Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   νεογεννητα guppakia (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60916)

carvefish21 19-03-12 02:09

νεογεννητα guppakia
 
Καλημερα! Ειμαι νεος στον χωρο και στο φορουμ και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις... Αρχικα το ενυδρειο μου τρεχει 4 ημερες με μπολιασμα και ενα χαρεμακι γκαπυ. Βιαστηκα μαλλον να τα βαλω γιατι δεν εχω βαλει ολα τα φυτα ακομα και γενικα θελω να το ''τακτοποιησω λιγο τον βυθο αλλα προεκυψε... γεννα. Θελω να αλλαξω θεση σε ενα-φυτα και να βαλω κι'ενα καινουργιο αλλα πως θα το κανω αυτο με 2-3 (τοσα μαλλον μεινανε) νεογεννητα μεσα? Αν ζησουν εννοειτε... Επισης δεν εχω φυτεψει καλα ενα φυτο με αποτελεσμα η μιση ριζα να ειναι εξω... Υπαρχει προβλημα?
Για να υπαρχει μια εικονα για το ενυδρειο, Ειναι 70l (θεωρητικα, μετα το χαλικι και τη διακοσμηση μπηκαν περιπου 50l νερο) και μετα το μπολιασμα οι μετρησεις πανε αρκετα καλα βασει αυτων που εχω διαβασει και επισης εχω ενα κοντο φυτο με πολλα κλαδακια που κρυβονται μεσα τα μικρα και λιγο κερατοφυλλο φυτεμενο (ξερω χαλαει..) συν κατι anubies, vallisneries και ενα αλλο που δεν ξερω τι ειναι...

janickrules 19-03-12 08:52

καλημερα!

κατ'αρχην,δεν μας λες πολλα για το ενυδρειο σου!

τι εννοεις οταν λες οι μετρησεις πανε καλα; αν θελεις γραψε τις μετρησεις,να σου πουμε περισσοτερα!

γιατι σε αγχωνει το να βαλεις φυτα,ή να ξαναφυτεψεις καλυτερα καποια αλλα;
λογω των μικρων;
αν ναι,δεν υπαρχει θεμα και για την ακριβεια ειναι καλυτερα να βαλεις καποιο ακομα φυτο,να γλιτωσουν οσο το δυνατον περισσοτερα!

τι θερμοκρασια εχεις;
τι διακοσμηση εχεις;

το κερατοφυλλο αστο να επιπλεει!οχι για να μην χαλασει,αλλα γιατι θα προσφερει κρυψώνα στα μικρα!

βγαλε μια φωτο να σου πουμε για τα φυτα!

carvefish21 19-03-12 10:13

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 658731)
καλημερα!

κατ'αρχην,δεν μας λες πολλα για το ενυδρειο σου!

τι εννοεις οταν λες οι μετρησεις πανε καλα; αν θελεις γραψε τις μετρησεις,να σου πουμε περισσοτερα!

γιατι σε αγχωνει το να βαλεις φυτα,ή να ξαναφυτεψεις καλυτερα καποια αλλα;
λογω των μικρων;
αν ναι,δεν υπαρχει θεμα και για την ακριβεια ειναι καλυτερα να βαλεις καποιο ακομα φυτο,να γλιτωσουν οσο το δυνατον περισσοτερα!

τι θερμοκρασια εχεις;
τι διακοσμηση εχεις;

το κερατοφυλλο αστο να επιπλεει!οχι για να μην χαλασει,αλλα γιατι θα προσφερει κρυψώνα στα μικρα!

βγαλε μια φωτο να σου πουμε για τα φυτα!

Αμμωνία και no2 είναι μηδενικά. Τα νιτρικά έχουν αρχίσει οριακά να είναι μετρησιμα (νομιζω ετσι πρεπει), θερμοκρασια σταθερη στους 25, 8 ωρες φωτοπεριοδος. Κοιτα για τα μικρα φοβαμαι γιατι αρχικα δεν εχω φυτεψει καλα το φυτο που κρυβονται (η μιση ριζα ειναι εξω) και για να φυτεψω αυτο που θελω (cabomba caroliana) πρεπει να αλλαξω θεση σε στις vanisneries. Γενικά τα μικρα μπορει να ειναι οπουδηποτε. μεχρι και στα χαλικια κρυβονται γιαυτο φοβαμαι να βαλω χερι και να σκαλισω... Ασε που τα κυνηγουν ολητην ωρα... Το κερατοφυλλο επειδη ισως εχω αρκετα καλη ροη στην επιφανεια δεν καθεται, βουλιαζει και μπλεκεται με αλλα φυτα και δεν μαρεσει... Να και μια photo

Συνημμένο Αρχείο 48454


τωρα θα ειναι ενταξει τα μικρουλια...

carvefish21 20-03-12 00:05

Πηρα τροφη σε σκονη για τα μικρα. Μπορειτε να μου πειτε ποσο να ριχνω?? (το λιγο ειναι σχετικο, θα ηθελα κατι πιο συγκεκριμενο...)
Ευχαριστω!

gianniwpopi 20-03-12 00:17

εγω δεν εχω ριξει ποτε σκονη στα μωρα. τους ετριβα το φιλαρακι καλα.

zak 20-03-12 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 658953)
εγω δεν εχω ριξει ποτε σκονη στα μωρα. τους ετριβα το φιλαρακι καλα.

+1111111
το πλοιο τι κανει εκει μεσα?

carvefish21 20-03-12 01:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 658954)
+1111111
το πλοιο τι κανει εκει μεσα?

ασε φιλε... μεγαλη ιστορια... Επεσε σε παγοβουνο... :smt073

Γιατι σας χαλαει ολους τοσο το πλοιο? Φυτα εχει το ενυδρειο, πετρες εχει, φυσικο χαλικι εχει τοσο κακο ενα διακοσμητικο? Φιλικα το λεω παντα απλα απο πολλους ταχω ακουσει για το πλοιο και δεν καταλαβαινω γιατι... και στη θαλασσα αν δειτε κανα ντοκιμαντερ με κανα ναυαγιο, τιγκα στα ψαρια ειναι μεσα... :p

zak 20-03-12 01:07

προσωπικα πιστεύω οτι εφόσων τα βυθισμενα πλοια δεν εχουν καμια δουλεια στο βυθο.... αλλά προκειται για λαθος παρεμβαση του ανθρώπου, το ιδιο ισχυει και για να τα ενυδρεια μου...

carvefish21 20-03-12 01:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 658958)
προσωπικα πιστεύω οτι εφόσων τα βυθισμενα πλοια δεν εχουν καμια δουλεια στο βυθο.... αλλά προκειται για λαθος παρεμβαση του ανθρώπου, το ιδιο ισχυει και για να τα ενυδρεια μου...

Σωστα το εθεσες ετσι, απλα δεν νομιζω οτι μπορει να βλαψει τα ψαρια με καποιο τροπο... Περα της εμφανισης που ειναι καθαρα υποκειμενικο... Αν μπορει να δημιουργησει καποιο προβλημα με καποιο τροπο, επειδη ειμαι τελειως αρχαριος στο θεμα και τωρα ''μαθαινω'' παρακαλω πες μου...
Αλλα εγω φταιω αφου επεσε σε παγοβουνο λεμε...:smt043

zak 20-03-12 01:17

ακομα και ο τιτανικος.... που ειναι τοσα χρονια κατω απο το νερο... προσπαθουν να τον βγαλουν εξω ;)
ειναι καθαρα υποκειμενικο φιλε μου!!!

