Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   80αρι "Buce Valley'' (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99596)

tsala 12-05-18 23:30

Πολυ ομορφες, να τις χαίρεσαι Στέφανε

Artemisia 13-05-18 10:10

Να το χαίρεσαι Στέφανε [emoji4] πολυ ωραίες και οι γαρίδες!

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sarpijk 13-05-18 10:14

Ευχαριστώ παιδιά. Πάντα μου άρεσαν οι συγκεκριμένες γαρίδες. Δυστυχώς είναι τόσο εύκολες που καταντανε "δύσκολες" για μερικούς. Θέλουν ώριμο ενυδρείο, καθαρό νερο και πολύ καλή κυκλοφορία.

Themis_aqua 13-05-18 11:08

Ειναι ωραίες γαριδες!!
Αυτο που λες Στεφανε για καλη κυκλοφορια εχει να κανει και με τον τροπο που τρεφονται;
Με τα ψαρια γενικα πως τα πανε, δηλαδη κρυβονται πιο πολυ σε σχεση με τις amano;
Διαβασα στο προφιλ τους ph 7.0-7.5 το ιδανικο αρα σε πιο μαλακο νερο οπως το δικο μου θα χουν θεμα..[emoji849]



Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sarpijk 13-05-18 12:20

Θέμη ναι αυτές οι δύο στη φωτογραφία έχουν βρει το σημείο με δυνατή κυκλοφορία. Εκτός από το φίλτρο στο ενυδρείο ( 80 λίτρα) έχω και ένα κύκλοφορητη 500 λίτρα την ώρα και έτσι εχω αρκετή κυκλοφορία που όπως φαίνεται τους αρέσει.

WiSe 13-05-18 13:04

Πολυ ομορφο φιλε να το χαιρεσαι!

sarpijk 21-05-18 19:16

Μερικές νέες φωτογραφίες. Οι γαρίδες έχουν βρει θέση εκει https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...0f77c08e7b.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...e332eb09a6.jpg

tsala 21-05-18 19:36

Το Borneo Sucker πως τα πάει;
Ποσο καιρό το χεις;
Σε τι θερμοκρασίες το κρατας;

sarpijk 21-05-18 20:59

Γιάννη δεν είναι αυτά που έχουν το εμπορικό όνομα Borneo sucker (Gastromyzon farragus) αλλά Hillstream loach ( Sewellia lineonata). Τα έχω λίγες μέρες μόνο και ακόμα δεν έχω βάλει ανεμιστήρες. Μέση θερμοκρασία έχω 26 βαθμούς για την ώρα. Έχω πολύ καλή κυκλοφορία αλλά και οξυγόνωση , χρήσιμοποιω το venturi του κυκλοφορητή.

Τα συγκεκριμένα ψαράκια τα έψαχνα καιρό από τότε που είδα αυτό το βιντεο και θέλω να στήσω ένα εύκολο ενυδρείο και να προσπαθήσω και αναπαραγωγή.


https://youtu.be/DsQmMER79yw

tsala 21-05-18 21:10

Μάλιστα.
Πολυ ενδιαφέροντα ψαρακια!

stanisalus18 21-05-18 21:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1041759)
Μάλιστα.
Πολυ ενδιαφέροντα ψαρακια!

Θα συμφωνησω :smt041 Με το καλο λοιπον :smt023

sarpijk 31-01-19 23:00

Ας κανω ενα update. Το ενυδρείο μετα από μερικές αλλαγες σε hardscape ( τα εβγαλα ολα για να φουλαρω φυτα) ειναι πλεον medium tech δλδ μετριος φωτισμος, μέτριο co2 και μετρια λιπασματα. Τα φυτα ολα ειναι αργής ανάπτυξης γιατί λόγω δουλειας δεν εχω χρονο για να κλαδευω καθε εβδομαδα. Εχω αφήσει τις κρυπτοκορινες να απλωσουν, εβαλα cyperus helferi που δεν θελει κλαδεμα και μεγαλωνει αργα ενω μειωσα και τις βουκεφαλανδρες. Τελευταία προσθήκη μια ριζα Aponogeton Crispus ενα φυτο που μου αρεσε και ετυχε προσφατα να το βρω σε τοπικο πετ shop. Απο ψαρακια μεσα εχω 5 cpd και 12 συννεφακια.

sarpijk 31-01-19 23:03

1 Συνημμένο(α)
.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...a9b2236bea.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/201...a4b02ae824.jpg

stanisalus18 01-02-19 05:49

Ειναι ομορφο και ετσι Στεφανε :smt041 Καλημερα

Artemisia 01-02-19 09:23

Ωραίο είναι !!! :D πολύ πολύ!! να σου πω , δεξιά μπροστά έχεις Lagenandra ??? ή είναι κάποια bucephalandra ?? δεν μπορώ να διακρίνω .....

Yiannis 01-02-19 09:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1034589)
Eυχαριστω! Nαι εχω λιγη αλγη bba που την κληρονομησα απο το συνδυασμο φρεσκοστημενου ενυδρειου και δυνατου φωτισμου (Chihiros Led).

