Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   marine PH test vs freshwater PH test (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8416)

DimmyF 11-07-05 19:14

marine PH test vs freshwater PH test
 
Γειά σας. Σήμερα μου ήρθε η παραγγελία που είχα κάνει από aquaristic.
Ανοίγοντας το δέμα είδα ότι αντί για freshwater PH test μου έστειλαν test for marine water.. Ύστερα από ερώτησή μου με e-mail για το αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε γλυκό νερό μου απάντησαν :

The difference between the freshwater and the marine is the ph range. When you aquarium is in the higher ph range you can use it. Maybe for Malawi. But if you have a range under 7 you should use the freshwater.

Επειδή γνωρίζω ότι το ph στην Πάτρα είναι αυξημένο, το δοκίμασα. Μου έδειξε τιμή 7,7.

Η ερώτηση είναι αν όντως η τιμή αυτή ισχύει ή αν πρέπει να αγοράσω ένα άλλο test.

Να διευκρηνίσω ότι μιλάω για υγρά tests και συγκεκριμένα της Tetra.

netblues 11-07-05 19:50

Το PH ειναι ενα και μετριεται με τον ιδιο τροπο σε γλυκο και θαλασσινο νερο.
Το 7,7 δεν μου δειχνει εξωπραγματικο, αλλα οι πατρινοι μας θα το επιβεβαιωσουν.
Θεμα κλιμακας ειναι. Συνηθως τα θαλασσινα εχουν Ph γυρω στο 8,4 σε αντιθεση με τα φυτεμενα που πεζουν γυρω στο 6,5.. οποτε μπορει το τεστ που εχεις να ειναι απλα εκτος κλιμακας.
Σε τι ενυδρειο θες να το χρησιμοποιησεις?

johnny98130 11-07-05 20:30

Το μονο που αλλαζει με τα τεστ για θαλλασινο νερο ειναι η περιοχη ευαισθησιας τους. Ετσι για πραγματικη τιμη 6.5 το PH test για γλυκο νερο παρουσιαζει αυξημενη ακριβεια ενω το θαλλασινο για τις ιδιες τιμες PH (δηλαδη 6.5) δεν θα σου δωσει την ιδια ακριβεια στις μετρησεις.

DimmyF 11-07-05 21:33

Ευχαριστώ και τους δύο για τις άμεσες απαντήσεις! Να κάνω μία διόρθωση, το ph μου είναι 7.4 μετά από τη δεύτερη μέτρηση (ε,αρχάριος η πρώτη ήταν δοκιμή..και έγινε πριν την αλλαγή!).
Το test το έκανα σε ένα ενυδρειάκι που έχει στηθεί τον τελευταίο μήνα (~22lt) και έχει hygrophila corymbosa 'angustifolia' , 'αρκετή' Vesicularia dubyana και μία Cladophora aegagropila και πέντε συνολικά
Poecilia reticulata.
Πάντως, η κλίμακα που δίνει το test έχει κάτω όριο το 7.0 και άνω όριο το 9.0 με βήμα 0.4~0.3.Λογικά αν ρίξω το ph λίγο ακόμα (π.χ. με προσθήκη CO2) να χρειάζομαι άλλο test γιατί θα φτάσω το κάτω όριο κλίμακας οπότε δε θα έχω ακρίβεια.Σωστά?

netblues 11-07-05 22:08

Οχι μονο δεν δινει ακριβεια..
απλα βγαινει εκτος κλιμακας..
Ξερεις οτι εισαι κατω απο 7.. αλλα ειτε 6.9 ναι εισαι ειτε 5.. δεν μπορεις να το ξερεις..
Αν το θες για κατω απο 7... θες αλλο..
Αλλα τωρα το ανοιξες.

halvas69 11-07-05 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Το 7,7 δεν μου δειχνει εξωπραγματικο, αλλα οι πατρινοι μας θα το επιβεβαιωσουν.

Έτσι έτσι
Πάρε ένα τεστ γλυκού νερού από Ελλάδα, δεν χάθηκε ο κόσμος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01253 seconds with 11 queries