Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   αγορα φιλτρου.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91848)

sotirissotiris 21-04-16 16:09

αγορα φιλτρου..
 
γεια σας παιδια..εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο και οικονομικο φιλτρο για ενα ενυδρειο 80 λιτρα?μηκος 60 εκατοστα..να παρω εσωτερικο η εξωτερικο?το ενυδρειο ειναι διπλα στο κρεβατι μου και ετσι δεν θελω ενα φιλτρο που να κανει και πολυ θορυβο..το ενυδρειο ειναι φυτεμενο!ευχαριστω...

stanisalus18 21-04-16 16:29

Καλησπέρα. Το ενυδρείο τι ζωντανά φιλοξενεί? Παίζει μεγάλο ρόλο αυτό στην επιλογή ενός φίλτρου. Λειτουργεί τώρα αυτή τη στιγμή το ενυδρείο ή ψάχνεσαι για να το στήσεις? Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις για ένα εξωτερικό φίλτρο και όχι για εσωτερικό για πολλούς λογούς. Υπάρχουν και τα κρεμαστά φίλτρα. Η τσέπη σου αντέχει για τα επώνυμα φίλτρα ή θα κοιτάξεις για τα φτηνά κινεζικά? Υπάρχει μεγάλη ποικιλία στην αγορά. Δώσε περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και πιστεύω θα λάβεις αρκετές απαντήσεις. Φιλικά πάντα, Γιάννης.

sotirissotiris 21-04-16 17:41

εψαξα και βρηκα 2 φιλτρα...και τα δυο eheim..το ενα ειναι το eheim biopower 160 και το αλλο eheim 2211 αλλα ειναι εξωτερικο τι λες?θα εχω ραμσχορν σαλιγκαρια γαριδες και νεον..αυτα..
-------------------------
το εξωτερικο αυτο ειναι καλο??κανει θορυβο μηπως??τι γνωμη εχεις??

AntoniosR 21-04-16 18:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sotirissotiris (Μήνυμα 938874)
εψαξα και βρηκα 2 φιλτρα...και τα δυο eheim..το ενα ειναι το eheim biopower 160 και το αλλο eheim 2211 αλλα ειναι εξωτερικο τι λες?θα εχω ραμσχορν σαλιγκαρια γαριδες και νεον..αυτα..
-------------------------
το εξωτερικο αυτο ειναι καλο??κανει θορυβο μηπως??τι γνωμη εχεις??

Εχω το eheim 2211 για το 60 λιτρο, που μαλιστα το πήρα μεταχειρισμένο από το Γιάννη. Μια χαρα φίλτρο και αθόρυβο τελείως!

kostas66 21-04-16 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sotirissotiris (Μήνυμα 938874)
εψαξα και βρηκα 2 φιλτρα...και τα δυο eheim..το ενα ειναι το eheim biopower 160 και το αλλο eheim 2211 αλλα ειναι εξωτερικο τι λες?θα εχω ραμσχορν σαλιγκαρια γαριδες και νεον..αυτα..
-------------------------
το εξωτερικο αυτο ειναι καλο??κανει θορυβο μηπως??τι γνωμη εχεις??

Αν πας σε εσωτερικό, το EHEIM biopower 160 απλά δεν υπάρχει μέσα στο ενυδρείο. Θόρυβος 0 που θα νομίζεις ότι δεν λειτουργεί :)
Το τρέχω εδώ και 2 εβδομάδες σε 60άρι με γκάπυ.
ΥΓ. Είχα πριν εσωτερικό κινέζικο και το βουητό του ακουγόταν στον επάνω όροφο!

kosmas 21-04-16 18:59

Καλησπερα! Χωρις να γνωριζω το biopower ψηφιζω 2211 μονο και μονο επειδη ειναι εξωτερικο και αθορυβο.Πιο ευκολο στην συντηρηση,χωρο για βιολογικο υλικο και δεν πιανει χωρο μεσα στο ενυδρειο

korasidikos 21-04-16 19:59

σιγουρα για εξωτερικο αλλα σε κατι πιο δυνατο απο το αδυναμο 2211!!

sotirissotiris 21-04-16 21:17

παιδια δηλαδη θα μπορω να κοιμηθω??γιατι οπως ειπα το εχω απο διπλα μου..δεν θα εχω προβλημα με το 2211?αρα οι περισσοτεροι μου λετε να παω σε εξωτερικο...οταν λες ποιο δυνατο τι εννοεις το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα...η εχειμ λεει οτι αυτο ειναι για πολυ περισσοτερα λιτρα..

