Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   θανατος ψαριων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24707)

docrx8 02-05-08 17:33

θανατος ψαριων
 
παιδια καλησπερα....τωρα τελευταια ειχα τρεις θανατους ψαριων...ολα τους ειχαν φαγωμενα την ουρα η το πτερυγιο τους...το παραξενο ειναι οτι ολα αυτα τα ψαρια ηταν τουλαχιστον 8 μηνες μαζι...τι στο καλο παθανε τωρα ?... και ποια ειναι τελικα αυτα που κανουν το κακο....? μηπως φταει οτι δεν τα ταιζω πολυ (που δεν το πιστευω αυτο) ? μηπως οτι ηταν πολλα ? 17 σε 80 L. ενυδρειου ? please τα φωτα σας...α και κατι αλλο..ο καθαριστης που εχω θα μπορει να συνηπαρξει με sae που θελω να βαλω..η θα εχω προβλημα ? (α και αυτα που τραυματησαν ηταν black moly ):smt120 θα ανεβαζα photo..αλλα προσπαθω ματαια ..τo link δεν λειτουργει.....τα υπολοιπα ψαρια ειναι gupies , zempra , plati , kai 2 κοκκινα τα οποια ομως μου διαφευγει η ονομασια τους ( εχουν διχαλωτη μεγαλη ουρα) τωρα οτι καταλαβατε...καταλαβατε....:)

Τσιόνογλου Σταύρος 02-05-08 20:55

Πολλά μπορούν να φταίνε δώσε παραμέτρους νερού ,τα ζέμπρα ποιά ψάρια είναι?( Danio ή τίποτε κιχλίδες) ο καθαριστής ποιός είναι? αυτά τα κόκκινα με την διχλωτή ουρα δεν μπορείς να μάθεις ποια ψάρια είναι? Παρατήρησε αν τα πτερύγια και οι ουρες που λες είναι σαπισμένα ή δαγκωμένα,δες αν κυνηγάει κάποιο ψάρι και 17 ψάρια σε 80 λίτρα αν και δεν ξέρουμε τα μεγέθη και άν τα λίτρα είναι καθαρά ή είναι λιγότερα μου φαίνονται πολλά.Καλά θα κάνεις να μή βάλεις άλλα ψάρια αν δεν ξεκαθαρίσει πρώτα το θέμα των ψαριών (γιατί ψοφάνε και ποιά είδη έχεις ακριβώς και άν είναι συμβατά μεταξί τους αν μπορέσεις ανέβασε φώτο θα βοηθήσει πάρα πολύ.)

nsi 03-05-08 16:49

Το φάγωμα της ουράς δείχνει βακτηριακή μόλυνση (Aeromonas Hydrophilia ή Aeromonas Fluorenscens μπορεί και Vibrio Anguillarium). Έχω ένα βιβλίο που το περιγράφει. Λέει επίσεις ότι καμία χημική θεραπεία δεν θα είναι πλήρως αποτελεσματική.Υπάρχουν πολλά παρασκευάσματα με βάση το φυνοξυεθανόλ ή το νιφουπιρινόλ. Αυτά μπορεί να είναι αποτελεσματικά αρκεί να μην αργήσει η θεραπεία. Βακτηριογόνες χημικές ουσίες όπως το χλωρικό βενζαλκόνιο μπορούν να χρησιμοποιηθούν επίσης. Αν τα ψάρια ζουν σε κρύο νερό η θερμοκρασία πρέπει να ανέβει στους 16 βαθμούς Κελσίου.

PascM 03-05-08 16:55

Τι βιβλίο είναι αυτό που τα περιγράφει????

nsi 03-05-08 17:06

Είναι ένας οδηγός για την φροντίδα του ενυδρείου του Dr Neville Carrington που έχει πληροφορίες για φροντίδα ψαριών και έχει και κάποιες αρρώστιες και τρόπους θεραπείας.

mikele 03-05-08 17:57

ΟΙ ΟΥΡΕς ΗΤΑΝ ΦΑΓΩΜΕΝΕς ΚΑΙ ΕΝΩ ΖΟΥΣΑΝ............???
ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΓΡΑΨΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΕΧΕΙς ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΨΩΦΗΣΑΝ......
ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΧΕΙς ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙς ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΙς ΑΝΕΒΑΖΕς

docrx8 04-05-08 00:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 258720)
ΟΙ ΟΥΡΕς ΗΤΑΝ ΦΑΓΩΜΕΝΕς ΚΑΙ ΕΝΩ ΖΟΥΣΑΝ............???
ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΓΡΑΨΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΕΧΕΙς ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΨΩΦΗΣΑΝ......
ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΧΕΙς ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙς ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΙς ΑΝΕΒΑΖΕς

ναι οι ουρες ηταν φαγωμενες καθως και τα πτερυγια τους ενω ψιλοζουσαν...προσπαθω να ανεβασω φωτο για να σας βοηθησω αλλα το link δεν λειτουργει...οσο για μετρησεις ολες καλες ειναι...α και οι θανατοι αφορουσαν τα black molies και μονο αυτα (3)...οσο για τα κοκκινα θα προσπαθησω να μαθω ποια ειναι...αλλα χωρις φωτο καταλαβαινω ποσο δυσκολο και για σας ειναι για να με βοηθησετε......
:(

docrx8 04-05-08 01:10

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 258720)
ΟΙ ΟΥΡΕς ΗΤΑΝ ΦΑΓΩΜΕΝΕς ΚΑΙ ΕΝΩ ΖΟΥΣΑΝ............???
ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΓΡΑΨΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΕΧΕΙς ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΨΩΦΗΣΑΝ......
ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΧΕΙς ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙς ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΙς ΑΝΕΒΑΖΕς

