Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Το πρώτο μου ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28989)

Θοδωρής Κατερίνα 29-12-08 23:00

Το πρώτο μου ενυδρείο
 
3 Συνημμένο(α)
Διαστάσεις:30Χ40Χ80
Όγκος:96lt
Κατηγορία:κοινωνικό
Φυτά:1 Anubias barteri var. nana, 1 Anubias sp.
Ψάρια / Άλλα είδη:1 Balantiocheilos melanopterus, 1 Oranda red cup, 1 golden gourami, 2 marble scalare, 2 Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps
Διακοσμητικά υλικά:διακοσμητικό κοράλι, ναυάγιο, τεχνητός βράχος, πράσινο χαλίκι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:18W φθορισμού
Διάρκεια φωτισμού:11h
Φιλτράρισμα:το φίλτρο που είχε το ενυδρείο (από carefour)
Θερμοστάτης:150W
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):17odH (με υγρά tetra)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9odH (με υγρά tetra)
Αμμωνία (ΝΗ3):0(με stick)
Νιτρώδη (ΝΟ2):0 (με stick)
Νιτρικά (ΝΟ3):25mg/lt (με υγρά tetra)
Αλλαγές νερού:1 την βδομάδα 20%
Θερμοκρασία:25 C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Σπύρος Μ 29-12-08 23:45

Λοιπόν τα ψάρια ωραία δεν αντιλέγω αλλά:
Τα σκαλάρια θέλουν ενα ενυδρείο ψηλό(τουλ. 50εκ καθαρά) εσυ εχεις γύρω στα 30 ενώ ακόμη θέλουν ενυδρείο αρκετά ευρύχωρο(<150 λιτρα καθαρά)...
Το χρυσοψαρο αν και fancy θελει χαμηλότερες θερμοκρασίες...Με τιποτα συνδιασμός με τα σκαλάρια...
Τα γκολντεν γκουράμι(trichogaster trichopterus) οριακά κάνουν αλλά πρέπει να έχεις ζεύγος...
Το balantiocheilus melanopterus θέλει τουλάχιστον 400λιτρα καθαρά γιατί εκτός οτι γίνεται μεγάλο θέλει και κοπάδι...
Οι συγκεκριμένοι πλέκο φτάνουν τα 45 ίσως και παραπάνω εκ. και θέλουν τουλάχιστον 450-500λιτρα και ιδικά αν είναι δυο ανεβαίνει ακόμη περισσότερο...

Απο διακοσμηση:Τα διακοσμητικά να αντικατασταθούν με ρίζες μοπάνι ή μανγκροβ ή κάτι φυσικό...
Το χαλίκι τωρα...Ε τι να πω... γούστα βλέπεις...Παντως απ'οτι εχω δεί σε ποτάμια λίμνες δεν υπάρχει λαχανί χαλίκι...Εκτός αν υπάρχει...:D

Απο φυτά βάλε ακομα πολλά γέμισε το με ευκολα και κάνε και μια πατεντούλα για 2η λάμπα ωστε να το κάνεις full planted...

Προτιμώ εναν συνδιασμό για το ενυδρείο σου ενα ζεύγος γκουράμι(ή τα γκολντεν ή άλλο είδος) με ενα κοπαδάκι ρασμπόρας ή ζεβράκια...
Με λίγα επιπλέοντα φυτά να κοβουν τον πολυ φωτισμό αλλα και με τις ρίζες θα είναι καταπληκτικό...

Πάνος 30-12-08 00:05

μια χαρα τα ειπε ο σπυρος!!;)
επισης βγαλε τα κοχυλια και τις πετρεςς αν ειναι ασβεστολιθικες.....τα ψαρακια σου δε θελουν πολυ σκληρο νερο...

