Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αλλαγές ψαριών στο ενυδρείο μου.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20649)

imichal 04-11-07 18:06

Αλλαγές ψαριών στο ενυδρείο μου....
 
Μετά από συζητήσεις που έκανα μέσα στο forum κατάλαβα ότι μερικά απο τα ψάρια που έχω δεν κάνουν για το ενυδρείο μου rio 125.
Αποφάσισα λοιπόν να κάνω κάποιες αλλαγές...(με βαριά καρδιά βέβαια γιατί μερικά ψαράκια τα είχα συνηθίσει.....)
Η σύνθεση των ψαριών μου μέχρι τώρα ήταν :
2 silver sharks....
3 gourami....
1 rainbow shark
2 angelfish
1 betta
1 pleco
Τώρα σκέφτομαι (και εδώ θέλω τυχόν παρατηρήσεις σας) τα εξής :
4 gourami
1 rainbow shark
3 angel fish
1 pleco
3 tiger barbs
2 kribensis
2 corydoras

Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας....

Apostolis 04-11-07 18:18

Τώρα σκέφτομαι (και εδώ θέλω τυχόν παρατηρήσεις σας) τα εξής :
4 gourami
1 rainbow shark
3 angel fish
1 pleco
3 tiger barbs
2 kribensis
2 corydoras

αν σου αρέσει "κοινωνικο", εγώ θα έλεγα να βάλεις 10 tiger barbs και 6-8 corydoras και να φροντίσεις να έχεις σκληρότητα GH=8-9, KH=5 και pH=6,8... ;) A! και βάλε και κανένα φυτάκι...! ;)

imichal 04-11-07 18:22

Δηλαδή όλα τα αλλα να τα ξεφορτωθώ?:confused: Μα τι κοινωνικό θα ειναι μετα?:(

giagligian 04-11-07 18:23

Ναι για τους κορύδορες θα στο σύστηνα και γω. Μην τους αφήσεις μόνους τους 2. Εγώ στο δικό μου είχα βάλει έναν μόνο του επειδή είναι μικρό, και το καημένο το ζωντανό είχε παλαβώσει ήτανε όλη την ώρα στην τσίτα. Του έβαλα ακόμα 3 και τώρα είναι μια χαρά όλοι τους κάνουνε πολύ καλή παρέα και είναι και τα 4 χαρούμενα ;) Οπότε θα σου πρότεινα να βάλεις ακόμα 3.

imichal 04-11-07 18:57

Υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα tiger barb με σκαλάρι?

klaz 04-11-07 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 212212)
Υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα tiger barb με σκαλάρι?

ναι.τα τιγρακια θα τσιμπανε τα πτερυγια του σκαλαριου.....

imichal 04-11-07 19:17

Σαν αριθμός ψαριών ειναι οκ?

steady 04-11-07 20:49

η θα βαλεις σκαλαρια η γκουραμια η barbs με καποιες ομαδες ψαριων που ταιριαζουν μαζι τους
και με σκαλαρια και με γκουραμια και με barbs μπορεις να εχεις μια ομαδα κορυ σιγουρα


η θα διαλεξεις μια απο τις 3 ομαδες φιλε μου αν θες να κρατησεις κατι η τα δινεις ολα αυτα που εχεις και βαζεις κατι αλλο...
αυτα πρεπει να κανεις για να εχεις μακροχρονια ενα υγιες ενυδρειο και να μην πρεπει η να φτιαξεις 10ενυδρεια για να βαλεις τους κατοικους σου η να εχει θυματα απο τα ψαρακια που εχεις δεθει το ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα...

Giorgos 04-11-07 23:49

Τα σκαλάρια δυστυχώς πρέπει να τα ξεχάσεις όπως και να έχει, λόγω του μικρού όγκου του ενυδρείου σου.
Ο αριθμός των ψαριών που θα ήθελες είναι υπερβολικός, για τα συγκεκριμένα είδη που είχες επιλέξει.

Να σου κάνω μια πρόταση με τη σειρά μου:
8 tiger barbs και 5 pakistani loach με αρκετά φυτά και θα έχεις πολύ κίνηση στο ενυδρείο σου. ;)

imichal 05-11-07 11:10

Ευχαριστώ πολύ και πράγματι η απόφαση η οποία πρεπει να πάρω ειναι δύσκολη.... Έτσι όπως πάμε με βλέπω σε λίγο καιρό να βάζω ενυδρεία και στο μπαλκόνι...!!!! (χεχε....πλάκα κανω...)
To ζευγάρι kribensis μπορώ να το βάλω με οποια ομάδα τελικά επιλέξω ή να το ξεχάσω και αυτό ?
Ευχαριστώ και πάλι....

imichal 07-11-07 00:11

Τελικά αποφάσισα να βάλω τα 8 tiger barbs (που μου αρεσουν πολυ...), 4 corydoras και ενα ζευγάρι kribensis....ελπίζω να είναι οκ.....

soupia 07-11-07 10:19

Καλημέρα φίλε μου.
Ίσως θα ήταν καλύτερα να βάλεις μόνο τα tiger barb κ τα cory ή μόνο τους τα κριμπενσίς. Τα kribensis γίνονται πολύ επίθετικά όταν σχηματίσουν ζευγάρι κ προχωρήσουν σε γέννα.
Θα σου πω την προσωπική μου εμπειρία σε ενυδρείο σαν το δικό σου. Είχα μέσα ένα ζευγάρι κριμπενσις, 8 καρδινάλιους , 5 corydoras k 6 οττόκυκλους.
Τα χειρότερα χτυπήματα τα δεχτήκανε τα cory κ ήταν τα πρώτα που αναγκάστηκα να βγάλω. Στη συνέχεια ακολουθήσανε οι καρδινάλιοι (όσους πρόλαβα γιατί κάποιοι δεν τα κατάφεραν απο τα χτυπήματα). Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή να υπάρχουν μόνο τα μικρά κριμπενσις (γύρω στα 30) και οι οττόκυκλοι.
Αν αποφασίσεις να κρατήσεις μόνο τα κριμπ τότε θα ευχαριστηθείς την εμπειρία της γέννας τους. Είναι απίστευτοι γονείς κ ο τρόπος που μεγαλώνουν τα μικρά τους θα σε εντυπωσιάσει.
Η απόφαση δική σου!
Αν χρειαστείς κριμπ εδώ είμαστε.

imichal 07-11-07 17:19

ευχαριστώ! Προσπαθώ να βρω αλλα μεχρι ώρα δεν εχει κανενα pet shop.....Κανω υπομονη....

Apostolis 07-11-07 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από soupia (Μήνυμα 212835)
Αν χρειαστείς κριμπ εδώ είμαστε.

...να διαβάζεις καλύτερα..! ;)

imichal 07-11-07 21:03

opps εχεις δικιο..... Θα ρίξω μια ματια σήμερα στο νετ μπας και αλλάξω γνωμη με τα κριμπ και αν οχι θα σας πω.....πραγματικα ειναι δυσκολη απόφαση κριμπ ή τετρας.....Λατρεύω και τα τετρας..... Φαντάζομαι ότι τα κριμπ θα ενοχλουν και τους ροδόστομους ε?
Το προβλημα το βασικο το εχω εγω μια και η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να αποφασίσω ...... Από τη μια τα σμηνόψαρα cardinal tetra, emperor tetra και ροδοστομοι που σίγουρα θα είναι φανταστικά σαν κοπαδακια μεσα στο ενυδρείο και από την αλλη η χαρα της γέννας με ενα ζευγάρι κριμπ....
ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

PS. Αν αντι για κριμπ μπουνε ραμ θα εχω προβλημα παλι με τα tetras και τους ροδοστομους ? (μου ειπαν οτι ειναι πιο ηρεμα...)

Raven 07-11-07 21:14

Tα Ram εχουν την ιδια συμπεριφορα με τις υπολοιπες κιχλιδες κατα το ζευγαρωμα,αλλα ειναι μικροτερα=μικροτερη ζημια στα αλλα ψαρια και υπερασπιζονται μια μικρη περιοχη γυρω απο τη φωλια τους. Προυποθετουν ομως ειδικοτερες συνθηκες νερου και καποια εμπειρια.

imichal 07-11-07 21:22

ειδικότερες συνθήκες σε σχεση με τα κριμπ ? ή απλά δεν είναι συμβατα με τα αλλα τετρας ?

leonm 07-11-07 21:29

Για τα κριμπ σου έγραψε ο Σπύρος(soypia) οπότε θα πρέπει να το σκεφτείς καλά για συγκάτοικους...Τα τέτρα όμορφα είναι, 3 κοπάδια εμένα μου φαίνονται πολλά για το ενυδρείο σου και θα προτιμούσα 2 είδη, όμως από προσωπικότητα δεν...
Αφού σ αρέσουν τα τιγράκια, δες λίγο τα πράσινα που και πολύ όμορφα είναι και καταπληκτική συμπεριφορά έχουν.

imichal 07-11-07 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 212992)
και καταπληκτική συμπεριφορά έχουν.

Αν και μαλλον θα καταληξω σε τετρας απο περιέργεια.....τα πρασινα τιγράκια ειναι πιο ..ηρεμα?

steady 07-11-07 22:10

διαβολακια ειναι!!!

imichal 07-11-07 22:12

;) Το υποψιαζόμουν !!!

leonm 07-11-07 22:13

Εγώ πάντως τους δίσκους και τα τετρα τα βαρέθηκα.Στο επόμενο ενυδρείο θα έχει πράσινα τιγράκια και ίσως άλλο ένα είδος μπαρμπ

imichal 07-11-07 22:14

Τα apistogramma τι λενε? Τα ξερει κανεις ?Εψαξα στο νετ και μου βγαζει peaceful....? Ειναι τόσο "peaceful"ωστε να παει με tetra? ή θα εχουμε παλι κλαματα?

steady 07-11-07 22:17

για τα τετρα συμφωνω και εγω και ασχολουμαι περισσοτερο με παρεξηγημενα ψαρια τελευταια:D :D
δισκους τωρα δεν ξερω δεν ειχα ποτε αλλα νομιζω ποιο πολυ ανχος θα μου προκαλουσαν αποτι θα με χαλαρωναν σαν χομπι!

imichal 07-11-07 22:22

Συμφωνεις οτι δεν εχουν προσωπικοτητα ή οτι ειναι πολυ ωραία?

steady 07-11-07 22:42

ομορφα ειναι αλλα δεν εχουν προσωπικοτητα!

imichal 07-11-07 22:51

κανεις για τα apistogramma?

steady 07-11-07 22:55

τι παραμετρους εχει το νερο σου λαμβανεις υποψη?

Giorgos 07-11-07 23:12

Προς imichal,

Κάνε μια αναζήτηση εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=22 και θα βρεις πολλές πληροφορίες για απιστόγραμμα, ραμιρέζι και κριμπένσις. Και κάτσε να διαβάσεις προτού αποφασίσεις ποιο είδος κιχλίδας θα πάρεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02069 seconds with 11 queries