Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Φυτεμένο Γαριδάδικο Παρουσίαση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90528)

aquadann 28-02-16 16:48

Φυτεμένο Γαριδάδικο Παρουσίαση
 
1 Συνημμένο(α)
Ήρθε και η ώρα να κάνω μια παρουσίαση του πρώτου μου ας πούμε πάνω-κάτω φούλ φυτεμένου ενυδρείου (105 λίτρα) μιας και τις περισσότερες φορές είμαι ενεργός μέσω αγγελιών. Λόγου περιορισμένου χρόνου δεν μπορούσα να κάνω νωρίτερα παρουσίαση. Μελλοντικά θα κάνω παρουσιάση και των άλλων ενυδρείων.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 75 x 35 x 40 (Aquael Leddy 80)
Όγκος: 105
Κατηγορία: Φυτεμένο Γαριδάδικο
Φυτά: Weeping, Spiky & Christmas Moss, Micranthemum sp Montecarlo-3, Riccia fluitans, Eleocharis sp. Mini, Staurogyne repens creeping & Staurogene Portovelho, Monosolenium tenerum, Eleocharis sp. montevidensis Giant hairgrass, Hygrophila pinnatifida, Helanthium bolivianum Vesuvius, Ludwigia sp. 'Super Red', Hydrocotyle leucocephala, Eleocharis parvula Dwarf hairgrass. Εκτός απο 2-3 φυτά, τα περισσότερα είναι απο tropica -1-2-3 Grow.
Ψάρια / Άλλα είδη: 10x amano shrimps, 4x Wood-Banana (θα μπούνε και άλλες για να μεγαλώσει το κοπάδι), 4x Neritina Puligera Snails , 4x Ottos και περιμένω άλλους 2 για να κλείσω το κοπάδι. Περιμένω και κάποιες άλλες γαρίδες επίσης.
Διακοσμητικά υλικά: Ada Power Sand, Ada Amazoinia Soil, Ada Amazonia Powder, Ada Colorado Sand (χαλαζιακη αμμος), Ada Amano Stones, 3x Ρίζες.
Άλλα Υλικά: Ada Products, τείχος απο moss,
Φόντο:τιποτα
Φωτισμός: 2x 18w LED εξοικονόμησης ενέργειας 16W each
Διάρκεια φωτισμού: 5 ωρες για αρχή και αργότερα θα φτάσει σταδιακά στο 8ώρο.
Φιλτράρισμα: εξωτερικό Tetra Ex600
Θερμοστάτης: 2x JBL 150w each
Λίπανση: Γίνεται με προιοντα ADA
Παροχή CO2: Ναι

Παράμετροι:
pH: 6,8-7,0
Τις υπόλοιπες Μετρήσεις δεν έχω βάλει γιατί έγιναν τελευταία φορά πριν 10 μέρες με υγρά τέστ JBl & SALIFERT και δεν θυμάμαι εκτός απο πεχα. Μελλοντικά θα βάλω.

Αλλαγές νερού: καθε 10-12 μέρες γύρω στα 30 λίτρα.
Θερμοκρασία:25 κελσίου
Άλλες πληροφορίες: Tο ενυδρείο προοριζόταν για γαρίδες, το στρώσιμο ξεκίνησε πριν 2 μήνες, τώρα φτάνουμε στον 3ο και είχε γίνει φύτεμεα απο αρχή ακολουθώντας πολύ προσεκτικά οδηγίες λίπανσης ADA. Εκτός απο το ενυδρείο και 2-3 άλλα παρελκόμενα τα περισσότερα αγοράστηκαν απο εξωτερικό, λόγω και της δουλειάς μου, καθώς ταξιδεύω συνέχεια.

http://s1055.photobucket.com/user/aq...6u8gf.mp4.html

corsar7 28-02-16 17:19

ομορφο,να το χαιρεσαι

BUREKAS47 28-02-16 18:30

πανέμορφο φίλε να το χαιρεσε

imichal 28-02-16 18:35

βαλε απο πισω κανενα μαυρο χαρτονι για να μην φαινονται καλωδια κτλ....

aquadann 28-02-16 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 925860)
βαλε απο πισω κανενα μαυρο χαρτονι για να μην φαινονται καλωδια κτλ....

τα καλώδια θα εξαφανιστούν.

nazgul 28-02-16 21:30

Ωραια κατασταση φτιαχνεις...

