Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ξύλο κανέλας στο νερό ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99063)

George A 02-12-17 13:25

Ξύλο κανέλας στο νερό ?
 
Καλημέρα στην παρέα

Κουβέντα να γίνεται, επειδή διαβάζω σε κάποια ποστ για την τοποθέτηση ξύλων κανέλας στο ενυδρείο η ερώτηση για να μαθαίνουμε είναι :
Πότε επιλέγουμε να την βάλουμε, ποιες είναι οι ιδιότητες της κανέλας και τι βελτιώνει στο νερό - ψάρια, πόσο διάστημα διαρκούν αυτές, υπάρχει έστω εμπειρικά κάποια αναλογία ποσότητας - τεμαχίων ανά λίτρα που πρέπει να μπει για να δούμε το όποιο αποτέλεσμα ?

Κλεόβουλος 02-12-17 13:50

Η κανέλα Κεϋλάνης χρησιμοποιείται σαν φυσικό αντιβακτηρικό.
Απελευθερώνει στο νερό τανίνες, αιθέρια έλαια και χουμικά, χρήσιμα στοιχεία για πολλά είδη ψαριών και ασπόνδυλων που ζουν σε νερά πλούσια σ' αυτά τα στοιχεία.
2-3 στικάκια κανέλας ανά 20 λίτρα νερού νομίζω αρκούν για κάνα μήνα και μετά τα αντικαθιστούμε.

George A 02-12-17 13:59

Merci Κλεόβουλε

WiSe 02-12-17 14:16

Δινουν και γαματο χρωμα στο νερο!!!

sortepsarapak 02-12-17 14:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από WiSe (Μήνυμα 1029745)
Δινουν και γαματο χρωμα στο νερο!!!

Οκ αλλά για πια ψαρια μήλαμε?

Στάλθηκε από το Coolpad E501_EU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1029742)
Η κανέλα Κεϋλάνης χρησιμοποιείται σαν φυσικό αντιβακτηρικό.
Απελευθερώνει στο νερό τανίνες, αιθέρια έλαια και χουμικά, χρήσιμα στοιχεία για πολλά είδη ψαριών και ασπόνδυλων που ζουν σε νερά πλούσια σ' αυτά τα στοιχεία.
2-3 στικάκια κανέλας ανά 20 λίτρα νερού νομίζω αρκούν για κάνα μήνα και μετά τα αντικαθιστούμε.

Κανέλα κευλανης πινω για να κατεβασω την χοληστερίνη. Κάνει πολύ καλο



Στάλθηκε από το Coolpad E501_EU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Pritanis 06-12-17 18:55

την κατεβασες τελικα ??? Γιατι και εγω θελω ενα κατεβασματακι.....

ChocolatePuma 21-01-18 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1029742)
Η κανέλα Κεϋλάνης χρησιμοποιείται σαν φυσικό αντιβακτηρικό.
Απελευθερώνει στο νερό τανίνες, αιθέρια έλαια και χουμικά, χρήσιμα στοιχεία για πολλά είδη ψαριών και ασπόνδυλων που ζουν σε νερά πλούσια σ' αυτά τα στοιχεία.
2-3 στικάκια κανέλας ανά 20 λίτρα νερού νομίζω αρκούν για κάνα μήνα και μετά τα αντικαθιστούμε.

Σχετικά με την κανέλα, μια που έγινε αναφορά σε άλλο ποστ, ο Κλεόβουλος πολύ σωστά αναφέρει "κανέλα Κευλάνης" κι όχι οποιοδήποτε σκέυασμα κανέλας

Κυκλοφορούν στο εμπόριο σκευάσματα που περιέχουν την ουσία "Coumarin", η οποία έχει απαγορευτεί από τα τρόφιμα γιατί προκαλεί βλάβη στο συκώτι και είναι καρκινογόνος

Στο παρακάτω λινκ, οι τρόποι που ξεχωρίζουμε την Κανέλα Κευλάνης από την Κινέζικη
https://www.ceylon-cinnamon.com/Iden...-Cinnamon.html

Κι εδώ ένα κείμενο σχετικό με την ουσια Coumarin:

Coumarin is a flavouring substance which is contained in relatively high concentrations in cinnamon varieties collectively known as "Cassia cinnamon". In especially sensitive persons, even comparatively small quantities of coumarin can cause liver damage, although the effect is usually reversible. Isolated coumarin must not be added to foods. However, to flavour foods, coumarin-containing plant parts may be used. For cinnamon-containing foods, new maximum permissible coumarin levels have been in place in the European Union since 2011. In contrast, there are no limit values for cinnamon as a spice.
Consumers who take cinnamon-based food supplements should be aware that such products may contain high quantities of Cassia cinnamon. The BfR recommends moderate consumption of Cassia cinnamon. Consumers who frequently use large amounts of cinnamon as spice in their home cooking, for example for rice pudding with sugar and cinnamon, should use Ceylon cinnamon which contains low levels of coumarin.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01629 seconds with 11 queries