Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ερώτηση για φυτεμένο 30 λίτρων - Χωρίς Ψάρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69894)

danny 08-03-13 23:19

Ερώτηση για φυτεμένο 30 λίτρων - Χωρίς Ψάρια
 
επειδή πρόσφατα μου δώσανε ένα ενυδρείο 30 λίτρων, θέλω να ρωτήσω τα εξής: καταρχήν το ξέρω ότι 30 λίτρα είναι λίγα το αλλά δεν θα μπούνε ψάρια. θα το κάνω φούλ φυτεμένο.

οπότε σκέφτομαι να βάλω για υπόστρωμα SERA FLOREDEPOT ηταν και αυτό μέσα στο δώρο με το ενυδρείο 2.4 κιλά. (αυτό πρέπει να το βάλω όλο)? απο πάνω μπορώ να βάλω άμμο ψιλή και αν ναί πόσα κιλά θα χρειαστώ για 30 λίτρα?

και το τελευταίο υπάρχει περίπτωση να γεμίσω άλγη αμέσως?

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κουραμπιές 09-03-13 01:15

Εχεις και μονομαχο στο αβαταρ, βαλε εναν μονο του να υπαρχει κινηση και καποια φυτα επιφανειας επισης. Αλγη οχι αν εχεις σωστο φωτισμο και κρατας σωστες ρουτινες. Για το υποστρωμα δεν εχω γνωμη, μου φαινεται πολυ για 30λιτρο, βαλε το μισο, και αυτο μονο αν σκοπευεις μα βαλεις μετρια η δυσκολα φυτα με τις αναλογες αναγκες και σε διοξειδιο. Αν βαλεις ευκολα που στο προτεινω, μην το βαλεις καν.

danny 09-03-13 01:29

μονομάχο και φυτά επιφανειας έχω μπόλικα στο 60λίτρο. απλά θέλω να κάνω πειράματα στο 30λίτρο με τα φυτά για αυτό δεν θέλω να βάλω ψάρια μέσα.

φυτά για εύκολα θα πάω γιατι προς το παρόν δεν θέλω να μπλέξω διοξείδιο.

το υπόστρωμα που το έψαξα λέει ένα στρώμα το πολύ 2 εκ., και μετά είτε το χαλίκι είτε άμμος να φτιάξω άλλο ένα στρώμα που στο σύνολο να φτάνει τα 5 εκ.

το μόνο κακό που φοβαμαί είναι με την άμμο επειδή είναι ψιλή και αν θα φτάσει το 5κίλο.

Κουραμπιές 09-03-13 01:38

Σε 30λιτρη μονομαχιερα με βαση 32χ32 πηρα 2μιση κιλα υπερυπερψιλοκοκη χαλαζιακη και εφτασε 2 ποντους περιπου, σε καποια σημεια που φυτεψα κρυπτοκορυνα το εκανα υψωμα και αλλου το χαμηλωσα.

danny 09-03-13 01:41

το πολύ να κάνω 1-2 μικρά υψωμάτακια και απο κεί και πέρα βλέπω τι θα περρίσεψει.

χαλαζιακή ψιλή είναι και μένα

korasidikos 09-03-13 05:27

μηκος επι πλατος επι 0,005(οπου 5 το υψος του χαλικιου-αμμου θελεις το αλλαζεις αναλογα),και βρισκεις ακριβως ποση ποσοτητα χρειαζεσαι!!!

platy 09-03-13 14:05

2 δάχτυλα υπόστρωμα 2 δάχτυλα χαλίκι χαλαζιακό και όχι αμμο γιατι με τον καιρο θα αναμιχθεί επειδη θα ειναι πιο ψιλή....αλλιως βάζεις μονο στα σημεία που θες υπόστρωμα και σε ολο το υπόλοιπο αμμο....

danny 09-03-13 16:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 744728)
2 δάχτυλα υπόστρωμα 2 δάχτυλα χαλίκι χαλαζιακό και όχι αμμο γιατι με τον καιρο θα αναμιχθεί επειδη θα ειναι πιο ψιλή....αλλιως βάζεις μονο στα σημεία που θες υπόστρωμα και σε ολο το υπόλοιπο αμμο....

επειδή άμμο έχω μπόλικη είναι και ψιλή δεν μπορώ να βάλω υπόστρωμα σε όλο το ενυδρείο, και στο υπόλοιπο άμμο απλά να είναι λίγο παραπάνω ?

το θέλω όλο το ενυδρείο φυτεμένο.

θα έχω άλγη αμα αναμιχθεί η άμμος ή αν βάλω περισσότερο δεν πειράζει ?

η μήπως είναι καλύτερα να το χωρίσω όπως λές μισό - μισό, δηλαδή απο το πίσω μέρος μέχρι την μέση υπόστρωμα και στο υπόλοιπο άμμο

danny 09-03-13 17:53

1 Συνημμένο(α)
ένα πρόχειρο setup. είμαι ήδη με το υπόστρωμα και την άμμο στα 4εκ.

