Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Το ενυδρείο που δεν είδατε ποτέ.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47566)

drbig 31-12-10 20:50

Το ενυδρείο που δεν είδατε ποτέ....
 
5 Συνημμένο(α)
TO Ενυδρείο Δεν υπάρχει πλέον σε αυτη του την μορφή.. Σας το παραθέτω όμως γιατί ήταν η πρώτη μου προσπάθεια να πάω απο τα χαμηλών απαιτήσεων σε κάτι πιο δύσκολο.. δουλευε περιπου 3 μηνες έτσι...

Διαστάσεις:
80*30*40
Όγκος:96 λτ
Κατηγορία:κοινωνικό
Φυτά: Microsorium pteropus, Cryptocoryne wendtii red
Cryptocoryne balansae green
Egeria densa Cryptocoryne willisii
Ludwigia mullertii
Crytocoryne undulate red
Limnophilla aromatica
Micranthemum umbrusum
Taxiphyllum spec
Echinodorous tenellus
tiger Lotus ???
pelia
Lilaeopsis novae-zelandiae




Ψάρια / ¶λλα είδη: 10 apple snails , 7 xipho , 2 kribs ,2 Kryptopterus bicirrhis
Διακοσμητικά υλικά:
Υπόστρωμα tetra , κανα δυο πετρες για την pelia
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1x18W T8 Daylight 1X18W T8 Flora 2x24W T5 Daylight (84 W φυσικά με ανακλαστήρες)
Διάρκεια φωτισμού:8-9 ώρες
Φιλτράρισμα:Eheim 2215
Θερμοστάτης::smt018:smt018:smt018
Λίπανση: Πληρες σετ Seachem, καθώς και πλήρες σετ Easy Life
Παροχή CO2:Αρχικά με DIY CO2 με 600 κυκλοφορητή να κάνει την διάχυση, αλλά τελικά πήρα Δικιλη μπουκάλα νε κεραμικό διαχυτήρα με 2 φυσαλίδες/sec

Παράμετροι:

pH:7.2
Γενική σκληρότητα (GH):12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:1 την εβδομάδα 50 % με το σκληρό της A/O
Θερμοκρασία:25c
¶λλες πληροφορίες::confused::confused::confused:


Κάποια στιγμή ο Κωστής έφερε τις πολυπόθητες ψείρες... εβγαλα τα μεγάλα ψάρια κι εγώ. έβαλα μέσα τις ψείρες .... και δεν έβλεπα τίποτε... οπότε... το διέλυσα πριν 7 μέρες..:D:D:D
Enter ... Ιwagumi :grin:

kingrim 31-12-10 21:22

χαλια ηταν καλα εκανες και το χαλασες :D:D:D
βαλε το καινουργιο να δουμε ρεεεεεεε

αντε καλη χρονια να εχεις :)

bokostas 31-12-10 21:26

Κρίμα, εμένα μου άρεσε όταν το είδα από κοντά, αυτή η tiger Lotus τι απέγινε???:D:D

Καλή χρονιά Χάρη.

drbig 31-12-10 21:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 529656)
χαλια ηταν καλα εκανες και το χαλασες :D:D:D
βαλε το καινουργιο να δουμε ρεεεεεεε

αντε καλη χρονια να εχεις :)

Να μη σου πω κι εσενα τιποτα!!! Που σε παρακαλούσα να ερθεις 3 μηνες! Σιγά ρε πρωθυπουργε!!! :D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 529661)
Κρίμα, εμένα μου άρεσε όταν το είδα από κοντά, αυτή η tiger Lotus τι απέγινε???:D:D

Καλή χρονιά Χάρη.

Την θέλεις ε???(Σε σκεφτομαι πολύ εντονα για την Lotus... Καλή χρονιά!!

bokostas 31-12-10 21:32

Tην ανταλλάσω και με μια χούφτα φακή και 2 πίστιες. :):D

kingrim 31-12-10 22:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drbig (Μήνυμα 529663)
Να μη σου πω κι εσενα τιποτα!!! Που σε παρακαλούσα να ερθεις 3 μηνες! Σιγά ρε πρωθυπουργε!!! :D:D:D

:smt058

ρε φιλε ειμαι καπως ετσι :smt095 γιατι δεν εχω χρονο να κλασω αληθεια σου λεω θα :smt073.


και εσυ θελεις να ερθω να σου κλαδεψω το ενυδρειο :smt084.



δεν πειραζει πισω εχει η αχλαδα την ουρα :D


ΥΓ1 τι ειναι η αχλαδα?
ΥΓ2 γιατι λεμε οτι εχει πισω την ουρα υπαρχει κατι που εχει ουρα μπροστα?
ΥΓ3 γιατι εχει ουρα γενικα?

drbig 01-01-11 03:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 529699)
:smt058

ρε φιλε ειμαι καπως ετσι :smt095 γιατι δεν εχω χρονο να κλασω αληθεια σου λεω θα :smt073.


και εσυ θελεις να ερθω να σου κλαδεψω το ενυδρειο :smt084.



