Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Συνδιασμος Ψαριων! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92375)

jvkalis 01-06-16 16:57

Συνδιασμος Ψαριων!
 
Καλησπερα και παλι!!!
Δεν ξερω αν ειμαι χαρουμενος η στεναχωρημενος!!!
Τα εδωσα τα δυο ψαρακια :)
Γιατι οπως με ειπατε δεν θα αντεχαν πολυ καιρο επειδη γενναν συνεχως!!!
Το ενυδρειο μου ειναι 25λιτρων με θερμοστατη φιλτρο λεντακια 6 βατ νομιζω!!!
Θελω να με πειτε τι ψαρια μπορω να συντηρησω ωστε να εχουν μια καλη ζωη....
Ξερω δεν εχω πολλες επιλογες στα λιτρα μου μην τα ξαναλεμε απλα αν μπορειτε να με πειτε τι μπορω να βαλω στα λιτρα μου!!!
Αποκλειω τις γαριδες ειναι κατι που δεν με τρελενει!!!

Ευχαριστω για τον χρονο και την τυχον συμμετοχη στο θεμα :)

Elena Petrou 01-06-16 17:01

Σε τοσα λιγα λιτρακια μονο μονομαχος μπορει να μπει και αυτος οριακα νομιζω... Σιγουρα δεν μπορουμε να παρουμε ενα καπως πιο μεγαλο ενυδρειο;

jvkalis 01-06-16 17:05

Τωρα αρχισα να ασχολουμε και το πηρα το ενυδρειο 70 ευρω ξερω βλακεια μ πιαστηκα κοροιδο απο αλυσιδα καταστηματος τελος παντων...Προς το παρον δεν μπορω να παρω κατι καινουργιο ισως σε κανα χρονο!!!
Μηπως μπορεις να με πεις αν μπορω να βαλω κανα μονομαχο με κανα κοχυλι?
Κατι τετοιο?

ChocolatePuma 01-06-16 17:05

Καλησπέρα κι απο μένα

Θα ξεκινήσω λέγοντας - ως Τουμπιώτης που μένει μόνιμα στην Αθήνα - πως θα σε πούμε ότι καλύτερο γινεται!:D

Πάμε τωρα στην ουσια
Ένας μονομάχος κι ένα zebra zerite
Ένα Dwarf Puffer, το οποίο όμως έχει κάποια ιδιαίτερα στοιχεία για τα οποία θα πρέπει να ενημερωθείς
Ένα μικρό κοπάκι Mosquito rasbora

Όχι όλα τα παραπάνω μαζι :D

sarpijk 01-06-16 17:07

Εγω λεω γαριδες να βαλεις.

jvkalis 01-06-16 17:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 946254)
Καλησπέρα κι απο μένα

Θα ξεκινήσω λέγοντας - ως Τουμπιώτης που μένει μόνιμα στην Αθήνα - πως θα σε πούμε ότι καλύτερο γινεται!:D

Πάμε τωρα στην ουσια
Ένας μονομάχος κι ένα zebra zerite
Ένα Dwarf Puffer, το οποίο όμως έχει κάποια ιδιαίτερα στοιχεία για τα οποία θα πρέπει να ενημερωθείς
Ένα μικρό κοπάκι Mosquito rasbora

Όχι όλα τα παραπάνω μαζι :D



Aυτο τo mosquito με αρεσε ομορφα ψαρακια!!!
Μπορεις να με πεις τι ιδιαιτεροτητες εχει το συγκεκριμενο ειδος?
Και ποσα μπορω να βαλω γιατι ειδα πανε κοπαδι!!!!

Λάμπρος.Τ 01-06-16 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou (Μήνυμα 946252)
Σε τοσα λιγα λιτρακια μονο μονομαχος μπορει να μπει και αυτος οριακα νομιζω... Σιγουρα δεν μπορουμε να παρουμε ενα καπως πιο μεγαλο ενυδρειο;

+1 :smt023

ChocolatePuma 01-06-16 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 946255)
Εγω λεω γαριδες να βαλεις.

Αφού είπε δεν θέλει :p
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jvkalis (Μήνυμα 946256)
Aυτο τo mosquito με αρεσε ομορφα ψαρακια!!!
Μπορεις να με πεις τι ιδιαιτεροτητες εχει το συγκεκριμενο ειδος?
Και ποσα μπορω να βαλω γιατι ειδα πανε κοπαδι!!!!

