Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   60λτ Νέος χομπιστας. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97265)

Dimitra_ 11-06-17 20:14

Δεν είναι τίποτα. Είναι επειδή στρώνει θα κανει το κυκλο της κι θα φύγει !!! Μην ανησυχεις!

Siempre 11-06-17 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1013693)
Δεν είναι τίποτα. Είναι επειδή στρώνει θα κανει το κυκλο της κι θα φύγει !!! Μην ανησυχεις!

Οκ ευχαριστώ!:)

panayiotis_ 12-06-17 16:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1011811)
Κανε μια επισκεψη στην ενοτητα των αρχαριων και γενικα περι του γλυκου νερού καθως και του εξοπλισμου
Για να παρεις μια ιδεα...
Ειμαι απο κινητο αλλιως θα σου εβαζα μερικα λινκς!
Αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα
Ammonia,No2 και No3


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Που βρησκο την ενοτητα για αρχαριους?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Siempre 12-06-17 16:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panayiotis_ (Μήνυμα 1013778)
Που βρησκο την ενοτητα για αρχαριους?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο γλυκό νέρο - Γενικά υπάρχει ενότητα Αρχάριοι γλυκού νερού. Αν δεν το βρίσκεις κάνε κλικ στον σύνδεσμο.

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Siempre 12-06-17 16:41

1 Συνημμένο(α)
Παιδιά ήρθαν τα τεστ. 30 ευρώ απο ebay και ήρθαν σε μια βδομάδα απο Αγγλία.(Επισυνάπτω φώτο). Απλά αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί είναι το High range PH.

Σήμερα θα καθαρίσω το φίλτρο επειδή έχει πέσει η ροή του αισθητά. Τώρα η διαδικασία ποιά είναι; Να βγάλω 1-2 λίτρα νερό απο το ενυδρείο και να ξεπλένω σφουγγάρι και βαμβάκι; Μετά να αναπληρώσω ίδια ποσότητα; Δεν θα με επηρεάσει στο στρώσιμο;

Siempre 12-06-17 17:14

Kαι ένα ακόμα ερώτημα για σήμερα. Αεραντλία να πάρω ή όχι; :)

Dimitra_ 12-06-17 17:15

Πάρε για περιπτωση ανάγκης..

Siempre 12-06-17 22:10

Μετρήσεις 13 μέρα:
1)Αμμωνία: 3,5-4
2)ΝΟ2
: 0,5
3)ΝΟ3:
1-2.

Dimitra_ 12-06-17 22:13

Μια χαρά!!!

Siempre 12-06-17 22:23

Αυτό με το τάισμα πρέπει να το συνεχίσω μέχρι τέλους; Δεν αντέχεται τέτοια μυρωδιά,αλήθεια! :smt009:smt009

Dimitra_ 12-06-17 22:44

Η αμμωνία μυρίζει...
Συγγνώμη τώρα είδα τα ερωτήματα σου. Ναι έτσι θα το καθαρίσεις... Για να ξεμπουκωσει ίσα ίσα. Όχι όμως όλο το φίλτρο... Εγω δε θα το εκανα ολο.. Νομιζω το θέμα σου θα είναι το ενυδρειακο βαμβάκι..

Siempre 12-06-17 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1013876)
Η αμμωνία μυρίζει...
Συγγνώμη τώρα είδα τα ερωτήματα σου. Ναι έτσι θα το καθαρίσεις... Για να ξεμπουκωσει ίσα ίσα. Όχι όμως όλο το φίλτρο... Εγω δε θα το εκανα ολο.. Νομιζω το θέμα σου θα είναι το ενυδρειακο βαμβάκι..

Όχι όχι. Πλέον το νερό μου μυρίζει καλά. Το καλσόν όταν πάω να πλύνω με πιάνει λιποθυμία.

Μέχρι πότε θα ταιζω;

kostascb 13-06-17 10:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Siempre (Μήνυμα 1013787)
Απλά αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί είναι το High range PH.

