Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερωτηση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47312)

Billy T 22-12-10 21:33

Ερωτηση
 
Καλησπερα.Επειδη ειμαι αρχαριος και δεν ξερω πολλα,θελω να βαλω στο ενυδρειο μου neon tetra,glowlight tetra και cardinal tetra...Ξερετε αν αυτα ζευγαρωνουν μεταξυ τους (πχ.neon tetra με cardinal tetra κλπ)?Γιατι εχω ακουσει πως αυτο δεν ειναι καλο αυτο και τα ψαρια που βγαινουν απο τον συνδιασμο δυο διαφορετικων ψαριων δεν ειναι τοσο υγιει και ειναι περιεργα.Tι να κανω?:confused:

vassibo 23-12-10 13:52

Δεν νομιζω ότι θα έχεις τέτοιο πρόβλημα.Προχώρα άφοβα αλλα σεβάσου τον αριθμό των κοπαδιών τους. Θέλουν παρεα από το ίδιο είδος. Αν το κάνεις αυτό δεν νομίζω ότι θα "ξενοκοιτάνε".
Καλη επιτυχία. Πόσα λίτρα?
Φιλικα...

eimaste aR21rwstoi 23-12-10 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Billy T (Μήνυμα 525923)
Καλησπερα.Επειδη ειμαι αρχαριος και δεν ξερω πολλα,θελω να βαλω στο ενυδρειο μου neon tetra,glowlight tetra και cardinal tetra...Ξερετε αν αυτα ζευγαρωνουν μεταξυ τους (πχ.neon tetra με cardinal tetra κλπ)?Γιατι εχω ακουσει πως αυτο δεν ειναι καλο αυτο και τα ψαρια που βγαινουν απο τον συνδιασμο δυο διαφορετικων ψαριων δεν ειναι τοσο υγιει και ειναι περιεργα.Tι να κανω?:confused:

εμενα τα νεον αν και εχω δεν μου γεμιζουν το ματι και πολυ....ειναι ψαρακια που ευκολα θα τα χασεις δεν σου καθονται στο ματι καλα...βαλε τιποτα αλλο κοπαδιαστο,.,,αν θες και εισαι κοντα στην νικαια ελα να σου δωσω τα δικα μου νεον....
-------------------------
να σου διευκρινισω πως ειναι τα green neon και θα στα χαρισω

Billy T 24-12-10 09:14

Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.Φιλε vassibo αγορασα προχθες ενα ενυδρειο juwel 54 λιτρα.Κοπαδακια των 5 ψαριων (απο τα ψαρια που ανεφερα στο αρχικο μυνημα) ειναι καλα?Δηλαδη σκεφτομαι να βαλω γενικα μεσα στο ενυδρειο 3 κοπαδακια των 5 ψαριων (ειναι μικρα και νομιζω πως τους φτανουν τα λιτρα),εναν μονομαχο και κανα 2 σαλιγκαρια.Καλα ειναι?
----------------------------------------
Φιλε "eimaste aR21rwstoi" ευχαριστω πολυ αλλα μενω κυψελη και δεν ειναι ευκολο να ερθω.Δουλευουν και οι γονεις μου και δεν εχω πως να ερθω...:(

drak7family 24-12-10 09:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Billy T (Μήνυμα 526416)
Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.Φιλε vassibo αγορασα προχθες ενα ενυδρειο juwel 54 λιτρα.Κοπαδακια των 5 ψαριων (απο τα ψαρια που ανεφερα στο αρχικο μυνημα) ειναι καλα?Δηλαδη σκεφτομαι να βαλω γενικα μεσα στο ενυδρειο 3 κοπαδακια των 5 ψαριων (ειναι μικρα και νομιζω πως τους φτανουν τα λιτρα),εναν μονομαχο και κανα 2 σαλιγκαρια.Καλα ειναι?
----------------------------------------
Φιλε "eimaste aR21rwstoi" ευχαριστω πολυ αλλα μενω κυψελη και δεν ειναι ευκολο να ερθω.Δουλευουν και οι γονεις μου και δεν εχω πως να ερθω...:(


μονομαχο?????????????????????
οχι!
μην βαλεις μονομαχο.
3 κοπαδια αν δεν κανω λαθος σημαινει 15 ψαρια αρα 15χ5=75!
σε ενα 54 θελεις να βαλεις 75 ψαρακια!
νομιζω οτι δεν θα ειναι σωστη κινηση!
σαλιγκαρακια βαλε αλλα ξαναδες λιγο την υχθιοφορτηση σου!
καλη συνεχεια!

vassibo 24-12-10 11:17

Μονομάχο όχι. Πολλά δεν είναι τα ψαράκια σου όμως?
Και πάλι σκέφτεσαι να τα βάλεις όλα μαζί?
?
Φιλικα...

