Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Rio 180 με χρυσοψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69239)

lionor 16-11-13 14:44

3 Συνημμένο(α)
Μπηκε και μια αφισουλα, ετσι για να δειχνει πιο ομορφο....
Η καφε αλγη, ζει και βασιλευει γμτ...Τουλαχιστον να μην ενοχλει τα ψαρια.

Τα ταιζω αρκετα απο αυτην την τροφη:http://www.tropical.com.pl/supergold...d218,0,en.html και βλεπω οτι παιρνουν τα πανω τους.
Το προβλημα ομως που εχω ειναι οτι οταν την ριχνω μεσα, καποια στικακια δεν πανω στον πατο, μενουν στην επιφανεια και τα τραβαει το φιλτρο, με αποτελεσμα να σαπιζει και προχτες που ...καθαριζα, βρηκα ενα σκουληκι. Τα ψαρακια πανε και τρωνε οση πεσει κατω, γεμιζει το στομα τους και μετα δεν ανεβαινουν ψηλα για να μαζεψουν και τα υπολοιπα κομματια.

sarpijk 16-11-13 14:49

Εγω στα δικο μου εχω βαλει αρκετες ριζες egeria densa. Επισης hygrophila angustifolia. Οσο αναπτυσσονται αυτα τοσο μειωνεται η αλγη. Πιστια επισης θα εκανε καλο οπως επισης και ενα σαλιγκαρι Nerite.

delta66 16-11-13 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lionor (Μήνυμα 800253)
Το προβλημα ομως που εχω ειναι οτι οταν την ριχνω μεσα, καποια στικακια δεν πανω στον πατο, μενουν στην επιφανεια και τα τραβαει το φιλτρο, με αποτελεσμα να σαπιζει και προχτες που ...καθαριζα, βρηκα ενα σκουληκι. Τα ψαρακια πανε και τρωνε οση πεσει κατω, γεμιζει το στομα τους και μετα δεν ανεβαινουν ψηλα για να μαζεψουν και τα υπολοιπα κομματια.

Πετα τη με λιγο δυναμη στο νερο.

Το σκουληκι δεν ειναι απαραιτητα κακο. Το αντιθετο θα ελεγα συνηθως.
Εκτος αν ειναι πλαναρια που και παλι δεν ειναι για ολα τα ενυδρεια κακο.
Σε χρυσοψαραδικο δεν προκειται να μεινει κανενα

lionor 16-11-13 23:26

To σκουληκι το βρηκα να κανει βολτες μεσα στο φιλτρο, οταν πηγα να αλλαξω το filterwool και υποθετω οτι ειναι απο την σαπισμενη τροφη και με τρομαξε λιγο...
Πρεπει να βρω τροπο να βυθιζονται ολα τα στικακια...

Οκ παιδια, ευχαριστω για τις συμβουλες ;)

delta66 17-11-13 05:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lionor (Μήνυμα 800358)
Πρεπει να βρω τροπο να βυθιζονται ολα τα στικακια...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 800259)
Πετα τα με δυναμη στο νερο.

:rolleyes:


.

lionor 17-11-13 23:31

Ε πως να τα πεταξω με δυναμη στο νερο; Να τα εκτοξευω με καμια σφεντονα; :D
Το προσπαθησα με λιγο καλυτερα αποτελεσματα αλλα και παλι, εστω 1-2 θα μεινουν στην επιφανεια και μεσα σε μισο λεπτο θα εχουν παει στο φιλτρο. Μαλλον θα εχω ετοιμη την αποχη να τα μαζευω...

Τεσπα... Σπυρο γνωριζεις μηπως γιατι το ψαρακι που ειχα παρει για ολολευκο, εδω και μερες εχει αρχιζει και κιτρινιζει; Το στοματακι του και το σωμα του στα σημεια που εφαπτονται τα πτερυγια και η ουρα του, παιρνει μια κιτρινη αποχρωση. Θεωρω πως 99% ειναι αλλαγη χρωματος ε;....

delta66 17-11-13 23:40

Με αμμοβολη :D

Ναι αλλαζει χρωμα προφανως

lionor 12-02-14 16:35

3 Συνημμένο(α)
Τα 2 'μεγαλα' ψαρακια, εχουν κλεισει πια ηδη ενα χρονο ζωης στο ενυδρειο... Μερικες φωτο πως ειναι σημερα η κατασταση :p

delta66 13-02-14 05:55

Να σου ζησουν. :p

tsala 16-03-14 21:57

πανεμορφα τα ψαρακια σου και το ενυδρειο!
Μην ανυσηχεις.. ταιζε 2-3 φορες την μερα τους καλοκαιρινους μηνες και θα παρουν μπο ι ;)

fish_bill 08-10-14 14:41

Πολυ ωραιο το ενυδριο και τα ψαρακια σου
*εχω καταζηλεψη την ωραία κατασκευη στο καπακι με τα ανεμιστιρακια :smt041

lionor 12-01-19 19:46

2 Συνημμένο(α)
Υστερα απο την απωλεια ενος απο τα 3, ηρθε η μερα σημερα που το....αναπληρωσα.
Η παρεα ξαναεγιναν παλι τρεις :)

Δεν χαιρομαι τοσο ομως, γιατι μετα απο λιγη ωρα που εβαλα το ασημομπλε (καπως ετσι ειναι το χρωμα του) εχει τρελλανει στο κυνηγι περισσοτερο το κοκκινο και λιγοτερο το ασπροκιτρινο (τα οποια ειναι μαζι εδω και 5-6 χρονια)
Δεν νομιζω οτι ειναι 'παιχνιδι' ομως αυτο γιατι μοιαζει να το κυνηγα και να το σπρωχνει συνεχως, στην 2η φωτο φαινεται πως το κοκκινο προσπαθει...απεγνωσμενα να κρυφτει...

Εχετε καμια γνωμη...;

tsala 12-01-19 22:50

Πιθανότατα ζευγάρωμα..
Δες αν ο νέος κάτοικος έχει τα στίγματα των αρσενικών.

lionor 14-01-19 14:07

2 Συνημμένο(α)
Συμφωνα με το υπομνημα, μοιαζει να ναι αρσενικο. Αν και μου φαινεται λιγο παραξενο με το που μπηκε σχεδον στο ενυδρειο, μετα απο λιγο να ψαχνει για....αναπαραγωγη.
Το θετικο ειναι οτι το κυνηγητο κρατησε μονο μια μερα, τωρα...ηρεμησε. Ακομα φαινεται οτι δεν εχει προσαρμοστει (τα αλλα ξερουν οτι ειναι ωρα για φαϊ και ερχονται, αυτο....χαζευει...)
Ρωτησα τον πωλητη, τι ρατσα ειναι και μου πε: shubunkin, αλλα αν δεν κανω λαθος, comet δεν ειναι;

tsala 14-01-19 14:37

Αρσενικό είναι σε περίοδο αναπαραγωγής.
Κάνει μπαμ απ' την φωτογραφία.
Blue shubunkin είναι το ψάρι.

lionor 14-01-19 15:06

Oκ, σε ευχαριστω πολυ :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01760 seconds with 11 queries