οτι αρεσει στον καθενα....
και εγω καθε χρονο τις γιορτες βαζω μεσα στο ενυδρειο ενα γυαλινο αγιο βασιλη ;)

janickrules 20-03-12 01:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 (Μήνυμα 658956)
ασε φιλε... μεγαλη ιστορια... Επεσε σε παγοβουνο... :smt073

Γιατι σας χαλαει ολους τοσο το πλοιο? Φυτα εχει το ενυδρειο, πετρες εχει, φυσικο χαλικι εχει τοσο κακο ενα διακοσμητικο? Φιλικα το λεω παντα απλα απο πολλους ταχω ακουσει για το πλοιο και δεν καταλαβαινω γιατι... και στη θαλασσα αν δειτε κανα ντοκιμαντερ με κανα ναυαγιο, τιγκα στα ψαρια ειναι μεσα... :p

εννοειται οτι αισθητικα ειναι καθαρα δικο σου θεμα το πλοιο!
και να σου πω κι εμενα δεν με χαλαει!
αλλα το θεμα ειναι το εξης:
αυτα τα διακοσμητικα δεν ειμαστε σιγουροι αν ειναι καταλληλα για τα ενυδρεια μας!
δεν ειμαστε σιγουροι για το αν απελευθερωνουν καμια ουσια-μπογια μεσα στο νερο!

γι'αυτο και μονο θα σου ελεγα να το βγαλεις!
για να εισαι σιγουρος!;)

το κερατοφυλλο στην επιφανεια ειναι πιο καλη κρυυψωνα!
φροντισε να βαλεις λιγο τουλι στην εισοδο του φιλτρου,μην τραβηξει κανενα μικρο μεσα (τσεκαρε κιολας μηπως ηδη τραβηξε!)!

την τροφη μια χαρα εκανες και την πηρες,αν και να ετριβες το φυλλαρακι παλι καλα θα ηταν!ομως ειδικα τωρα που ειναι νωρις,πρεπει να ειναι πολυυυυυ ψιλη η τροφη οποτε καλα εκανες και πηρες "σκονη"!
ριχνε λιιιιγο καθε φορα,ωστε να μην βρωμιζεις το νερο!
ταιζε συχνα και σε μικρη ποσοτητα!
τα μικρα δεν πρεπει να τρωνε μονο μια φορα την ημερα,αλλα και τα μεγαλα δεν κανει να τρωνε πολυ!
οποτε λιγο και συχνα!

καλη συνεχεια!;)

carvefish21 20-03-12 01:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 658961)
εννοειται οτι αισθητικα ειναι καθαρα δικο σου θεμα το πλοιο!
και να σου πω κι εμενα δεν με χαλαει!
αλλα το θεμα ειναι το εξης:
αυτα τα διακοσμητικα δεν ειμαστε σιγουροι αν ειναι καταλληλα για τα ενυδρεια μας!
δεν ειμαστε σιγουροι για το αν απελευθερωνουν καμια ουσια-μπογια μεσα στο νερο!

γι'αυτο και μονο θα σου ελεγα να το βγαλεις!
για να εισαι σιγουρος!;)

το κερατοφυλλο στην επιφανεια ειναι πιο καλη κρυυψωνα!
φροντισε να βαλεις λιγο τουλι στην εισοδο του φιλτρου,μην τραβηξει κανενα μικρο μεσα (τσεκαρε κιολας μηπως ηδη τραβηξε!)!

την τροφη μια χαρα εκανες και την πηρες,αν και να ετριβες το φυλλαρακι παλι καλα θα ηταν!ομως ειδικα τωρα που ειναι νωρις,πρεπει να ειναι πολυυυυυ ψιλη η τροφη οποτε καλα εκανες και πηρες "σκονη"!
ριχνε λιιιιγο καθε φορα,ωστε να μην βρωμιζεις το νερο!
ταιζε συχνα και σε μικρη ποσοτητα!
τα μικρα δεν πρεπει να τρωνε μονο μια φορα την ημερα,αλλα και τα μεγαλα δεν κανει να τρωνε πολυ!
οποτε λιγο και συχνα!

