Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY Ψύξη ενυδρείου με 10 ευρώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103850)

Αντωνης Πατρα 21-05-20 18:22

DIY Ψύξη ενυδρείου με 10 ευρώ
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την λύση ψύξης που εφάρμοσα στο 60L ενυδρείο μου με white cloud mountain minnow.
Χρειάζεται ένας controller και ανεμιστηράκια.

1. Απο Internet DC12V ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ CONTROLLER - W1209 Κόστος 4 ευρώ + φπα.

2. Ανεμιστηράκια PC 2,5 ευρώ το τεμάχιο περίπου.

3. Μετασχηματιστής 12v 2A (Φορτιστής router ή κινητού) Κόστος 2,5 ευρώ

Το σύστημα το τρέχω 10 μέρες με 3 ανεμιστηράκια στο καπάκι και απο 30c θερμοκρασία νερου στο 2ο μου ενυδρείο και εξωτερική θερμοκρασια 36c στο ενυδρείο με την ψύξη είναι σταθερά στους 24,5 και προκαλείται εξάτμηση 1,5L το 24ωρο.

Τοποθετήθηκε η ψύξη και στο 2ο μου ενυδρείο και απο 30c σταδιακά την έφερα στους 25c . Ουτε κολλητήρια, ούτε πατέντες, ούτε συνδεσμολογίες, απλά πραγματα. Οποιος θέλει πληροφορίες ευχαρίστως.

Το μόνο μειονέκτημα που έχει το συγκεκριμένο controller ειναι οτι διαχειρίζεται ή ψύξη ή θερμανση, όχι και τα δύο μαζί.

Ελενα 21-05-20 20:49

Μπορείς να δώσεις οδηγίες κ πληροφορίες; Μήπως το καταφέρουμε κ εμείς που δε γνωρίζουμε πολλά! Ευχαριστω

akvariym 21-05-20 21:59

Και γιατι δεν παιρνεις εναν STC-1000 με λιγοτερο απο 10€ να κανεις την δουλεια σου?

Alexzou 22-05-20 03:17

O stc με λιγότερο από 10€ σημαίνει Κίνα θα το φτιάξει το σύστημα τον Σεπτέμβριο!!!! Βέβαια τότε θα μπορεί να τον βάλει για θέρμανση!

tsala 22-05-20 06:37

μια διευκρινιση ..
ο συγκεκριμενος κοντρολερ ειναι μονο για ψυξη , μιας και ειναι 12v , δεν ελεγχει θερμανση.
αν θελουμε και θερμανση , παμε στον stc1000.
εσυ με τα συννεφακια , δεν χρειαζεσαι θερμαντηρα , αρα σου κανει μια χαρα.

νιουφις 22-05-20 13:51

Μπορεις να στείλεις κάποια φωτογραφία μήπως καταφέρουμε και εμείς οι καινούργιοι κάτι ανάλογο?:confused::confused:

Αντωνης Πατρα 22-05-20 22:52

Καλησπέρα παιδιά. Όποιος θελει να του στείλω και το site με τον controller γιατι ολοι τον δινουν 8 ευρώ κι εκει 4 ευρώ. Αυριο θα ανεβάσω φωτογραφίες με την πολύ απλή συνδεσμολογία.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1058838)
μια διευκρινιση ..
ο συγκεκριμενος κοντρολερ ειναι μονο για ψυξη , μιας και ειναι 12v , δεν ελεγχει θερμανση.
αν θελουμε και θερμανση , παμε στον stc1000.
εσυ με τα συννεφακια , δεν χρειαζεσαι θερμαντηρα , αρα σου κανει μια χαρα.

Τον χειμώνα οι κλασσικοί ρυθμιζόμενοι θερμοστάτες θεωρώ πως θα καλύψουν την έλλειψη controller για θέρμανση.

tazman 25-05-20 17:36

Καλησπέρα και από εμένα!
Θα ήμουν υπόχρεος αν μου προωθουσες το link με τα υλικά και την συνδεσμολογια!!!
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αντωνης Πατρα 25-05-20 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tazman (Μήνυμα 1058878)
Καλησπέρα και από εμένα!
Θα ήμουν υπόχρεος αν μου προωθουσες το link με τα υλικά και την συνδεσμολογια!!!
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα φιλε μου. Θα στα στείλω και θα ανεβάσω κι εδω την συνδεσμολογία που λόγω μεγαλου φορτου εργασίας δεν το εχω κανει ακομα.