ChocolatePuma 28-02-16 21:52

Ωραίο το αποτέλεσμα και τα λιτρα υπερ-αρκετά!!!:smt041

Οταν θα φουντωσουν τα φυτά και οι moss, θα γίνει παράδεισος για τις γαρίδες

aquadann 23-03-16 16:09

2 Συνημμένο(α)
Μετά απο ένα μήνα σχεδόν και πρόσφατο κλάδεμα μαζί με προσθήκη, νεων γαρίδων, μια νέα φώτο. Τα καλώδια σε λίγο θα κρυφτούν εντελώς.

Η πρώτη φώτο είναι πριν ένα μήνα και η δεύτερη η τωρινή.

alexis cosmo 23-03-16 18:10

ωραίο ενυδρείο και άνετο για τα ζωντανα.
καμιά πιο κοντινή φώτο γιατί 1 γαρίδα είδα μονο:D

aquadann 23-03-16 18:38

το ξέρω 1 γαρίδα φαίνεται :p αλλά μέσα είναι 6 ottos, 10 amano, 20 red fire, 10 chocolate & 4 bamboo. :D

θα βγάλω όταν ταιζω για να δείξει και πιο ζωντανο.

Themis_aqua 23-03-16 20:12

.
 
Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου μπραβο!!Θα σου λεγα πως φαινεται πολυ το spray bar αλλα απ οτι ειδα το καλυψες, ωραιος:p

lingistis 23-03-16 22:47

Μια χαρά πάει το ενυδρείο και σε ένα μήνα θα είναι ακόμα πιο ωραίο.

Τα 10 chocolate τι είδος είναι;

tsala 23-03-16 22:58

Ωραιος!:smt023
Κι εγω εχω απορια για τις chocolate.

xristos 23-03-16 23:02

μάλλον αυτές

http://www.google.gr/search?q=Chocol...w=1014&bih=582

aquadann 24-03-16 01:15

Το λινκ που έβαλε ο φίλος πιο πάνω ειναι σωστό.

Ειναι chocolate Shakura απο το γένος neocaridina Davidi var chocolate.

Υπάρχει πιθανότητα υβρίδισμου με red fire που ανήκουν στην κατηγορία neocaridina Heteropoda.

Τις έβαλα προσωρινά καθώς ειναι μικρές ηλικιακά και θα μετακομίσουν σε ενα 25 λίτρο το οποίο προς το παρόν στρώνω, όποτε σε κανά 20 ήμερο θα βγουν.

Θα προσπαθήσω αυριο να βάλω μια φωτό την ωρα του ταΐσματος που μαζεύονται όλες.

klipitiklopos 24-03-16 09:18

Ομορφο το ενυδρειο σου, το στησιμο δειχνει πολυ φυσικο, η πετρα μπροστα στο κεντρο η γκριζα τι ειναι; προσεξε μηπως σου ανεβαζει σκληροτητες.
Οι chocolate και οι red fire δεν πρεπει να ειναι μαζι αν θελεις να διατηρηθει το χρωμα τους.
Οι neocaridina heteropoda εχουν πλεον παρει την ονομασια neocaridina davidi, και τοσο οι red fire οσο και οι chocolate ειναι χρωματικες παραλλαγες της.

aquadann 24-03-16 10:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 932321)
Ομορφο το ενυδρειο σου, το στησιμο δειχνει πολυ φυσικο, η πετρα μπροστα στο κεντρο η γκριζα τι ειναι; προσεξε μηπως σου ανεβαζει σκληροτητες.
Οι chocolate και οι red fire δεν πρεπει να ειναι μαζι αν θελεις να διατηρηθει το χρωμα τους.
Οι neocaridina heteropoda εχουν πλεον παρει την ονομασια neocaridina davidi, και τοσο οι red fire οσο και οι chocolate ειναι χρωματικες παραλλαγες της.


σχετικά με τις πέτρα, όχι δεν ανεβάζει σκληρότητα, την έχω κοιτάξει πριν την πάρω.

ναι οι chocolate για λίγο θα μείνουν μέσα, κανονικά δεν θα τις έπαιρνα αλλά έτυχε να είναι τελευταία κομμάτια και τις πήρα με σκοπό να μπούνε μόνες του μετά στο 25λίτρο που στρώνω.

aquadann 24-03-16 10:38

3 Συνημμένο(α)
νέες φώτο με τα γαριδάκια.

tsala 24-03-16 13:23

ok, γι αυτο ρωτησα κι εγω.. για υβριδιμους..
ωραια γαριδονια!

aquadann 24-03-16 15:20

ευχαριστώ

gallos 24-03-16 18:51

Πολύ ωραίο ενυδρείο!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01842 seconds with 11 queries