Πολλά μπράβο και απο μένα για το όμορφο ενυδρείο σου!

Εχω σε παραγγελια ενα φωτιστικο Chichiros A Plus 65W dimmable για να αντικαταστησω τις Τ8 στο μεγαλο ενυδρειο μου γιατι η ΔΕΗ με εχει τσακισει;)
Εχω ομως τους φοβους μου..Τα χρωματα στα κοκκινα φυτα πως θα ειναι??
Θα μου τσιμπησει η BBA? Το ενυδρειο ειναι παλιο..χωρις ιχνος αλγης..μην το ρημαξω :cool::cool:
Τι λεει η εμπειρια σου απο τον led φωτισμο?

sarpijk 01-02-19 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1051026)
Ωραίο είναι !!! :D πολύ πολύ!! να σου πω , δεξιά μπροστά έχεις Lagenandra ??? ή είναι κάποια bucephalandra ?? δεν μπορώ να διακρίνω .....

Αρτεμισια καλημέρα, είναι Lagenadra απλα ειναι μικρουλα ακομα γιατι περασε πολλα.

sarpijk 01-02-19 09:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis (Μήνυμα 1051029)
Πολλά μπράβο και απο μένα για το όμορφο ενυδρείο σου!



Εχω σε παραγγελια ενα φωτιστικο Chichiros A Plus 65W dimmable για να αντικαταστησω τις Τ8 στο μεγαλο ενυδρειο μου γιατι η ΔΕΗ με εχει τσακισει;)

Εχω ομως τους φοβους μου..Τα χρωματα στα κοκκινα φυτα πως θα ειναι??

Θα μου τσιμπησει η BBA? Το ενυδρειο ειναι παλιο..χωρις ιχνος αλγης..μην το ρημαξω :cool::cool:

Τι λεει η εμπειρια σου απο τον led φωτισμο?

Γιαννη το ενυδρειο και εγω με Chihiros το είχα αρχίσει , είχα βγάλει αλγες τότε αλλα δεν ηταν απαραίτητα απο το φως. Τα κοκκινα δεν τα τονιζει επίσης οπως μια grolux. Για ποιο λογο να αλλαξεις τις Τ8?

Yiannis 01-02-19 10:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1051031)
Γιαννη το ενυδρειο και εγω με Chihiros το είχα αρχίσει , είχα βγάλει αλγες τότε αλλα δεν ηταν απαραίτητα απο το φως. Τα κοκκινα δεν τα τονιζει επίσης οπως μια grolux. Για ποιο λογο να αλλαξεις τις Τ8?

Τι εννοεις "το ειχα αρχισει"? Αναγκαστηκες να αλλαξεις φωτισμο?
Λογοι οικονομιας...εχω 14 ενυδρεια και καπως προσπαθω να συμμαζεψω την ΔΕΗ:cool:
Δεν ειμαι ομως και προθυμος να θυσιασω το "οπτικο αποτελεσμα" ειδικα του μεγαλου μου ενυδρειου:(

Themis_aqua 01-02-19 10:53

Ωραιο Στεφανε!! Εμενα μ αρεσουν κι οι βαλισνεριες οπως τις εχεις βαλει,φανταζομαι οταν θελουν κλαδεμα τις αραιωνεις απο ριζα;
Οι bamboo σου κρατησαν;
Μonte carlo για μπροστα το χεις σκεφτει;

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sarpijk 01-02-19 11:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis (Μήνυμα 1051034)
Τι εννοεις "το ειχα αρχισει"? Αναγκαστηκες να αλλαξεις φωτισμο?
Λογοι οικονομιας...εχω 14 ενυδρεια και καπως προσπαθω να συμμαζεψω την ΔΕΗ:cool:
Δεν ειμαι ομως και προθυμος να θυσιασω το "οπτικο αποτελεσμα" ειδικα του μεγαλου μου ενυδρειου:(

Εννοω οτι το πρωτο φωτιστικο που μπηκε στο ενυδρειο ηταν το Chihiros. Το φως δε μου αρεσε σαν αποχρωση και το βρήκα δυνατο οποτε εβαλα απλα το καπακι του ενυδρείου που εχει 2 χ 15 watt T8.



Θεμη οι bamboo οχι δεν κρατησαν , εχω πάρει αλλες δυο οι οποιες ειναι σε αλλο ενυδρειο low tech χωρις co2 και λιπασματα. Γενικα είναι ευαισθητες ολες οι γαριδες και δεν τους αρεσαν τα λιπάσματα.που εριχνα. Το ιδιο ισχύει και για τις red cherry. Ξαφνικα διαπιστωσα οτι εριχνα πολλα μεσα και ετσι πλεον έχω μειώσει τη λιπανση, βαζω ομως ταμπλέτες βυθου.
Το ψηλο πράσινο φυτο δεν ειναι valiasneria αλλα Cyperus Helferi. Ωραιο το Monte carlo, το ειχα παλια δε θελω απλα να κλαδευω και να μαζευω κομματακια απ ολο το ενυδρείο.

rottbea 01-02-19 13:01

Πολυ ομορφο Στεφανε!

