Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Συντήρηση και διακοπές.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85248)

Demetra 28-02-15 01:56

Συντήρηση και διακοπές..
 
Γειά σας...

Επειδή έψαξα αρκετά και δεν βρήκα καμία κατατοπιστική οδηγία σχετικά με το θέμα είπα να ρωτήσω εδώ, μήπως ξέρει κανείς να μου δώσει καμία συμβουλή..Σε περίπτωση που χρειαστεί να φύγω για κανέναν μήνα διακοπές πώς μπορεί να μείνει το ενυδρείο καλοδιατηρημένο και φυσικά χωρίς απόλιες..? Ξέρω ότι σίγουρα θα χρειαστώ μια αυτόματη ταίστρα..

delta66 28-02-15 04:50

Αναλογα το ενυδρειο.

Το βασικο ζητουμενο ειναι η καθαριοτητα και σωστη συσταση του νερου και η σταθεροτητα των παραμετρων.
Το ταισμα ερχεται μετα.

Δεν φροντιζουμε ψαρια, νερο φροντιζουμε, ουσιαστικα στο χομπι.

Τάκης 28-02-15 09:00

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό και τόσο εύκολο αν δεν υπάρχουν κάποιες απαραίτητες υποδομές. Εκτός από αυτόματη ταΐστρα θα χρειαστείς σύστημα αυτόματων αλλαγών και για το καλοκαίρι σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης. Δηλαδή θα πρέπει να υπάρχει κοντά στο ενυδρείο αποχέτευση και παροχή νερού. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το είδος των ψαριών που έχεις, αν έχεις ψάρια που θέλουν μαλακό και όξινο νερό θα χρειαστείς Α/Ο, αλλιώς ένα απλό οικιακό φίλτρο ενεργού άνθρακα. Και φυσικά πρέπει να έχει δοκιμαστεί πολύ καλό για να μη βρεις το σπίτι πλημυρισμένο ή το ενυδρείο άδειο. Αν φτιάξεις κάτι τέτοιο τότε θα μπορείς να λείψεις όσο καιρό θα μπορεί να ταΐσει η αυτόματη ταΐστρα, εκτός και αν κάποιος τη γεμίζει. Φυσικά εννοείται πως θα έχεις αυτόματο σύστημα ψύξης και το ενυδρείο σου δεν θα χρειάζεται κάτι άλλο , όπως σκούπα βυθού, λιπάσματα κλπ. Αν πρέπει να βάζεις και λιπάσματα τότε θα χρειαστείς και αυτόματο δοσομετρητή.

delta66 28-02-15 13:20

Αυτοματο συστημα αλλαγων χρειαζεται μονο αν πρεπει να γινεται αλλαγη σε λιγοτερο χρονο απο μηνα που θελει να λειψει.

Γιαυτο οταν συνηθιζουμε να λειπουμε για τοσο χρονικο διαστημα απο το σπιτι, χωρις να υπαρχει καποιος που να προσεχει το ενυδρειο και δεν εχουμε σκοπο να βαλουμε αυτοματο συστημα αλλαγης, το στηνουμε ετσι ωστε οταν χρειαστει, να αντεξει ενα μηνα χωρις αλλαγη νερου.

ChocolatePuma 28-02-15 13:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Demetra (Μήνυμα 877840)
Γειά σας...

Επειδή έψαξα αρκετά και δεν βρήκα καμία κατατοπιστική οδηγία σχετικά με το θέμα είπα να ρωτήσω εδώ, μήπως ξέρει κανείς να μου δώσει καμία συμβουλή..Σε περίπτωση που χρειαστεί να φύγω για κανέναν μήνα διακοπές πώς μπορεί να μείνει το ενυδρείο καλοδιατηρημένο και φυσικά χωρίς απόλιες..? Ξέρω ότι σίγουρα θα χρειαστώ μια αυτόματη ταίστρα..

Για τοσο μεγαλο διαστημα, η πιο πρακτικη λυση ειναι
Α. 2ο κλειδί σπιτιου
Β. Μονοσελιδο με αναλυτικες οδηγιες
Γ. Αλλο προσωπο, το οποιο θα παραλαβει τα Α & Β

Τάκης 28-02-15 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 877891)
Αυτοματο συστημα αλλαγων χρειαζεται μονο αν πρεπει να γινεται αλλαγη σε λιγοτερο χρονο απο μηνα που θελει να λειψει.

