Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   δεν με παιρνει ο χρονος!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44230)

papanikos 29-09-10 13:57

δεν με παιρνει ο χρονος!!
 
γεια σας! ειναι τεταρτη και την δευτερα ερχεταιη πρωτη και την τεταρτη οι αλλες 3 κιχλιδες μου. αυριο το απογευμα θα διακοσμησω και μετα θα γεμισω το ενυδρειο μου! αλλα βεβαια δεν προλαβαινει να στρωθει μονο του σε 4 μερες... οποτε τι κανω? εχω ηδη ενα στρωμενο ενυδρειο στο σπιτι με χρυσοψαρα. τι κανω? μπορω να παρω 10-15 λιτρα νερο απο το αλλο ενυδρειο και να στηψω και το φιλτρο μεσα και να επισπευσω τη διαδικασια? το νεο ενυδρειο μου θα ειναι 70 λιτρα. η πρεπει να κανω κατι αλλο? ευχαριστω

Roussaks 29-09-10 14:11

Ελπιζω να το τσεκαρες οτι ειναι συμπαγες και δεν θα ανοιξει !!!
Λοιπον κανε μια αλλαγη στα χρυσοψαρα (δολοφονε σε ποσα λιτρα τα εχεις ... ) παρε το νερο οχι απο πολυ χαμηλα και ρουφιξει Σκ@τ() παρε και τον υαλομβαβακα και βαλτο στο καινουργιο ριξε και μερικα βακτηρια για συμπληρωμα ανεβασε τον θερμοστατη να παρουν μπρος και .....
κανε τον σταυρο σου :grin::grin::grin:!!!

zapatas 29-09-10 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papanikos (Μήνυμα 487227)
γεια σας! ειναι τεταρτη και την δευτερα ερχεταιη πρωτη και την τεταρτη οι αλλες 3 κιχλιδες μου. αυριο το απογευμα θα διακοσμησω και μετα θα γεμισω το ενυδρειο μου! αλλα βεβαια δεν προλαβαινει να στρωθει μονο του σε 4 μερες... οποτε τι κανω? εχω ηδη ενα στρωμενο ενυδρειο στο σπιτι με χρυσοψαρα. τι κανω? μπορω να παρω 10-15 λιτρα νερο απο το αλλο ενυδρειο και να στηψω και το φιλτρο μεσα και να επισπευσω τη διαδικασια? το νεο ενυδρειο μου θα ειναι 70 λιτρα. η πρεπει να κανω κατι αλλο? ευχαριστω

διαβασε εδω και θα καταλαβεις τι και πως πρεπει να κανεις!;)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

aNe 29-09-10 14:12

Παρε λιγο βιολογικο υλικο απο το στρωμμενο φιλτρο(αν εχεις βιολογικο υλικο),βαλτο στο αλλο φιλτρο και στιψε και μια το σφουγγαρι στο νεο ενυδρειο.

zapatas 29-09-10 14:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Roussaks (Μήνυμα 487239)
Ελπιζω να το τσεκαρες οτι ειναι συμπαγες και δεν θα ανοιξει !!!
Λοιπον κανε μια αλλαγη στα χρυσοψαρα (δολοφονε σε ποσα λιτρα τα εχεις ... ) παρε το νερο οχι απο πολυ χαμηλα και ρουφιξει Σκ@τ() παρε και τον υαλομβαβακα και βαλτο στο καινουργιο ριξε και μερικα βακτηρια για συμπληρωμα ανεβασε τον θερμοστατη να παρουν μπρος και .....
κανε τον σταυρο σου :grin::grin::grin:!!!

που να τα βρει τα μερικα βακτηρια να τα ριξει μεσα?
το καλυτερο αποτελεσμα που μπορει να εχει αυτη την στιγμη, ειναι μονο, με το να μπολιασει το φιλτρο του.... και οχι με το νερο απο τα χαμηλα και με σκ@τΑ. δεν ειναι μπολι αυτα! ζωντανεσ αποικιες θελει και οχι ακκαθαρσιες στο ενυδριο του!;)

Roussaks 29-09-10 14:20

Dude ... παρε το νερο οχι απο πολυ χαμηλα και ρουφιξει Σκ@τ(), παρε και τον υαλομβαβακα..