Κοίτα, τα λίτρα σου είναι λίγα. http://www.seriouslyfish.com/species/boraras-brigittae/
Ο ελάχιστος αριθμός για κοπαδι ειναι 8-10 αλλα μιλάμε για πάνω από 40 λίτρα ενυδρείο
Στο δικό σου, οριακά μια 4αδα (μην βαράτε οι υπόλοιποι :p)

Irakles 01-06-16 18:07

Επειδή πολυ την εχουμε πατήσει οπως κι εσυ μην τρομάζεις εχεις αρκετα ομορφες επιλογες που υα τις χαρεις κι εσυ απλα με λιγο κοπο παραπανω για να ειναι καλα τα ψαρακια μας... τα mosquito τα εχω δει σε ενα ιδιο ενυδρειο γυρω στα 8-10 ηταν οχι ομως οτι ειναι και σωστό ενδιαφέρον είδος...

Ενας ομορφος μονομάχος με μερικα φυτακια ευκολα και ενα ξυλαρακι θα σου αρεσει πολύ... και μαλιστα ειναι ενα απο τα ψαρια που θα επικοινωνεις κιόλας... ειναι πανέξυπνα!!!

Μπορεις να βαλεις και γαριδουλες που επίσης εχουν ομορφη συμπεριφορά και οι red cherry ειναι ενα ευκολο ειδος σε σχεση με τα υπόλοιπα και θα κοκκινισει ο τοπος απο αυτες...

tsala 01-06-16 18:16

Δεν μπαινουν brigittae στο νταμαρονερο της Θεσσαλονικης...
τα ψαρια θελουν πολυ χαμηλο ph , που θελει αρκετη δουλιτσα ...
υπαρχουν κι αλλα ψαρακια για τοσα λιτρα ,οπως ειπε ο Σακης τα Dwarf Puffer , αλλα και τα Bumblebee Gobies , αλλα δεν ειναι για αρχαριο...

ChocolatePuma 01-06-16 18:20

Ρε συ Γιάννη (@tsala) ,1000 δίκια έχεις
2 φορές είχα στο μυαλό να γράψω πως θέλουν μαλακό νερό και τις 2 φορές το ξέχασα

Θενκς για την επισήμανση!

nazgul 01-06-16 18:44

Εγω τα dwarf puffers δεν θα τα προτεινα αν δε διαβασει παρα πολυ ο φιλος μας και αποκτησει καποια εμπειρια, ωστε να αποφυγει απροοπτα. Δε συγχωρουν λαθη, δυστυχως.

ChocolatePuma 01-06-16 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 946254)
Ένα Dwarf Puffer, το οποίο όμως έχει κάποια ιδιαίτερα στοιχεία για τα οποία θα πρέπει να ενημερωθείς

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 946292)
Εγω τα dwarf puffers δεν θα τα προτεινα αν δε διαβασει παρα πολυ ο φιλος μας και αποκτησει καποια εμπειρια, ωστε να αποφυγει απροοπτα. Δε συγχωρουν λαθη, δυστυχως.

:smt020:smt020:smt020

delta66 01-06-16 18:46

Ενυδρειο καινουριο 60χ30χ30, 25 ευρω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92377
Διπλα σου ειναι
Για 25 λιτρα ενυδρειο δεν επρεπε να υπαρχει τιτλος θεματος "συνδυασμος ψαριων" ;)

tsala 01-06-16 18:50

ενυδρεια υπαρχουν..το θεμα ειναι να θελει να παρει..

http://www.zoofast.gr/aqua-el-pg-16440.html

jvkalis 01-06-16 20:04

Πρωτα απο ολα να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον σας!!!
Δευτερον ξερετε τι γινετε...Δεν θελω να παρω τωρα δευτερο γιατι θα θελει κ αλλα λεφτα και σκεφτομαι να μασουμε με τον πατερα μ φραγκα να παρουμε μεγαλο ενυδρειο αλλα του χρονου που θα εχουμε δικο μας σπιτι γιατι προς το παρον νοικιαζουμε!!!!
Οποτε ας αρκεστω σε αυτο που αγορασα προσφατα και λαθος μου...βιαστικα και εδωσα 70 ευρω...τελος παντων!!!
Βλεπω οι περισσοτεροι με λετε για μονομαχο!!!!
Θελει και ο μονομαχος στρωσιμο ενυδρειου?
Δεν θελω να μπω στην διαδικασια με βακτηρια γιατι ειμαι στενα οικονομικα τον τελευταιο καιρο και μετα το εβδομηνταρι που εδωσα δεν εχω αλλα μαζεμενα να δωσω για βακτηρια...Υπαρχει αλλος πιο οικονομικος τροπος να στρωσω το νευδρειο?Ειδα οτι γινετε με τροφη φυλλαρακια τι διαδικασια πρπει να ακολουθησω?

