Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   απλό μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41220)

karxarini 12-06-10 15:57

απλό μεσογειακό
 
καλησπέρα στους θαλασσινούς συμφουρμίτες

τελευταία με χει πιάσει μια λύσσα να φτιάξω ενα μεσογειακό ενυδρείο με ανεμώνες ... αντε και λίγα φύκια και καναν αχινό ...

αν κάνω αλαγές με νερό απευθείας απο θάλασσα , τι εξοπλισμό θα χρειαστώ;
θα μπορέσω να γλυτώσω απο ακριβό εξοπλισμό και να χρησιμοποιήσω φίλτρο γλυκού νερου?

αλλαγές μπορώ να κάνω ακομα και καθε μερα αν ειναι απαραίτητο
(απευθείας απο θάλασσα πάντα)

ευχαριστώ :p

madfdg 12-06-10 18:02

Το μόνο που θα γλυτώσεις με τις αλλαγές με δικό μας νερό θα είναι το κόστος του αλατιού.Ολα τα άλλα θα τα χρειαστείς.Αν πάλι αυτές οι αλλαγές είναι πολύ συχνές (εβδομαδιαίες 20-30%) τότε ίσως να μην χρειαστείς και σκιμμερ;)
Το φίλτρο ως συσκευή είναι το ίδιο είτε το θαλασσινό είτε στο αλμυρό.Για ποιον λόγο θές να βάλεις εξωτερική βιολογία αν δεν σκοπευεις να φορτώσεις το σύστημα σου?

karxarini 13-06-10 11:52

ειμαι παντελώς άσχετος με τα αλάτια...
για να διατηρήσω ανεμώνες τι χρειάζομαι απο φίλτρανση και τι κυκλοφορια θα πρεπει να χω περίπου ?

madfdg 13-06-10 13:40

Για φίλτρανση , αν δεν φορτώσεις το σύστημα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατάλληλο (δλδ πορώδη) ζωντανό βραχο δικό μας.Ετσι δεν θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο.Απο κυκλοφορία θα πρέπει να έχεις 20-30Χ τα λίτρα του ενυδρείου σου.Θα χρειαστείς και αρκετό φωτισμό για να τις διατηρήσεις , να υπολογίζεις το λίγότερο 0,5w/l!Το σημαντικότερο όμως όλως είναι να σκεφτείς πως θα διατηρήσεις χαμηλά την θερμοκρασία.Τα νερά τα δικά μας ειναι αρκετά πιο δροσερα απο τα αντίστοιχα τροπικά!

karxarini 13-06-10 13:47

κατι τελευταίο :
τι θερμοκρασία πρεπει να χει?
τον βράχο θα τον ψαρεψω εγω ετσι? πως θα καταλάβω ποιος ειναι κατάλληλος βράχος , υπάρχει κάποιο σχετικό αρθρο? επίσης τι ποσότητα βράχου θα χρειαστώ?

σε ευχαριστώ πολύ

madfdg 13-06-10 13:56

Η θερμοκρασία τησ Μεσογείου παίζει απο 13 μέχρι 23 το καλοκαιρι.Τον βράχο θα τον βγάλεις εσύ, θα πρέπει να προσέξεις να είναι ελαφρύς και πορώδης ώστε να λειτουργήσει ως φυσικό φίλτρο, αν πάρεις ένα κομμάτι βαρύ και συμπαγές δεν θα έχει καλή βιολογική δυναμική;)

karxarini 13-06-10 15:15

ok ευχαριστω

karxarini 31-08-10 02:28

το καλοκαίρι τελειώνει εγω γύρισα Σάμο και η ιδεα του μεσογειακού αρχισε να με τρώει πάλι....
θελω λιγη βοήθεια με τον βράχο...
για να μαι ειλικινής δεν εχω δει ποτε ζωντανο βράχο απο κοντα....
αυτο που μας ενδιαφέρει δεν ειναι η ίδια η πέτρα αλλα τα νεκρα κοράλλια που βρίσκονται πανω σωστα?