StelMex 04-12-20 12:12

Καλησπέρα κι από μένα. Τελικά με την Ε.Ι. λίπανση και τις γαρίδες τι γίνεται? Από ποσότητες λιπασμάτων, δίνεις κανονικά ότι προβλέπει το Ε.Ι. και οι γαρίδες είναι οκ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sarpijk 04-12-20 12:15

Το ενυδρείο δεν υπάρχει ακομα και μαζι προχωρησα και σε αλλαγη φιλοσοφίας.Λιπανση ναι, οχι.ομως καθε μερα. Με το Ε.Ι και τις γαριδες δεν ειχα κάποιο θεμα αλλα σσ ενυδρείο low tech με ελαχιστη λιπανση βλεπω πιο πολλες γέννες.

StelMex 04-12-20 12:34

Και ποιο ηταν το προγραμμα λιπανσης σου? Ρωταω γιατι σκοπευω να στησω 100λιτρα ενυδρειο φουλ φυτεμενο με μετρια και ευκολα φυτα (θα υπαρχει co2 και θα γινεται λιπανση με ΕΙ). Και θα θελα να φιλοξενω και καποιες γαριδουλες γι αυτο ρωταω.

sarpijk 04-12-20 12:41

Η νεα ταση είναι το lean dosing δλδ δεν χρειαζεται να δινεις πολλα λιπασματα. Ειδικα σε φυτεμενο βαλε οπωσδήποτε καλο υποστρωμα τύπου Τropica.

Εαν θες να κανει παντως EI ετοιμαζεις ενα μπουκαλι με Macro( NPK) και ενα Micro ( σιδηρο και ιχνοστοιχεία). Βαζεις εναλλαξ καθε μερα για εξι μερες και την εβδομαη ημερα κανεις αλλαγη 50%.

Τα λιπασματα τα κανεις με υπολογισμούς απο εδω

https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php

StelMex 04-12-20 12:51

Ναι ναι ξερω πως γινεται το ΕΙ και ολα περι μακρο και μικρο. Υποστρωμα εννοειται θα βαλω αυτο της τροπικα ενα εκατοστο και απο πανω μαυρο χαλαζιακο χαλικι. Αυτο που ηθελα να μαθω ειναι αυτο που ειπες το "οχι καθε μερα". Ξερω οτι συνισταται να ριχνεις καθε μερα εναλλαξ μικρο και μακρο.

sarpijk 04-12-20 13:52

Επειδη πλεον εχω low tech χωρις co2 δε βαζω καθε μερα λιπασμα.

StelMex 04-12-20 16:12

Μαλιστα. Ευχαριστω πολυ!

Themis_aqua 05-12-20 11:19

Καλημερα! Με υποστρωμα της tropica που δε ειναι κι ακριβο αλλα απαραιτητα co2 και μετριο φως θα κανεις ενα πολυ ωραιο φυτεμενο που μαλιστα δε θα χρειαζεται λιπανση Ε.Ι. και να σαι ολη την ωρα πανω απ το ενυδρειο.
Το co2 ειναι αυτο που κανει τη διαφορα στο φυτεμενο κατα τη δικη μου αποψη κ εμπειρια so far..Ακομη και τα ευκολα φυτα θα σου πανε πολυ καλυτερα και δε θα ταλαιπωρηθεις με αλγες.
Στο ενυδρειο μου που τρεχει τωρα, με υποστρωμα της tropica μετα απο σχεδον 1 χρονο και τωρα αρχισα να ριχνω λιπασμα και παλι οχι καθε μερα..
Στο προηγουμενο setup που ειχα απλο υποστρωμα το JBL manado αλλα με λιπανση Ε.Ι. απ το 2ο μηνα

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 1060216)
Καλημερα! Με υποστρωμα της tropica που δε ειναι κι ακριβο αλλα απαραιτητα co2 και μετριο φως θα κανεις ενα πολυ ωραιο φυτεμενο που μαλιστα δε θα χρειαζεται λιπανση Ε.Ι. και να σαι ολη την ωρα πανω απ το ενυδρειο.
Το co2 ειναι αυτο που κανει τη διαφορα στο φυτεμενο κατα τη δικη μου αποψη κ εμπειρια so far..Ακομη και τα ευκολα φυτα θα σου πανε πολυ καλυτερα και δε θα ταλαιπωρηθεις με αλγες.
Στο ενυδρειο μου που τρεχει τωρα, με υποστρωμα της tropica μετα απο σχεδον 1 χρονο και τωρα αρχισα να ριχνω λιπασμα και παλι οχι καθε μερα..
Στο προηγουμενο setup που ειχα απλο υποστρωμα το JBL manado αλλα με λιπανση Ε.Ι. απ το 2ο μηνα

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sorry Στεφανε ηθελα να το ποσταρω στο θεμα του φιλου, αν μπορεις μετεφερε το, ευχαριστω!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03900 seconds with 11 queries