Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μόλυνση του νερού απο τα χέρια και το περιβάλλον. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25710)

Stathis.k 17-06-08 14:25

Μόλυνση του νερού απο τα χέρια και το περιβάλλον.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω τί πρέπει να κάνουμε με τα χέρια μας πρίν τα βάλουμε στο ενυδρείο. Τί σαπούνι να χρησιμοποιούμε,αντιμικροβιακό ή απλό; Τί πρέπει να προσέξουμε στο στέγνωμα; πετσέτα ή χαρτί κουζίνας; Επίσης τα αποστειρωμένα γάντια είναι μια καλή λύση;

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, ελπίζω να μην είναι βλακεία. Σχετικά με τον αέρα του χώρου που μπαίνει να δώσει οξυγώνο στο ενυδρείο, τί πρέπει να προσέχουμε; άν υπάρχουν καπνιστές στο σπίτι;

θα βάλω μονομάχο σε ένα 15λιτρο που είχα απο καιρό, και δεν θέλω να μάθει να κάνει "ναργιλέ" :). Βέβαια στο δωμάτιο μου δέν μπαίνει καπνός αλλα ίσως σε κανένα μήνα να βάλω μεγάλο ενυδρείο στο σαλόνι, οπου εκεί δυστυχώς καπνίζει ο πατέρας μου...

orck 17-06-08 14:54

νομιζω οτι ειναι υπερβολικες οι ανησυχιες σου
ειναι αρκετο να φροντιζεις να ειναι καθαρα τα χερια σου πριν οποιαδηποτε εργασια στο ενυδρειο, ουτε που εχω κοιταξει ποτε την μαρκα και τον τυπο του σαπουνιου που χρησιμοποιω (καλα δεν ειμαι και υποδειγμα χομπυστα

Tolis 17-06-08 14:56

Καλο ειναι να μην πλενυομε με σαπουνι τα χερια ακριβως πριν τα βαλουμε στο ενυδρειο, τα υπολειματα ειναι τοξικα (ειδικα στο θαλασσινο μπορει να ειναι καταστροφικα).

steady 17-06-08 15:11

και τα σαπουνια με διαφορα αρωματα ειδικα χειροτερο

εγω βαζω ελαχιστο σαπουνακι απλο χωρις αρωμα λεβαντας κτλ:p και το ξεπλενω πολυ πολυ πολυ καλα υστερα τα σκουπιζω με πετσετα που εχω μονο για ενυδρειακη χρηση την οποια δεν πλενω με απορυπαντικα κιολας

η καθε πετσετα πχ στο μπανιο κατα το σκουπισμα μπορει να τα ''βρωμισει'' χειροτερα

τα χειρουργικα γαντια δεν ειναι στεγανα εχουν και το ταλκ απο μεσα και ειναι χειροτερα

υπαρχουν αυτα http://www.aquaristic.net/shop.php/s...0cm%20220.510/ αλλα δεν πολυβολευουν για λεπτοδουλειες

παντως οσο λιγοτερα τα χερακια μεσα τοσο το καλυτερο εγω εχω και αυτην http://www.aquaristic.net/shop.php/s...id/manufac.420
και εχω μειωσει δραματικα το ποτε βαζω χερια μεσα..

stav 18-06-08 09:52

Το βασικο ειναι να πλενεις τα χερια σου μετα τις δουλειες που θα εχεις κανει
στο ενυδρειο παρα πριν τις κανεις.

alexinio 18-06-08 09:56

Yπάρχει και ένα ειδικό σαπούνι για να πλένουμε τα χέριa μας της dennerle

chemical mac 18-06-08 10:12

Δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει αν από το τσιγάρο ποτίζει μυρωδιά όλος ο χώρος (κουρτίνες, σκεπάσματα, τοίχοι κτλ), ότι από τον καπνό μπορεί εσύ να πάθεις χίλια δυο πράγματα ΑΛΛΑ αν θα μάθει ο μονομάχος ναργιλέ; :D :D :D

sarcastic 18-06-08 12:21

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, ελπίζω να μην είναι βλακεία. Σχετικά με τον αέρα του χώρου που μπαίνει να δώσει οξυγόνο στο ενυδρείο, τί πρέπει να προσέχουμε; άν υπάρχουν καπνιστές στο σπίτι;

θα βάλω μονομάχο σε ένα 15λιτρο που είχα απο καιρό, και δεν θέλω να μάθει να κάνει "ναργιλέ" :). Βέβαια στο δωμάτιο μου δέν μπαίνει καπνός αλλα ίσως σε κανένα μήνα να βάλω μεγάλο ενυδρείο στο σαλόνι, οπου εκεί δυστυχώς καπνίζει ο πατέρας μου...[/quote]


μπορείς να λες αυτούς που καπνίζουν να βγαίνουν στο μπαλκόνι ώστε να σεβονται εσένα και το μονομάχο σου....