Ξεχασα το κομμα ....γμτ!$#$^#($^@#($#@*^$(@

Βακτηρια απο πετ σοπ ....

zapatas 29-09-10 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Roussaks (Μήνυμα 487248)
Dude ... παρε το νερο οχι απο πολυ χαμηλα και ρουφιξει Σκ@τ(), παρε και τον υαλομβαβακα..

Ξεχασα το κομμα ....γμτ!$#$^#($^@#($#@*^$(@

Βακτηρια απο πετ σοπ ....

εχεις δικιο για τα σκ@τ@:smt084:smt084 δεν ειδα το οχι, παντως τα βακτηρια δεν χρειαζοντε. αρκει να μπολιασει το καινουριο του φιλτρο!

papanikos 29-09-10 14:31

ναι ρε παιδια, φαρμακα και βακτηρια και τετοια θα τα παρω αυριο ολα. αρα αυριο γεμιζω, ριχνω αντιχλωρια, βακτηρια κ οτι μ πει το πετ σοπ και μετα μπολιαζω το φιλτρο μου στιβοντας το σφουγγαρακι μεσα στο νεο φιλτρο και ριχνω και καμια 15αρια λιτρα νερο απο το παλιο ενυδρειο. σωστος?? το βαζω να δουλεψει και μεχρι τη δευτερα ριχνω καθε μερα 2 φυλαρακια τροφη απο τα χρυσοψαρα? η κανονικη ποσοτητα? 15-20 φυλα?

zapatas 29-09-10 14:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papanikos (Μήνυμα 487258)
ναι ρε παιδια, φαρμακα και βακτηρια και τετοια θα τα παρω αυριο ολα. αρα αυριο γεμιζω, ριχνω αντιχλωρια, βακτηρια κ οτι μ πει το πετ σοπ και μετα μπολιαζω το φιλτρο μου στιβοντας το σφουγγαρακι μεσα στο νεο φιλτρο και ριχνω και καμια 15αρια λιτρα νερο απο το παλιο ενυδρειο. σωστος?? το βαζω να δουλεψει και μεχρι τη δευτερα ριχνω καθε μερα 2 φυλαρακια τροφη απο τα χρυσοψαρα? η κανονικη ποσοτητα? 15-20 φυλα?

με 2-3 φυλαρακια θα εισαι καλα πιστευω...!
βακτηρια μην παρεις!!!
πεταμενα λεφτα!;)

Τηλέμαχος 29-09-10 14:33

Ξέχνα τα βακτήρια;)

Roussaks 29-09-10 14:38

Οπα δεν χρειαζεται φυλλαρακια τοσο συχνα ... αν παρεις μπολι , περνεις και αμμωνια μαζι αρα τα βακτηρια θα εχουν δουλεια να κανουν μην τα τινγκαρεις ... εγω θα σου ελεγα να κανεις το εξης ...
1. Βαλε υποστρωμα , φυτα μεσα ....
2. Βαλε νερο με αντιχλωριο μεχρι ενα σημειο --κατα προτιμηση ζεστο , οχι καφτο αλλα σε θερμοκρασια 30 βαθμων
3. Βαλε το "μπολι" απο τα χρυσοψαρα οσο περισσοτερο μπορεις
4. Βαλε τον θερμοστατη ψηλα ..στην θερμοκρασια εννοω
5. Σφιγξε τον υαλομβαβακα μεσα στο ενυδρειο ή αφου πιεζεσαι εγω θα το εβαζα στο φιλτρο μεσα !!!
Τροφη ...δεν ξερω εγω δεν θα εβαζα γιατι θα σου ανεβαζε πολυ την αμμωνια και τα ψαρια σου δεν θα θελαν να βγουν απο την σακουλα !!!

3.

papanikos 29-09-10 14:38

ευχαριστω ολους σας για τις ταχυτατες απαντησεις! χμ...ισως ριξω λιγη τροφη την πεμπτη αυριο, και την κυριακη τοτε!

zapatas 29-09-10 14:42

αν δεν ταισει με φυλαρακια η οποιαδποτε αλλη τροφη για να ανεβει η αμμωνια.... πως θα τραφουν τα βακτηρια 3 μερες σε καινουριο ενυδριο και χωρις ψαρια μεσα????:smt120:smt120:smt120:smt120


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01728 seconds with 11 queries