Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αντικατάσταση εσωτερικού φίλτρου με EHEIM BIOPOWER 160 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91716)

kostas66 11-04-16 11:59

Αντικατάσταση εσωτερικού φίλτρου με EHEIM BIOPOWER 160
 
Αγαπητοί φίλοι,
σε ενυδρείο 60 lt με guppies αποφάσισα την αναβάθμιση του εσωτερικού του φίλτρου, μιας και το υπάρχον είναι κινεζιά (380lt/h) και καλύπτει οριακά το ενυδρείο.
Θα παραλάβω αύριο το EHEIM BIOPOWER 160
που το βρήκα σε πολύ καλή τιμή από Ελλάδα.
http://imageshack.com/a/img921/9651/UWPji2.jpg
Θέλω να σας ρωτήσω το εξής: Βγάζω το βιολογικό που έχω από το παλιό και το βάζω στο καινούργιο, στίβω και το παλιό σφουγγάρι στο νέο και κάνω την αντικατάσταση κατευθείαν αφαιρώντας το παλιό φίλτρο;
Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη :)

Tanganyiκας 11-04-16 12:06

Ακριβώς τα παλιά υλικά στο καινούργιο,συμπληρώνεις αν δεν φτάνουν για να γεμίσει και κατευθείαν σε λειτουργία.

ChocolatePuma 11-04-16 12:09

Καλησπέρα
Το φιλτρο το έχω και το έτρεχα κι εγώ σε 60λιτρο

Αν θες γράφεις, πόσο το αγόρασες

Αυτά που αναφέρεις, τα κάνεις έτσι ακριβώς όπως τα αναφέρεις
Και φυσικά συμπληρώνεις επιπλέον βιολογικό υλικό, εφόσον υπάρχει χώρος, χωρίς να το στριμώξεις

Μετά από λίγο καιρό, κατέληξα πως τσάμπα το αγόρασα, γιατί πολύ απλά κανένα εσωτερικό δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα εξωτερικό. Προτίμησα
Μπουκώνει εύκολα - ευτυχώς καθαρίζεται επίσης εύκολα

kostas66 11-04-16 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 936755)
Καλησπέρα
Αν θες γράφεις, πόσο το αγόρασες

Στα 38 €.
Ήμουν μεταξύ fluval U2 και EHEIM αλλά τελικά επέλεξα το 2ο για διάφορους λόγους αν και είχε 13 € περισσότερα από το Fluval...

Λάμπρος.Τ 11-04-16 12:19

Φίλε μου καλορίζικο βέβαια, αλλά με τα χρήματα που έδωσες, θα μπορούσες να πάρεις το ASTRON AS-2202 εξωτερικό με απίστευτη δύναμη και πάρα πολύ χώρο για βιολογικό υλικό.
Εγώ το έιχα στο 54λιτρο με τα Guppy - Platy και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

ChocolatePuma 11-04-16 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas66 (Μήνυμα 936756)
Στα 38 €.
Ήμουν μεταξύ fluval U2 και EHEIM αλλά τελικά επέλεξα το 2ο για διάφορους λόγους αν και είχε 13 € περισσότερα από το Fluval...

H τιμή ειναι καλή και το φιλτρο ειναι σκυλι
Έχει πολύ καλά πλαστικά και ευκολο στη χρήση

Το αρνητικό ειναι πως τα σφουγγάρια μπουκώνουν και πως ο χώρος ειναι χωρος εσωτερικού φίλτρου

Καλοδούλευτο να ειναι και στο μέλλον, το κοιτας για εξωτερικό

Giannis RPG 11-04-16 13:03

Εχω το biopower 200 στο rio 125, επισης για γκαπονια. Η ροή της αντλίας συγκριτικά με το εργοστασιακό που τρέχει παράλληλα της juwel, είναι τούρμπο. Μεγάλο πλεονέκτημα η ρυθμιζόμενη ροή. Αν και το έχω σταθερά στο max 650 lt/h, τα γκαπυ ως γνωστόν γουστάρουν σλάλομ σε δυνατή ροή. Ούτε μου έχει μπουκώσει ουτε τίποτε, τρεις μήνες που το έχω. Λειτουργεί 100% απροβλημάτιστα. Και τα δυο καλαθακια μεταξύ των σφουγγαριών, τα εχω φορτώσει με substrat pro. Αν χρειαστεί να αλλάξεις τα σφουγγάρια
http://www.aquavivere.gr/analosima/u...ball-2208-2212

Να συμπληρώσω, πως την κεφαλή της αντλίας την τοποθετεις 1 -2 εκατοστά κάτω απο την επιφάνεια, έτσι παρέχεις πολύ καλή οξυγόνωση και συγχρόνως τη βέλτιστη ροη. Περιλαμβάνει και spraybar η συσκευασία, αν και έχει φάει πάγκο μέχρι στιγμής.

