Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέο ενυδρείο - Νέο μέλος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36792)

aggelospgr2010 10-01-10 20:23

Νέο ενυδρείο - Νέο μέλος
 
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Με μία γρήγορη ματιά το φόρουμ είναι πολύ καλό και βοηθάει αρκετά τόσο τους νέους ενυδρειόφιλους όσο και για τους ανθρώπους που έχουν μία εμπειρία πάνω στο πράγμα. Έχω μία ερώτηση. 'Εχω ένα ενυδρείο 25 λίτρων, με φίλτρο κτλπ. 'Εχω κάνει όλα τα απαραίτητα πράγματα για την αρχή και τώρα περιμένω άλλες 4-5 μέρες για να βάλω τα ψάρια. Και η ερώτηση είναι, ποια ψάρια μου προτείνετε για τα συγκεκριμένα λίτρα νερού? :cool:

nikosm1 10-01-10 20:25

Ένα μονομάχο

aggelospgr2010 10-01-10 20:28

Ωραία. Γιατί θέλω να μην στριμωχτούν τα χ η ψ ψάρια που θα βάλω. Ο μονομάχος θα είναι καλά μέσα στα συγκεκριμένα λίτρα?

nikosm1 10-01-10 20:35

Ναι, με κάποια εύκολα φυτά στο υπόστρωμα(hygrophila polysperma, ceratopteris calictroides) και λίγα επιφανείας (pistia stratiotes)

aggelospgr2010 10-01-10 20:45

Ωραία σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Όσοι έχουν ιδέες και για άλλα ψάρια που μπορώ να βάλω στο ενυδρείο μου ας τις πούν! Όχι οτι θα βάλω τον Μονομάχο μαζί με τα άλλα ψάρια, αλλά για να δώ τι άλλα ψάρια μπορούν να μπούν στο ενυδρείο μου:)

yannakis 10-01-10 20:54

απο ψαρια τιποτα αλλο!ενα ομορφο μονομαχο με κανα δυο μηλοσαλιγκαρα.επισης πιστευω οτι δεν χρειαζεσαι υποστρωμα.αν βαλεις καμια ανουμπια κανα κερατοφυλλο και καμια βαλνισιερα θα σαι μια χαρα ;)

nikosm1 10-01-10 21:06

Λάθος διατύπωση δικιά μου. Εννοούσα ένα απλό χαλίκι.

aggelospgr2010 10-01-10 21:06

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Και θερμοκρασία ενυδρείου? 25-27?

nikosm1 10-01-10 21:23

25. Όταν φθάσει η ώρα για να ζευγαρώσει 28-29

aggelospgr2010 10-01-10 21:38

ΟΚ σε ευχαριστώ πολύ.;)
-------------------------
Και να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, Αγγελόψαρο δεν μπορώ να βάλω μέσα ε?
Το λέω γιατί ένας φίλος μου έχει ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και έχει βάλει 2 Αγγελόψαρα..

vag0s 10-01-10 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aggelospgr2010 (Μήνυμα 403815)
ΟΚ σε ευχαριστώ πολύ.;)
-------------------------
Και να σας ρωτήσω και κάτι άλλο, Αγγελόψαρο δεν μπορώ να βάλω μέσα ε?
Το λέω γιατί ένας φίλος μου έχει ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και έχει βάλει 2 Αγγελόψαρα..

Τα ψαρια του φιλου σου υποφερουν.

Και ο μονομαχος παντως ειναι οριακα για σενα...
Αλλα ειναι και η μονη επιλογη.

harris samos 10-01-10 22:13

καλός ήρθες
για μένα τα ιδανικότερα είναι τα 50 λίτρα τα 25 είναι το ελάχιστο για έναν μονομάχο

να ξέρεις φιλε μου ότι όσο ποιο λίγα είναι τα λίτρα σου τόσο ποιο εύκολα γίνονται λάθη ακόμα και από έμπειρους χομπίστες τα πολλά λίτρα συγχωρούν μικρά λάθη

Πάνος 10-01-10 23:12

καλως ηρθες!!!:p
για το μεγεθος δες εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36037

Serafeim 10-01-10 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aggelospgr2010 (Μήνυμα 403784)
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Με μία γρήγορη ματιά το φόρουμ είναι πολύ καλό και βοηθάει αρκετά τόσο τους νέους ενυδρειόφιλους όσο και για τους ανθρώπους που έχουν μία εμπειρία πάνω στο πράγμα. Έχω μία ερώτηση. 'Εχω ένα ενυδρείο 25 λίτρων, με φίλτρο κτλπ. 'Εχω κάνει όλα τα απαραίτητα πράγματα για την αρχή Δηλαδή τα υγρά που σου πούλησε το πετ??? και τώρα περιμένω άλλες 4-5 μέρες για να βάλω τα ψάρια.Πόσες μέρες το χεις ήδη??? Και η ερώτηση είναι, ποια ψάρια μου προτείνετε για τα συγκεκριμένα λίτρα νερού? :cool:

