Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   350λιτρα, έτοιμα για να δεχθούν τα κατάλληλα ψαράκια. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104846)

metalartpietas 01-09-21 16:03

350λιτρα, έτοιμα για να δεχθούν τα κατάλληλα ψαράκια.
 
3 Συνημμένο(α)
Μετά από χρόνια φιλοξενίας , μείναμε αναπόφευκτα, αφού η φύση έκανε τον κύκλο της, χωρίς ενοίκους, τα ψάρια που είχα δεν ήταν κατάλληλα για το ενυδρείο μου, τα είχα πάρει τότε πρίν 11- 12χρόνια , με σκοπό να μεταφερθούν σε πολύ μεγαλύτερο. Πράγμα που δεν κατάφερα ποτέ, από τα λάθη μας μαθαίνουμε κ τόρα θέλω από τους γνωρίζοντες να αποφύγω το ίδιο λάθος.... επίσης σας χαιρετώ όλους.

metalartpietas 01-09-21 16:11

Το ενυδρείο έχει φίλτρο 60 λίτρων, φτιαχτό, με όλα τα κατάλληλα υλικά, με αντλία 3000 λίτρα, κ όλων των απαραίτητων ....

Κλεόβουλος 01-09-21 18:44

Καλώς ήρθες! Πες μας ακριβώς τις διαστάσεις του ενυδρείου γιατί έχουν την σημασία τους, αν και τα λίτρα σου είναι ικανοποιητικά για πολλά είδη ψαριών (κάποια που σ' αρέσουν?).

metalartpietas 01-09-21 21:21

Κλεόβουλε καλησπέρα, είναι 120 Χ 45 με 70 ύψος, είχα κ πρίν μερικά χρόνια προφίλ εδώ, έχω όμως 4-5 να μπω κ δεν έχω τους κωδικούς, δεν θυμάμαι τίποτα, μαζί έχουμε μιλήσει πολλές φορές...θα ηθελα κάτι σε μικρά ψάρια να έχουν όσο το δυνατόν πιο καλύτερες συνθήκες, δεν έχω πρόβλημα τη ψάρια θα είναι τα ποιό κατάλληλα στα λίτρα νερό που έχω, ποιά θα μπορούσαν να είναι καλύτερα για τα ίδια...δεν ξέρω επίσης τόρα που να βρω τα ψάρια που θα μου προτείνατε, έχω χάσει επεισόδια .. μετά από καιρό που έχω να μπω στο φόρουμ...

Κλεόβουλος 01-09-21 22:02

Είδες τι παθαίνεις όταν έχεις καιρό να μας δεις? :p
Καλές οι διαστάσεις και τα λίτρα σου.
Αν δεν θέλεις να επεξεργάζεσαι το νερό θα πρέπει να επιλέξεις ψάρια που θέλουν ίδιες παραμέτρους με το νερό του δικτύου σου (που όπως σχεδόν παντού είναι ελαφρώς σκληρό και αλκαλικό). Πχ μια πιθανή επιλογή είναι ένας συνδυασμός ζωοτόκων (αν θα μπορείς στο μέλλον να δίνεις ψάρια από τις ατελείωτες γέννες τους :) ) Δες κι εδώ άλλες επιλογές http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 και περίμενε και άλλες προτάσεις.
Καλή επανεκκίνηση!

metalartpietas 02-09-21 22:17

Ευχαριστώ πολύ, αυτά του νερού εννοούνται, τα ζωοτόκα ναι, καλή λύση, οι γέννες είναι θέμα, θα μπορούσαν τα μέλοι του φόρουμ λες να τα απορροφήσουν?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1062771)
Είδες τι παθαίνεις όταν έχεις καιρό να μας δεις? :p
Καλές οι διαστάσεις και τα λίτρα σου.
Αν δεν θέλεις να επεξεργάζεσαι το νερό θα πρέπει να επιλέξεις ψάρια που θέλουν ίδιες παραμέτρους με το νερό του δικτύου σου (που όπως σχεδόν παντού είναι ελαφρώς σκληρό και αλκαλικό). Πχ μια πιθανή επιλογή είναι ένας συνδυασμός ζωοτόκων (αν θα μπορείς στο μέλλον να δίνεις ψάρια από τις ατελείωτες γέννες τους :) ) Δες κι εδώ άλλες επιλογές http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 και περίμενε και άλλες προτάσεις.
Καλή επανεκκίνηση!

Το αποφάσισα multi η Αφρική μου ταιριάζει καλύτερα... Θα θέλατε να μου προτείνετε που μπορώ να τα βρω? Δεν ξέρω τα καταστήματα που κάνουν αποστολές τώρα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από metalartpietas (Μήνυμα 1062766)
Μετά από χρόνια φιλοξενίας , μείναμε αναπόφευκτα, αφού η φύση έκανε τον κύκλο της, χωρίς ενοίκους, τα ψάρια που είχα δεν ήταν κατάλληλα για το ενυδρείο μου, τα είχα πάρει τότε πρίν 11- 12χρόνια , με σκοπό να μεταφερθούν σε πολύ μεγαλύτερο. Πράγμα που δεν κατάφερα ποτέ, από τα λάθη μας μαθαίνουμε κ τόρα θέλω από τους γνωρίζοντες να αποφύγω το ίδιο λάθος.... επίσης σας χαιρετώ όλους.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1062771)
Είδες τι παθαίνεις όταν έχεις καιρό να μας δεις? :p
Καλές οι διαστάσεις και τα λίτρα σου.
Αν δεν θέλεις να επεξεργάζεσαι το νερό θα πρέπει να επιλέξεις ψάρια που θέλουν ίδιες παραμέτρους με το νερό του δικτύου σου (που όπως σχεδόν παντού είναι ελαφρώς σκληρό και αλκαλικό). Πχ μια πιθανή επιλογή είναι ένας συνδυασμός ζωοτόκων (αν θα μπορείς στο μέλλον να δίνεις ψάρια από τις ατελείωτες γέννες τους :) ) Δες κι εδώ άλλες επιλογές http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 και περίμενε και άλλες προτάσεις.
Καλή επανεκκίνηση!

Για πες και εναν συνδυασμό ζοωτόκων , αν δεν βρω multi, η είναι πολύ ακριβά στην αγορά τους.

Κλεόβουλος 02-09-21 23:33

Ως συνήθως οι προτάσεις μου είναι για Αφρική αλλά είπα να μη σε προκαταβάλω :D
Τα Neolamprologus multifasciatus είναι καταπληκτικά ψαράκια με πολύ ενδιαφέρουσα συμπεριφορά σαν αποικία. Μπορείς να βρεις ψάρια και με αγγελία από συνχομπίστα (τα πετσοπ έχουν ξεφύγει με τις τιμές :confused: ).
Επειδή ωστόσο είναι ψάρια που κινούνται κυρίως κοντά στον βυθό και ανάμεσα στα κοχύλια τους θα πρέπει να μπει και κάποιο είδος μέσης/ψηλής ζώνης για να μη φαίνεται άδειο το ενυδρείο σου που έχει και αρκετό ύψος. Για την περίπτωση θα ήταν ιδανικό ένα κοπάδι Paracyprichromis nigripinnis (τα οποία είναι όμως σχετικά ακριβά στην αγορά τους).
Για ζωοτόκα (που θα βρεις πολύ φτηνά) ένα μιξ με γκάπυ-μόλυ-ξιφοφόρους θα ήταν μια χαρά νομίζω.