Επειδή δεν βλέπω να το απαντάει κανείς άλλος, απλά καλύπτει διαφορετικό εύρος PH από το απλό τεστ της API. Τα δύο τεστ λειτουργουν συμπληρωματικά. Το απλό πάει μέχρι 7,6. Αν το νερό σου είναι πιο πάνω (π.χ. Αθήνα από βρύση εγώ έπαιρνα 8 ), πρέπει να μετρήσεις με το high range. Εγώ που είμαι κοντά στα όρια των δύο τεστ μετράω και με τα δύο για να καταλάβω :p

Siempre 13-06-17 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostascb (Μήνυμα 1013917)
Επειδή δεν βλέπω να το απαντάει κανείς άλλος, απλά καλύπτει διαφορετικό εύρος PH από το απλό τεστ της API. Τα δύο τεστ λειτουργουν συμπληρωματικά. Το απλό πάει μέχρι 7,6. Αν το νερό σου είναι πιο πάνω (π.χ. Αθήνα από βρύση εγώ έπαιρνα 8 ), πρέπει να μετρήσεις με το high range. Εγώ που είμαι κοντά στα όρια των δύο τεστ μετράω και με τα δύο για να καταλάβω :p

Σε ευχαριστώ Κωστή. Ναι τελευταία δεν μου απαντάνε και πολύ :p. Μπορεί να κάνω λάθος κι εγω που ότι καινούργια ερώτηση έχω την κάνω εδώ και δεν ανοίγω νέο θέμα. Απλά δεν ξέρω ποιός απο τους δύο είναι ο σωστός τρόπος για το συγκεκριμένο φόρουμ! :rolleyes:

Dimitra_ 13-06-17 18:21

Κοίταξε αυτό το βιντεακι
https://youtu.be/FSgkkbGByZI
Συνεχίζεις κανονικά την τροφή...
Ποσά νιτρικά κι νιτρώδη εχεις σήμερα ;

Τάκης 13-06-17 18:49

Καλά κάνεις φίλε μου και κάνεις όλες τις ερωτήσεις σου σε ένα θέμα για να μη σπάει η συνέχεια της όλης διαδικασίας.
Για το τεστ σωστά σου απάντησε ο Κώστας,
η API έχει 2 τεστ για PH,
αν θες να στήσεις ενυδρείο με νερό βρύσης μετράς με το High range,
και αυτό δεν θέλει συνέχεια αν δεν έχεις ασβεστολιθικά υλικά στο ενυδρείο,
μετράς το νερό της βρύσης και ξέρεις που περίπου βρίσκεσαι,
αν όμως στήσεις ενυδρείο με μαλακό και όξινο νερό θέλει πιο τακτικά γιατί αναγκαστικά θα κάνεις προετοιμασία νερού.
Το νερό δεν πρέπει να μυρίζει,
αν δεις ότι μυρίζει αλλάζεις πιο τακτικά τη τροφή και πλένε και το διχτάκι που τη βάζεις,
αν συνεχίζει να μυρίζει κάνε και αλλαγή νερού, αλλά να βάλεις αμέσως και φρέσκια τροφή,
η βιολογία δεν θα πάθει τίποτα,
το νερό της αλλαγής όμως να είναι αποχλωριομένο και ίδιας θερμοκρασίας με του ενυδρείου

Siempre 13-06-17 18:54

Εντάξει λοιπόν.

Το ενυδρείο μύριζε τις πρώτες 10 μέρες. Πλέον εδώ και μια βδομάδα μυρίζει μια χαρά. Το θέμα είναι ότι μέσα είναι βρώμικο. Απο άσπρα "χνούδια" πάνω στο ξύλο και στα φυτά μέχρι μαύρα στίγματα. Προσωπικά δεν με ενοχλεί απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό κυρίως για τα φυτά. Ειδικά για τα ανούμπια που τα εχω απο την πρώτη μέρα και δεν τα βλέπω "ζωηρά"!

Dimitra_ 13-06-17 18:58

Αλλαγή εχεις κανει;
Σου είναι δύσκολο να ανεβάσεις φωτογραφία;

Τάκης 13-06-17 19:02

Ασπρος μύκητας θα βγει,
και όπως βγήκε μόνος του θα φύγει και μόνος του,
όπως και καφέ άλγη,
είναι συμπτώματα του φρέσκου ενυδρείου,
υπομονή, μέχρι να στρώσει θα φύγουν σιγά σιγά, ίσως και λίγο αργότερα

Dimitra_ 13-06-17 19:04

Γενικά τίποτα απο αυτά δεν επηρεάζει τα φυτά... Μονο το μάτι.

Εγώ προσωπικά για αυτό προτείνω το Μπολι... Για τις μυρωδιές κι φυσικά όλο αυτο το χρόνο

Siempre 13-06-17 20:10

2 Συνημμένο(α)
Μετρήσεις το βράδυ Δήμητρα άλλα έχω γράψει τις χθεσινές πιο πάνω.
Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει.
Παραθέτω φωτογραφίες απο το ενυδρείο! (Μία εδώ και δύο φωτογραφίες στα συνημμένα)
https://image.prntscr.com/image/2U0M...5S_AeqJTZQ.png

Dimitra_ 13-06-17 20:14

Καταρχήν να σε συγχαρώ για το ενυδρείο σου είναι πολύ ομορφο! Αυτο πανω στην ανουμπια αν το τριψεις φεύγει;
Αλλαγή γιατί δεν εχεις κανει ;
Τις έχω δει τις μετρήσεις σου. Νομιζω σου έχω απαντήσει κιόλας... Δεν είμαι σίγουρη κιόλας.:smt120

Siempre 13-06-17 21:00

Ευχαριστώ! Ναι φεύγει. Αλλαγές νερού δεν κάνω γιατί είχα καταλάβει ότι δεν χρειάζονται κατά την διαδικάσια στρωσίματος. Να τις αρχίσω;

Τάκης 13-06-17 21:48

δεν χρειάζεται συνέχεια αλλαγές, αν δεις όμως πολλά νιτρικά ή κάτι που δεν σου αρέσει μπορείς να κάνεις αλλαγή, αλλά αμέσως να βάλεις πάλι τροφή για να υπάρχει αμμωνία

Siempre 13-06-17 21:59

Η τροφή είναι μόνιμα στο ενυδρείο κ.Τάκη και την φρεσκάρω κάθε 2-3 μέρες.

Παιδιά μου φαίνεται περίεργο αλλά σήμερα ανέβηκαν τα ΝΟ2 απο 0,5 σε 2.

Αμμωνία: 3,5 (σταθερά απο χθες).
ΝΟ2: 2 (Απο 0,5 που ήταν χθες)

Τάκης 13-06-17 22:16

Φυσιολογικό να ανέβουν τα νιτρώδη, μη σε απασχολεί

Siempre 13-06-17 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1014028)
Φυσιολογικό να ανέβουν τα νιτρωδη, μη σε απασχολει

Ναι εννοώ τα περίμενα τόσες μέρες και ανέβηκαν ξαφνικά σε μια μέρα. :o

Dimitra_ 13-06-17 22:26

Έχουμε καιρό ακόμα πάντως...!!
Σιγά σιγά...
Βγάλε τη με το χερι σου όπου δεν σ'αρεσει.. Ωστόσο όλα κανουν το κυκλο τους κι φεύγουν...
Ειναι καφέ ε ; δεν άλλαξε τίποτα απο αυτά που ειχαμε πει...

Siempre 13-06-17 22:31

Οκ.. Ναι πιστεύω θέλουμε ακόμα 2-3 βδομάδες!

Dimitra_ 13-06-17 22:35

Πιστεύω πιο γρήγορα... Αλλά κρατά εσύ μικρο καλάθι για να ενθουσιαστεις...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03136 seconds with 11 queries