Billy T 24-12-10 12:14

Drak7family ισως δεν το εγραψα εγω καλα ή ισως δεν καταλαβες εσυ καλα.Τα ψαρακια στο συνολο θα ειναι 15.
3(κοπαδακια)x5(ψαρακια το καθενα).Μονομαχο γιατι οχι? (ρωτησα αλλα μελη του φορουμ και μου ειπαν να το δοκιμασω και πως δεν θα υπαρχει προβλημα) Τι να κανω τελικα?Εχω καταμπερδευτει...

zapatas 24-12-10 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Billy T (Μήνυμα 526416)
Δηλαδη σκεφτομαι να βαλω γενικα μεσα στο ενυδρειο 3 κοπαδακια των 5 ψαριων (ειναι μικρα και νομιζω πως τους φτανουν τα λιτρα),εναν μονομαχο και κανα 2 σαλιγκαρια.Καλα ειναι?

μια χαρα τα ειπες εσυ...:D
μονομαχο ομως να μην βαλεις καλυτερα... αλλα αν βαλεις θα πρεπει να κατσεις αρκετες ωρες τις πρωτες μερες μπροστα απο το ενυδρειο σου, ωστε ναπαρατηρησεις συμπεριφορες...
ειναι ιδιοτροπα ψαρακια πολυ οι μονομαχοι... οποτε αν δεις κατι λαθος να τον βγαλεις κατευθειαν!;)

Billy T 24-12-10 13:03

Ωραια!Ευχαριστω πολυ...:DΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!

vassibo 24-12-10 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zapatas (Μήνυμα 526481)
μια χαρα τα ειπες εσυ...:D
μονομαχο ομως να μην βαλεις καλυτερα... αλλα αν βαλεις θα πρεπει να κατσεις αρκετες ωρες τις πρωτες μερες μπροστα απο το ενυδρειο σου, ωστε ναπαρατηρησεις συμπεριφορες...
ειναι ιδιοτροπα ψαρακια πολυ οι μονομαχοι... οποτε αν δεις κατι λαθος να τον βγαλεις κατευθειαν!;)

Και να έχεις και που να τον βάλεις

Πάνος 29-12-10 23:58

απο το να βαλεις 1 κοπαδι νεον και ενα καρντιναλ ειναι καλυτερα να βαλεις τα διπλασια ατομα απο ενα ειδος μονο. και στο ματι και για τα ψαρια.
αν και σε 54 λιτρα δε θα εβαζα τετοια ψαρακια γιατι χανεται η ομορφια τους που ειναι η γρηγορη κολυμβηση και τα μεγαλα κοπαδια...

Billy T 30-12-10 17:20

Δηλαδη τι μου προτεινεις να βαλω?

Πάνος 31-12-10 00:04

εχεις σκοπο να μαλακωνεις το νερο για τα ειδη αυτα?? η θα μεινεις με το νερο της βρυσης?

Billy T 31-12-10 10:15

Πως το μαλακωνουμε?Ειμαι καινουριος στο χομπυ και δεν ξερω...

Πάνος 04-01-11 01:28

το μαλακωνουμε χρησιμοποιωντας αντιστροφη οσμωση, ειτε μειξη με απιονισμενο νερο...ειτε με χρηση τυρφης..
στα υπομνηματα και το υπολοιπο φορουμ θα βρεις πληροφοριες για ολα αυτα...πολυ χρησιμο θα σου φανει και το κουμπι "αναζητηση" ;)

Billy T 04-01-11 10:37

Aν και αυτα που μου ειπες μου φανηκαν λιγο κινεζικα θα ψαξω να τα βρω να τα διαβασω και να δω τι θα κανω...Ευχαριστω...:)

Πάνος 04-01-11 18:56

σωστος!! ειναι πολλες πληροφοριες για να αναλυθουν σε ενα ποστ μονο ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01712 seconds with 11 queries