δεν πειραζει πισω εχει η αχλαδα την ουρα :D


ΥΓ1 τι ειναι η αχλαδα?
ΥΓ2 γιατι λεμε οτι εχει πισω την ουρα υπαρχει κατι που εχει ουρα μπροστα?
ΥΓ3 γιατι εχει ουρα γενικα?

Φίλε μου, δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά χρωστας να έρθεις, και να φέρεις και τον Μπαμπη :D
Έχω την εντύπωση οτι η αχλάδα δεν είναι το αχλάδι!!! :D Εξ' ου και ουρα και όχι κοτσάνι!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 529670)
Tην ανταλλάσω και με μια χούφτα φακή και 2 πίστιες. :):D

Μα τι X-Large που είσαι ρε αδερφάκι μου!!!! :D:D:D

posidwnas 01-01-11 10:30

Οι Ενετοί, που άλλοτε κυριαρχούσαν στις θάλασσες, εγκαινίασαν πρώτοι τα ιστιοφόρα μεταγωγικά, όταν ήθελαν να μεταφέρουν το στρατό τους. Τα καράβια αυτά ήταν ξύλινα και πελώρια και είχαν σχήμα αχλαδιού. Έσερναν δε τις περισσότερες φορές πίσω τους ένα μικρό καραβάκι, που έβαζαν μέσα τον οπλισμό και τα πολεμοφόδια, όπως ακόμα τρόφιμα και διάφορα πολεμικά σύνεργα. Οι Έλληνες τα είχαν βαφτίσει "αχλάδες" από το σχήμα τους. Έτσι όταν καμιά φορά στο πέλαγος παρουσιαζότανε κανένα άγνωστο καράβι, οι νησιώτες (βιγλάτορες) ανέβαιναν πάνω στούς βράχους και απΆ εκεί παρακολουθούσαν με αγωνία τις κινήσεις του. Αν ήταν απλώς ιστιοφόρο, δεν ανησυχούσαν και τόσο, γιατί υπήρχε πιθανότης να συνεχίσει γιΆ αλλού το δρόμο του. Αν όμως ήταν "Αχλάδα" τούς έπιανε πανικός, γιατί καταλάβαιναν ότι σε λίγο θΆ άρχιζαν, μάχες, πολιορκίες, πείνα και θάνατοι. Έφευγαν τότε για να πάνε να ετοιμάσουν την άμυνά τους. Από στόμα σε στόμα κυκλοφορούσε η φήμη ότι η "Αχλάδα" έχει πίσω την ουρά. Με την ουρά εννοούσαν το καραβάκι που έσερνε το μεταγωγικό. ¶ρα επίθεση. Και έλεγαν: "Πισω έχει η Αχλάδα ουρά", τι θα γίνει;...

panos1972 01-01-11 10:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 529670)
Tην ανταλλάσω και με μια χούφτα φακή και 2 πίστιες. :):D

Που να πήγαν άραγε τόόόσα φυτά..... :D:D:D:D
Και χωρίς ανταλλαγές....

Τελικά είναι γλυκά τα αχλάδια.... :smt044:smt044:smt044

drbig 01-01-11 11:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από posidwnas (Μήνυμα 529774)
Οι Ενετοί, που άλλοτε κυριαρχούσαν στις θάλασσες, εγκαινίασαν πρώτοι τα ιστιοφόρα μεταγωγικά, όταν ήθελαν να μεταφέρουν το στρατό τους. Τα καράβια αυτά ήταν ξύλινα και πελώρια και είχαν σχήμα αχλαδιού. Έσερναν δε τις περισσότερες φορές πίσω τους ένα μικρό καραβάκι, που έβαζαν μέσα τον οπλισμό και τα πολεμοφόδια, όπως ακόμα τρόφιμα και διάφορα πολεμικά σύνεργα. Οι Έλληνες τα είχαν βαφτίσει "αχλάδες" από το σχήμα τους. Έτσι όταν καμιά φορά στο πέλαγος παρουσιαζότανε κανένα άγνωστο καράβι, οι νησιώτες (βιγλάτορες) ανέβαιναν πάνω στούς βράχους και απΆ εκεί παρακολουθούσαν με αγωνία τις κινήσεις του. Αν ήταν απλώς ιστιοφόρο, δεν ανησυχούσαν και τόσο, γιατί υπήρχε πιθανότης να συνεχίσει γιΆ αλλού το δρόμο του. Αν όμως ήταν "Αχλάδα" τούς έπιανε πανικός, γιατί καταλάβαιναν ότι σε λίγο θΆ άρχιζαν, μάχες, πολιορκίες, πείνα και θάνατοι. Έφευγαν τότε για να πάνε να ετοιμάσουν την άμυνά τους. Από στόμα σε στόμα κυκλοφορούσε η φήμη ότι η "Αχλάδα" έχει πίσω την ουρά. Με την ουρά εννοούσαν το καραβάκι που έσερνε το μεταγωγικό. ¶ρα επίθεση. Και έλεγαν: "Πισω έχει η Αχλάδα ουρά", τι θα γίνει;...

Ευχαριστώ ρε Σάκη για τις πληροφορίες! Ρε παιδιά? Θα πείτε τιποτε για το στήσιμο, τα φυτά η θα μιλάμε για καράβια???? :D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01691 seconds with 11 queries