metalartpietas 05-09-21 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1062782)
Ως συνήθως οι προτάσεις μου είναι για Αφρική αλλά είπα να μη σε προκαταβάλω :D
Τα Neolamprologus multifasciatus είναι καταπληκτικά ψαράκια με πολύ ενδιαφέρουσα συμπεριφορά σαν αποικία. Μπορείς να βρεις ψάρια και με αγγελία από συνχομπίστα (τα πετσοπ έχουν ξεφύγει με τις τιμές :confused: ).
Επειδή ωστόσο είναι ψάρια που κινούνται κυρίως κοντά στον βυθό και ανάμεσα στα κοχύλια τους θα πρέπει να μπει και κάποιο είδος μέσης/ψηλής ζώνης για να μη φαίνεται άδειο το ενυδρείο σου που έχει και αρκετό ύψος. Για την περίπτωση θα ήταν ιδανικό ένα κοπάδι Paracyprichromis nigripinnis (τα οποία είναι όμως σχετικά ακριβά στην αγορά τους).
Για ζωοτόκα (που θα βρεις πολύ φτηνά) ένα μιξ με γκάπυ-μόλυ-ξιφοφόρους θα ήταν μια χαρά νομίζω.

Ευχαριστώ Κλεόβουλε, θα σκεφτώ της προτάσεις σου κ θα πράξω ανάλογα, τα δύο
ήδη Αφρικής είναι σίγουρα καλύτερα , όμως το κόστος μεγαλύτερο. Ήθη
-------------------------
petcomulus είναι ακόμα σε ενέργεια? Είταν και κάποιο ακόμα στην βόρεια Ελλάδα σε πόλη , πού δεν θυμάμαι κ είταν από τα καλύτερα, στην επωνυμία του είχε κ το όνομα του ιδιοκτήτη...
-------------------------
Υβριδιζουν μεταξύ τους τα γκαπυ- μολυ- ξιφοφόροι?

Κλεόβουλος 05-09-21 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από metalartpietas (Μήνυμα 1062790)
Ευχαριστώ Κλεόβουλε, θα σκεφτώ της προτάσεις σου κ θα πράξω ανάλογα, τα δύο
ήδη Αφρικής είναι σίγουρα καλύτερα , όμως το κόστος μεγαλύτερο. Ήθη
-------------------------Δυστυχώς οι τιμές αφρικάνικων στα μαγαζιά έχουν ξεφύγει. Μπορείς όμως αρκετά είδη (όπως τα μούλτις) να τα βρεις και από χομπίστες
petcomulus είναι ακόμα σε ενέργεια? όχι Είταν και κάποιο ακόμα στην βόρεια Ελλάδα σε πόλη , πού δεν θυμάμαι κ είταν από τα καλύτερα, στην επωνυμία του είχε κ το όνομα του ιδιοκτήτη...
-------------------------
Υβριδιζουν μεταξύ τους τα γκαπυ- μολυ- ξιφοφόροι?

όχι δεν υβριδίζουν απ' όσο ξέρω

metalartpietas 06-09-21 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1062793)
όχι δεν υβριδίζουν απ' όσο ξέρω

Πολύ ωραία, ευχαριστώ,, θα βάλω μια αγγελία.... δύο... κ ότι βρω... αφρικανικό θα είταν καλύτερα, αλλά κ μία αλλαγή μετά από τόσα χρόνια δεν θα είταν ανεπιθύμητη..

metalartpietas 20-09-21 21:05

Φωτογραφίες
 
2 Συνημμένο(α)
Φωτογραφίες

metalartpietas 20-09-21 21:11

Φωτογραφίες
 
2 Συνημμένο(α)
Φωτογραφίες

Jedi 21-09-21 13:33

Ειναι πολυ ωραιο! Το υποστρωμα που το πηρες, να παω να παρω και εγω?:D

metalartpietas 23-09-21 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jedi (Μήνυμα 1062851)
Ειναι πολυ ωραιο! Το υποστρωμα που το πηρες, να παω να παρω και εγω?:D

Το ενυδρείο είναι πάνω από δέκα χρόνων, το υπόστρωμα δεν θυμάμαι κάν που το είχα πάρει τότε, δεν ξέρω αν το λες χαριτωλογοντας ....

metalartpietas 23-09-21 22:22

Φωτογραφίες
 
2 Συνημμένο(α)
Φωτογραφίες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01803 seconds with 11 queries