Αντωνης Πατρα 26-05-20 00:03

1 Συνημμένο(α)
Εφτιαξα ενα σχέδιο της συνδεσης.


Κι ένα βιντεο το οποίο με βοήθησε να καταλάβω την σύνδεση.
https://www.youtube.com/watch?v=DBRI7ry0Ku8

Οι συνδέσεις γίνονται χωρίς κόλλημα αφου έχει βίδες η πλακέτα με συγκεκριμενη θεση για το θετικο το αρνητικο και τις θέσεις του ανεμιστήρα.

alexkoun18 12-06-20 12:01

Και γω έχω ακριβώς τα ίδια υλικά πού χρειάζονται άλλα έχω πάρει κάτι πλακάκια από το ebay που όταν τους δώσεις ρεύμα βγάζουν ψηξη κάτω από 0 μόλις βρω χρόνο θα το φτιάξω και θα το δείτε

dearangelo 15-06-20 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα (Μήνυμα 1058848)
Καλησπέρα παιδιά. Όποιος θελει να του στείλω και το site με τον controller γιατι ολοι τον δινουν 8 ευρώ κι εκει 4 ευρώ. Αυριο θα ανεβάσω φωτογραφίες με την πολύ απλή συνδεσμολογία.
-------------------------


Τον χειμώνα οι κλασσικοί ρυθμιζόμενοι θερμοστάτες θεωρώ πως θα καλύψουν την έλλειψη controller για θέρμανση.


https://www.ebay.com/itm/W1209-DC12V...72.m2749.l2649
-------------------------
ασε που με ενα απλό arduino κάνεις τα πάντα... μόλις τελείωσα ενα με οθονη νοκια 5110 και ενα ανεμιστηράκι και θερμόμετρο για κουλερ, απο παλιο πισι... με ενα mosfet, αν θέλετε τον κώδικα η τη συνδεσμολογία... , ευχαρίστως να σας δείξω...

Αντωνης Πατρα 15-06-20 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dearangelo (Μήνυμα 1059118)
https://www.ebay.com/itm/W1209-DC12V...72.m2749.l2649
-------------------------
ασε που με ενα απλό arduino κάνεις τα πάντα... μόλις τελείωσα ενα με οθονη νοκια 5110 και ενα ανεμιστηράκι και θερμόμετρο για κουλερ, απο παλιο πισι... με ενα mosfet, αν θέλετε τον κώδικα η τη συνδεσμολογία... , ευχαρίστως να σας δείξω...

Ευχαρίστως φίλε μου....ποσταρέ την εδώ

dearangelo 21-06-20 19:43

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα (Μήνυμα 1059121)
Ευχαρίστως φίλε μου....ποσταρέ την εδώ

το προτζεκτ ειναι σε εξέλιξη, δηλαδή, arduino uno,
σκοπεύω να φτιάξω ενα απλό κοντρόλλερ με θερμοκρασία, ανεμιστήρα και θερμαντήρα, πεχαμετρο με έξοδο για έλεγχο ηλεκτροβάνας και φωτισμό, ενα καναλι, ισως και νύχτα, με ανατολή δύση...
Όλα αυτα σε βαθος χρόνου, πρός το παρόν, τρέχει το θερμόμετρο με ενα ds18 και εχει εξοδο για ενα ανεμιστηράκι..., οτι volt τροφοδοτήσεις το arduino, αυτά τα volt θα πάρεις και στο ανεμιστηράκι...
στέλνω τον κώδικα, ανοικτό, όποιος ξέρεις μπορει να τον περάσει, θα κανονίσω σύντομα να ανβάσω και τη συνδεσμολογία... απλή ειναι...
επεται συνέχεια...


Η συνδεσμολογια προκύπτει απο τα pins του arduino... τα γραφω...πάνω στο sketch...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01693 seconds with 11 queries