Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Γνώμη για Black sand flamingo (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76663)

dinnos 28-12-13 19:41

Γνώμη για Black sand flamingo
 
2 Συνημμένο(α)
Ετοιμάζω ένα 30 λίτρο και πάλι φυτεμένο και θα ήθελα να μάθω αν έχει κάνει κάποιος χρήση την παρακάτω άμμο. Flamingo black sand. Είναι μαύρη, λεπτή και γυαλίζει ελάχιστα σε λίγα σημεία.

Έψαξα λίγο στο Ίντερνετ βρήκα διάφορες γνώμες. Άλλοι λένε ότι δεν βουλιάζει εύκολα και μετά από λίγο βρίσκονται μπιλακια στην επιφάνεια συν ότι σηκώνει αρκετή σκόνη. ΆΛλοι λένε οτι είναι καλή.

Αν είχα δείγμα θα την δοκίμαζα πριν την βάλω.

Επίσης από υπόστρωμα σκεφτόμο για tropica, tetra η λατεριτη. Τον τελευταίο δεν τον έχω κάνει χρήση, αξίζει?

nazgul 29-12-13 08:22

Για χαλαζιακη μου μοιαζει απο την περιγραφη σου, οσο και απο τη φωτογραφια. Δε βλεπω λογο να μην κανει.

Σκονη θα σηκωσει ετσι κι αλλιως η αμμος, οσο καλα και να την πλυνεις. Απλα θα τρεξεις το φιλτρο για μερικες μερες μονο με filter wool και δεν θα εχεις προβλημα. Για τα "μπιλακια" που επιπλεουν, επισης μου φαινεται φυσιολογικο. Μου εχει συμβει σε χαλαζιακο ψιλοκοκκο χαλικι ιδιου τυπου. Μη φανταστεις οτι ολη η αμμος θα ειναι στην επιφανεια και δεν θα βουλιαζει, οποτε μη σε απασχολει.

Τωρα για υποστρωμα που λες, εχεις σκοπο να το κανεις hi-tech φυτεμενο?

dinnos 29-12-13 11:49

ναι χαλαζιακή μου φαίνεται και εμένα.

ναι θα είναι hi-tech φυτεμενο και θέλω κάτι που να πηγαίνουν γρήγορα τα φυτα εκτός και απο Co

konstantinos-z 29-12-13 12:22

αυτην εχω βαλει...ειναι πολυ καλη...απλα στην αρχη επιπλεουν καποια ελαχιστα κομματια που μολις καλοβραχουν πεφτουν στο βυθο σε μια ωρα περιπου...απο σκονη εχει ελαχιστη ειναι απο τις πιο καθαρες που ξερω.. και για τα φυτα μια χαρα ειναι..

dinnos 29-12-13 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 809549)
αυτην εχω βαλει...ειναι πολυ καλη...απλα στην αρχη επιπλεουν καποια ελαχιστα κομματια που μολις καλοβραχουν πεφτουν στο βυθο σε μια ωρα περιπου...απο σκονη εχει ελαχιστη ειναι απο τις πιο καθαρες που ξερω.. και για τα φυτα μια χαρα ειναι..

Ωραία, τότε, πάνω κάτω πόσο έχουν τα 5 η τα 10 κιλά;

konstantinos-z 29-12-13 15:34

αυτο δεν το θυμαμαι ...ειναι σχετικα φτηνη....(ακριβη δεν θα αγοραζα...:D)

nazgul 29-12-13 15:54

Η τιμη παει οπως τα περισσοτερα πραγματα, αναλογα με την εταιρια (αν ειναι συσκευασμενη), το καταστημα που θα την παρεις ή τη μαντρα. Οσο πιο πολυ ψαξεις, τοσο πιο πολυ θα κερδισεις.

dinnos 29-12-13 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 809518)
Για χαλαζιακη μου μοιαζει απο την περιγραφη σου, οσο και απο τη φωτογραφια. Δε βλεπω λογο να μην κανει.

Σκονη θα σηκωσει ετσι κι αλλιως η αμμος, οσο καλα και να την πλυνεις. Απλα θα τρεξεις το φιλτρο για μερικες μερες μονο με filter wool και δεν θα εχεις προβλημα. Για τα "μπιλακια" που επιπλεουν, επισης μου φαινεται φυσιολογικο. Μου εχει συμβει σε χαλαζιακο ψιλοκοκκο χαλικι ιδιου τυπου. Μη φανταστεις οτι ολη η αμμος θα ειναι στην επιφανεια και δεν θα βουλιαζει, οποτε μη σε απασχολει.

Τωρα για υποστρωμα που λες, εχεις σκοπο να το κανεις hi-tech φυτεμενο?

Τελικά βρέθηκε η άκρη με την άμμο. Όσο για τον λατερίτη αξίζει;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 809583)
αυτο δεν το θυμαμαι ...ειναι σχετικα φτηνη....(ακριβη δεν θα αγοραζα...:D)

Τελικά από χρήματα γύρω στα 8.30 - 8.50 ευρώ τα 10 κιλά έχουν.

konstantinos-z 29-12-13 20:48

σε ποιο μαγαζι την βρηκες?? γιατι απο εκει που την πηρα εγω....φερνουν οτι νανε...και δεν ξερουν αν θα ξαναφερουν την ιδια...

dinnos 29-12-13 20:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 809636)
σε ποιο μαγαζι την βρηκες?? γιατι απο εκει που την πηρα εγω....φερνουν οτι νανε...και δεν ξερουν αν θα ξαναφερουν την ιδια...

Έχεις πμ,

ChocolatePuma 29-12-13 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinnos (Μήνυμα 809639)
Έχεις πμ,

Πες το μαγαζί ελεύθερα (επιτρέπεται)....εκτός κι αν στείλεις σε όλους μας πμ :D

dinnos 29-12-13 21:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 809640)
Πες το μαγαζί ελεύθερα (επιτρέπεται)....εκτός κι αν στείλεις σε όλους μας πμ :D

Δεν θέλω να φανεί ότι κάνω διαφήμιση αλλά όσο αντέχω θα στελνω:smt073

ChocolatePuma 29-12-13 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dinnos (Μήνυμα 809641)
Δεν θέλω να φανεί ότι κάνω διαφήμιση αλλά όσο αντέχω θα στελνω:smt073

Κάτσε τότε να μπει κανενας "πρασινος" να πάρεις και επίσημα το "επιτρέπεται" αφού εμάς δεν μας πιστεύεις!!! :p

exelix 29-12-13 23:45

Ελεύθερα λέμε!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01948 seconds with 11 queries