Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   Φτιαγμένες τροφές απο εμας για τα ψαράκια μας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8904)

netblues 08-10-05 18:55

αν καταλαβα καλά,
αυτο που λες εδω τα λενε φασολια μαυροματικα..
τα σερβιρουν και κρυα μονα τους με μαιντανο ως ορεκτικό.

CASPER 08-10-05 21:41

Ωραία η ιδέα σας για AquaCooking. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν ξέρω αν είναι κάποια πράγματα που δεν θα έπρεπε να δίνονται στα ψαράκια, και ποιά είναι αυτά.

Τα διάφορα που έχουν τα κατεψυγμένα που είπατε στις συνταγές σας (συντηριτικά κλπ), δεν πειράζουν?

Η ζελατίνη είναι απαραίτητη για τις συνταγούλες που δώσατε???

ahar 09-10-05 01:20

Η ζελατινη χρησιμοποιήται ετσί ώστε όταν ρίξεις το φαγιτο στο νερο να μην δυαλυσει εντελως αλλα να κρατησει σαν σχημα για να μπορέσουν τα ψαρια νατο φανε....

Συστηριτικα;;; ποια συντηρικτικα...
Εγω ότι βαζω είναι φρεσκο!!!!

χμμ τι δεν θα έπρεπε να δινεται...
Αρακας στους δίσκους για τους προκαλει δοιαρία... Βεβαια αυτο είναι καλο όταν το ψαρι εινα στρεσσαρισμενο και θελουμ να δουλεψει λιγο το εντερο του για να μην παθει τίποτα.

Μετα παίζει έρευνα...

pani 09-10-05 10:29

Καλά κατάλαβες netblues λουβί στα κυπριακά = φασόλια μαυρομάτικα στη δικιά σας.Ευχαριστώ για τη βοήθεια στη επεξήγηση του κειμένου.

CASPER 09-10-05 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ahar
Η ζελατινη χρησιμοποιήται ετσί ώστε όταν ρίξεις το φαγιτο στο νερο να μην δυαλυσει εντελως αλλα να κρατησει σαν σχημα για να μπορέσουν τα ψαρια νατο φανε....

Συστηριτικα;;; ποια συντηρικτικα...
Εγω ότι βαζω είναι φρεσκο!!!!

χμμ τι δεν θα έπρεπε να δινεται...
Αρακας στους δίσκους για τους προκαλει δοιαρία... Βεβαια αυτο είναι καλο όταν το ψαρι εινα στρεσσαρισμενο και θελουμ να δουλεψει λιγο το εντερο του για να μην παθει τίποτα.

Μετα παίζει έρευνα...

Λέγοντας ζελατίνη εννοούμε την κλασική ζελατίνη ζαχαροπλαστικής?

Σε συνταγή που έγραψες σε κάποιο post, είπες για σπανάκι κατεψυγμένο, και η pani, για καροτάκια κατεψυγμένα.
Γιαυτό αναρωτήθηκα αν πειράζουν τα συντηρητικά.
Αμα δεν πειράζουν βέβαια, ακόμα καλύτερα!

netblues 09-10-05 18:17

ζελατινη ζαχαροπλαστικης απο σουπερμαρκετ.
τα κατεψυγμενα τι συντηρητικα εχουν δλδ?

pani 09-10-05 18:36

Κατεψυγμένα αφού τρώμε και εμείς άρα μπορούν να τα πάρουν και τα ψαράκια μας, αυτή είναι η δική μου σκέψη βασικά.

CASPER 09-10-05 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
ζελατινη ζαχαροπλαστικης απο σουπερμαρκετ.
τα κατεψυγμενα τι συντηρητικα εχουν δλδ?

Δεν ξέρω... γιαυτό ρώτησα, μήπως έχουν κάτι που δεν κάνει για τα ψάρια.
Απλά φαντάζομαι ότι για να μπορούν να διατηρηθούν καιρό έστω και στην κατάψυξη, όλο και κάτι θα έχουν από συντηρητικά.
Αν κάνω λάθος, ακόμα καλύτερα!

basillis 05-11-05 17:01

Παιδιά θεωρώ οτι κανένα προιόν που καταψήχεται, δεν περιέχει συντηριτικά. (λαχανικά, ψάρια, κρεατικά). Τα συντηριτικά προστίθενται στις τροφές για να συντηρηθούν είτε στην συντήρηση, για περισσότερο καιρό, είτε εκτός ψυγείου.

melitropos 23-05-06 14:01

αυτα βλεπει η Βεφα και εχει μπλοκαρει τελειως....

:smt026

AngleV 07-06-06 08:51

.....

tak660x 25-08-07 21:19

μαυρομάτικο φασολι

Tkagem 14-09-07 17:11

Τροφή αλιείας....
 