Αφού λοιπόν σου άρεσε το φόρουμ και είναι πολύ καλό διάβασες για τον κύκλο αζώτου και το στρώσιμο του ενυδρείου??? ¨Εχεις υγρα τεστ αμμωνίας??
Μην βιάζεσαι για ψάρι που λίγο "στενά" μπορεί μόνο να φιλοξενήσει μονομάχο. Για δε το ζευγάρωμα βιάζεσαι παρα-παρα πολύ....

aggelospgr2010 11-01-10 18:17

Φίλε μου Serafeim θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου και θα ξεκαθαρίσω κάτι. Λοιπόν, πρώτον τα υγρά τεστ και τα τέστ που πήρα απο το PetShop είναι τα εξής: Τέστ για pH, αμμωνία, νιτρώδες άλας, νιτρικό άλας. Δεύτερον τα ενυδρείο το έχω 2 βδομάδες παρά 3 μέρες για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και να μπορεί να μπέι το όποιο ψάρι. Τρίτον έχω διαβάσει τα σχετικά ποστ για τον κύκλο του αζώτου και το στρώσιμο του ενυδρείου. Και τέλος τέταρτον εαν δείς την ερώτηση μου που αναφέρετε στην θερμοκρασία θα δεις ότι ρωτάω για την κατάληλη θερμοκρασία για τον Μονομάχο και ο φίλος μου είπε για την κανονική θερμοκρασία και για την θερμοκρασία που χρειάζετε κατα την αναπαραγωγή δεν είπα εγώ οτι θα κάνω διαδικασία αναπαραγωγής.

Φιλικά, Άγγελος ;)

Serafeim 11-01-10 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aggelospgr2010 (Μήνυμα 404154)
Φίλε μου Serafeim θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου και θα ξεκαθαρίσω κάτι. Λοιπόν, πρώτον τα υγρά τεστ και τα τέστ που πήρα απο το PetShop είναι τα εξής: Τέστ για pH, αμμωνία, νιτρώδες άλας, νιτρικό άλας. Δεύτερον τα ενυδρείο το έχω 2 βδομάδες παρά 3 μέρες για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου και να μπορεί να μπέι το όποιο ψάρι.

ΤΕΛΕΙΑ. Καλή συνέχεια.

Τρίτον έχω διαβάσει τα σχετικά ποστ για τον κύκλο του αζώτου και το στρώσιμο του ενυδρείου. Και τέλος τέταρτον εαν δείς την ερώτηση μου που αναφέρετε στην θερμοκρασία θα δεις ότι ρωτάω για την κατάληλη θερμοκρασία για τον Μονομάχο και ο φίλος μου είπε για την κανονική θερμοκρασία και για την θερμοκρασία που χρειάζετε κατα την αναπαραγωγή δεν είπα εγώ οτι θα κάνω διαδικασία αναπαραγωγής.

Φιλικά, Άγγελος ;)

Επίσης φιλικά Σεραφείμ :p

Tolis 12-01-10 18:59

Παράθεση:

Φιλικά, Άγγελος http://www.aquatek.gr/vb/images/smilies/icon_wink.gif Επίσης φιλικά Σεραφείμ http://www.aquatek.gr/vb/images/smilies/icon_razz.gif
παραδεισενιο ποστ!!
(βγαινω)

Πάνος 12-01-10 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 404613)
παραδεισενιο ποστ!!
(βγαινω)

και φιλικα Παναγιωτης και ΑποσTolis....
ακομη πιο παραδεισενιο...:rolleyes:


εχεις κανει μετρησεις Αγγελε?

aggelospgr2010 13-01-10 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 404729)
και φιλικα Παναγιωτης και ΑποσTolis....
ακομη πιο παραδεισενιο...:rolleyes:


εχεις κανει μετρησεις Αγγελε?

Ακόμα δεν έχω προσθέσει αμμωνία, για να ξεκινήσω να κάνω μετρήσεις. Την Δευτέρα θα ρίξω την αμμωνία (σύμφωνα με το σχετικό πόστ), και θα κάνω μετρήσεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01997 seconds with 11 queries