Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   νεα αρχη και βραχος.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49708)

fanis3856 23-02-11 23:42

νεα αρχη και βραχος....
 
καλησπερα σε ολους...ετοιμαζομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο γυρο στα 200-250 λιτρα...υπαρχει γυρο στα 30 κιλα βραχος ζωντανος απο 3 διαφορετικα ενυδρεια..τον εχω σχεδον δυο μηνες εμφανισε αλγη (λογικο) και παρατηρησα οτι σε μερικα σημεια εχει αιπτασιες τωρα που ειναι ακομα αρχη και δεδομενου οτι το ενυδρειο δεν εχει κατασκευαστει ακομα να τον νεκρωσω ολο και να περιμενω ωστε να ειμαι σιγουρος οτι ειναι καθαρος χωρις αιπτασιες και αλλα πραγματακια...?η υπαρχει καποια αλλη λυση...ειχα δοκιμασει να τις τρυπησω με συριγγα ναι μεν σκοτωσε αυτες που τρυπησα αλλα εμφανιστικαν ξανα σε αλλα σημεια..σημερα ο βραχος βγηκε απ το παλιο ενυδρειο και τοποθετηθηκε σε βαρελι με εναν κυκλοφορητη...ακουω αποψεις...!

ατσαλης 24-02-11 00:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpfanis (Μήνυμα 557141)
καλησπερα σε ολους...ετοιμαζομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο γυρο στα 200-250 λιτρα...υπαρχει γυρο στα 30 κιλα βραχος ζωντανος απο 3 διαφορετικα ενυδρεια..τον εχω σχεδον δυο μηνες εμφανισε αλγη (λογικο) και παρατηρησα οτι σε μερικα σημεια εχει αιπτασιες τωρα που ειναι ακομα αρχη και δεδομενου οτι το ενυδρειο δεν εχει κατασκευαστει ακομα να τον νεκρωσω ολο και να περιμενω ωστε να ειμαι σιγουρος οτι ειναι καθαρος χωρις αιπτασιες και αλλα πραγματακια...?η υπαρχει καποια αλλη λυση...ειχα δοκιμασει να τις τρυπησω με συριγγα ναι μεν σκοτωσε αυτες που τρυπησα αλλα εμφανιστικαν ξανα σε αλλα σημεια..σημερα ο βραχος βγηκε απ το παλιο ενυδρειο και τοποθετηθηκε σε βαρελι με εναν κυκλοφορητη...ακουω αποψεις...!

καλησπέρα φιλε,το θέμα αλγη ειναι σχετηκο τη ηδος αλγη ειναι φοτο βοηθάει πάντα!τσέκαρε τα φωσφορικά σου!!!το θέμα αιπτασιες αν είναι πανό σε βράχους βγάλε τους άμεσα να νεκρωθούν zw κολλημένα σε τσάμια κλπ σύριγγα καφτο νερό με λίγο σουμι λεμονί και μέσ στο στόμαzw σου ευ χουμε ότι καλύτερο;)

almost 24-02-11 01:05

Εγώ θα περιόριαζα όσες απταίζιες μπορούσα με το aptaisia exit και όταν ήταν έτοιμα τα νερά θα έβαζα αυτό που τις έχει για μεζεδάκι και είναι πανέμορφο.

fanis3856 24-02-11 17:55

απλα σκεφτομαι οτι να τον κρατησω ως εχει μηπως αργοτερα οταν μπουν ζωντανα και κοραλια εμφανισει τπτ αλλο μετα θα πρεπει να κανω συνεχεια θεραπιες....και μετα θα πρεπει να ξαναρχιζω απ την αρχη...!!!

almost 24-02-11 20:02

Αυτό είναι ένα ρίσκο πάντα με τον ζ.β.

Για αυτό άστον όπως είναι, χωρίς να βάλεις τίποτα στο ενυδρείο, παρατήρησέ τον και όταν βεβαιωθείς ότι δεν έχει κάτι άλλο άρχισε να βάζεις ψαράκια.

fanis3856 24-02-11 23:07

μαλλον αυτο θα γινει απλα το σκεφτομουνα σαν εναλλακτικη το νεκρωμα...!

almost 25-02-11 00:45

Το θαλασσινό θέλει πολύ υπομονή..

Είναι κρίμα να κάνεις νεκρό τον ζωντανό βράχο, κράτα τον "καραντίνα" στο ενυδρείο, πέτα και λίγη τροφούλα που και που και παρατήρησέ τον.

Ο νεκρός για να ζωντανέψει, πρέπι να "βρει" οργανισμούς (σκουλικάκια, ρότιφερς, κοπίποδα, αμφίποδα, στοματέλες, μανιταράκια κτλ). Αυτά για να τα βρει πρέπει κάπως να μπουν στο ενυδρείο σου. Δεν μπορεί κάποιος να σου εγγυηθεί ότι θα μπουν μόνο αυτά και όχι flatworms, aptaisies, pistol shrimps, mantis, καβούρια, hydroids, you name it.. (το τραβάω λίγο απλά για να περάσει το μύνημά μου).

Βέβαια μπορεί να στηθεί ενυδρείο με νεκρό βράχο και νεκρό αραγωνίτη αλλά θέλει πολύ περισσότερο χρόνο (κανά 8μηνο).

Η απόφαση είναι δική σου, και οι 2 δρόμοι μπορούν να οδηγήσουν στην επιτυχία.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01508 seconds with 11 queries