Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Αποριες για labidochromis και κιχλιδες γενικοτερα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95857)

Mindcrime 04-02-17 16:37

Αποριες για labidochromis και κιχλιδες γενικοτερα
 
Γεια σας παιδια! Προσφατα αγορασα το πρωτο μου 60αρι που μεσα ειχε μια labidochromis. Γνωριζοντας οτι δε χωραει στα λιτρα μου εβαλα αγγελια να τη χαρισω σε καποιο συνχομπιστα, αλλα δε βλεπω ενδιαφερον. Επειδη σε πετσοπ δε θελω να τη δωσω, εχω φτασει σε αδιεξοδο. Σκεφτομαι να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο για τη μικρουλα αλλα με το ζορι να μπορεσω να βολεψω μεχρι ενα μετρο μηκος. Ενα τετοιο ενυδρειο φτανει? Και αν τελικα βρω καποιον για να τη δωσω, τι αλλο μπορω να βαλω στο 60αρι που να εχει παρομοιο χαρακτηρα? Η labido εχει χαρακτηρα σαν πετ που λεμε.

Κωστας Malawi 04-02-17 16:48

εχεις προβλημα χωρου στο σπιτι και δε μπορεις να βαλεις μεγαλυτερο απο 1 μετρο?το τελειο θα ηταν 1.20 μηκος παντως.

imichal 04-02-17 17:10

Εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων τα mbuna θελουν ενυδρειο με μηκος 1,20μ....
Σε 60 λιτρα δεν μπορεις να βαλεις τιποτα από λιμνη μαλαουι.....Μπορεις ομως να πας προς την λιμνη ταγκανικα.....

Mindcrime 04-02-17 18:24

Φιλε Κωστα ναι εχω προβλημα χωρου, καλοριφερ τηλεοραση κλπ οποτε και για το ενα μετρο οριακα. Βεβαια το καλυτερο θα ηταν να καταφερω να τη δωσω αλλα αν δε βρω θα παω σε μεγαλυτερο αναγκαστικα.
Φιλε imichal δεν λεω για malawi μονο, γνωμες για καποιο αλλο ψαρακι γενικα θελω που να εχει αντιστοιχο χαρακτηρα. Δεν εχω δει αλλο ψαρι εκτος απο αυτο που να αλληλεπιδρα σαν κανονικο πετ. Βεβαια ειναι το πρωτο μου ψαρακι.

Κωστας Malawi 04-02-17 18:32

κατα τη γνωμη μου οριακα μπορεις να βρεις ενα χαρεμι malawi mbuna και να το κρατησεις σε 1μ.θα δινεις ομως συνεχεια τα μικρα που θα κανουν.ισως καλυτερη ιδεα η ταγκανικα.

Κλεόβουλος 04-02-17 18:54

Διάβασε πρώτα αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
Όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω για Malawi είναι σχεδόν αναγκαίο ένα ενυδρείο 1,20+ αλλά
και στο 1 μέτρο μήκος μπορείς κατά τη γνώμη μου, με σωστό στήσιμο, να φιλοξενήσεις ένα χαρέμι (1 αρσ+2/3 θηλ.) Labidochromis caeruleus που είναι απ' τα πιο φιλήσυχα είδη, απομακρύνοντας στη συνέχεια πιθανές γέννες.
Υπάρχουν και μερικά άλλα είδη που ένα χαρέμι θα βολευτεί καλύτερα από τα L.caeruleus στο 1 μέτρο μήκος. Πχ. Labidochromis chisumulae, Cynotilapia zebroides, Cindongo saulosi

EPANTAZ 04-02-17 20:09

Με την ελάχιστη εμπειρία μου...διάλεξε βικτωριανες κιχλίδες για 1μετρο ενυδρείο....είναι οι πιο στατικές από όλες...

Mindcrime 06-02-17 15:50

Παιδια να ρωτησω και κατι ακομα, αν υποθεσουμε οτι περνω τη μικρη και τη βαζω σε ενα 120λιτρο. Για να κανω ενα χαρεμι θα πρεπει να βαλω αλλες 3-4, αν βαλω μικρες θα ειναι οκ ή η μεγαλη θα τη πεσει στα μικρα?

Κωστας Malawi 06-02-17 16:34

δεν υπαρχει 120λιτρο για αυτα τα ψαρια.για μενα μινιμουμ ειναι το 100/40/50 =200 λιτρα.

Mindcrime 06-02-17 17:20

Φιλε κωστα χωρις παρεξήγηση αλλα δε με βοηθας. Προσπαθω να βρω την καλυτερη λυση για τη σωστη διαβιωση απ το ψαρακι μου. Ξαναλεω οτι εχω βαλει αγγελια να τη δωσω σε καποιον με σωστο ενυδρειο, απο κει και περα αν την παω σε πετσοπ δε νομιζω να περασει καλυτερα, σε 20 λιτρα το πολυ που τα κρατανε. Περα απ αυτα ψαχνωντας εδω στο φορουμ βρηκα αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14895 Για την απορια που εγραψα πιο πανω εχεις καποια γνωμη?

Κωστας Malawi 06-02-17 17:41

εφοσον ειπες οτι μπορεις να βαλεις μεχρι ενα μετρο ενυδρειο σου προτεινω ενα καλο μεγεθος.που ειναι το περιεργο σε αυτο?εχεις ηδη δηλαδη καποιο ενυδρειο 120 λιτρων?δεν εχω καταλαβει καλα.
επισης το ενυδρειο που μου δειχνεις σαν παρουσιαση δε μου λεει κατι.

στην απορια σου τωρα..θα προσεξεις τα ψαρακια που θα βαλεις να μην ειναι τοσο μικρα που να χωρανε στο στομα της μεγαλης σου γιατι θα γινουν μεζες.κατα τα αλλα αν εχεις αρκετες κρυψωνες μια χαρα θα επιβιωσουν.
χαρεμι μπορεις να κανεις με 1 αρσενικο και 3 θυληκα.αν ειναι μικρα ομως δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις σιγουρα αρα στο μελλον μπορει να χρειαστει να φυγουν καποια.εκτος κι αν βρεις λιγο μεγαλουτσικα.
ειμαστε ενταξει τωρα?:)

Mindcrime 06-02-17 18:48

Κωστα συγνωμη αν σου ακουστηκα καπως, δεν ηθελα να σου τη πω, καθε αλλο, σε ευχαριστω για την απαντηση! Νομιζα οτι το σημαντικο ειναι το μηκος, το 120αρι το ειπα γιατι ειναι το πιο μικρο με μηκος ενα μετρο και δεν θα ηθελα ουτε θα μπορουσα να υποστηριξω ενα 180αρι η 200αρι.

Κωστας Malawi 06-02-17 20:14

σιγουρα το μηκος ειναι το βασικοτερο αλλα στην περιπτωση που θελουμε να διαμορφώσουμε σωστα το χωρο χρειαζομαστε τουλαχιστον και λιγο πλατος..και το 40 πλατος ειναι στανταρ αν θες να εισαι σωστος.ξεχνα το το 30 αν θες να με ακουσεις.γιατι ομως να μη μπορεις να στηριξεις ενα 200αρι ενυδρειο?τι σε προβληματιζει?υπαρχουν σε πολυ καλες τιμες μεταχειρισμενα ενυδρεια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries