Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   αναγνωριση αρσενικου-θηλυκου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28080)

ilias911 18-11-08 10:54

αναγνωριση αρσενικου-θηλυκου
 
Καλημερα παιδια!
εχω διαφορες κιχλιδες Αφρικης πολλες απο τον Απριλιο κ αλλες τις αγορασα προσφατα.ως τωρα δεν εχω καμια γεννα.λετε να ειναι ολες του ιδιου γεννους ?υπαρχει καποιος γενικος κανονας για το πως ξεχωριζουμε τα αρσενικα απο τα θηλυκα?

please βοηθηστε με θελω να γινω γιαγια!!!!!

κ κατι ακομα.
μπορω να βαλω αμμο απο καποια παραλια η θα εχω καποιο προβλημα?

ευχαριστω!

odin79 18-11-08 13:41

ευχομαι να γινεις γιαγια...πρωτα ομως πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμενη...τι κιχλιδες εχεις σε ποσα λιτρα..τα ονοματα τους και αν μπορεις και φωτογραφιες γιατι σε πολλα ειδη ειναι δυσδιακριτος ο σεξουαλικος διμορφισμος τους..αμμο απο παραλια μπορεις να βαλεις αφου την πλυνεις παρα πολυ καλα και την βρασεις...πρεπει να εισαι αρκετα διεξοδικη στο πλυσιμο...

george 18-11-08 13:53

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/index.html
http://www.mchportal.com/

odin79 18-11-08 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 305474)

εγω οταν ξεκινισα με αφρικανικες κιχλιδες δεν μπορουσα να βγαλω ακρη με το mch εμοιαζαν πολυ με 2-3 ειδη τα ψαρακια που ειχα...βεβαια δεν εχουμε ολοι το ιδιο iq:p...παντως αν μπερδευτεις ανεβασε φωτο...παντως το σαιτ ειναι ευαγγελιο για τις αφρικανικες κιχλιδες...

ilias911 18-11-08 15:07

εψαξα λιγο κ βρηκα ονομασιες αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι οντως αυτα.ολα μοιαζουν!!!
Hyphessobrycon pulchripinnis
Corydoras aeneus
Labidochromis sp. “yellow
Pseudotropheus sp. “Acei”
Nimbochromis venustus
Colisa lalia
Geophagus brasiliensis
Melanochromis exasperatus
Maylandia estherae
Aulonocara baenschi
Aulonocara sp. "Chipoka
Aulonocara hansbaenschi "red shoulder peacock"
Aulonocara stuartgranti sp. Mbenji (Regal peacock)
SCIAENOCHROMIS FRYERI
(ELECTRIC BLUE HAP)
petrotilapia tridentiger
melanochromis johanni
aequidens sp
oscar

αν μπορει καποιος ας με βοηθησει.
το ενυδρειο μου ειναι 400λιτρα αλλα μολις εφτιξα ενα 1000λιτρα!!!!

george 18-11-08 15:12

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες από το ενυδρείο σου και από τα ψάρια ;

chris129 18-11-08 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias911 (Μήνυμα 305493)
εψαξα λιγο κ βρηκα ονομασιες αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι οντως αυτα.ολα μοιαζουν!!!
Hyphessobrycon pulchripinnis
Corydoras aeneus
Labidochromis sp. “yellow
Pseudotropheus sp. “Acei”
Nimbochromis venustus
Colisa lalia
Geophagus brasiliensis
Melanochromis exasperatus
Maylandia estherae
Aulonocara baenschi
Aulonocara sp. "Chipoka
Aulonocara hansbaenschi "red shoulder peacock"
Aulonocara stuartgranti sp. Mbenji (Regal peacock)
SCIAENOCHROMIS FRYERI
(ELECTRIC BLUE HAP)
petrotilapia tridentiger
melanochromis johanni
aequidens sp
oscar

αν μπορει καποιος ας με βοηθησει.
το ενυδρειο μου ειναι 400λιτρα αλλα μολις εφτιξα ενα 1000λιτρα!!!!

παναγια μου ψαραδικο να ειχες τοσα ειδη ψαριων δεν θα ειχες καλα ειπε ο george βαλε καμια φωτο να δουμε

grkts 18-11-08 16:11

Από αυτά που γραφείς δεν είναι όλα αφρικάνικες κιχλιδες όπως φυσικά δεν είναι όλα κιχλιδες όποτε δες αν όντως τα ψαράκια σου είναι αυτά που ανέφερες γιατί από την αναγνώριση θα καταλάβεις και τις ανάγκες τους και μετα πρεπει να ξεχωρίσεις τα αφρικανικά από τα αλλα αν ενδιαφέρεσαι να κάνεις ενυδρείο Malawi
Καλή συνέχεα

ilias911 18-11-08 16:22

10 Συνημμένο(α)
-+5αυτα ειναι!ελπιζω να βοηθησα κ να με βοηθησετε κ εσεις.

george 18-11-08 21:58

Mε ποιά κριτήρια επέλεξες τα ψάρια ;

halvas69 18-11-08 23:38

Xωρίς να σου κάνω πλάκα χρειάζεται να έχεις και αρσενικά και θυληκά για να γεννήσουν.
Από τις φώτο σου βλέπω ένα δειγματολόγιο από διάφορα (ωραία μεν) ψάρια, αλλά από διαφορετικά είδη και σχεδόν όλα από 1, με εξαίρεση labidos που είναι 2 (αυτό βέβαια δεν τα κάνει αναπαραγωγικό ζευγάρι).
Οι αυλονοκάρες που είδα μου μοιάζουν και διαφορετικές, άρα αν καταφέρουν και γεννήσουν (και να είναι και ζεύγαρι βέβαια) θα αποκτήσεις και υβρίδια.
Τώρα όπως είπαν παραπάνω πρέπει να αποφασίσεις τι ενυδρείο θες να έχεις καθώς είδα mbuna , haps, Νοτιοαμερικάνικα και Αυστραλίας.
Οπότε το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί είναι οι γέννες, γιατί μιλάμε για ψάρια με τελειώς διαφορετικές απαιτήσεις στο νερό και στην διατροφή τους.
Πρέπει να φύγουν αρκετά από εκεί μέσα.
Το μπαμ θα σκάσει....ελπίζω όχι σύντομα.

Edit: Διόρθωσα ένα τυπογραφικό......άκου νοτιοαμερικάκα χααχαχαχ

thanasis76 18-11-08 23:55

οπως σου ειπαν και τα παιδια οχι μονο δεν εχεις ζευγαρι εκει μεσα για να δεις γεννα αλλα γινετε ενας χαμος στο ενυδρειο...
πρεπει να αποφασισεις ποια ψαρια σου αρεσουν και τα υπολοιπα να τα δωσεις και να παρεις εκεινα που σου αρεσουν...
βασικα καλο διαβασμα και 2-3 ερωτησεις...
το ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει??
ειναι στρωμενο??
πως το εστρωσες??

odin79 19-11-08 10:58

η γνωμη μου ειναι να διαβασεις αρκετα για τις αφρικανικεσ κιχλιδες...στο λινκ που σου εδωσε o george εχει και αρθρα που πρεπει να διαβασεις για να καταλαβεις τισ βασικες αρχες...ειναι δυσκολο να στα εξηγησω ολα απο εδω για αυτο και θα πρεπει να μελετησεις λιγο...δεν πρπει να μπλεκεισς τις λιμνες τα ποταμια και της ηπειπους αφρικη αμερικη αυστραλια γιατι θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου.διατροφης,εχουν διαφορετικο ταπεραμεντο και ιδιοσυγρασια...στα χιλια λιτρα που ετοιμαζεις μπορεις να βαλεις μμπουνα,χαπς,τροφεους,αμερκανικα,οτι θελεις απο κιχλιδες αλλα οχι ολα μαζι..δεσ ποια ηπειρος σου αρεσει διαλεξε μια λιμνη η ενα ποταμι και προσπαθησε να κανεις το ενυδρειο σου οσο πιο πολυ μπορεις να μοιαζει με το φυσικο περιβαλλον των ψαριων που φιλοξενεις...σαν πρωτο βημα παντως πρεπει να διωξεις πολλα ψαρακια γιατι σε λιγο θα αρχισουν τα προβληματα και δεν θες να το δεις αυτο...δεν πρεπει να σε απασχολουν οι αναπαραγωγες αφου εχεις προβλημα βιωσιμοτητας τωω ζωντανων σου..ελπιζω να δρασεις γρηγορα

odin79 21-11-08 10:51

αλλο ενα ενυδρειο που θα μεινει ως εχει...κριμα:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01777 seconds with 11 queries