Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Sera Siporax Mini 35 gr (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68965)

gkontos 09-02-13 14:30

Sera Siporax Mini 35 gr
 
ρε παιδιά χρειάζομαι και πάλι βοήθεια γιατί αυτοί από το πετσοπ
θα με τρελάνουν

ενα σακουλάκι Sera Siporax Mini 35 gr
για πόσα λίτρα ενυδρείο κάνει ??? βασικά πόσα λίτρα μπορεί να καθαρίσει ???

και δεύτερο είναι απαραίτητο να τα βάλω όπως είναι στο σακούλι τους ??
δεν μπαίνουν χύμα ??

Ektoras 09-02-13 15:05

Εμένα μου είπαν στο pet shop πως μπορεί να το βάλει χύμα δεν υπάρχει πρόβλημα.Εγώ πήρα χθες σιποραξ αλλά δεν χωράει στο φίλτρο μου και έχει μικρό σφουγγάρι οπότε δεν μπορώ να το κόψω...Θα υπάρχει πρόβλημα άμα ρίξω μερικά κομμάτια στον βυθό του ενυδρείου;

Vangelis21 09-02-13 15:22

Τι φιλτρο εχεις εκτορα? τι εχει μεσα?

με το διχτακι τους να τα βαλετε

Ektoras 09-02-13 15:30

Το φίλτρο είναι αυτό: http://econlineshop.com/product.php?id_product=90 και το σφουγγαράκι είναι πάρα πολύ μικρό οπότε δεν μπορώ να το κόψω...Το σιποράξ το έβγαλα από το σακουλάκι και έριξα 6-7 κομμάτια μέσα στο φίλτρο.Εγώ αγόρασα την μεγάλη συσκευασία των 700gr

exelix 09-02-13 15:35

Βγάζεις το κουτάκι με τον άνθρακα και βάζεις το siporax. Δεν είναι λειτουργικό το πρόβλημα αν δεν είναι σε διχτάκι, αλλά θα σε δυσκολέψει στη συντήρηση να είναι χύμα.

gkontos 09-02-13 15:42

παιδιά η ερώτηση ακόμα ισχύει

ενα σακουλάκι Sera Siporax Mini 35 gr
για πόσα λίτρα ενυδρείο κάνει ??? βασικά πόσα λίτρα μπορεί να καθαρίσει ???

exelix 09-02-13 15:44

Δεν πάει με τα λίτρα, πάει με τα ταΐσματα.

Vangelis21 09-02-13 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 734573)
παιδιά η ερώτηση ακόμα ισχύει

ενα σακουλάκι Sera Siporax Mini 35 gr
για πόσα λίτρα ενυδρείο κάνει ??? βασικά πόσα λίτρα μπορεί να καθαρίσει ???

το βιολογικο υλικο δεν καθαριζει το νερο. εξαρταται απο το καταλληλο φιλτρο για το ενυδρειο σου. αν το φιλτρο δε χωραει καν αυτο το σακουλακι, τοτε μια χαρα ειναι

Ektoras 09-02-13 15:56

Άμα βγάλω τον άνθρακα από το φίλτρο θα υπάρχει πρόβλημα;

exelix 09-02-13 15:58

Γενικά όχι.

Vangelis21 09-02-13 16:02

κανενα προβλημα, δε χρειαζεται ο ανθρακας παρα μονο μετα απο θεραπειες με συγκεκριμενα φαρμακα

Ektoras 09-02-13 16:46

οκ τότε θα τον αφαιρέσω.

delta66 09-02-13 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkontos (Μήνυμα 734513)
ενα σακουλάκι Sera Siporax Mini 35 gr
για πόσα λίτρα ενυδρείο κάνει ??? βασικά πόσα λίτρα μπορεί να καθαρίσει ???

Μια απαντηση που θα μπορουσε να δωθει ειναι 10 λιτρα και μια αλλη απαντηση -παλι σωστη- ειναι 1000 λιτρα.

Εχει γραφτει πολλες φορες.
Η ποσοτητα του βιολογικου υλικου δεν αναλογει σε λιτρα νερου που καλειται να φιλτραρει, αναλογει σε ρυπους στο νερο αυτο.

yannis 09-02-13 18:17

Η ποσοτητα βιολογικου υλικου επιρεαζει αμεσα το ποσο νερο μπορει να καθαρισει απο την αποψη του χρονου που παραμενει το νερο μεσα στο βιολογικο υλικο.

Δηλαδη αυξανοντας το βιολογικο υλικο μεσα σε ενα συγκεκριμενο φιλτρο ουσιαστικα αναγκαζουμε το νερο που περναει μεσα απο αυτο να αλληλεπιδρα με το βιολογικο φιλτρο περισσοτερο χρονο και συνεπως να καθαριζει καλυτερα σε καθε κυκλο!

Και φυσικα το ιδιο βιολογικο υλικο δεν μπορουμε να το βαλουμε σε οποιδηποτε ενυδρειο χωρις να λαβουμε υποψιν τα λιτρα που θα πρεπει να καθαρισει!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 734586)
εξαρταται απο το καταλληλο φιλτρο για το ενυδρειο σου....

+ 100

Ektoras 09-02-13 18:30

Πότε καταλαβαίνουμε ότι η λειτουργία του σιποραξ έχει τελειώσει;

delta66 09-02-13 18:39

Δεν τελειωνει ποτε.
Απλα θελει καποια συντηρηση για να "λειτουργει".
Να ειναι δλδ, καθαρο απο χοντρο σκουπιδι.
Αυτο το κανουμε α) έχοντας μηχανικο υλικο πριν το βιολογικο, β) μια στο τοσο να το καθαριζουμε σε νερο που εχουμε βγαλει απο το ενυδρειο, και γ) κατα καιρους καθαριζουμε σε βαθος τους πορους του βιολογικου υλικου (οχι ολο μαζι ομως) με καφτο νερο ή βρασιμο ή απολυμανση με διαλυμα χλωρινης (1/19)

lefki 28-01-18 00:10

Συγνώμη που επαναφέρω τόσο παλιό θέμα
Έχω φίλτρο sera fil 120 απ ότι διαβάζω δεν θέλει αλλαγή των υλικών που έχουν οι 3 θήκες.απλα καθαρισμό με τον τρόπο που γράφετε? Τον έχω από το 2013 κ δουλεύει συνέχεια από τότε χωρίς να έχω αντικαταστήσει τα υλικά (σφουγγάρι, άνθρακα,spuromax)
Επιπλέον στις αλλαγές του νερού πολλές φορές τον αφήνω στην πρίζα με αποτέλεσμα όταν πέφτει η στάθμη να κάνει ένα δυνατό θόρυβο κ σταματά να βγάζει νερό. Μάλλον βλακεία κάνω, μήπως τον καψω?

rottbea 28-01-18 00:25

Καλησπερα.Τον ανθρακα δεν τον χρειαζεσαι τον πετς μιας και ειναι πολυκαιρισμενος.Το πιο φτηνο υλικο για βιολογια ειναι η ελαφροπετρα.Βαλε στη θεση του ανθρακα.Το φιλτρο καλο ειναι να το κλεινεις σε αλλαγες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01740 seconds with 11 queries