Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   μανομετρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19906)

jimfytakis 04-10-07 17:17

μανομετρο
 
2 Συνημμένο(α)
Λοιπον να και το μανομετρο μου.Ειναι της SAUVAGEAU αντεχει 200bars και εχει εξοδο μεχρι 15.Ρυθμιζεται η εξοδος απο το μαυρο στη βαση του που περιστρεφεται.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως να το κουμπωσω στη φιαλη καθως μαλλον θελει καποιο "συνδεσμο"(δεν ξερω και γω πως τα λενε) και επισης ειναι μερικα χιλιοστα πιο χοντρο το σωληνακι του μανομετρου απο της φιαλης

alan boy 04-10-07 19:31

δημητρη σιγουρα για co2 ειναι αυτο το μανομετρο?
τα πασα που εχει για οξυγονο μου θυμηζει

jimfytakis 04-10-07 22:26

Ειναι για οξυγονο αλλα και για αλλα αερια.Γενικης χρησεως δλδ.Γιαυτο θελω να μαθω που θα παω τι πασα να πω να μου βαλουν κτλ

george 04-10-07 23:07

Πρώτα από όλα είναι μειωτής/σταθεροποιητής πίεσης και όχι "μανόμετρα".

Δεύτερον...το παίρνεις στο χέρι μαζί με τη μπουκάλα και παίρνεις σβάρνα τα μαγαζιά με βιομηχανικό εξοπλισμό.
Αν δε βρεις....πας σε μηχανουργείο σε τόρνο να φτιάξεις το ρακόρ.

jimfytakis 04-10-07 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 204215)
1)Πρώτα από όλα είναι μειωτής/σταθεροποιητής πίεσης και όχι "μανόμετρα".

Δεύτερον...το παίρνεις στο χέρι μαζί με τη μπουκάλα και παίρνεις σβάρνα τα μαγαζιά με βιομηχανικό εξοπλισμό.
Αν δε βρεις....πας σε μηχανουργείο σε τόρνο να φτιάξεις το ρακόρ.

1)Σορρυ Γιωργο το εχω ξαναδιαβασει που το λες!
2)Εχω ενα μαγαζι σχετικα κοντα κανα τεταρτο με τα ποδια που εχει εξοπλισμο γενικα για αερια.Φανταζομαι κατι θα εχει.Ειναι καλο σαν μαρκα?Θα με καλυψει?

chemical mac 04-10-07 23:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 204215)
Αν δε βρεις....πας σε μηχανουργείο σε τόρνο να φτιάξεις το ρακόρ.

Είναι ασφαλές κάτι τέτοιο; Δε ξέρω σε τι πιέσεις δουλεύει αλλά από τη στιγμή που καταπονείς το υλικό...:confused:

george 04-10-07 23:47

Ξέρουν αυτοί ;)

jimfytakis 31-10-07 23:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 204159)
δημητρη σιγουρα για co2 ειναι αυτο το μανομετρο?
τα πασα που εχει για οξυγονο μου θυμηζει

Δυστυχως ειναι οντως για οξυγονο....Το ελεγε και πανω(DELTAREG 200bars OXYGENE Classe3).Γινεται τροποποιηση στα πασα ωστε να συνδεεται με μπουκαλα για CO2?Η θα πρεπει να αγορασω τλκ καινουργιο?:(
Μπηκα στο site που αντιπροσωπευει την SAUVAGEAU στην Ελλαδα.Δεν βρηκα το συγκεκριμενο αλλα γενικα σε ολους τους ρυθμιστες πιεσης ελεγε διαφορα αερια πλην CO2....

Αν ξερει καποιος ας μου πει!Μη παθω κανα ατυχημα.Σκασει κανα μανομετρο οτιδηποτε και εχω αλλα μετα!

Neoklis 01-11-07 00:46

Λογικά δεν έχει πρόβλημα να σκάσει...
Από ότι βλέπω φτάνει μέχρι 375 bars η πίεση της μπουκάλας....

