Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Επιλογή εξωτερικού φίλτου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101229)

Sotos_D 30-08-18 13:38

Επιλογή εξωτερικού φίλτου
 
Καλησπέρα σε όλους.
Πρόκειται να στήσω ένα ενυδρείο με καθαρά λίτρα γύρω στα 150-160.
Σκέφτομαι να βάλω ένα χαρέμι Pseudotropheus Saulosi.
Έχω διαβάσει αρκετά και δεν μπορώ να καταλήξω σε φίλτρο.
Αρχικά σκεφτόμουν για το eheim ecco pro 300 τόσο για λόγο ονόματος όσο και λόγο χαμηλής κατανάλωσης. Ο πετσοπας μου πρότεινε το fluval 206.
Ωστόσο για την σειρά ecco έχω διαβάσει αρκετά όχι και τόσο κολακευτικά και σκέφτομαι μήπως πρέπει να πάω τελικά στην κλασική σειρά.
Κάθε πρόταση-πληροφορία για τα συγκεκριμένα φίλτρα ευπρόσδεκτη. Όπως φυσικά πρόταση για άλλο αξιόπιστο-αξιόλογο φίλτρο.
Επαρκούν για τα λίτρα του ενυδρείου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

tkalamat 30-08-18 15:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_D (Μήνυμα 1046390)
Καλησπέρα σε όλους.
Πρόκειται να στήσω ένα ενυδρείο με καθαρά λίτρα γύρω στα 150-160.
Σκέφτομαι να βάλω ένα χαρέμι Pseudotropheus Saulosi.
Έχω διαβάσει αρκετά και δεν μπορώ να καταλήξω σε φίλτρο.
Αρχικά σκεφτόμουν για το eheim ecco pro 300 τόσο για λόγο ονόματος όσο και λόγο χαμηλής κατανάλωσης. Ο πετσοπας μου πρότεινε το fluval 206.
Ωστόσο για την σειρά ecco έχω διαβάσει αρκετά όχι και τόσο κολακευτικά και σκέφτομαι μήπως πρέπει να πάω τελικά στην κλασική σειρά.
Κάθε πρόταση-πληροφορία για τα συγκεκριμένα φίλτρα ευπρόσδεκτη. Όπως φυσικά πρόταση για άλλο αξιόπιστο-αξιόλογο φίλτρο.
Επαρκούν για τα λίτρα του ενυδρείου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έχω το Fluval 306 είναι εύκολα φίλτρα και αθόρυβα θα σου πρότεινα να πας στο 306 με λίγα ψάρια καλά θα είσαι με το 206 αλά αργότερα θα χρειαστείς και άλλο.

tanganyika 30-08-18 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotos_D (Μήνυμα 1046390)
Καλησπέρα σε όλους.
Πρόκειται να στήσω ένα ενυδρείο με καθαρά λίτρα γύρω στα 150-160.
Σκέφτομαι να βάλω ένα χαρέμι Pseudotropheus Saulosi.
Έχω διαβάσει αρκετά και δεν μπορώ να καταλήξω σε φίλτρο.
Αρχικά σκεφτόμουν για το eheim ecco pro 300 τόσο για λόγο ονόματος όσο και λόγο χαμηλής κατανάλωσης. Ο πετσοπας μου πρότεινε το fluval 206.
Ωστόσο για την σειρά ecco έχω διαβάσει αρκετά όχι και τόσο κολακευτικά και σκέφτομαι μήπως πρέπει να πάω τελικά στην κλασική σειρά.
Κάθε πρόταση-πληροφορία για τα συγκεκριμένα φίλτρα ευπρόσδεκτη. Όπως φυσικά πρόταση για άλλο αξιόπιστο-αξιόλογο φίλτρο.
Επαρκούν για τα λίτρα του ενυδρείου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Καλησπερα Φιλε μου και εγω για τα λιτρα σου θα σου προτεινα το 306 για να σαι ανετος -αξιοπιστο φιλτρο χωρις προβληματα ! επισης αν σε ενδιαφερει επειδη εχω ενα fluval 306 για το οποιο εχω και spay bar (το ειχα παρει απο ιταλια γιατι ελλαδα δεν υπαρχει πουθενα , θα σου χρησιμεύσει και αυτο γιατι τα saulosi θελουν καλη αναταραξη,λειτουργει 6 μηνες περιπου ειναι σε αριστη κατασταση και το ενυδρειο που το χα πλεον δεν υφίσταται οποτε και το πουλαω αν σε ενδιαφερει στειλε μου πμ , θα μπει προσεχως και αγγελια

Sotos_D 31-08-18 20:57

Για τα JBL τι γνώμη έχετε? Πιο συγκεκριμένα για το JBL CristalProfi e901 greenline.

καλατζος 31-08-18 21:20

Μια χαρά φίλτρο είναι


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01274 seconds with 11 queries