Πιστεύω πως είναι απο τα λίγα εσωτερικά φίλτρα που αξίζουν. Για όσους δεν έχουμε τη δυνατότητα για εξωτερικό φίλτρο, λόγω ζορισματος χώρου, είναι μια χαρά. Καλορίζικο φιλε μου.

kostas66 11-04-16 13:37

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Εξωτερικό δεν σκέφτομαι ακόμη, γιατί το ενυδρείο είναι σε σαλόνι και το περιτριγυρίζουν μικρά παιδιά (κάτω των 4), οπότε δεν θέλω να γίνει καμιά στραβή με τίποτε σωληνάκια, ρεύματα, νερά κλπ και τρέχω... :smt120
Ακόμη και τις πρίζες, κρυμμένες τις έχω λόγω μικρών.

Αύριο το απόγευμα που θα το στήσω θα σας ενημερώσω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard (Μήνυμα 936782)

Να συμπληρώσω, πως την κεφαλή της αντλίας την τοποθετεις 1 -2 εκατοστά κάτω απο την επιφάνεια, έτσι παρέχεις πολύ καλή οξυγόνωση και συγχρόνως τη βέλτιστη ροη. Περιλαμβάνει και spraybar η συσκευασία, αν και έχει φάει πάγκο μέχρι στιγμής.

Προτείνεις να το δουλέψω με το σωληνάκι venturi για οξυγόνωση ή με το spraybar?
Το παλιό το δουλεύω με spraybar...

Giannis RPG 11-04-16 14:06

Με το σωληνακι το δουλεύω μόνιμα και είμαι απολύτως οκ. Δοκίμασε και το spraybar να σχηματίσεις δική σου άποψη. Θεωρώ πως το σωληνακι, επειδή μιλάμε για γκαπυ που θέλουν καλή ροή, είναι το καλύτερο.

kostas66 11-04-16 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard (Μήνυμα 936799)
Με το σωληνακι το δουλεύω μόνιμα και είμαι απολύτως οκ. Δοκίμασε και το spraybar να σχηματίσεις δική σου άποψη. Θεωρώ πως το σωληνακι, επειδή μιλάμε για γκαπυ που θέλουν καλή ροή, είναι το καλύτερο.

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Θα το δοκιμάσω, περιμένω και γέννα αυτές τις μέρες και θέλω να το τεστάρω μην το κάνω μέσα πλυντήριο :D

Giannis RPG 11-04-16 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas66 (Μήνυμα 936803)
Ευχαριστώ πολύ φίλε. Θα το δοκιμάσω, περιμένω και γέννα αυτές τις μέρες και θέλω να το τεστάρω μην το κάνω μέσα πλυντήριο :D

:smt023
Η ροή είναι πλήρως ρυθμιζόμενη, οποτε μην σε ανησυχεί.
Καλη λευτεριά στη γκαπινα :p

kostas66 13-04-16 08:33

Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Καμιά σχέση με το προηγούμενο... νερό κρύσταλλο και εντελώς αθόρυβο. Χώρεσε και όλο το βιολογικό και πρόσθεσα κιόλας καινούργιο στον κάδο. Το μόνο θέμα ήταν ότι μου έκανε το ενυδρείο πλυντήριο ακόμα και στη χαμηλή ροή, οπότε μπήκε το spraybar κάτω από το νερό και χτυπάει στο πίσω τζάμι... :-)
-------------------------
Τοποθέτηση στο ενυδρείο...

http://imageshack.com/a/img923/5718/4yKs5f.jpg

ChocolatePuma 13-04-16 08:49

Το φυτό στα αριστερά...πλαστικό?????:D

kostas66 13-04-16 08:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 937212)
Το φυτό στα αριστερά...πλαστικό?????:D

