Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   νεος ασχετος σε μεγαλο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75096)

puntakias22 26-10-13 10:50

νεος ασχετος σε μεγαλο ενυδρειο
 
καλημερα σας εχω διαβασει πολλα εδω μεσα για το πως να φτιαξω ενα ενυδρειο....αλλα και το πως να το στρωσω...το ενυδρειο μου το χαρισαν ειναι 185 λιτρα 1,00*50*36.τον εξοπλισμο τον αγορασα απο ενα φιλο στο φορουμ.ενα φιλτρο jbl250, ενα θερμοστατη 200w και μια αεραντλια eihm100,το χαλικι θερμομετρο...οπως καταλαβατε ηταν χρησιμοποιημενα...και καιρο πολυ καιρο αχρησιμιποιητα.οποτε εκανα ενα καλο πλυσιμο σε ολα....τωρα πως συνεχιζω?τι πρεπει να παρω?διαβασα για μπολιασμα.το ζηταω απο πετ σοπ?μεσα στο φιλτρο προσθετω κατι?και αφου το γεμισω με νερο τι πρεπει να παω περα απο το αντιχλωριο και ποσο να ριξω?για ποσο καιρο να εχω το ενυδρειο αδειο?αυτα τα τεστακια για να βλεπω αν ειναι ολα καλα πως τα ζηταω?αν μου απαντηση καποιος να ειναι λιγο κατανοητα και φυσικα απο που να τα ζητησω να μου πει και πως.ευχαριστω πολυ

kgf12345 26-10-13 11:15

καλωσηρθες.

1)μη βιαστεις να παρεις ψαρια.
2)διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους.εδω
3)τα τεστ τα αγοραζεις απο πετσοπ.
4)το μπολι το παιρνεις απο χομπιστα με υγειες στρωμενο ενυδρειο,βαζοντας αγγελια εδω μεσα στις αγγελιες.
5)το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα?βαλε φωτογραφιες να δουμε για να σου πουμε αν χρειαζεται κατι αλλο.
6)διαβασε τα υπομνηματα.ολες οι ερωτησεις σου ειναι απαντημενες εκει.
οτι δεν καταλαβεις,ρωτα εδω.
7)μη βιαστεις να βαλεις ψαρια και μην ακουσεις τον πετσοπα.για τιποτα.
8 )καλο διαβασμα;)

exelix 26-10-13 11:57

Όταν λες πλύσιμο τι εννοείς;

puntakias22 26-10-13 12:11

σφουγγαρι και πλυσιμο χωρις σαπουνι τιποτα...μονο σε κατι βρωμικα σημεια εβαλα και τη μερια απο το συρμα την αγρια του σφουγγαριου

Tanganyiκας 26-10-13 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 795222)
καλωσηρθες.

1)μη βιαστεις να παρεις ψαρια.
2)διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους.εδω
3)τα τεστ τα αγοραζεις απο πετσοπ.
4)το μπολι το παιρνεις απο χομπιστα με υγειες στρωμενο ενυδρειο,βαζοντας αγγελια εδω μεσα στις αγγελιες.
5)το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα?βαλε φωτογραφιες να δουμε για να σου πουμε αν χρειαζεται κατι αλλο.
6)διαβασε τα υπομνηματα.ολες οι ερωτησεις σου ειναι απαντημενες εκει.
οτι δεν καταλαβεις,ρωτα εδω.
7)μη βιαστεις να βαλεις ψαρια και μην ακουσεις τον πετσοπα.για τιποτα.
8 )καλο διαβασμα;)

Οπως σου ειπε και ο Γιωργος διαβασμα για να γινει σωστα και μην ακουσεις πετ-σοπα για ψαροσυνθεση!

ChocolatePuma 26-10-13 12:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntakias22 (Μήνυμα 795236)
σφουγγαρι και πλυσιμο χωρις σαπουνι τιποτα...μονο σε κατι βρωμικα σημεια εβαλα και τη μερια απο το συρμα την αγρια του σφουγγαριου

H αγρια πλευρά του σφουγγαριού χαράζει απίστευτα το τζάμι!:smt107
Δεν ξερω πόσο ζημιά μπορεί να έγινε...αλλά καλύτερα μην το ξανακανεις

Αν θες να αφαιρεσεις τα αλατα καλύτερα να το κανεις με ξυδι ή βιακαλ και πολύ καλό πλύσιμο μετα - αναφέρομαι μόνο στο τζάμι & σε άδειο ενυδρείο

puntakias22 26-10-13 12:40

οχι την γυαλα....διαφορα πλαστικα φυτα σωληνα αεραντλιας τον θερμοστατη...
-------------------------
λοιπον μου ειναι λιγο δυσκολο να ανεβασω φωτο οποτε περιγραφω απο το πατο και προς τα πανω....πρωτο καλαθι κατι στρογγυλα σαν κοφτο μακαρονακι που τρωμε και απο πανω 2 φυλλα σφουγγαρια μαυρα.επομενο καλαθι στη μεση αδειο!!!και το πανω πανω καλαθι 2 φυλλα σφουγγαρια πρασινα και απο πανω ασπρο βαμβακι(σαν βαμβακι) μη γελατε!!!
-------------------------
λοιπον μου ειναι λιγο δυσκολο να ανεβασω φωτο οποτε περιγραφω απο το πατο και προς τα πανω....πρωτο καλαθι κατι στρογγυλα σαν κοφτο μακαρονακι που τρωμε και απο πανω 2 φυλλα σφουγγαρια μαυρα.επομενο καλαθι στη μεση αδειο!!!και το πανω πανω καλαθι 2 φυλλα σφουγγαρια πρασινα και απο πανω ασπρο βαμβακι(σαν βαμβακι) μη γελατε!!!

kgf12345 26-10-13 14:41

το "μακαρονι" στο χαμηλο καλαθι ειναι λειο,η αγριο?

προσπαθησε να βαλεις φωτο για να δουμε σε τι κατασταση ειναι τα υλικα.ισως να χρειαζονται ενα καλο καθαρισμα(πλυσιμο με χλωρινη,βρασιμο κλπ),η θα πρεπει να πεταχτουνε και να παρεις καινουρια.δεν ειναι δυκσολο να βαλεις φωτο.(διαχειριση συννημενων αρχειων εδω που απαντας.πατας το κουμπι "go advanced" διαλεγεις τις φωτο απτο Pc σου και τις ανεβαζεις.ας ειναι και απο κινητο,αρκει να ειναι λιγο καθαρες να βλεπουμε τι κοιταμε...)

η ενυδρειακη βατα που εχει πανω πανω(το βαμβακι που λες),πεταμα και παιρνεις καινουρια.ειναι φτηνη και δεν αξιζει τον κοπο.
τα υπολοιπα θα πρεπει να τα δουμε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01800 seconds with 11 queries