ή
μπορείς να πέρνεις το μονομάχο σου και βγαίνεις εσύ στο μπαλκόνι οταν καπνίζει κάποιος μέσα στο σπίτι!!!

orck 18-06-08 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 273767)
Δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει αν από το τσιγάρο ποτίζει μυρωδιά όλος ο χώρος (κουρτίνες, σκεπάσματα, τοίχοι κτλ), ότι από τον καπνό μπορεί εσύ να πάθεις χίλια δυο πράγματα ΑΛΛΑ αν θα μάθει ο μονομάχος ναργιλέ; :D :D :D

τελειο σχολιο ΜΠΡΑΒΟ
θα τολμησω να πω οτι η δικια μας υγεια προεχει εναντι των ψαριων μας η οποιοδηποτε αλλου κατοικιδιου

τωρα περιμενω τον Τολη να μου πει οτι δεν εχει καμια σημασια αυτο :)

Tolis 18-06-08 12:48

Δεν εχει καμια σημασια αυτο :smile:

Για τις επιπτωσεις του καπνου σε επιπλα κουρτινες πνευμονια δεν εχω να πω κατι...

Για τα ενυδρεια, καποιοι παλια βαζανε την αεραντλια εξω στο μπαλκονι, ή της παρεμβαλλανε ενα μικρο φιλτρο ανθρακα. Πραγμα που το βρισκω λιγο εξεζητημενο, η οξυγονωση ετσι κι αλλιως γινεται απο την επιφανεια, και αν εχει καπνο το δωματιο, θαχει και η επιφανεια.

crazyio 18-06-08 12:53

Θα τολμήσω να πω πως το παρακάνουμε μερικές φορές .......

steady 18-06-08 14:45

εμενα παντως τα ψαρια μου τα πιανει ενας τσιγαροβηχας πολυ ασχημος το πρωι:D:D:D:D

εγω αμα βαλω την αεραντλια στο μπαλκονι εσδω στα κατω πατησια θα χω τερατογενεσεις ειμαι σιγουρος :-) :-)

halvas69 18-06-08 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 273759)
Το βασικο ειναι να πλενεις τα χερια σου μετα τις δουλειες που θα εχεις κανει
στο ενυδρειο παρα πριν τις κανεις.

¶ψογός και στο ζουμί.
Πριν, καλό πλύσιμο τα χεράκια μόνο με νεράκι.
Μετά, καλό πλυσιματάκι με σαπούνι και όποιος φοβάται ας βάλει και betadin (τάδε έφη Κωνσταντίνος Κατακουζηνός)

aaaooll 18-06-08 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 273984)
και όποιος φοβάται ας βάλει και betadin

που το καταλαβες?:rolleyes:

Stathis.k 19-06-08 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarcastic (Μήνυμα 273808)
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, ελπίζω να μην είναι βλακεία. Σχετικά με τον αέρα του χώρου που μπαίνει να δώσει οξυγόνο στο ενυδρείο, τί πρέπει να προσέχουμε; άν υπάρχουν καπνιστές στο σπίτι;

θα βάλω μονομάχο σε ένα 15λιτρο που είχα απο καιρό, και δεν θέλω να μάθει να κάνει "ναργιλέ" :). Βέβαια στο δωμάτιο μου δέν μπαίνει καπνός αλλα ίσως σε κανένα μήνα να βάλω μεγάλο ενυδρείο στο σαλόνι, οπου εκεί δυστυχώς καπνίζει ο πατέρας μου...


μπορείς να λες αυτούς που καπνίζουν να βγαίνουν στο μπαλκόνι ώστε να σεβονται εσένα και το μονομάχο σου....

ή
μπορείς να πέρνεις το μονομάχο σου και βγαίνεις εσύ στο μπαλκόνι οταν καπνίζει κάποιος μέσα στο σπίτι!!![/quote]





Ο μονομάχος βρε παιδιά θα είναι στο δικό μου δωμάτιο που το έχω κάνει γκέτο κατά του καπνισματος. Το μεγάλο ενυδρίο που θα πάρω για το σαλόνι θα έχει το πρόβλημα... όσο για την υγεία μου εγώ την προσέχω φυσικά, απλά είναι δύσκολο να διώξω τον πατέρα μου απο το σπίτι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01799 seconds with 11 queries