Ναι, έχω βάλει και java moss μέσα και μόλις μεγαλώσει θα φύγει το πλαστικό... Το έχω για να μη φαίνονται οι θερμοστάτες κλπ... :rolleyes:

Giannis RPG 13-04-16 11:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas66 (Μήνυμα 937128)
Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Καμιά σχέση με το προηγούμενο... νερό κρύσταλλο και εντελώς αθόρυβο. Χώρεσε και όλο το βιολογικό και πρόσθεσα κιόλας καινούργιο στον κάδο. Το μόνο θέμα ήταν ότι μου έκανε το ενυδρείο πλυντήριο ακόμα και στη χαμηλή ροή, οπότε μπήκε το spraybar κάτω από το νερό και χτυπάει στο πίσω τζάμι... :-)
-------------------------
Τοποθέτηση στο ενυδρείο...

http://imageshack.com/a/img923/5718/4yKs5f.jpg

Τελικά το mode - πλυσταριό δεν τον απέφυγες ουτε στη χαμηλή ροή;;; Εχει ρύθμιση και απο το σωληνακι, που είναι σαν κεραία έξω απο το νερό. Δεν το έβαλες το σωληνακι; Αν το στρίψεις τέρμα η ροή είναι ανεπαίσθητη (ακομη και για μονομάχο θα εκανε, μονό που ο όγκος του φίλτρου θα σκέπαζε το ενυδρείο). Απο το γκρίζο ροοστατη ρυθμίζεται η ένταση, με το σωληνακι θα βλεπεις ίσα ίσα να βγαίνει λίγο νερό αν το γυρίσεις τέρμα.
Στο δικό μου 125 λίτρων δεν έχω πρόβλημα, τα γκαπυ μονίμως τα βλέπεις να σερφαρουν τα κύματα με επιδεξιότητα :D

Στο δικό σου καλά έκανες και έβαλες το spraybar, μη γίνουν αφισοκόλληση τα ψαράκια.
Είναι μαχιμο φιλτρακι, έχει μέσα substrat pro, σου χωρεσε όλο μαζί με το μπόλι;

kostas66 13-04-16 11:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από RedPointGuard (Μήνυμα 937240)
Τελικά το mode - πλυσταριό δεν τον απέφυγες ουτε στη χαμηλή ροή;;; Εχει ρύθμιση και απο το σωληνακι, που είναι σαν κεραία έξω απο το νερό. Δεν το έβαλες το σωληνακι; Αν το στρίψεις τέρμα η ροή είναι ανεπαίσθητη (ακομη και για μονομάχο θα εκανε). Απο το γκρίζο ροοστατη ρυθμίζεται η ένταση, με το σωληνακι θα βλεπεις ίσα ίσα να βγαίνει λίγο νερό αν το γυρίσεις τέρμα.
Στο δικό μου 125 λίτρων δεν έχω πρόβλημα, τα γκαπυ μονίμως τα βλέπεις να σερφαρουν τα κύματα με επιδεξιότητα :D

Στο δικό σου καλά έκανες και έβαλες το spraybar, μη γίνουν αφισοκόλληση τα ψαράκια.
Είναι μαχιμο φιλτρακι, έχει μέσα substrat pro, σου χωρεσε όλο μαζί με το μπόλι;

Το δούλεψα χωρίς spraybar αρχικά στη χαμηλή ροή και έπαιρνε τα γκάπυ το ρεύμα και είχαν φρικάρει γιατί τα γύρναγε γύρω γύρω! Το ενυδρείο είναι και 60λιτρο οπότε καταλαβαίνεις, ο χώρος είναι περιορισμένος και το φίλτρο πανίσχυρο... Επίσης, μου έπαιρνε τις κρυψώνες που έχω φτιάξει για τα μωρά και τις έκανε "γύρω γύρω όλοι".
Οπότε έβαλα το spraybar και χτυπάει στην πλάτη του ενυδρείου, δημιουργώντας καλή ανατάραξη στην επιφάνεια και τη ροή την έχω λίγο πάνω από τη μέση. Αν την ανοίξω τέρμα, πάλι πλυντήριο :D Σκέψου ότι στις προδιαγραφές το δίνει για 80-160 lt ενυδρείο.
Χώρεσε όλο το βιολογικό του προηγούμενου και έβαλα κι αλλο. Επίσης έχωσα και το παλιό σφουγγάρι για να δώσει και αυτό βιολογία και θα το βγάλω στο πρώτο καθάρισμα.
Πάντως αξίζει το φίλτρο και είναι και τελείως αθόρυβο. Λίγο ογκώδες για 60λιτρο αλλά οκ, μπορεί να αξιοποιηθεί και σε μελλοντική αναβάθμιση ;)

Themis_aqua 16-04-16 11:31

..
 