Θοδωρής Κατερίνα 30-12-08 10:21

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας. Οσο για το χαλίκι αυτά συμβαίνουν όταν επεμβαίνουν οι γυναίκες :smt100. Πάντως είμαι σίγουρος οτι με την βοήθεια όλων σας αυτό το ενυδρείο θα εξελιχθεί σε κάτι καλό.:rolleyes:

chris129 30-12-08 16:24

φιλαρακι καλως ηρθατε στην παρεα μας εχεις πολλη διαβασμα να κανεις οσο για την γυναικα σου μην την αφηνεις και πολλη γιατι στο τελος θα βαλει και καρεδακι στο καπακι του ενυδρειου οπως καποτε ειχαν καρεδακι στην τηλεοραση η μαναδες μας:D:D:D

xontros 30-12-08 17:08

Καλησπερα!

Για τα ψαρια στα ειπανε παραπανω αναλυτικοτατα (μπραβο σπυρακο!), για τα πολυχρωμα χαλικια και τα ναυαγια το συζητησαμε και σε αλλο ποστ..

Κατι ακομη που θα πρεπει να κοιταξεις ειναι οι μετρησεις σου.. Πως μετρησες αμμωνια με στικ? Σιγουρα τα εχεις γραψει σωστα? Πως εστρωσες το ενυδρειο και ποσον καιρο τρεχει?

Θοδωρής Κατερίνα 30-12-08 20:28

Το ενυδρείο τρέχει σχεδόν τρείς μήνες, το στρώσιμο έγινε με sera nutrivec για δέκα ημέρες και έπειτα μπήκαν τα ψάρια σταδιακά... βέβαια ντρέπομαι που το λέω αλλα δεν ξεκίνησα μόνο με αυτά τα ψάρια αφού κάθισα και άκουσα αυτά που μου είπαν στο πετ σοπ. Για την αμμωνία έκανα λάθος με υγρά της sera μετρήθηκε..Ευτυχώς δεν έχουμε καρεδάκια στο σπίτι:D

xontros 30-12-08 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θοδωρής Κατερίνα (Μήνυμα 316413)
βέβαια ντρέπομαι που το λέω αλλα δεν ξεκίνησα μόνο με αυτά τα ψάρια αφού κάθισα και άκουσα αυτά που μου είπαν στο πετ σοπ.

Οι περισσότεροι από μας κάπως έτσι ξεκινήσαμε.. Το θετικό είναι ότι ψάχνεις να βρεις λάθη και να τα διορθώσεις.. Αν συνεχίσεις έτσι, και με τη βοήθεια των παιδιών εδώ, είμαι σίγουρος πως το ενυδρείο σου θα γίνει πολύ όμορφο..

Θοδωρής Κατερίνα 30-12-08 20:36

το ελπίζω, πάντως έχω πολλά προσχέδια στο μυαλό μου για το πώς θέλω να το κάνω... Ελπίζω να καταπλήξω τον εαυτό μου:)

Γιώργος Κ 30-12-08 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Θοδωρής Κατερίνα (Μήνυμα 316417)
το ελπίζω, πάντως έχω πολλά προσχέδια στο μυαλό μου για το πώς θέλω να το κάνω... Ελπίζω να καταπλήξω τον εαυτό μου:)

Καλο ειναι να καταπληξεις τα ψαρακια σου και να τα κανεις να νοιωσουν ....σαν το σπιτι τους..... Με πολυ διαβασμα και υπομονη θα τα καταφερεις...Παντως εισαι πιο δεκτικος απο πολλους που βλεπω εδω...Σημασια εχει οτι κανεις να το κανεις απο αγαπη και τα ψαρακια σου θα σε αποζημιωσουν...Διαβασε πολυ και μετα αποφασησε κατευθυνσεις!!!!

blondi 31-12-08 00:02

εγώ σου ευχομαι καλή επιτυχία στη συνέχεια!!!!!!!!!!!!!!
Υ.Γ και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα όπως και πολλοί απο μας πιστεύω, οπότε μην ντρέπεσαι και συνέχισε την προσπάθεια, το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει!!!!!!!!

Θοδωρής Κατερίνα 31-12-08 20:45

Σας ευχαριστώ όλους και σας εύχομαι καλή χρονιά και να σας φέρει ότι επιθυμείτε:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01685 seconds with 11 queries