tsala 01-06-16 20:39

Ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι ,για να μπουν σ ενα ενυδρειο ,θελουν να εχει στρωμενο φιλτρο.
Υπαρχει και οικονομικη λυση ,μπολι...θα σου κοστισει...χμμμ ..τιποτα!:D
Οπως και στρωσιμο με τροφη.
Διαβασε πρωτα ομως τα υπομνηματα για αρχαριους..θελει να καταλαβεις πρωτα τα βασικα ,για να γλυτωσεις τα λαθη.
Θα λυσουν ολες τις αποριες σου.

jvkalis 01-06-16 20:52

Εχχω καταλαβει το κυκλο του αζωτου...Μπορεις να μ εξηγησεις πως να το στρωσω με τροφη?
-------------------------
Ζωικοί οργανικοί ρύποι
Αν και το ενυδρείο μας είναι χωρίς ψάρια στην αρχή, πρέπει να ρίχνουμε τροφή, αλλά όχι κάθε μέρα και όχι μεγάλες ποσότητες. Η ποσότητα που θα ρίχνουμε είναι ανάλογη με τα λίτρα του ενυδρείου και τα ψάρια που πρόκειται να βάλουμε μέσα σε αυτό. Σαν μέτρο μπορούμε να πούμε ότι θα πρέπει να ρίχνουμε 1/2 ή 1/3 της ποσότητας που θα ρίχνουμε όταν θα ταΐζουμε τα ψάρια. Αν πρόκειται να ταΐζουμε αργότερα τα ψάρια μας με ζωντανές και κατεψυγμένες τροφές, ακόμα και τώρα που δεν έχουμε ψάρια, πρέπει να ρίχνουμε μικρές ποσότητες από αυτές τις τροφές. Με αυτόν τον τρόπο αναπτύσσονται τα κατάλληλα βακτηρίδια για να είναι προετοιμασμένα για την αποδόμηση των τροφών που θα μένουν μέσα στο νερό, όταν θα αρχίσουμε να ταΐζουμε τα ψάρια μας. Κάποιοι εφαρμόζουν μια εναλλακτική αυτής της μεθόδου: Ρίχνουν 1-3 ταμπλέτες βυθού (για ψάρια που τρέφονται στον βυθό) ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου, και δεν ξαναρίχνουν τίποτα άλλο. Έχει διαπιστωθεί ότι αυτή η ποσότητα αρκεί για όλη την διαδικασία του στρωσίματος. Δεν την έχω δοκιμάσει όμως και δεν μπορώ να πω σίγουρα ότι λειτουργεί σωστά....



ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΘΡΟ?Σορρυ για τα κεφαλαια αλλα για να καταλαβετε τι θελω να πω δεν φωναζω για να μην παρεξηγηθω απλα για να γινω κατανοητος :)

tsala 01-06-16 21:06

Ισχυει.
Δες και το 2ο βιντεακι εδω, ισως σε βοηθησει για τους τροπους στρωσιματος

nazgul 01-06-16 21:13

Χωρις μετρησεις, ομως, δυσκολα θα καταλαβεις τον κυκλο του αζωτου και κυριως, δεν θα εισαι σιγουρος οτι θα ειναι ασφαλες το ενυδρειο για τα ζωντανα.

Σε καθε περιπτωση, αν θελεις μπολι και εισαι προθυμος να ερθεις μεχρι την ανω πολη (χαμηλα), με ενημερωνεις με πμ μερικες μερες πριν το χρειαστεις για να κανονισουμε να σου δωσω.

jvkalis 01-06-16 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 946331)
Χωρις μετρησεις, ομως, δυσκολα θα καταλαβεις τον κυκλο του αζωτου και κυριως, δεν θα εισαι σιγουρος οτι θα ειναι ασφαλες το ενυδρειο για τα ζωντανα.

Σε καθε περιπτωση, αν θελεις μπολι και εισαι προθυμος να ερθεις μεχρι την ανω πολη (χαμηλα), με ενημερωνεις με πμ μερικες μερες πριν το χρειαστεις για να κανονισουμε να σου δωσω.

Καστρα?

tsala 01-06-16 21:48

Ναι ,οπως ειπε και ο Θοδωρης ,θα χρειαστεις οπωσδηποτε υγρα τεστ νερου


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02217 seconds with 11 queries