Raven 31-08-10 04:10

Θες ελαφρυ πορωδη βραχο. Εγω ειχα χρησιμοποιησει καποτε στο μεσογειακο μου, τραγανες (ζωντανες) βγαλμενες με αστακοδιχτα. Αν πας στο λιμανι εκει που νεταρουν τα διχτυα οι ψαραδες μπορεις να βρεις θησαυρο απο ζωντανους ή νεκρους βραχους για το ενυδρειο σου. Αν εισαι τυχερος μπορει να εχουν επανω τους ακομα και κοραλλια ή γοργονιες ;)

in the pond 31-08-10 07:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karxarini (Μήνυμα 475150)
για να μαι ειλικινής δεν εχω δει ποτε ζωντανο βράχο απο κοντα....
αυτο που μας ενδιαφέρει δεν ειναι η ίδια η πέτρα αλλα τα νεκρα κοράλλια που βρίσκονται πανω σωστα?

Bασικά ζωντανός βράχος δεν είναι ακριβώς αυτό που σκέφτεσαι. Δεν είναι κατ' ανάγκη να είναι η σύσταση του βράχου νεκρό κοράλλι, γιατί υπάρχουν και άλλα πορώδες πετρώματα που μπορούν να κάνουν εξίσου την ίδια δουλειά.
Ένας θαλασσινός βράχος "ζωντανεύει" όταν εποικιστεί με μικροοργανισμούς και ωφέλιμα βακτήρια ανάμεσα στους πόρους και την μεγάλη επιφάνεια του βράχου. Αυτό βέβαια απαιτεί αρκετό καιρό. Όταν π.χ. πάρεις μια τραγάνα που έχει αναφέρει πολύ σωστά ο Αλέξανδρος από την θάλασσα και την αφίσεις εκτεθιμένη έξω από το ενυδρείο σου για λίγες μέρες παύει αυτομάτως να είναι ζωντανός, γιατί πολύ απλά έχει χάσει ότι ζωντανό υπήρχε σε αυτόν.

Σε έναν ζωντανό βράχο, μπορεί ακόμα και να υπάρχουν αβγά πολύποδων (κοραλιών), μικρές ανεμόνες, ωφέλημα σκουλικάκια και πολύχαιτες αλλά συνάμα και κάποιους οργανισμούς που δεν επιθυμούμαι σε ένα κλειστό κύκλωμα, όπως π.χ. τα περισσότερα καβούρια.

karxarini 01-09-10 01:09

αυτο που υπάρχει στη θάλασσα εδω στο καρλόβασσι ειναι σκλήρή πέτρα , βαριά και χωρίς πόρους η οπόια όμως σε καποια σημεια ειναι γεμάτη ασβεστωμένα νεκρά κοράλια
κανει για μεσογειακο μου αν καταφέρω να τη σπάσω ?
ή μηπως αν έβγαζα μονο τα νεκρα κοράλια?

PascM 01-09-10 07:05

Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις και κομμάτι βράχου! Αν ψάξεις λίγο περισσότερο σίγουρα θα βρεις και πιο ελαφρύ βράχο απλά ίσως πρέπει να βουτήξεις (τώρα που είναι και ακόμη ζεστά) λίγο προς ...τα μέσα!

karxarini 01-09-10 12:49

η αληθεια ειναι οτι δεν βουτηξα κατω αλλα στις πλαγιες που πηγα και ειναι γεματο νεκρα κοράλια το βαθος πρεπει να φτανε 6-7 μετρα , πιο βαθια δεν εχει τιποτα
οταν λετε οτι πρεπει να ναι ελαφρυς και πορωδες εννοείτε σαν ελαφρόπετρα
ή κανονικός βράχος με τρύπες?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01541 seconds with 11 queries