Τώρα για το τι πρέπει να κάνεις... Ψάξε για ρακόρ ή πήγαινε σε ένα μηχανουργείο μαζί με την μπουκάλα και τα μανόμετρα και πες τους να σου κάνουν ένα για να κουμπώσουν τα μανόμετρα πάνω....

Αυτά απο μένα και με κάθε επιφύλαξη βέβαια...;)

netblues 01-11-07 07:17

Το οξυγονο γενικα δουλευεται σε πολυ μεγαλυτερες πιεσεις απο οτι το co2, oποτε θεμα ασφαλειας δεν τιθεται. Βεβαια οι ρυθμιστες πιεσης ειναι φτιαγμενοι για αρκετα μεγαλυτερες πιεσεις οποτε με τα 50-60 bar του co2 δεν ειναι και οτι καλυτερο (εξαρταται βεβαια απο τον καθε ρυθμιστή)
Adaptor να βρεις ετοιμο ειναι λιγο δυσκολο.
Τωρα αμα ειναι να πας σε μηχανουργειο να σου φτιαξει adaptor ετσι οπως το βλεπω θα σου στοιχισει παραπανω απο το να πας να παρεις ενα ετοιμο για co2.... Εκτος αν ειναι γνωστος σου οποτε αλλαζει το πραγμα.

jimfytakis 01-11-07 07:40

Ρακορ τι ειναι?Το "βισμα" που χρειαζομαι για τη συνδεση?
Σωτηρη ποσο λες να παει το κοστος του ανταπτορα?

netblues 01-11-07 07:47

Αμα ξεκινησεις στο μηχανουργειο ρωτοντας τι ειναι ρακορ, μπορει να σου ζητησει και 100 ευρω.. :D:D

Ρακορ λεγεται γενικα ο συνδεσμος.

Θα ασχοληθει κανα μισαωρο σιγουρα στην καλυτερη...
Ε να μην ζητησει 30 ευρω?
Μπορει ανετα και παραπανω...

jimfytakis 01-11-07 10:14

Ετοιμο το παλιοπασσο ειπες δεν το βρισκω ε?!Που θα μπορουσα να το πουλησω το δικο μου?Ξερεις ειναι λιγο στενα τα οικονομικα και δεν με παιρνει τωρα να αγοραζω αλλο.Βρηκα ενα ιταλικο με 47ευρω.

Neoklis 01-11-07 10:21

Μου είχε πει κάποιος στην Θεσσαλονίκη ότι του έκανε adaptor με 10 €!!!!

Τώρα αν είναι να πας σε άλλα μανόμετρα χτύπα σε καμιά μαζική παραγγελία αυτά, ξέρω τι σου λέω;) :
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...osage%20valve/

Έχεις και πμ!!

netblues 01-11-07 11:41

Για να μην μπερδευομαστε, αλλο πραγμα ειναι να φτιαξει κανεις ενα adaptor απο αμερικανικο σε ευρωπαικο και αλλο να προσαρμοσει την "γκουμουτσα" της φωτο σε ευρωπαικό πασσο....
Ξεχνα το παλικαρι μου παρε ενα απο το aquaristic....

Υ.Γ. Ελπιζω να μην αφησες τη γιαγια χωρις οξυγονο εε?

jimfytakis 01-11-07 11:50

Ok ειναι ευτυχως η γιαγια!Δεν χρειαζεται Ο2

crazyio 01-11-07 13:06

μήπως χρειάζεται CO2 ??? :D :D :D :D

gfdimopo 01-11-07 13:19

Γνωρίζεται, επειδή με ενδιαφέρει, αν θα υπάρξει καμία μαζική παραγγελία για σύστηματα CO2? προσεχώς

jimfytakis 01-11-07 13:20

Ενδεχομενως.... :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,20978 seconds with 11 queries