Σήμερα πέρασα από ενα μαγαζί με αλιευτικά,και είδα κάτι μονόκιλα σακουλάκια με σκόνη την οποία ανακατεύεις με νερό,κάνεις μπιλίτσες και βάζεις στο δόλωμα.Είχε και για ψάρια γλυκού νερού,το θέμα είναι άν αυτή η τροφή είναι κατάλληλη για να ταίζουμε τα ψάρια μας....?Σκέφτηκα να πάρω,είχε μόνο 5 ευρώ και θα μου έβγαζε πάνω από 2 κιλά τροφή,σκέφτηκα όμως πρώτα να ρωτήσω εδώ για να πάρω μιά σίγουρη απάντηση.Το μόνο κακό που σκέφτηκα εγώ για αυτού του είδους τροφή είναι μήπως είναι διογκωτική????
Επίσης είχε και κάτι ζωντανά σκουλήκια γύρω στα 15 εκατοστά μήκος και 2 εκατοστά διάμετρο,σαν δάκτυλο (ήταν μάνες μου είπε),και αναρωτήθηκα άν και αυτά επίσης κάνουν για τροφή....ζωντανή τροφή?
Επίσης είχε και ιχθυέλειο το οποίο ανοίγει την όρεξη στα ψάρια,και σκέφτηκα άν κάποιος αντιμετωπίζει πρόβλημα ανορεξίας με το ψάρι του λόγω κάποιας ασθένειας,μήπως αυτό βοηθούσε?Ή δέν είναι κατάλληλο?

gutsi 15-09-07 21:27

μανες ή τσουτσουνια ειανι θαλασσινα σκουλικια και πισης ειανι και πολυ σκληρα.ειναι καλο δωλομα αλλα δεν κανει για τα ψαρια τα δικα μας.ψαρευεις χρονια;

Tkagem 16-09-07 12:00

Δε ψαρεύω,απλά για τροφή τα ήθελα.

gutsi 16-09-07 14:59

για τροφη δεν κανουν.μονο για δωλομα.

Tkagem 16-09-07 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gutsi (Μήνυμα 199642)
για τροφη δεν κανουν.μονο για δωλομα.

Oκ,άν μου έλεγες και τους λόγους καλά θα ήταν.Ωραία μπορεί να μήν κάνουν,γιατί όμως....?

Tolis 16-09-07 17:16

Η χυμα σκονη ειναι προφανως φτηνα ψαραλευρα χωρις κανεναν ελεγχο ποιοτητος μιας και προοριζονται για δολωματα.

Συνηθως σκουληκια και αρθροποδα θαλασσινα, ειναι οκ για τροφη σε ψαρια γλυκου νερου, αρκει 1) να μην ειναι επικινδυνα (δαγκανες κλπ) και 2) να χωρανε στο στομα του ψαριου για το οποιο προοριζονται.
Gutsi βαλε λιγο φρενο σε παρακαλω, καταλαβαινω τον ενθουσιασμο αλλά ξαναδιαβασε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177 και δεν το λεω για αυτο το ποστ μονο.

Tkagem 16-09-07 17:56

Οκ κατάλαβα,Ευχαριστώ!Απλά αντιμετωπίζω πλέον οικονομικό πρόβλημα με την τροφή των ψαριών μιάς και δέ προλαβαίνω πλέον να αγοράζω,καταβροχθήζουν απίστευτες ποσότητες.....Γι'αυτό όποιος γνωρίζει μία εύκολη και γρήγορη λύση (που να μή χρειάζεται να τρέχω για μοσχαροκαρδιές και χίλια 2) παρακάλώ ας βοηθήσει.Η τροφή προορίζεται για γατόψαρα μεγάλου μεγέθους....

giagligian 09-11-07 14:15

Για να μην ανοίγω καινούριο ποστ ρωτάω εδώ.

Πώς κάνουμε χρησιμοποίηση του σκόρδου στην τροφή που είναι φυλλαράκια?? Διάβασα ότι λιώνουμε το σκόρδο σε γουδί, και το βάζουμε στα φυλλαράκια και αποροφάνε αυτό το ζουμί και το ρίχνουμε. Είναι όντως έτσι? Εγώ δεν έχω γουδί. Προσπάθησα να το λιώσω σε ένα πιατάκι, το έλιωσα όσο μπορούσα και έριξα τα φυλλαράκια να αποροφήσουν ότι μπορούν,και μετά τα έριξα μέσα. Βέβαια η δουλειά έγινε λίγο κουλουβάχατα αλλά πιστεύω ότι κατάφερα να τα ταίσω και λίγο σκόρδο.