korasidikos 21-04-16 21:22

οι εταιριες αναφερουν την ονομαστικη ροη των φιλτρων και ιδανικη ιχθυοφορτωση,η πραγματικη να υπολογιζεις οτι ειναι περιπου -35%.απο θορυβο δεν θα εχεις θεμα,προσωπικη μου αποψη καλυτερα να περισσευει παρα να μη φτανει ειναι να πηγαινες σε ενα 2213(πολυ μικρη διαφορα τιμης με το 2211), περισσοτερη ροη και πολυ μεγαλυτερος χωρος για βιολογικο υλικο.

AntoniosR 21-04-16 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sotirissotiris (Μήνυμα 938911)
παιδια δηλαδη θα μπορω να κοιμηθω??γιατι οπως ειπα το εχω απο διπλα μου..δεν θα εχω προβλημα με το 2211?αρα οι περισσοτεροι μου λετε να παω σε εξωτερικο...οταν λες ποιο δυνατο τι εννοεις το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα...η εχειμ λεει οτι αυτο ειναι για πολυ περισσοτερα λιτρα..

Γενικά υπάρχει απόκλιση στα χαρακτηριστικά που δίνει μια εταιρεία σχετικά με τη ροή και το μανομετρικό σε σχέση με την πραγματικότητα. Ειδικά τα Eheim (έχω δουλέψει το 2211 στο μικρό και το ecco pro 300 στο μεγάλο ενυδρείο) μπορεί να είναι σκυλιά αλλά τα λίτρα που λένε οι Γερμανοί δεν τα γυρνά το φίλτρο ούτε άδειο με μηδέν μανομετρικό. Όσον αφορά το θόρυβο, η ανατάραξη της επιφάνειας ακουγόταν πιο πολύ από το φίλτρο. Εγώ σίγουρα θα κοιμόμουν δίπλα ακριβώς στο 2211.

sotirissotiris 21-04-16 21:46

αρα αν ειναι παω στο 2213...
-------------------------
Eheim ecco pro 130 - 2032 γι αυτο τι γνωμη εχετε?ειναι στην ιδια τιμη με το 2213..

AntoniosR 21-04-16 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sotirissotiris (Μήνυμα 938919)
αρα αν ειναι παω στο 2213...
-------------------------
Eheim ecco pro 130 - 2032 γι αυτο τι γνωμη εχετε?ειναι στην ιδια τιμη με το 2213..

Εγώ από το ecco δεν είμαι ευχαριστημένος. Μου έπεφτε πολύ η ροή,(άγνωστη αιτία) το πήγα να το δουν γιατι ειναι στην εγγύηση, δεν βρέθηκε κάτι και παραδόξως εδώ και 10-15 μέρες δουλεύει καλά. Πάντως τελευταία φορά που το μέτρησα με μηδέν μανομετρικό, μετά από καθάρισμα, έδινε 480 λίτρα. Που 750 που λέει η eheim και πόσο λιγότερο θα βγάζει όταν πρέπει να ανεβάσει το νερό 70-80 πόντους στο ενυδρείο. Αν καταλήξεις σε eheim γνώμη μου είναι να πάρεις ένα από τα classic και μάλιστα το αμέσως επόμενο από αυτό που προτείνει για τα λίτρα σου.

apostolis.pan 22-04-16 02:37

Καλυτερα εξωτερικο, παντος για εσωτερικο εχω fluval u3 σε 100λτ και ειναι πολυ καλο φιλτρο σε σχεση ποιοτητας τιμης , δομικα εχει 2 θηκες δεξια αριστερα με σφουγκαρια,μετα εχει κουμπωτα μεσα απο τα σφουγκαρια μαυρα σφουγκαρια ανθρακα που τα εχω βγαλει , και στο κεντρο μια θηκη για βιολογικα .το κοστος του ειναι γυρω στα 30 ευρω
https://www.aquadunia.com/wp-content.../fluval_u3.jpg

tsala 23-04-16 11:38

Για 80 λιτρα, το 2213 , οχι το 2211.
Επισης τα νεον ,θελουν μαλακο νερο , δλδ επεξεργασια του νερου τους με τυρφη η Α/Ο.
Αν δεν επεξεργαζεσαι το νερο ,καλυτερα να επιλεξεις καποια αλλα ψαρακια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01641 seconds with 11 queries