καλη συνεχεια!;)

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις!
πρωι-αργα το απογευμα και βραδυ μπορω να ταιζω λογω δουλειας... Βεβαια πρεπει να ταιζω και τα μεγαλα με τη δικια τους τροφη υποθετω μια φορα την ημερα (η μονο σκονη?? μπα....) Οταν λεμε λιγο με τη μυτιτσα απο ενα μαχαιρι ριχνω, ελπιζω να ειναι καλα...
Το προβλημα με το κερατοφυλλο ειναι οτι επειδη εχω αρκετη ισως ροη στην επιφανεια λογω της μπαρας ψεκασμου δεν καθεται και βουλιαζει, μπλεκεται με αλλα φυτα κτλ... εκνευριστικο.
Τωρα για τα διακοσμητικα, δεν ξερω αν οντως βγαζουν ουσιες θα ειναι προβλημα. Ισως αν τελικα παρω cory (κανουν για το χαλικι μου? εχω ανοιξει αλλο θεμα...)που θελουν σπηλιες να το βγαλω και να φτιαξω τιποτα με πετρες...

janickrules 20-03-12 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 (Μήνυμα 658962)
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις!
πρωι-αργα το απογευμα και βραδυ μπορω να ταιζω λογω δουλειας... Βεβαια πρεπει να ταιζω και τα μεγαλα με τη δικια τους τροφη υποθετω μια φορα την ημερα (η μονο σκονη?? μπα....) Οταν λεμε λιγο με τη μυτιτσα απο ενα μαχαιρι ριχνω, ελπιζω να ειναι καλα...
Το προβλημα με το κερατοφυλλο ειναι οτι επειδη εχω αρκετη ισως ροη στην επιφανεια λογω της μπαρας ψεκασμου δεν καθεται και βουλιαζει, μπλεκεται με αλλα φυτα κτλ... εκνευριστικο.
Τωρα για τα διακοσμητικα, δεν ξερω αν οντως βγαζουν ουσιες θα ειναι προβλημα. Ισως αν τελικα παρω cory (κανουν για το χαλικι μου? εχω ανοιξει αλλο θεμα...)που θελουν σπηλιες να το βγαλω και να φτιαξω τιποτα με πετρες...

για το αν πρεπει να ταιζεις τα μεγαλα με την τροφη τους,θα σου απαντησουν οι εμπειροι καλυτερα!

cory μην βαλεις!
δεν ταιριαζουν!

αν θελεις κατι για τον βυθο,μπορεις να βαλεις καμια γαριδουλα αμανο ή cherry (καλυτερα μην τις βαλεις και τις δυο!) και φυσικα οτι και να βαλεις θα ειναι ενα μικρο κοπαδακι!οχι μια ή 2!
επισης αν θες μπορεις να βαλεις ενα-δυο aplle snails τα οποια και ΥΠΕΡ-λατρευω,οποτε και θα σου προτεινα!
τα παραπανω που σου λεω ταιριαζουν με τα γκαπυ!
οτιδηποτε αλλο,κατα την αποψη μου, ειναι αταιριαστο!

carvefish21 20-03-12 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 659005)
για το αν πρεπει να ταιζεις τα μεγαλα με την τροφη τους,θα σου απαντησουν οι εμπειροι καλυτερα!

cory μην βαλεις!
δεν ταιριαζουν!

