Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ξυλόκολλα.Κάνει ή δεν κάνει? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21851)

πλυμμήρας 02-01-08 18:55

Ξυλόκολλα.Κάνει ή δεν κάνει?
 
Φίλοι καλησπέρα και καλή χρονιά.
Είμαι στην φάση στησίματος ενός ενυδρείου για malawi και η ερώτηση μου αφορά το φελιζόλ που βάζουμε εσωτερικά στον πάτο.
Θέλοντας να καλύψω το φελιζόλ με άμμο για να μην φανεί ποτέ από τα σκαψίματα διάβασα ότι το αλείφουμε με σιλικόνη και μετά ρίχνουμε πάνω του την άμμο να κολλήσει.Φαντάζομαι όμως ότι αυτό έχει μεγάλη μανούρα(το να απλώσεις την σιλικόνη παντού) και έκανα ένα δοκιμαστικό με ξυλόκολλα (η οποία απλώνεται εύκολα και γρήγορα με ένα πινέλο) και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.Διαβάζωντας τα χαρακτηριστικά της κόλλας δεν είδα πουθενά να λέει αν είναι τοξική ή όχι.
Ξέρει κανείς κάτι για αυτό?

leonm 02-01-08 19:27

Tη δοκίμασες στο νερό?Γιατί σε πολύ λίγο μου φαίνεται θα διαλυθεί...

πλυμμήρας 02-01-08 19:31

Δεν την έχω δοκιμάσει σε νερό.Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει?
Σου έχει τύχει εσένα αυτή η περίπτωση?

leonm 02-01-08 19:40

Η ξυλόκολλα απ οτι ξέρω διαλύεται στο νερό και όταν έχει ξεραθεί.

Tkagem 02-01-08 19:46

Άν λες αυτή που φτιάχναμε στο Δημοτικό:) κατασκευές με ξύλινα μανταλάκια έχω την εντύπωση πως δεν κάνει,θα λιώσει στο νερό αν όχι σύντομα με τον καιρό.Καλά πως σου'ρθε να βάλεις ξυλόκολλα,με τη σιλικόνη θα παιδευόσουν λίγο αλλά θα ήσουν σίγουρος....Άσε που αν αρχίσει να σου διαλύεται η ξυλόκολλα ενώ θα έχεις ψάρια μέσα, δε βλέπω να την βγάζουν καθαρή....

πλυμμήρας 02-01-08 19:46

Θα το τσεκάρω και θα δούμε.
Αλλά όσον αφορά την τοξικότητα ξέρει κανείς?
Αλλιώς δεν έχει νόημα να δοκιμάσω αν διαλύεται μέσα στο νερό...
Είναι η κλασσική ξυλόκολλα που χρησιμοποιούν οι μαραγκοί , η λεγόμενη ATLACOL...

Tkagem 02-01-08 20:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από πλυμμήρας (Μήνυμα 225340)
η λεγόμενη ATLACOL...

Μπράβο και έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ πως λέγεται,λογικά πρέπει να λέει πάνω το κουτί της άν είναι τοξική, αλλά εφόσον πρόκειται για κόλλα μάλλον τοξική πρέπει να'ναι.

Tolis 02-01-08 21:07

Τοξικοτατη

πλυμμήρας 02-01-08 21:12

Οπότε με βλέπω σιλικονούλα κ.λ.π. κ.λ.π. ...
Πάντως ευχαριστώ παιδιά και άλλη μια φορά αποδεικνύεται πως με την κουβέντα και την ανταλλαγή απόψεων καταφέρνουμε πολλά...
keep going...

Andreas301 02-01-08 22:39

1 Συνημμένο(α)
Αν πάρεις μία μικρή μεταλλική τετράγωνη σπάτουλα (στα είδη σιδηρικών ή στο Praktiker πουλάνε σετ με πέντε τεμάχια διαφόρων μεγεθών σε πολύ χαμηλή τιμή) μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για να απλώσεις τη σιλικόνη με απίστευτη ευκολία (αφού πρώτα βγάλεις κάμποσα μακαρόνια από το σωληνάριο επάνω στο φελιζόλ με τη βοήθεια του πιστολιού σιλικόνης).

theodor72 02-01-08 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από πλυμμήρας (Μήνυμα 225340)
Αλλά όσον αφορά την τοξικότητα ξέρει κανείς?
...

Γεια χαρά!!
Επειδή ασχολούμε και με μοντελισμό -φτίαχνω αεροπλανάκια - γνωρίζω ότι ΔΕΝ είναι τοξική και μάλλον είναι εντελώς αθώα. Επίσης χρησιμοποιείται κυρίως για ξύλο, αφού σε άλλα υλικά δεν αντέχει στις καταπονήσεις. Τουλαχιστον σε πλαστικό, χαρτι & ύφασμα που το έχω δοκιμάσει.

netblues 02-01-08 23:57

Απο οσο θυμαμαι η Αtlacol αραιωνεται με νερό πριν τη χρηση...
Αρα ειναι υδροδιαλυτη, αρα ακαταλληλη για χρηση μεσα σε ενυδρειο.
Σιγουρα αν διαλυθει στο νερό και παει στα βραγχια των ψαριων θα ειναι οτι χειροτερο. (ακομα και στη περιπτωση που χημικως μπορει να μην ειναι τοξική.... (και δεν το γνωριζω αυτό)). Πρακτικως ομως.. μακρια απο ενυδρεια.

theodor72 03-01-08 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 225443)
Πρακτικως ομως.. μακρια απο ενυδρεια.

Πολύ σωστά

jimfytakis 03-01-08 02:51

Νικο,σιλικονη μονοδρομος.Δεν χρειαζεται να το πλακωσεις στη σιλικωνη.Κανε οριζοντιες και καθετες γραμμες με τη σιλικονη και οκ.Εχω ειχα βαλει φελιζολ παχους 5εκ χωρις να το κολλησω και με τα βραχια μονο δεν εβγαινε το φελιζολ

πλυμμήρας 03-01-08 12:13

Οκ φίλοι σα ευχαριστώ.Και να προσθέσω και κάτι.Εάν την σπάτουλα την βρέχετε με λίγο ασετόν το αποτέλεσμα θα είναι να απλώνει την σιλικόνη όμορφα και ωραία χωρίς η σιλικόνη να μένει πάνω στην σπάτουλα και να την "τραβάει".Δοκιμασμένη λύση και όχι σε ενυδρειακή χρήση αλλά στη δουλειά μου...

orck 03-01-08 17:27

το ασετον μετα δεν ειναι τοξικο;
εχω δει μια αλλη μεθοδο και μου φανηκε καλη, απλωνουμε αρκετη σιλικονη την επιφανεια που θελουμε, μετα περνουμε ενα πινελο και του κανουμε μικρα τσιμπιματα οχι σαν να βαφουμε αλλα χτυπαμε καθετα το πινελο και το τραβαμε, με μικρες κοφτες κινησεις, απλωνεται αρκετα καλα αν και δεν το εχω κανει στην πραξη ποτε μου


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01715 seconds with 11 queries