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από docrx8 (Μήνυμα 258847)
ναι οι ουρες ηταν φαγωμενες καθως και τα πτερυγια τους ενω ψιλοζουσαν...προσπαθω να ανεβασω φωτο για να σας βοηθησω αλλα το link δεν λειτουργει...οσο για μετρησεις ολες καλες ειναι...α και οι θανατοι αφορουσαν τα black molies και μονο αυτα (3)...οσο για τα κοκκινα θα προσπαθησω να μαθω ποια ειναι...αλλα χωρις φωτο καταλαβαινω ποσο δυσκολο και για σας ειναι για να με βοηθησετε......
:(

τελικα τα νομιζω οτι τα καταφερα με τις φωτο...σας δειχνω το κοκκινο..και τον καθαριστη..

PascM 04-05-08 10:33

Από μετρήσεις πως είσαι?

docrx8 04-05-08 16:42

απο οτι μου δειχνουν κανενα προβλημα.....και παιθανε και αλλο σημερα guppy τωρα....και αυτο τα ιδια

PascM 04-05-08 19:21

Το κανένα πρόβλημα δεν λέει τίποτα, έχεις ήδη πολλά ψάρια, με τι μετράς με υγρά ή στικ?

chris129 04-05-08 19:32

:smt017:smt017:smt017:smt017:smt017 θα ξεχασουμε και αυτα που μαθαμε

maikl 04-05-08 19:33

-Ο καθαριστης που λες οτι εχεις ειναι CAE.Εχει μια σημαντικη κακια συνηθεια:"προσκολαται" πανω στο σωμα ψαριων με αποτελεσμα να αφαιρει την "βλεννα προστασιας" που υπαρχει στο σωμα τους με αποτελεσμα να γινονται ευπαθη και ευκολα προσβλητεα απο ιους,μυκητες κ.λ.π
-Επισης οι αποτομες κινησεις που κανει στρεσαρει τα αλλα ψαρια...
-Γενικα, γνωμη μου παντα θα το χαρακτηριζα ως"κακο" ψαρι για κοινωνικο ενυδρειο.;)

docrx8 05-05-08 15:44

oντως τωρα που το λες...εχω παρατηρησει οτι οσα κατεβαινουν κατω..τα κυνηγαει..αλλα δεν ημουν σιγουρος για το αν προκειται για "παιχνιδι"....και οντως κανει αποτομες κινησεις απο κατω προς τα πανω...δηλ. να τον πεταξω και να τελειωνει το θεμα...γιατι εχασα και αλλο guppie χθες...ηταν στο βυθο με εργωδεις αναπνοες...ηταν ζητημα ωρων..να πεθανει...απλα μου κανει εντυπωση οτι ολα αυτα τα ψαρια ηταν για 8 μηνες μαζι...χωρις κανενα προβλημα..και μεσα σε μια εβδομαδα..μου πεθαναν 4 (mollie - guppie)....και εγω ηθελα τα sae..και μου προεκυψε τελικα το χειροτερο..αμα βαλω sae τωρα θα εχω προβλημα ? η καλυτερα να τελειωνω μια και καλη με τον cae? τωρα τα ψαρια εχουν μεινει 14 και πιστευω οτι δεν ειναι πολλα τωρα για τα 80 l. και οι μετρησεις γινονται με stick

docrx8 05-05-08 15:49

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από docrx8 (Μήνυμα 259187)
oντως τωρα που το λες...εχω παρατηρησει οτι οσα κατεβαινουν κατω..τα κυνηγαει..αλλα δεν ημουν σιγουρος για το αν προκειται για "παιχνιδι"....και οντως κανει αποτομες κινησεις απο κατω προς τα πανω...δηλ. να τον πεταξω και να τελειωνει το θεμα...γιατι εχασα και αλλο guppie χθες...ηταν στο βυθο με εργωδεις αναπνοες...ηταν ζητημα ωρων..να πεθανει...απλα μου κανει εντυπωση οτι ολα αυτα τα ψαρια ηταν για 8 μηνες μαζι...χωρις κανενα προβλημα..και μεσα σε μια εβδομαδα..μου πεθαναν 4 (mollie - guppie)....και εγω ηθελα τα sae..και μου προεκυψε τελικα το χειροτερο..αμα βαλω sae τωρα θα εχω προβλημα ? η καλυτερα να τελειωνω μια και καλη με τον cae? τωρα τα ψαρια εχουν μεινει 14 και πιστευω οτι δεν ειναι πολλα τωρα για τα 80 l. και οι μετρησεις γινονται με stick

να και καποιες αλλες φωτο που τραβηξα χθες...

docrx8 05-05-08 16:56

ph 7,2 ,no2 0,1 ,nh3 0,0 , no3 12,2 ,


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01727 seconds with 11 queries