αν θελεις κατι για τον βυθο,μπορεις να βαλεις καμια γαριδουλα αμανο ή cherry (καλυτερα μην τις βαλεις και τις δυο!) και φυσικα οτι και να βαλεις θα ειναι ενα μικρο κοπαδακι!οχι μια ή 2!
επισης αν θες μπορεις να βαλεις ενα-δυο aplle snails τα οποια και ΥΠΕΡ-λατρευω,οποτε και θα σου προτεινα!
τα παραπανω που σου λεω ταιριαζουν με τα γκαπυ!
οτιδηποτε αλλο,κατα την αποψη μου, ειναι αταιριαστο!

apple snails θα βαλω σιγουρα. Γαριδες τις σιχαινομαι να σου πω την αληθεια, δεν ξερω τη νοιωθω σαν ''κατσαριδα'' της θαλασσης, πραγματικα μου ειναι τοσο αποκρουστικη οσο και η κανονικη κατσαριδα... (γνωμη μου παντα). Οσο για το βυθο εχεις δικιο ολα θελουν πιο χαμηλο ph εκτος ισως απο το Synodontis nigriventris που και αμμο να ειχα παλι θα παραηταν οριακο για λιτρα μου... :(

zak 20-03-12 19:57

θα σου στειλω μια γαιρδουλα μεταφιεσμενη πειρατη... να ταιριαζει με το πλοιο .....
χαχαχαχαααχα

carvefish21 20-03-12 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 659079)
θα σου στειλω μια γαιρδουλα μεταφιεσμενη πειρατη... να ταιριαζει με το πλοιο .....
χαχαχαχαααχα

ανταρσια! Θα σου στειλω συμμορια γκαπυ για καταληψη του πλοιου...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 658961)
εννοειται οτι αισθητικα ειναι καθαρα δικο σου θεμα το πλοιο!
και να σου πω κι εμενα δεν με χαλαει!
αλλα το θεμα ειναι το εξης:
αυτα τα διακοσμητικα δεν ειμαστε σιγουροι αν ειναι καταλληλα για τα ενυδρεια μας!
δεν ειμαστε σιγουροι για το αν απελευθερωνουν καμια ουσια-μπογια μεσα στο νερο!

γι'αυτο και μονο θα σου ελεγα να το βγαλεις!
για να εισαι σιγουρος!;)

το κερατοφυλλο στην επιφανεια ειναι πιο καλη κρυυψωνα!
φροντισε να βαλεις λιγο τουλι στην εισοδο του φιλτρου,μην τραβηξει κανενα μικρο μεσα (τσεκαρε κιολας μηπως ηδη τραβηξε!)!

την τροφη μια χαρα εκανες και την πηρες,αν και να ετριβες το φυλλαρακι παλι καλα θα ηταν!ομως ειδικα τωρα που ειναι νωρις,πρεπει να ειναι πολυυυυυ ψιλη η τροφη οποτε καλα εκανες και πηρες "σκονη"!
ριχνε λιιιιγο καθε φορα,ωστε να μην βρωμιζεις το νερο!
ταιζε συχνα και σε μικρη ποσοτητα!
τα μικρα δεν πρεπει να τρωνε μονο μια φορα την ημερα,αλλα και τα μεγαλα δεν κανει να τρωνε πολυ!
οποτε λιγο και συχνα!

καλη συνεχεια!;)


Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση? Το τούλι πως να το στηρίξω? Γιατι να το δεσω καπως πχ με πετονια δεν ξερω που... (το τόνισα ότι θα ήταν ηλίθια....)

zak 20-03-12 21:10

εδω εβαλες μεσα πλοιο.... εκει θα κολίσουμε.. χαχαχαχαχα
πιασε το με δεματικα ή μια πετονια....

kiriles 20-03-12 21:42

δέσε το με λαστιχάκι

carvefish21 21-03-12 01:11

τωρα παρατηρησα οτι η εισοδος του φιλτρου στη πλατη του ενυδρειου δεν ειναι φλατ αλλα προεξεχει οποτε ολα γινονται!! Αν και δεν νομιζω να κινδυνευουν τα γκαπακια, η αντλια ετσι κιαλιως ειναι σε αλλη ''θηκη'', οποτε δεν το λες και ρουφηκτρα... Εδω χαζευα ενα γκαπακι που πηγαινε κοντρα στην υδραντλια... Εκει θα κολλησουν???

