Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Ξεκινημα reef ....τι θα χρειαστω αν μπορειτε επειδη ειμαι νεος ..αναλυτικα...help (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52184)

leo8 28-04-11 13:00

Ξεκινημα reef ....τι θα χρειαστω αν μπορειτε επειδη ειμαι νεος ..αναλυτικα...help
 
ειμαι νεος στο χωρο θελω να με βοηθησετε να φτιαξω ενα reefακι σε 60λ nano cube dennerle ...τι θα χρειαστω?....που θα βρω αραγωνιτη και ζωντανο βραχο και πως θα τον ζητησω?

eimaste aR21rwstoi 28-04-11 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leo8 (Μήνυμα 583943)
ειμαι νεος στο χωρο θελω να με βοηθησετε να φτιαξω ενα reefακι σε 60λ nano cube dennerle ...τι θα χρειαστω?....που θα βρω αραγωνιτη και ζωντανο βραχο και πως θα τον ζητησω?

θα τον ζητησεις οπως το λες εδω:rolleyes:

Dream Waters 28-04-11 13:47

-Αλατι.Μια καλη επιλογη ειναι το Tropic Marine reef pro salt
-Skimmer.βασικο
-Κυκλοφορητες stream .Στα 60 λιτρα μπορεις να χρησιμοποιησεις 2 Τunze 6025
-Ενεργο ανθρακα
-Αντιφωσφορο
-Καλο φωτισμο εφοσον πας για reef.Πχ 4 Χ 24 watt T5
-Bακτηρια
-Θερμοστατη

Αυτα ειναι τα βασκα που μπορω να σκεφτω τωρα

akis7 28-04-11 13:53

επειδη ειμαι κ γω στο ψαξιμο για 60αρι θαλασσινο αυτα ειναι μια λιστα απο αυτα που θα χρειαστω και μερικα απο αυτα που εχω..

1)ενυδρειο 60*30*35

2)φωτισμος 2*15watt(μια ακτινικη και μια κοντα στα 6500κ)
3)9 κιλα περιπου αραγωνιτης(αν μπορεσω ζωντανο κατα προτιμηση)

4)8-9 κιλα περιπου ζωντανο βραχο

5)αλατι

6)ρεφρακτομετρο

7)θερμοστατη

8)ανεμιστηρακια που το πιο πιθανο ειναι οτι προστεθουν

9)α/ο

10)skimmer

11)εξωτερικο φιλτρο

12)κυλοφορια νερου κοντα στα 1500λιτρα/ωρα

13)τεστ νερου

Tsagos 29-04-11 01:49

μηπως να λεγατε τα βασικά και όχι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ σε καποιον που θέλει να ξεκινήσει;

Δεν είναι αναγκη να είναι ΟΛΑ ιδανικά... Υπαρχουν ευνδρεία που τρεχουν πχ χωρίς οσμοση, χωρις ανεμιστιράκια...

Φυσικα και κάνουν τρομερη δουλεια ολα οσα αναφερθηκαν αλλα μηπως μπορεί να δουλέψει ενα θαλασσινο χωρίς καποια απο αυτά;

φιλικά

Γιωργος :)

madfdg 29-04-11 04:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 583955)

2)φωτισμος 2*15watt(μια ακτινικη και μια κοντα στα 6500κ)
12)κυλοφορια νερου κοντα στα 1500λιτρα/ωρα

2)Με την λάμπα αυτή (6500κ) το πιο πιθανό είναι να ψάχνεσαι κάποια στιγμή γιατί ΄χεις γεμίσει άλγες.Η λευκη πρέπει να είναι 10000κ στο αλμυρό;)
12) Χοντρικά πρέπει να υπολογίζουμε η κυκλοφορία να είναι 30Χ τα λίτρα μας!

Γιώργο πλέον η όσμωση θεωρείται must στα ενυδρεία μας και κατα την γνωμη μου θα πρέπει να την έχει όποιος θέλει να κάνει θαλασσινό!

Dream Waters 29-04-11 09:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 584194)
2)Με την λάμπα αυτή (6500κ) το πιο πιθανό είναι να ψάχνεσαι κάποια στιγμή γιατί ΄χεις γεμίσει άλγες.Η λευκη πρέπει να είναι 10000κ στο αλμυρό;)
12) Χοντρικά πρέπει να υπολογίζουμε η κυκλοφορία να είναι 30Χ τα λίτρα μας!

Γιώργο πλέον η όσμωση θεωρείται must στα ενυδρεία μας και κατα την γνωμη μου θα πρέπει να την έχει όποιος θέλει να κάνει θαλασσινό!


Ασε που πλεον οι τιμες τους ειναι πλεον τζαμπα τελειως ειδικα για τετοια μικρα συστηματα.

Διαβασε αν θες και εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36329

akis7 29-04-11 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 584194)
2)Με την λάμπα αυτή (6500κ) το πιο πιθανό είναι να ψάχνεσαι κάποια στιγμή γιατί ΄χεις γεμίσει άλγες.Η λευκη πρέπει να είναι 10000κ στο αλμυρό;)
12) Χοντρικά πρέπει να υπολογίζουμε η κυκλοφορία να είναι 30Χ τα λίτρα μας!

Γιώργο πλέον η όσμωση θεωρείται must στα ενυδρεία μας και κατα την γνωμη μου θα πρέπει να την έχει όποιος θέλει να κάνει θαλασσινό!


για την λαμπα το ειχα διαβασει καπου κ γω γι'αυτο το εγραψα..:smt120:smt120
και στα 1500λ/ω για 60αρι βγαινει 25*λιτρα..(επισης διαβασα πως θελει 20-30 φορες και το εβαλα στη μεση..)

επειδη θελει πολυ χρημα και υπομονη ενα reef για να μην δινει συνεχως λεφτα νομιζω αυτα ειναι ολα βασικα..
τα συμπληρωματα που θα χρειαστει αργοτερα δεν ειναι βασικα για ξεκινημα κ θα τα χρειαστει αργοτερα..

kostas82 29-04-11 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 584182)
μηπως να λεγατε τα βασικά και όχι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ σε καποιον που θέλει να ξεκινήσει;

Δεν είναι αναγκη να είναι ΟΛΑ ιδανικά... Υπαρχουν ευνδρεία που τρεχουν πχ χωρίς οσμοση, χωρις ανεμιστιράκια...

Φυσικα και κάνουν τρομερη δουλεια ολα οσα αναφερθηκαν αλλα μηπως μπορεί να δουλέψει ενα θαλασσινο χωρίς καποια απο αυτά;

φιλικά

Γιωργος :)

για ποσο καιρο ομως γιωργο ; και εγω ξεκινησα διχως τον απαιτουμενο εξοπλ. πχ φτηνο σκιμμερ ,σαμπ, φωτισμο κ.α. για οικονομια, ομως στην πορεια αναγκαστηκα να ξαναγορασω τα ιδια και να παρω αλλα που θεωρουσα στην αρχη υπερβολικα γιατι μετα απο καποιο καιρο αρχιζουν τα προβληματα πχ αυξημενα νιτρικα που δεν πεφτουν ,ενα θαλ. ενυδρειο θελει χρονια κατα την αποψη μου για να το φτασεις εκει που θελεις και αν θες να το χαιρεσαι για χρονια διχως να ανανεωνεις τα ζωντανα καθε διμηνο ,σε ορισμενα πραγματα δεν πρεπει να κανεις υποχωρησεις στον εξοπ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01601 seconds with 11 queries