να βάλω λίγο ακόμα άμμο ?

platy 09-03-13 20:14

αφου το βαλλες που το βαλλες..βαλε λιγη περισσότερη απο την μεση και πισω (κυριως στην πίσω πλευρα...)

douran_p 09-03-13 23:08

βαλε κανενα χαρεμι απο εντλερς....... μια χαρα θα ειναι σε 25 λιτρα καθαρα!!!!! 3 θηλυκα, 1-2 αρσενικα!!!!! αλλα μετα δεν 8α εχεισ τι να κανεις τις γεννες

danny 09-03-13 23:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 744852)
βαλε κανενα χαρεμι απο εντλερς....... μια χαρα θα ειναι σε 25 λιτρα καθαρα!!!!! 3 θηλυκα, 1-2 αρσενικα!!!!! αλλα μετα δεν 8α εχεισ τι να κανεις τις γεννες

ευχαριστώ άλλα είχα έντλερ και δεν θελω να μπλέξω με γέννες. προς το παρόν το ενυδρείο θα μείνει άδειο

platy 09-03-13 23:38

εγω στη θεση σου δεν θα εβαζα τιποτα..και θα το έκανα υψηλών απαιτήσεων με εντονο φως 4-5ωρες τη μερα,diy co2 και excel (ισως) και αλλα λιπάσματα..
αντε να εβαζα 1-2 amanο γαριδες (αφου στρωσει ο βυθος)

douran_p 09-03-13 23:48

μονο σαλιγκαρια βαλε........!!!!!

danny 17-03-13 18:36

μετά απο ένα μάζεμα κλαδεμάτων, έβαλα στο ενυδρείο τα παρακάτω φυτά: polysperma, stargrass, saggitaria subulata, ludwigia repens rubin, leucocephala, juncus repens & λίγο κερατόφυλλο.

τι άλλο μπορώ να βάλω για να τραβάει το υπόστρωμα και να καταφέρω να μην γεμίσω άλγη τώρα που είναι αρχή? έχω δυνατό φωτισμό 5-6 ώρες καθημερινά και σκεφτόμουν για αρχή να έβαζα το διοξείδιο της sera με τις ταμπλέτες. θα κάνει δουλειά αυτό?

προς το παρόν δεν με παίρνει για diy λόγω έλλειψης χρόνου και δεν μπορώ να κάνω πειράματα.

το ενυδρείο απο ψάρια είναι άδειο και δεν προβλέπεται να μπούνε

danny 02-04-13 21:27

ένα μικρό update. προς το παρόν τα φυτά καλά τα πάνε με καλό φωτισμό καθημερινά, πήρα μερικά που είχαν πάρει τα πάνω τους και τα φύτεψα στο μεγάλο:p.

τώρα περιμένω και το διοξείδιο προς το παρόν όχι dyi, για να κάνω τις δοκιμές, φυσικά χωρίς ψάρια μεσα και αργότερα αφού το μάθουμε με προσοχή ίσως κάτι μπεί.

ξέχασα πριν τα βγάλω να βάλω μια φώτο, οπότε την επόμενη φορά μπας και έχω την ζούγκλα έτοιμη.

danny 06-04-13 20:07

1 Συνημμένο(α)
το ενυδρείο προς το παρόν τρέχει χωρίς φίλτρο και θερμοστάτη (και χωρίς ψάρια φυσικά) και περιμένω τα πράγματα απο απο στιγμή σε στιγμή να έρθουν.

αργότερα και μετά το στρώσιμο, εκτός απο μονομάχο & σαλιγκάρια αν και μικρο - ανοιχτό το ενυδρείο τι θα προτείνατε?

παρόλο που αρχικά είπα να το έκανα φούλ φυτεμένο λεώ μπας και μπορώ να βάλω κάτι μέσα.

νεον τέτρα κοπαδάκι κάνει?

Κουραμπιές 07-04-13 00:55

Μπα οχι. Ειναι πολυ μικρο για κοπαδι νεον. Γενικα δηλαδη. Μπορεις να κοιταξεις απο ασια μερια, η κανα cpd η danio γενικοτερα. Και παλι μικρο αλλα τα cpd ειναι πανεμορφα και ειναι 2,5cm μηκος νομιΩ θαναι καλυτερα κια 8αδα εκει μεσα.

Nick74 07-04-13 05:04

σαλιγκαρακια

danny 07-04-13 14:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 753332)
Μπα οχι. Ειναι πολυ μικρο για κοπαδι νεον. Γενικα δηλαδη. Μπορεις να κοιταξεις απο ασια μερια, η κανα cpd η danio γενικοτερα. Και παλι μικρο αλλα τα cpd ειναι πανεμορφα και ειναι 2,5cm μηκος νομιΩ θαναι καλυτερα κια 8αδα εκει μεσα.

τα είδα και τα είχα ξαναδεί τα danio, φοβερά ψαρακια απλά είδα ότι προτιμούν σκούρο υπόστρωμα (θα έχω πρόβλημα? απο φωτισμό?).

σε αυτό περιμένω και κάτι άλλα φυτά για να το κάνω φούλ φυτεμένο και με διοξείδιο εντός των ημερών.

ChocolatePuma 07-04-13 14:28

Τα cpds είναι μικρά αλλά θέλουν κι αυτά τα λίτρα τους
Ειδικά αν μιλάμε για κοπάδι!

Σε 25litro θα σου πρότεινα είτε σαλιγκαρια είτε red cherries, εφόσον λύσεις το θέμα της ψύξης και της αναπλήρωσης νερού


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02197 seconds with 11 queries