Πως ακριβώς γίνεται? Τι κάνω λάθος?? Πόσο σκόρδο πρέπει να λιώσουμε? Μήπως θα ήταν ευκολότερο να έβαζα μέσα ένα σκόρδο να το τσιμπολογούσαν λίγο και μετά να το έβγαζα? :p (gappy-platty και κόρυ έχει το ενυδρείο από ψάρια).

jimfytakis 09-11-07 14:19

Πιεσε το με κατι "πλακε" η τριφτο σε τριφτη!Μετα βαλε ελαχιστο ενυδρειακο νερο μεσα στο πιατακι για να βγαλει και αλλο ζουμι και μετα απο κανα 10λεπτο βαλε μεσα στο πιατακι φλεηκς/χαπια να ποτισουν

giagligian 09-11-07 14:23

Θενξ ρε Μήτσο να σαι καλά εσένα πρέπει να σου χτίσω παλάτι :Ρ :D

Κάθε πότε είπαμε αυτό? Μια φορά την βδομάδα καλά είναι? Σκέφτομαι να κάνω και αρακά. Επίσης μια φορά την βδομάδα καλά είναι?

neki1986 03-02-08 22:29

na kanw mia erwtish h trofes poy grafetai kanoun kai gia oscar?
kai kati allo to skordo poy lete to bazeis mia fora ti bdomada sthn trofh poy exw agorasei?

jimagas 21-02-09 18:01

παιδια εφτιαξα και εγω μια απο της σηνταγες, ειναι ωραια και τιν τρωνε σαν τρελα, αλλα το κακο ειναι οτι καθετε στην επιφανια μονο 10 δευτερολεπτα και μετα βουλιαζει με αποτελεσμα να μην προλαβενουν να την φανε το 90% των ψαριων,(οχι το 90% της τροφης) και να γηνετε τρωφη για το υπολιπο 10% που ειναι γατοψαρα και πλεκο. τη να κανω για να επιπλεει, οιτε κατεψηγμενη την ρηξω οιτε οχι παλι στον πατο παει !!!!:( :( :(

Alex1001 25-04-09 14:07

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι αλλα μην γελάσετε :D
δοκίμασα μια φορα με ίνες από κρέας κοτόπουλου και το έφαγαν σαν τρελα (γκάρυ πλατύ neon Botia-lohachata)
άλλη φορα έριξα ένα πολύ μικρό κομματάκι (σπυρί) από φέτα τυρί και πάλι με μανια το κυνηγούσαν στο βυθό μέχρι που το έφαγαν όλο!
να πω που τα ψαράκια ήταν ταϊσμένα και δεν έφαγαν με μανια τέτοιες τροφές επειδή ήταν νηστικά

είναι normal να τρώνε κάτι τέτοιο? η να μην το δοκιμάσω ξανά?

Πάνος 25-04-09 21:13

νορμαλ ειναι να θελουν να φανε οτι πεφτει στη γυαλα...και οτι ισως μυριζει εντονα...
αλλα εσυ δε πρεπει να τους δινεις....
σε αφηνω τωρα να ψησω πιτσα για τα χρυσοψαρα.....:smt033:smt033

Alex1001 25-04-09 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 350912)
νορμαλ ειναι να θελουν να φανε οτι πεφτει στη γυαλα...και οτι ισως μυριζει εντονα...
αλλα εσυ δε πρεπει να τους δινεις....
σε αφηνω τωρα να ψησω πιτσα για τα χρυσοψαρα.....:smt033:smt033

ότι πεφτει στην γιάλα μπορεί να το δοκιμάζουν αλλα σε αυτά τα υλικα παρατήρησα που τρελαίνονται και κάνουν σαν πιράνχας ποιος θα αρπάξει το κομματάκι!

παράδειγμα τα σκούληκα που τους ταΐζω καμια φορα δεν είναι επικίνδυνα για την υγεία τους το κοτόπουλο γιατί να είναι?
το σκέφτηκα πως το τυράκι ίσος είναι πηγή ασβεστίου και το άσπρο από το κοτόπουλο πρωτεΐνη παίζει κάτι τέτοιο η έχω μεγάλη φαντασία??

πάντως αν είναι να τους κάνω ζημια δεν θα επαναλάβω το πείραμα με τέτοια υλικά..

george1981 28-04-09 14:32

Παιδιά μήπως υπάρχει κάποιο site με συνταγές για τα ψαράκια μας? Έχει κάνει κανείς σχετική αναζήτηση σε κάποιο ξένο forum ίσως.... ?

elaira 28-04-09 14:48

Μήπως αναφέρεται στα μαυρομάτικα φασόλια στη φρέσκια μορφή τους;
---------------------------------------------------------------------

τιο μπορεί να πάθει ένας άνθρωπος όταν δε βλέπει ότι υπάρχει και 2η σελίδα στο topic...sorry

george 28-04-09 21:25

Το λύσαμε το θέμα από το 2005 :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02236 seconds with 11 queries