Eμενα παντως περιεργο μου κανει το συγκεκριμενο φιλτρο να σου το κανει τοσο πλυντηριο..Εχω σε 60λιτρο, εξ.φιλτρο 1000λτ/ωρα και με ελαχιστα μειωμενη τη ροη δε βλεπω κανενα προβλημα με τα ζωοτοκα αλλα ουτε και με τις γαριδες.Ενταξει υπαρχει εντονη ροη στο σημειο απεναντι απ το spray bar χαμηλα,αλλα μεχρι εκει.Το συγκεκριμενο φιλτρο EHEIM biopower 160 δινει ονομαστικη ροη 550 λιτρα/ωρα που σημαινει οτι η πραγματικη ζητημα να ειναι 400λτ.απλα γι αυτο το λεω..Αν οι κρυψωνες-φυτα επιφανειας κτλ δεν τα πιασουμε απο καπου, λογικο ειναι να τα γυριζει γυρω γυρω..Φιλικα παντα:)

Harris1 16-04-16 20:55

είμαι υπέρμαχος των εξωτερικών, με ελάχιστα πιο ψηλή τιμή, θα κέρδιζες χώρο και καλύτερη εικόνα μέσα στο ενυδρείο σου.

kostas66 16-04-16 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 937863)
Eμενα παντως περιεργο μου κανει το συγκεκριμενο φιλτρο να σου το κανει τοσο πλυντηριο..Εχω σε 60λιτρο, εξ.φιλτρο 1000λτ/ωρα και με ελαχιστα μειωμενη τη ροη δε βλεπω κανενα προβλημα με τα ζωοτοκα αλλα ουτε και με τις γαριδες.Ενταξει υπαρχει εντονη ροη στο σημειο απεναντι απ το spray bar χαμηλα,αλλα μεχρι εκει.Το συγκεκριμενο φιλτρο EHEIM biopower 160 δινει ονομαστικη ροη 550 λιτρα/ωρα που σημαινει οτι η πραγματικη ζητημα να ειναι 400λτ.απλα γι αυτο το λεω..Αν οι κρυψωνες-φυτα επιφανειας κτλ δεν τα πιασουμε απο καπου, λογικο ειναι να τα γυριζει γυρω γυρω..Φιλικα παντα:)

Φίλε μου χωρίς spraybar μαλλιοκούβαρο μέσα...
Με spraybar μια χαρά ακόμα και στο jet, αλλά μιλάμε στην επιφάνεια κυματισμός 9 μποφόρ :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Harris1 (Μήνυμα 937971)
είμαι υπέρμαχος των εξωτερικών, με ελάχιστα πιο ψηλή τιμή, θα κέρδιζες χώρο και καλύτερη εικόνα μέσα στο ενυδρείο σου.

Φίλε μου όπως αναφέρω και πιο πάνω δεν υπάρχει κατάλληλος χώρος για να κρύψω εξωτερικό φίλτρο, μιας και στο χώρο κυκλοφορούν μικρά παιδιά :)

kostas66 01-09-16 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 936759)
Το αρνητικό ειναι πως τα σφουγγάρια μπουκώνουν και πως ο χώρος ειναι χωρος εσωτερικού φίλτρου

Τα σφουγγαράκια όντως θέλουν καθάρισμα 1 φορά το μήνα γιατί μαζεύουν μπίχλα. Μετά το φίλτρο γίνεται jet!
Από φιλτράρισμα πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος, πεντακάθαρο νερό και μετρήσεις ιδανικές. Ακόμα και τώρα που έχω και επιπλέον 5 πλάτυ μέσα στο ενυδρείο.

ChocolatePuma 01-09-16 13:08

Γενικά ρίχνε κλεφτές ματιές σε αγγελίες, γιατί όσο καλό και να είναι ένα εσωτερικό φίλτρο, τα εξωτερικά ειναι πάντα καλύτερα!;)

Το συγκεκριμένο ειναι όντως ένα καλό εσωτερικό φίλτρο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02372 seconds with 11 queries