Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   μαγιατικο δωρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52694)

akoulis 13-05-11 04:24

μαγιατικο δωρο
 
παιδια 1000 συγνωμη αν σας πρηζω..:rolleyes::rolleyes:εχω την τυχη να ειμαι σε καποια δουλεια που εχει πολυ κοντακτ με ανθρωπους που ειναι συνχομπιστες.γνωριζω πολους που θελουν να μου δωσουν διαφ. ενυδρεια.1 240λιτρο και 1 γωνιακο 350 λιτρα.ολα τζαμπα με ολα τα κομφορ.το ερωτημα ειναι τα μπρεβις μου πως θα τα παω π.χ στο 240λιτρο;πως θα κανω την αλαγη;:smt120:smt120:smt120:smt120 εχω και μικρα μεσα.ειναι εφηκτο; η να περημενω;σας ευχαρηστω;);)

ippomas 13-05-11 08:00

Αμα εχεις χωρο Ακη παρε τα ενιδρυα και μην σε απασχολουν οι λεπτομερειες θα σε καθοδηγησουν οι συνχομπιστες και θα τα καταφερεις. Στο κατω κατω αν δεν θελεις να τα λειτουργησης εσυ ολο και καποιος θα βρεθη που θα τα θελει.

Κλεόβουλος 13-05-11 08:57

Άκη εύκολο είναι (το δύσκολο είναι όταν δεν έχεις λίτρα;))
Βάζεις άμμο-πέτρες στο μεγάλο, μεταφέρεις τα ψάρια σε 1-2 κουβάδες με αεραντλία(τα μικρά είναι πιο εύκολο να τα βγάλεις τώρα, μαζί με το κοχύλι όπου κρύβονται), μεταφέρεις μια ποσότητα του ώριμου νερού+φρέσκο+αντιχλώριο, ρυθμίζεις τις παραμέτρους, μεταφέρεις το φίλτρο στο νέο ενυδρείο (ή τα υλικά του παλιού φίλτρου στο νέο φίλτρο), βάζεις τα ψάρια και τελείωσες.
Άντε με το καλό!

Crazy_Beaver 13-05-11 09:41

Πάρτα και αν δεν τα θές μπορώ να ε βοηθήσω να τα ξεφορτωθείς!!!!:D:D:D:D

akoulis 13-05-11 13:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 589360)
Πάρτα και αν δεν τα θές μπορώ να ε βοηθήσω να τα ξεφορτωθείς!!!!:D:D:D:D

αλιταακοο:):):):):):):)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 589349)
Άκη εύκολο είναι (το δύσκολο είναι όταν δεν έχεις λίτρα;))
Βάζεις άμμο-πέτρες στο μεγάλο, μεταφέρεις τα ψάρια σε 1-2 κουβάδες με αεραντλία(τα μικρά είναι πιο εύκολο να τα βγάλεις τώρα, μαζί με το κοχύλι όπου κρύβονται), μεταφέρεις μια ποσότητα του ώριμου νερού+φρέσκο+αντιχλώριο, ρυθμίζεις τις παραμέτρους, μεταφέρεις το φίλτρο στο νέο ενυδρείο (ή τα υλικά του παλιού φίλτρου στο νέο φίλτρο), βάζεις τα ψάρια και τελείωσες.
Άντε με το καλό!

ευχαρηστω κλεο εχω απο την JBL ενα water conditioner και1 start water.αντιχλωριο εδω που θα βρω;δεν ξερω πως θα το ζητησω στα γερμανικα.αυτα που εχω δεν κανουν;τωρα το φιλτρο αυτο που εχω ειναι εσω.να το βαλω κι'αυτο μεσα μηπως για λιγο καιρο;τωρα για την σουπα λεω να κρατησω το παραγογηκο ζευγαρακι;).τα τρανσκριπτους για ζευγαρι τα κοβω κι'αυτα,:D.μου αρεσουν πολυ και τα καινουρια σου.τερειαζουν;;δεν θυμαμαι πως τα λενε.

kalagio 13-05-11 14:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 589418)
αλιταακοο:):):):):):):)
-------------------------

ευχαρηστω κλεο εχω απο την JBL ενα water conditioner και1 start water.αντιχλωριο εδω που θα βρω;δεν ξερω πως θα το ζητησω στα γερμανικα.αυτα που εχω δεν κανουν;τωρα το φιλτρο αυτο που εχω ειναι εσω.να το βαλω κι'αυτο μεσα μηπως για λιγο καιρο;τωρα για την σουπα λεω να κρατησω το παραγογηκο ζευγαρακι;).τα τρανσκριπτους για ζευγαρι τα κοβω κι'αυτα,:D.μου αρεσουν πολυ και τα καινουρια σου.τερειαζουν;;δεν θυμαμαι πως τα λενε.

Άκη κι εγω Γερμανία είμαι κι άμα πας σε ένα από τα μεγάλα S-M έχουν ολόκληρες σειρές απο προϊόντα της Tetra. Το αντιχλώριο λέγεται aquasafe!

Σε ποιά πόλη είσαι? Για Μόναχο που είμαι εγώ το REAL έχει σίγουρα και υπάρχουν και κάτι πετσοπαδικα που ονομάζονται Fressnapf. Αυτά είναι και τα πιο φτηνά που έχω βρει!

Κλεόβουλος 13-05-11 17:13

Άκη αν έχεις αυτό
http://www.zooplus.co.uk/shop/fish/w...oner/jbl/35825
είναι μια χαρά.
Βάλε και το εσωτερικό να δουλεύει στο καινούργιο ενυδρείο (μόνιμα ή για κάνα μήνα μέχρι να αποκτήσει ικανή βιολογία το νέο φίλτρο)

akoulis 15-05-11 14:22

ευχαριστω παιδια .βερολινο ειμαι φιλε ελπειζω να τα πουμε κι'απο κοντα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01403 seconds with 11 queries