zak 21-03-12 01:41

Πιο πολυ να φοβασαι μη χαθουν στα αμπαρια του πλοιου.....
χαχαχαχαχα.... :P

beeromixalhs 21-03-12 01:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 659151)
Πιο πολυ να φοβασαι μη χαθουν στα αμπαρια του πλοιου.....
χαχαχαχαχα.... :P

ορεξάτο σε βλέπω zak
τι έγινε έκανες και μια αλλαγή και πήρες καμιά τζούρα αντιχλώριο :D:D

zak 21-03-12 01:53

που εισαι ρε μπυρομαικ!!!!!
αλλαξα τις πετρες φιλε... και αλλαξε το ενυδρειο ;)
θα πιουμε καφεδακι αυτες τις μερες και θα δεις...
περασε αμα ειναι αυριο να δεις του γραφειου.. ;)

janickrules 21-03-12 10:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 (Μήνυμα 659145)
τωρα παρατηρησα οτι η εισοδος του φιλτρου στη πλατη του ενυδρειου δεν ειναι φλατ αλλα προεξεχει οποτε ολα γινονται!! Αν και δεν νομιζω να κινδυνευουν τα γκαπακια, η αντλια ετσι κιαλιως ειναι σε αλλη ''θηκη'', οποτε δεν το λες και ρουφηκτρα... Εδω χαζευα ενα γκαπακι που πηγαινε κοντρα στην υδραντλια... Εκει θα κολλησουν???

βαλε καλυτερα τουλι,για να εισαι σιγουρος!
εμενα σε καποια φαση οταν ειχα γκαπυ,μου ειχαν γεννησει πολλα και μια μερα ανοιξα το φιλτρο και βρηκα εξι!νεκρα.

προσεχε το καλυτερα και κανε κανενα ελεγχο μην μπει κανενα!

zak 21-03-12 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 659166)
βαλε καλυτερα τουλι,για να εισαι σιγουρος!
εμενα σε καποια φαση οταν ειχα γκαπυ,μου ειχαν γεννησει πολλα και μια μερα ανοιξα το φιλτρο και βρηκα εξι!νεκρα.

προσεχε το καλυτερα και κανε κανενα ελεγχο μην μπει κανενα!

+111111:smt020:smt020:smt020

carvefish21 21-03-12 20:09

ok. Θα βαλω αν και δεν βρηκα καποιο νεκρο αλλα για ναμαστε σιγουροι...
-------------------------
ρε παιδια οταν γεννανε τα γκαπυ δεν ξεφουσκωνει η κοιλια τους? Στη γκαπινα μου γιατι ειναι ακομα φουσκωμενη? Υπαρχει περιπτωση να γεννανε σιγα σιγα? (4 μερες εχει γεννησει)

gianniwpopi 21-03-12 20:49

μπορει να εχει κιαλλα. τα γκαπυ σου ειπα γεννανε συνεχεια. ολη την ωρα θα εινα ι φουσκωμενη,

carvefish21 21-03-12 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 659250)
μπορει να εχει κιαλλα. τα γκαπυ σου ειπα γεννανε συνεχεια. ολη την ωρα θα εινα ι φουσκωμενη,

πω πω παρτυ θα γινεται... Υπεθεσα οτι θα ξεφουσκωνε και οτι ξαναφουσκωνε μετα απο μερες... αν ειναι να γενναει σιγα σιγα θα βαρεθω να βλεπω μικρουλια...

zak 21-03-12 21:37

έχεις αρσενικό μεσα στο ενυδρείο?

carvefish21 21-03-12 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 659263)
έχεις αρσενικό μεσα στο ενυδρείο?

τη κλασικη αναλογια 1-3 για να η στρεσαρονται τα θηλυκα

beeromixalhs 21-03-12 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zak (Μήνυμα 659263)
έχεις αρσενικό μεσα στο ενυδρείο?

όχι το κρίνο μύρισαν :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02619 seconds with 11 queries