοποιησω ζουμια κ αλατια εμποριου ή σοδιτσα και χοντρο αλατακι?Τι προτεινεται?Σκεφτομουνα στο μελλον να προσθετα αλλο ενα χαρεμακι ηρεμο σαν labido.Γι`αυτο εκανα και τοσες πολες κρυψωνες.Τι λετε?Να το επιχειρησω?

vag0s 17-01-10 00:09

Εγω παντως δε θα πειραζα το Gh.
Αστο 10.Δεν πειραζει...

thanasis76 17-01-10 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gwgos21 (Μήνυμα 406016)
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.Οι πετρες ειναι πολυ καλα στερεωμενες.Το moonlight ειναι κατι τετοιο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804202 δεν θυμαμαι μαρκα.Επισης θα ηθελα την γνωμη σας για να ανεβασω τις παραμετρους να χρησιμοποιησω ζουμια κ αλατια εμποριου ή σοδιτσα και χοντρο αλατακι?Τι προτεινεται?Σκεφτομουνα στο μελλον να προσθετα αλλο ενα χαρεμακι ηρεμο σαν labido.Γι`αυτο εκανα και τοσες πολες κρυψωνες.Τι λετε?Να το επιχειρησω?


για την σκληροτητα μπορεις να παρεις νεκρο αραγωνιτη και θα ανεβει μια χαρα...
για το χαρεμακι με τα labido δες αυτα πως θα πανε και αν δεις πως ολα πανε καλα, δοκιμασε το...
η μαλλον εγω θα το δοκιμαζα...

NIKOSNSD 17-01-10 18:51

ΤΕΛΕΙΟ ΦΙΛΕ, ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΚΑΤΙ, ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΚΑΝΕΣ.......

steady 17-01-10 21:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NIKOSNSD (Μήνυμα 406214)
ΤΕΛΕΙΟ ΦΙΛΕ, ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΚΑΤΙ, ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΤΙ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΚΑΝΕΣ.......

αμα τα βαλει θα ειναι αργα μετα και δεν νομιζω να θελει να τα στρεσαρει με αλλαγη στησιματος

αν και προσωπικα το στησιμο μου φαινεται πολυ ''στημενο'' και θα μαρεσε καλυτερα να τις σκορπιζες ωστε να μην φαινεται οσο το δυνατον οτι τις τοποθετησε χερι σιγουρα θα παρεχουν απιερες κρυψωνες και εξυπηρετουν αριστα το σκοπο τους οποτε μια χαρα:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02143 seconds with 11 queries