Γιαυτο οταν συνηθιζουμε να λειπουμε για τοσο χρονικο διαστημα απο το σπιτι, χωρις να υπαρχει καποιος που να προσεχει το ενυδρειο και δεν εχουμε σκοπο να βαλουμε αυτοματο συστημα αλλαγης, το στηνουμε ετσι ωστε οταν χρειαστει, να αντεξει ενα μηνα χωρις αλλαγη νερου.

1 μήνα Σπύρο χωρίς αλλαγή πολύ δεν είναι ; Πρέπει το ενυδρείο να έχει πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση και ελάχιστο φαί αλλά και πάλι δύσκολο μου φαίνεται

Demetra 28-02-15 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 877920)
1 μήνα Σπύρο χωρίς αλλαγή πολύ δεν είναι ; Πρέπει το ενυδρείο να έχει πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση και ελάχιστο φαί αλλά και πάλι δύσκολο μου φαίνεται

Αυτό θα ρωτούσα και εγω τώρα..πώς γίνεται να στηθεί έτσι ώστε να αντέξει έναν μήνα χωρίς αλαγή νερού;

delta66 28-02-15 18:04

Χρονδρικα, αν υποθεσουμε οτι το νερο ενος ενυδρειου με 12 ψαρια αντεχει μια εβδομαδα χωρις αλλαγη, με 3 ψαρια δεν θα αντεχει ενα μηνα?

Τάκης 01-03-15 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 877929)
Χρονδρικα, αν υποθεσουμε οτι το νερο ενος ενυδρειου με 12 ψαρια αντεχει μια εβδομαδα χωρις αλλαγη, με 3 ψαρια δεν θα αντεχει ενα μηνα?

Ετσι ναι, αλλά πόσοι έχουν τέτοια ενυδρεία; Εκτός από εσένα βέβαια :)

delta66 01-03-15 00:29

Η αλλη επιλογη ειναι αυτο που γινεται συνηθως, να αφεθουν τα ψαρια να δεινοπαθησουν.
Συνηθως δεν ψοφανε, εκτος κι αν υπαρχουν καποια αδυναμα, νεαρα, γερικα, στρεσαρισμενα κλπ, και δεν αντεξουν.
Τα αλλα που θα επιζησουν, ισως χασουν μερικα χρονια απο τη ζωη τους.

Τάκης 01-03-15 01:00

Πάντως για 1 μήνα απουσία θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρό αν δεν υπήρχε κατάλληλος τεχνολογικος εξοπλισμός

ChocolatePuma 01-03-15 08:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 877892)
Για τοσο μεγαλο διαστημα, η πιο πρακτικη λυση ειναι
Α. 2ο κλειδί σπιτιου
Β. Μονοσελιδο με αναλυτικες οδηγιες
Γ. Αλλο προσωπο, το οποιο θα παραλαβει τα Α & Β

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 877999)
Πάντως για 1 μήνα απουσία θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρό αν δεν υπήρχε κατάλληλος τεχνολογικος εξοπλισμός

Συμφωνώ με τον Τάκη! Κι επειδή κι ο εξοπλισμός, μπορεί να σε "προδώσει", καλυτερα να "εκπαιδεύσεις" καποιον να φροντίζει τα ψάρια

kgf12345 01-03-15 08:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 878008)
Συμφωνώ με τον Τάκη! Κι επειδή κι ο εξοπλισμός, μπορεί να σε "προδώσει", καλυτερα να "εκπαιδεύσεις" καποιον να φροντίζει τα ψάρια

αυτη ειναι η καλυτερη λυση κατα τη γνωμη μου.

γιαυτο κιεγω οταν λειπω,χωριζω την τροφη σε μεριδες (σε αλουμινοχαρτο στο ψυγειο) και βαζω τον πατερα μου να με παιρνει καθε μερα τηλεφωνο,για να του πω ποτε να ταισει:D
αν λειψω για πανω απο βδομαδα,εχω ετοιμο και νερο για αλλαγη και αγγαρευω και την ανιψια για την αλλαγη:D

πολυ σπανιο να λειψω πανω απο βδομαδα ομως σε διακοπες.το αποφευγω,γιατι μετα μου κακοφαινεται πολυ που γυρναω:D

αλλα αναγκαστικα αν δεν υπαρχει ατομο,θα πρεπει να γινει αυτοματοποιηση...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries